Sylviaa
18.09.16,10:34
Chcem sa opýtať učiteliek slovenčiny - dávate svojim žiakom 5-9 normálne klasické knihy na čítanie a potom vám robia čitateľské denníky?
Ja som to kedysi dávno skúšala, ale bola som sklamaná z toho, že deti vôbec nečítali, všetky info si našli na nete, spracovali ako bolo treba a mali hotovo. Samozrejme, že pri čítaní denníkov ma išlo poraziť, lebo žiaci opisovali z tej istej stránky.

Pravdaže sa nájdu deti, ktoré čítajú naozaj a s radosťou, ostatné sú prípady stratené v prázdnom svete počítačových hier :(

Alebo ste našli iný spôsob, ako deti "prinútiť" k čítaniu??

Niektoré z mojich kolegýň to jednoducho vzdali, žiakom odporučia knihy pre nich vhodné a je to nich samotných, či prečítajú alebo nie, v škole to ďalej neriešia.

Prosím o vaše názory a systém v tomto smere. Ďakujem.
logomania
18.09.16,15:14
Nie som slovenčinárka, ale som toho názoru, že deti by na základnej škole mali čítať to, čo ich zaujíma a je úplne jedno akú knihu. Učiteľ by mal deťom odporučiť knihy, ktoré by mali prečítať. Podmienkou by malo byť, že každé dieťa prečíta za rok určitý počet kníh, o ktorých by vedelo porozprávať svojim spolužiakom o čom kniha bola, čo ho najviac zaujalo alebo prečo danú knihu odložilo a nedočítalo.Na školách, kde som učila kolegovia už dávno upustili od písania denníkov alebo obsahov kníh. Dať deťom voľnosť pri výbere knihy je pre učiteľa náročné, ak chce o knihe so žiakom diskutovať musí knihu tiež prečítať.
Dať deťom prečítať knihy a potom sa na to vykašlať ani sa o tom neporozprávať je neférové voči žiakovi a vlastne úplne zbytočné.
Nestačí aby učiteľ mal prečítané iba "povinné knihy" a to chcel aj od detí - to by bolo veľmi málo. Dnešný učiteľ by mal čítať také knihy ako čítajú jeho žiaci aby s nimi o nich vedel komunikovať. Ja myslím, že deti čítajú, ale určite nie povinnú literatúru. Ani ja som povinnú aj keď hodnotnú literatúru zo zásady nečítala.
Sylviaa
19.09.16,15:26
Ďakujem pekne za názor :) Ja som to nazvala "povinná literatúra", aby hneď bolo jasné, na čo sa pýtam, ale samozrejme, že sa zmenili knihy, ktoré deti čítajú a tomu som prispôsobila aj svoje požiadavky.
Problém je v tom, ako som už napísala, že deti ( a je ich strašne veľa) knihy nečítajú vôbec. Išlo mi teda najmä o tú skupinu, ako tieto deti nenásilne priviesť k čítaniu.
Kto chce čítať, ten bude, aj keby sme mu to zakázali. :) A kto nechce, ten nebude a namiesto toho hľadá cestičky, ako si to uľahčiť.
Musím však podotknúť, že keby mal slovenčinár popri svojej náročnej práci a prípravám prečítať všetky knihy, po ktorých dnešné dieťa siahne ( a na trhu neustále pribúdajú), predpokladám, že by sa pomaly ale isto zbláznil.
Súhlasím s názorom, že je absolútne nevhodné, ak už učiteľ deťom dá prečítať tú ktorú knihu, aby sa potom k nej nevrátili, nediskutovali o nej. To som nikdy nerobila.
Čiže teória znie dobre, prax by bola veľmi, ale veľmi náročná.
Spôsob som si už našla a pevne verím, že sa mi táto metóda osvedčí.
Ešte raz ďakujem za názor.
korela
19.09.16,16:42
mimotemy
pre istotu.
Nepomohlo by aspoň dnešnú slov. literatúru priblížiť deťom cez čítačky? Alebo niečo iné mimoškolské, netradičné.
Kontakt s autorom, nech sami skúsia niečo napísať a pod.
Mali sme si na úvod hodín ruštiny na 2. st. pripravovať v skupinkách 5 min. scénky, v skupinke cca 5 žiakov, mali sme to radi, pripravovali sme si to spolu doma, aj sme "vystupovali", plusom bolo, že sme pracovali aj so slovníkom, lebo nám nestačila slovná zásoba z učiva, bolo to dobrovoľné, podnes to pokladám za výborný učiteľkin počin. A hlavne zanechalo stopu v našich životoch, aj profesionálne.
Učiteľka mala aprobáciu RJ plus HV, išla stále aj mimo osnov, na tú dobu nezvyčajné, netrápila nás notovými diktátmi, ale nosila nám z domu svoje stereo platne vážnej hudby. Dnes je to asi úsmevné, ale vážili sme si to a pritiahla nás k hudbe.
Spolu so slovenčinárkou boli v obvode oceňované. V tej dobe mali cca 23 - 27 r. Boli skvelé.
(Maturita - ruštinárka, že čo učila, takú písomnú prácu ešte nečítala. Téma vplyv rus. a sov. lit. na človeka, pospomínala som si na knihy, čo som čítala ešte v druhej ľudovej. Čítala som, čo bolo.)
Išlo o matku bratov Malachovských, po pár rokoch odišla zo školstva do SND, vydala sa, viac sa nevrátila. Na ňu sa nedá zabudnúť kvôli jej netradičnému prístupu k predmetu. Žiaci majú radi odklony od jednotvárnosti.

Občas ju niekde na stránkach spomeniem, pretože si to ako človek zaslúži. Priznám sa, aj pre možný vzor.
korela
19.09.16,21:34
P.S. Asi píšem pripomienku zbytočne, ale pre istotu. Nemala som na mysli čítačky elektronických kníh, ale autorské čítanie.