AdrianaA
19.09.16,13:00
Je akceptovateľná zaplatená provízia v zmysle §17 ods.19 ZDP aj bez písomnej zmluvy o sprostredkovaní ?
KloferHladny
22.09.16,08:22
1. Ako budeš dokazovať, či sú parametre uvedené v ZDP dodržané ?
2. Obchodný zákonník má od §642 definované náležitosti Zmluvy o sprostredkovaní
3. Je pravda, že zmluva o sprostredkovaní nemá povinne definovanú písomnú formu.
Avšak pre účely §17 odst 19 ZDP nebudeš mať ako preukázať účel vyplatenej sumy (napr. prebehne iba platba na účet sprostredkovateľa- účtovanie 518/221). Pri kontrole Ti účtovanie provízie vyhodia. Ak však na faktúre sprostredkovateľ uvedie všetky náležitosti (za čo, koľko, kedy, kedy vznikla dohoda, kto objednával sprostredkovanie ...), a príslušný štatutár faktúru akceptuje, je to podľa mňa dostatočne preukázané (518/321).
AdrianaA
26.09.16,08:36
Mám faktúru, kde je uvedené číslo konkrétnej zákazky. Ja viem doložiť hodnotu zákazky . Sme v limite do 20% z hodnoty sprostredkovaného obchodu a je to reálna zákazka, ktorá sa zrealizovala, ktorej hodnotu si môže DU overiť prostredníctvom vyšlej faktúry a zákazkového listu. Provízia je zaplatená, takže je to aj daňové . Text na faktúre znie Fakturujeme Vám dohodnutú províziu za sprostredkovanie zákazky .... v sume .... . Myslím, že je to postačujúce.
KloferHladny
26.09.16,12:42
aj ja
AdrianaA
26.09.16,12:54
Vďaka.