zk24
19.09.16,14:42
Ahojte,

zamestnanec vlastní akcie svojho zamestnávateľa

1. Každoročne dostáva na bankový účet zo zahraničia vyplatené nejake dividendy z uvedených akcií - Ide o príjem podľa §7 odst.1, písm.a) ?

2. Zamestnanec sa rozhodne akcie predať - Ide o príjem podľa § 8 odst.1, písm. e) ?

3. Prečo v príklade č. 2 (uplne dole) v dokumente z Finačnej správy nešlo o oslobodenie podľa §9 odst.1, písm. k) ? A teda, že príjem je oslobodený od dane ak medzi nadobudnutím a predajom je viac ako 1 rok?
https://podpora.financnasprava.sk/575795-Pr%C3%ADjmy-fyzickej-osoby-z-predaja-cenn%C3%BDch-papierov

Vedel by niekto poradiť?

Dakujem.
Soňa K
20.09.16,08:20
Par. 9 odst. 1 písm k hovorí o obchodovaní na regulovanom trhu, je to tento prípad ?
zk24
20.09.16,10:20
Hmm... to je otázka... fakt že netuším ani aky je regulovany trh.
zk24
25.09.16,16:24
Takze k bodu 3) mi z Financnej spravy odpisali, ze to v tom dokumente nie je spravne, zeho opravia a doplnia zvlast o rok 2015 a 2016.

Ak ny ale stale vedel niekto odpovede na otazky 1) a 2), pomohol by mi.
Soňa K
26.09.16,06:51
Soňa K
26.09.16,06:54
K 2. mal by to byť par. 8/1/e - v Zákone o dani z príjmov je uvedené aj to, čo môžeš dať k príjmu do výdavkov.
zk24
26.09.16,07:28
K bodu 1)
Možno sa zle vyjadrujem. Dividendy by asi mal byť len podiel na zisku. Tu ide o výnos z držby cenných papierov. Preto uvažujem či to je príjem podľa §7/1/a.

Alebo su to dividendy? Každopádne ak by aj hej, tak zamestnanec sa nepodiela na ZI spoločnosti, je len rádový zamestnanec ktoru nakupil zopar zamestnaneckych akcii.

Nejako som sa v tom stratila.
Soňa K
26.09.16,07:38
Dôležitý je fakt, že sú zo zahraničia. Boli tam zdanené ? Cenný papier je podiel na majetku spoločnosti.
zk24
26.09.16,07:48
Ano, boli zdanene akousi nemeckou zražkovou danou. Ak by ale neboli, nešlo by o ten §7/1/a? Ak nie, čo su potom výnosy z cennych papierov, ked nie toto? Co by pod tento paragraf spadalo?
Soňa K
26.09.16,07:50
Otázka č. 1 – Výplata dividend z Rakúska
Rezidentovi SR v roku 2015 rakúska spoločnosť vyplatila podiely na zisku, ktoré boli vykázané za rok 2014. Ako a kde sa zdania tieto príjmy?
Odpoveď
Právo na zdanenie tohto príjmu (dividend) má v zmysle zmluvy Rakúska republika, daň však nesmie presiahnuť 10% hrubej sumy dividend. Podmienkou, aby sa uplatnila limitovaná sadzba dane na zdanenie týchto dividend, je včasné preukázanie daňovej rezidencie daňovníka (rezidenta SR) a skutočného vlastníctva dividend vyplácajúcej spoločnosti. To, či Rakúska republika právo na zdanenie dividend využije a akým spôsobom, upravuje jej lokálna daňová legislatíva. Rezident SR tento príjem neuvedie vo svojom daňovom priznaní podanom v SR z dôvodu, že podľa zákona o dani z príjmov tento príjem nie je predmetom dane.

Nemecko bude to isté, pravda.
zk24
26.09.16,07:55
Ano, nemecko je určite rovnaky spôsob ako ostatne krajiny. Co by spadalo prípadne pod ten §7/a/1 ?
Soňa K
26.09.16,08:40
Ja mám dojem, že pri par. 7 ods. 1 je povinnosť zrážkovej dane vždy aspoň pri vyplácaní subjektami, ktoré to majú ako svoju zákonom schválenú činnosť. Zdaňované úroky v DP môžu byť napr. pri pôžičke medzi občanom a PO. Ostatné výnosy z cenných papierov môžu vzniknúť napr. pri vyplácaní ďalších bonusov ich vydavateľom. Treba pogoogliť, niečo určite nájdeš.