rosemary
28.06.06,07:17
Snažila som sa hľadať v poradách, ale našla som iba opačný prípad.
Spoločníci sro by si chceli požičať peniaze zo spoločnosti. Neviem či bude zmluva o pôžičke podľa občianského alebo obchodného zákonníka, a či môžu mať bežnú úrokovú sadzbu. Skúste mi niekto poradiť, hlavne na čo si treba dať pozor. Vopred Vám pekne ďakujem
josh
29.06.06,07:36
Nooo, ak sa jedna o pozicanie penazi v ramci podnikania (tzn. spolocnost ma v predmete cinnosti poziciavanie penazi a tymto sa zivi), tak by to mala byt urcite zmluva o uvere. Inak, najma ak ide o bezurocne pozicanie penazi, kludne pouzite obciansky.
KEJKA
29.06.06,07:47
bezúročné požičanie neodporúčam. Spoločník je zvyčajne aj konateľ, potom je to nepeňažný príjem, ktorý podlieha dani. Určite som to tu pre časom písala.
Požičať spoločníkovi s bežným úrokom sa dá.
Metodik
29.06.06,07:54
V danom prípade ide o zmluvu o pôžičke, ktorú upravuje výlučne Občiansky zákonník.Zmluvu o úvere upravuje Obchodný zákonník, ale tá môže byť uzavretá len so subjektom ,ktorý má na to oprávnenie-banka a iná finančná inštitúcia.Poskytnutá pôžička môže byť bezúročná - toto riešenie však neodporúčam, pretože v konečnom dôsledku aj tak spoločnosť musí úroky dodaniť .% sadzba úrokov musí byť obvyklá vzhľadom k tomu, že ide o personálne a ekonomicky prepojenú osobu.
Natka
10.07.06,10:35
Spoločník verejnoobchodnej spoločnosti (advokátska firma) požičal peniaze tejto spoločnosti.Na aký účet to môžem zaúčtovať?
Metodik
11.07.06,05:25
Má tento spoločník verejnoobchodnej spoločnosti nejaký vzťah k spoločnosti ?
Natka
17.07.06,11:30
Má tento spoločník verejnoobchodnej spoločnosti nejaký vzťah k spoločnosti ?Áno, je spoločník a požičal svoje súkromné peniaze na jeden rok s 7% ročným úrokom. Zaúčtovala som to nasledovne: výpis z bežného účtu 221analyt./365analyt. Môže byť?
Natka
18.07.06,06:06
Ďakujem, hneď sa lepšie dýcha.