JDM
27.06.06,21:53
našla som v agende podniku, že konateľ nebol prihlásený do zdravotnej poisťovne k 01.01.05 a do dnešného dňa tak nikto neurobil.
Musí si podať sám RZZP, aj keď je inde zamestnaný na HPP a ten zamestnávateľ mu zúčtovanie vyhotovil, aj keď nemal z s.r.o. potvrdenie o nulovom príjme za 2005 za výkon funkcie?
--je správne, ak mu zamestnávateľ RZZP urobil?---
Jana Motyčková
27.06.06,19:58
Konateľa nenahlasoval do ZP podnik, ale sa tam nahlasoval ako SZČO sám, t.j. nemá to byť v agende podniku.
Musí si podať RZ sám, ak bol konateľ pred 1.9.2005.
Nie je správne, že konateľ o to požiadal zamestnávateľa. Ak konateľ požiadal o vykonanie RZ zamestnávateľa, zamestnávateľ musel RZ urobiť. Ale na tej žiadosti podpísal konateľ chybné informácie - chyba je u konateľa.
JDM
27.06.06,20:21
1.a čo sa stane, ak sa to nechá tak, že sa neprihlási spiatočne do poisťovne ako SZČO/za funkciu konateľa/a RZZP podá jeho zamestnávateľ?

2. konatelia by mali byť prihlásení do zdrav.poisťovne z titulu konateľa len v období do 01.01.2005 - 31.08.2005?
Jana Motyčková
28.06.06,06:33
1. To závisí od ZP. V princípe pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti a za nepodanie RZZP. Ale môžete dúfať, že ZP na to nepríde, alebo sa na to "vykašle". Robte, čo uznáte za vhodné.
2.áno.
IVETA N
28.06.06,07:30
1.a čo sa stane, ak sa to nechá tak, že sa neprihlási spiatočne do poisťovne ako SZČO/za funkciu konateľa/a RZZP podá jeho zamestnávateľ?

2. konatelia by mali byť prihlásení do zdrav.poisťovne z titulu konateľa len v období do 01.01.2005 - 31.08.2005?

pripájam sa aj já tiež mám obdobný problém

takže od 01.01.2005 do 01.08.2005 mal byť prihl,ako konateľ.
Bolo na to nejaké špec.tlačivo alebo sa to robilo na prihlášku prísl.ZP.s tým, že nejako to tam malo byť vyznačené aj keď mal 0-lovy vym. základ?


od 01.09.2005 ako OSZČ a mal si za toto obdobie plaťiť 910,- Sk to znamená z minimalneho vym.základu, alebo nemal platiť nič , keď bol súčastne aj zamestnancom a bolo mu platené poistné zo mzdy.

Ďakujem za skorú odpoveď.
IVETA N
Jana Motyčková
28.06.06,08:42
pripájam sa aj já tiež mám obdobný problém

takže od 01.01.2005 do 01.08.2005 mal byť prihl,ako konateľ.
Bolo na to nejaké špec.tlačivo alebo sa to robilo na prihlášku prísl.ZP.s tým, že nejako to tam malo byť vyznačené aj keď mal 0-lovy vym. základ?
Každá ZP má svoje tlačivo.



od 01.09.2005 ako OSZČ a mal si za toto obdobie plaťiť 910,- Sk to znamená z minimalneho vym.základu, alebo nemal platiť nič , keď bol súčastne aj zamestnancom a bolo mu platené poistné zo mzdy.

Ďakujem za skorú odpoveď.
IVETA N
Od 1.9. konateľ už nie je SZČO. Ak mal odmenu ako konateľ, bol považovaný za zamestnanca.
daja
28.06.06,09:02
Mám tiež podobný prípad ako JDM, ale konateľ nebol zamestnantý v žiadnej firme ale bol SZČO (aj stále je). Musel sa prihlásiť do ZP ako SZČO-konateľ,keď už raz nahlásený je na základe svojho živnostenského listu od r. 1995. Príjem z funkcie konateľ v roku 2005 nemal.
IVETA N
28.06.06,09:04
Každá ZP má svoje tlačivo.



Od 1.9. konateľ už nie je SZČO. Ak mal odmenu ako konateľ, bol považovaný za zamestnanca.

odmenu ako konateľ nemal.Má pracovnú zmluvu s firmou, kde je konateľ
a dostava mesačne mzdu v hrubom 10000,- Sk .
Tak teraz čo keď konateľ nie je OSZC tak nemusí byť od 01.09.2005 prihlásený ako OSZČ alebo aj keď nie je OSZC , ale prihlásený musí byť

/nebol vôbec prihlasený v r.2005 ako to bolo stanovené zákonom v uvedených obdobiach /

IVETA N
jankasm
28.06.06,09:38
Mám tiež podobný prípad ako JDM, ale konateľ nebol zamestnantý v žiadnej firme ale bol SZČO (aj stále je). Musel sa prihlásiť do ZP ako SZČO-konateľ,keď už raz nahlásený je na základe svojho živnostenského listu od r. 1995. Príjem z funkcie konateľ v roku 2005 nemal.

