koalko
07.11.04,09:00
Prosím poraďte mi. Robím mzdy pre členov komory lekárov, sú odmeňovaní za výkon funkcie ktorú vykonávajú podľa mňa je to §5 ods.1/ písm.d/ zákona o daniach z príjmov. Májú povinnosť odvázdať zo svojho príjmu do zdravotnej poisťovni? Keď čítam zákon o zdravot.poisťovni §10 ods.1/ písm.b/
Osoby v obdobnom pracovnom pomere - výklad patrí tam §5 a 6 zákona o daniach z príjmov. Ich odmeny sa pohybujú od 300-10000.-Sk.
Pán Miháľ môžete sa k tomu mi vyjadriť? Ďakujem.
Všetci členovia sú SZČO.
Nike
07.11.04,16:37
Tak toto ma zaujíma. Členovia sú SZČO a popri tom vykonávajú funkcie pre komoru, za čo majú funkčné požitky. Takto to myslíš?
Jozef Mihál
07.11.04,17:23
Zdravotné poistenie - podľa súčasného zákona sú (podľa môjho názoru) zamestnanci, viď § 10 ods.3 písm.f). Podľa nového zákona zdravotné poistenie platiť nebudú.

Sociálne poistenie z tohto príjmu neplatia - podľa zákona 461/2003 sa nepovažujú za zamestnancov.

To, že popri členstve v komore a vykonávaní tam platenej funkcie sú SZČO, nie je podstatné.
Nike
07.11.04,17:27
Pozdravujem Vás. Čakala som na Vašu reakciu.
Dovolím si oponovať - zamestnanci teda nie sú. Podľa čoho tak súdite? Do týchto funkcií sú niektorí volený a niektorí prizvaní.
Jozef Mihál
07.11.04,17:31
Najskôr si ujasnime, z pohľadu akého zákona sa bavíme o pojme "zamestnanec".

Pokiaľ ide o sociálne poistenie, pozrite § 4 zákona č.461/2003 a ukážte, podľa čoho by dotyční funkcionári komory mali byť posudzovaní ako "zamestnanci". Pracovnú zmluvu totiž predpokladám, na výkon tejto funkcie nemajú.
Nike
07.11.04,17:56
Pozrela som si hlavne § 10 ods.3 písm f). takže ZP platia ak sú štatutárnym orgánom. Takže záleží ako znie zákon komory lekárov.
SP bolo jasné.
Vďaka
Nike
07.11.04,18:09
Pozrela som zbežne zákon o komore lekárov. Štatutárom je len predseda. Takže ZP odvádzať len za predsedu? Čo sú ostatní členovia orgánov z pohľadu odvodov podľa Vás?

A čo komory, ktoré nemajú v zákone slovo "štatutárny"?
Jozef Mihál
07.11.04,18:12
Pokiaľ ide o zdravotné poistenie takýchto ľudí, súčasný zákon v § 10 ods.3 písm.f) hovorí:

"...Zamestnanci sú...
členovia štatutárnych orgánov, členovia správnych rád, členovia dozorných rád, členovia kontrolných komisií a členovia iných samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za túto prácu dostávajú odmenu,"

Ak komora je právnická osoba, a oni sú členovia akéhokoľvek samosprávneho orgánu komory a dostávajú za to odmenu - platia z nej ZP.
Nike
07.11.04,18:15
OK súhlasím.
koalko
08.11.04,06:54
Ďakujem,že ste to tak krásne rozobrali, ale vôbec ste ma nepotešili. To znamená, že zo mzdy trebalo odvádzať tých 14 %. Od kedy to platí mohli by ste mi napísať, či to platilo už aj v roku 2003?
Jozef Mihál
08.11.04,06:58
Hm, to ZP platí "od nepamäti".
koalko
08.11.04,14:14
Musím Vám napísať, že som zisťovala to na všeobec.zdr.poisťovni priamo u kontrolórov. Odpovedali mi že nemusím odvádzať z týchto príjmov do ZP, nakoľko keď sú živnostníci vydám im potvrdenie o príjme a oni si to dodania a z toho vymeriavacieho základu sa vypočíta odvod. Nie je mi to celkom jasné, ale asi pre istotu si dám písomne žiadosť. ČO vy na to?
Jozef Mihál
08.11.04,14:30
Ja na to, že v tomto momente skutočne nechápem, o čo vlastne ide.
Nike
08.11.04,14:32
Mala by som návrh. Skôr ako to urobíš a upozorníš na seba (písmo sa nedá zobrať späť) obvolaj ostatné podobné komory. Na každej máš seberovnú kolegyňu.
koalko
08.11.04,18:48
Už som si to overovala v Bratislave SKZL a oni mi potvrdili, že nerobia odvody do ZP.
gaga
09.11.04,06:13
Súhlasím s p. Mihálom - je povinnosť odvodu do ZP, to, že poberateľ odmeny za výkon funkcie je SZČO nie je podstatné, a odpoveď kontrolóra je skreslená, pretože potvrdenie o príjme platiteľ vystaví vždy a poberateľ príjmu zahrnie do DP tento príjem ako príjem zo závislej činnosti, či ide o SZČO, alebo inú fyzickú osobu, ktorá má iné príjmy v zmysle zák. o dani z príjmu.