jozefhorvat
19.09.16,13:04
Som vlastníkom ornej pôdy a bez uzavretia nájomnej zmluvy ( a bez akéhokoľvek platenia) užívalo družstvo(teraz s.r.o.) moje pozemky. Minulý rok som im napísal, ihneď po skončení zberu úrody, že si budem sám obrábať svoju pôdu, hoci nie v celej výmere, ale iba tak pre záhradku a aby to prestali užívať. Vytýčil som pozemok - teda tú časť a označil kolíkmi. Bohužiaľ ale ich traktorista si nevšimol kolíky a určitú časť znovu osial kukuricou. Upozornil som ho a on už nepokračoval v siatí. Opatovne som vytýčil pozemok a označil ho pre istotu aj červenými zástavkami na takmer dvojmetrových tyčiach. Ostatok som si osial repou. Mám domáce zvieratá tak som kukuricu nechal vyrásť (kto by to vykopával) a teraz by som chcel kukuricu pozbierať. Koho je to kukurica? Nedopustím sa nejakého trestného konania? Vaka za rýchlu odpo
misoft
19.09.16,12:24
Otázka je, či to družstvo (s.r.o.) vzalo do úvahy odstúpenie od užívania (i keď ho užívali bez oprávnenia a nájomnej zmluvy).
Pokiaľ si si vytýčil "svoj" dielik a ostatnú časť si im nechal - mal si s nimi uzavrieť nájomnú zmluvu na uvedenú časť.

Žiaľ - úroda je ich, pretože aj osivo bolo ich. Ale vzhľadom k tomu, že uznali, že pozemok je tvoj a oni ho využívali neoprávnene, môžeš žiadať od nich nájom za využitý pozemok, prípadne kompenzáciu (hoci aj vo forme naturálií - úrody).

Pokiaľ bola táto parcela vyňatá z užívania s.r.o. a oni tam i naďalej "pracovali" - užívali cudzí pozemok bez súhlasu vlastníka a neodôvodnene sa obohacovali (úroda - zisky z predaja....).
Tu si prečítaj niečo http://www.sme.sk/c/1863047/moju-podu-uziva-rolnicke-druzstvo.html?piano_t=1
draik
19.09.16,13:24
Dôležité je, či Vám niekedy neposlali návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy, či ju neuzatvoril predchádzajúci vlastník pozemku atď. Viď príslušný zákon o nájme poľnohospodárskych pozemkov, ktorý je výrazne v prospech farmárov.
Mária27
19.09.16,15:40
Ak ide o oprávneného držiteľa, patria mu aj úžitky (§ 130 ods. 2 obč.z.).
Ak ide o bezdôvodné obohatenie, okrem obohatenia treba vydať aj úžitky z neho (§ 458 ods. 2).
bubkoch
19.09.16,16:12
urcite ta nebude nik perzekuovat za to ze na svojom pozemku zberas urodu ... to ze ti ju tam zasial niekto iny omylom, no co uz, ked budu mat o tú kukuricu zaujem, das im ju, ked nebudu, je tvoja ... :-)
pavol54
19.09.16,16:21
kedy si im to minulý rok napísal nepíšeš a to je podľa platnej legislatívy rozhodujúce ak si im napísal po termíne tak sú v práve na druhej strane ty máš právo na nájomné ktoré minimálne činí cca 1/10 ceny pôdy v danej lokalite.
jozefhorvat
22.09.16,10:32
Ďakujem všetkým za odpovede, nakoniec sa to vyriešilo tak, že súhlasili že nech si to oberiem a nebudeme mať medzi sebou žiaden spor skrz to.
Ale aj tak ešte napíšem, že podal som im to vyňatie v riadnom termíne podľa požiadaviek agrotermínov, oni to aj (ústne) akceptovali, len sa traktorista pomýlil. predošlí vlastníci, moji predkovia s nimi taktiež nepodpísali zmluvu. Tak si na záver myslím, že tá úroda by mala byť moja.