Danielkaty
19.09.16,15:41
Dobry den, chcem vas vekmi pekne poprosiť pred mesiacom som uzavrel zmluvu o prenajme bytu podla občianskeho zákonníka. Bohužiaľ musím opustiť nájom nakoľko s priateľkou s ktorou sme prenájom brali pred mesiacom sme sa rozišli. Ona v najme chce pokračovať aj bezomna. Musím oznámiť prenajimatelovi nejako písomne ze síce byt ostáva v prenajme ale uz tam nebudeme dvaja ale len jeden nájomca ? Potrebujem sa ochrániť do budúcna keby náhodou neplatila alebo by zničila niečo aby som nebol zodpovedný aj ja ako druhy nájomca. Neviem ako mam postupovať stačí len nejaká dohoda medzi nami ako nájomcami alebo je potrebné urobiť aj iné úkony ? Ďakujem za vašu odpoved
Mária27
19.09.16,14:29
Predpokladm, že ide o spoločný nájom bytu podľa § 700 a nasl. Prenajímateľ musí vedieť vždy, kto je nájomcom (a kto už nie je).
Pokiaľ riadne neukončíš nájom, budeš zodpovedný za platby (pasívna solidarita dlžníkov= § 511).
Pozri aj § 701 ods. 2: "Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločného nájmu bytu sú oprávnení a povinní všetci spoloční nájomcovia spoločne a nerozdielne". Ukončenie nájmu je právny úkon a druhý nájomca musí dať naň súhlas, inak je ukončenie neplatné. Preto si to aj prenajímateľ musí overiť. Spolunájmca potom uzavrie nájom sám, alebo sa dohodne s nejakým ďalším nájomcom, resp. ukončí spoločný nájom odchodom.
Danielkaty
19.09.16,14:34
Prenajímateľ je ale v zahraničí, druhy nájomca bude súhlasiť s dohodou ze tam ostane sám ale teraz mame dat výpoveď prvej zmluvy a zaslať novú prenajimatelovi ? Nedá sa len uzavrieť dohoda medzi mnou a mojou priateľkou ze vsetky platby a rizika preberá od určitého dátumu na seba ona ?
Mária27
19.09.16,15:54
Lepšie niečo ako nič, ale nebude to dokonalé. Veriteľ je zmluvná strana.

§ 493
Záväzkový vzťah nemožno meniť bez súhlasu jeho strán, pokiaľ tento zákon neustanovuje inak.

§ 511
(1) Ak právnym predpisom alebo rozhodnutím súdu je ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté alebo ak to vyplýva z povahy plnenia, že viac dlžníkov má tomu istému veriteľovi splniť dlh spoločne a nerozdielne, je veriteľ oprávnený požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z nich. Ak dlh splní jeden dlžník, povinnosť ostatných zanikne.

§ 516
(1) Účastníci môžu dohodou zmeniť vzájomné práva a povinnosti.
(2) Ak z dohody nevyplýva nepochybne, že dojednaním nového záväzku má doterajší záväzok zaniknúť, vzniká nový záväzok popri doterajšom záväzku, ak sú pre jeho vznik splnené zákonom požadované náležitosti.

§ 531
(1) Kto sa dohodne s dlžníkom, že preberá jeho dlh, nastúpi ako dlžník na jeho miesto, ak na to dá veriteľ súhlas. Súhlas veriteľa možno dať buď pôvodnému dlžníkovi, alebo tomu, kto dlh prevzal.
(3) Zmluva o prevzatí dlhu vyžaduje, aby sa uzavrela písomnou formou.