Keďže už bol prihlásený na ZP ako SZČO tak sa nemusel prihlasovať znovu, SZČO môže byť predsa len 1x. Musí si urobiť RZZP na tlačive B (ak si ešte neurobil ;) )
jankasm
28.06.06,09:41
odmenu ako konateľ nemal.Má pracovnú zmluvu s firmou, kde je konateľ
a dostava mesačne mzdu v hrubom 10000,- Sk .
Tak teraz čo keď konateľ nie je OSZC tak nemusí byť od 01.09.2005 prihlásený ako OSZČ alebo aj keď nie je OSZC , ale prihlásený musí byť

/nebol vôbec prihlasený v r.2005 ako to bolo stanovené zákonom v uvedených obdobiach /

IVETA N

Ako konateľ mal byť prihlásený v ZP ako SZČO v obodbí 1-8/2005. Od 09/2005 je už len zamestnanec. A aj keď jeho príjem zo zamestnania neprekročil v žiadnom mesiaci 43095 tak musí robiť RZZP z toho dôvodu, že bol SZČO.
daja
28.06.06,09:43
Keďže už bol prihlásený na ZP ako SZČO tak sa nemusel prihlasovať znovu, SZČO môže byť predsa len 1x. Musí si urobiť RZZP na tlačive B (ak si ešte neurobil ;) )

Super, tak som mu to aj urobila, na tlačive B. Viem, je to nelogické byť 2x SZČO, ale je tu toľko informácií, že už sama neviem, čo može Byť a čo nie.
IVETA N
28.06.06,10:00
Ako konateľ mal byť prihlásený v ZP ako SZČO v obodbí 1-8/2005. Od 09/2005 je už len zamestnanec. A aj keď jeho príjem zo zamestnania neprekročil v žiadnom mesiaci 43095 tak musí robiť RZZP z toho dôvodu, že bol SZČO.


ďakujem za odpoveď už mám konečne v tom jasno prajem ešte veľa trpezlivosti do 30.06.

Iveta N
Netka
28.06.06,11:04
Ako je to so zamestnancom firmy, ktorý je ja konateľom danej firmy?
Ako konateľ nebol prihlásený ako SZČO v ZP (môže z tohot dostať nejakú pokutu?) Je mi jasné, že vyplnim tlačivo S a listy SA a SB. Pričom podľa mojich informácií liest SB je nulový z toho dôvodu, že neplatil preddavky ako SZČO a ani nemuslel lebo zamestnávateľ odvádzal preddavky z jeho mzdy.
Je to tak?? A ako je to z tou ohlasovaciou povinnosťou? Môže dostať pokutu?
jankasm
28.06.06,11:16
Ako je to so zamestnancom firmy, ktorý je ja konateľom danej firmy?
Ako konateľ nebol prihlásený ako SZČO v ZP (môže z tohot dostať nejakú pokutu?) Je mi jasné, že vyplnim tlačivo S a listy SA a SB. Pričom podľa mojich informácií liest SB je nulový z toho dôvodu, že neplatil preddavky ako SZČO a ani nemuslel lebo zamestnávateľ odvádzal preddavky z jeho mzdy.
Je to tak?? A ako je to z tou ohlasovaciou povinnosťou? Môže dostať pokutu?

Určite môže dostať pokutu ak sa na to príde. Môžete to nechať tak a dúfať, že to nikto nezistí. :confused:
Nedoplatok mu tam pravdepodobne nevznikne, ide len o to spätné prihlásenie, odhlásenie a vypísanie RZZP. Takže je to na Vás.
Netka
28.06.06,11:29
Určite môže dostať pokutu ak sa na to príde. Môžete to nechať tak a dúfať, že to nikto nezistí. :confused:
Nedoplatok mu tam pravdepodobne nevznikne, ide len o to spätné prihlásenie, odhlásenie a vypísanie RZZP. Takže je to na Vás.


O nepodaní RZ ani nerozmýšlam, už som ho podala. Len ma zaujíma, či mi ZP bude chcieť dať nejakú pokutu za nesplnenie ohlasovacej povinnosti kedže som od 01-08/2005 bola konateľ teda SZČO ale ZP som to neoznámila Myslím, že vedu by z toho robiť nemuseli, kedže som nemala príjmy a preddavky som platiť nemusela lebo som bola vo firme aj ako zamestnanec a platitl som preddavky zo mzdy.