kaiz
19.09.16,19:00
Zdravim poradaci, bol som v roku 2015 popri SZCO aj otec na materskej, poberal som matersku, neplatil odvody do SP a ZP ako poistenec statu. Kedze som podal DP neskor, v juli 2016, doslo mi az prednedavnom rocne zuctovanie ZP s velkym nedoplatkom. V podstate suma sumarum je to taka suma, ako keby som platil tie preddavky tak, ako som mal, teraz mi to ale zrechnovali do jedneho pekneho balicku a musim to uhradit, co ma vobec netesi. Vychadzal som z informacii pana Mihala, ktory v clanku Otec na materskej uviedol:
...počas poberania materského neplatí odvody do Sociálnej poisťovne - a neplatí ani preddavky do svojej zdravotnej poisťovne. V ročnom zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie za daný rok sa zohľadní, že po dobu 28 týždňov bol poistencom štátu - bude mať nižší povinný minimálny ročný vymeriavací základ. Čiže nielenže bude poberať materské ale ušetrí na odvodoch.
Kedze doplacam preddavky a buduce preddavky sa o nejake drobne zdvihli, nevidim v podstate ziadnu ulavu od poplatkov do ZP okrem tej, ze ked som na tej materskej bol, tak som ich platit nemusel, ale teraz ich chcu v plnej vyske a naraz. Alebo je to tym, ze momentalne sa pre mna vyratavaju preddavky podla roku 2014 a buduci sa dostanem na ten spominany 2015ty? Dakujem vopred, ak by mi to niekto znaly trochu objasnil, s pozdravom Ivan.
veronikasad
19.09.16,17:05
V RZZP nedoplacas preddavky, ale uhradzas sumu nedoplatku zdr.poistenia, ktorú ZP vypočítala zo skutočného výmer.zakladu.

Dopln sumu nedoplatku, základ dane z podnikania, sumu zapl.preddavkov do ZP a sumu zaplateného poistného do SP
Katy a R
19.09.16,17:14
počas doby, keď si poberal materské - tak si nemusel platiť PREDDAVKY na poistné. Aké bude skutočná výška poistného - tak to už závisí od tvojho príjmu - presnejšie od tvojho vymeriavacieho základu.
Ak by si mal za celý rok nejaký maličký VZ - tak by ti skutočnosť, že si bol poistencom štátu pomohla. zrejme to nie je tvoj prípad.
Ale presne pozri v zákone - § 13 zák o ZP
aj tu niečo podobné .. http://www.porada.sk/287783-rocne-zuctovanie-zp-za-rok-2015-podanie-namietky-post2879567.html#post2879567