Letko
21.09.16,08:36
Ahojte,



z-nec si objednal prac. oblečenie cez internet s tým, že ako odberateľa neuviedol našu spoločnosť ale seba. Všetko vyplatil a my mu to teraz chceme preplatiť.



Môžem to zaúčtovať 527, 343/211 a ako doklad priložiť predmetnú faktúru s tým, že ju nebudem viesť ako faktúru, keďže sa v KV nestretne s dodávateľom? V KV by to bolo medzi bločkami. Bude to daňový náklad, ak sú tam údaje z-ca a nie spoločnosti?



Ďakujem.
Tweety
21.09.16,06:40
Môžeš mu ten bločok :--- zaúčtovať a vyplatiť cez pokladňu..Bude to daňovo uznaný náklad.
Letko
23.09.16,05:21
Z finančnej správy som dostal takúto odpoveď:

Dobrý deň,

účtovná jednotka (obchodná spoločnosť) účtuje vo svojom účtovníctva na základe účtovných dokladov ( § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve), ktoré sú vystavené na meno obchodnej spoločnosti.
Preto vo Vašom prípade, je potrebné, aby faktúra, ktorá sa týka nákladov, ktoré súvisia s podnikateľskou činnosťou spoločnosti bola vystavené na účtovnú jednotku (obchodnú spoločnosť).
Iba tak na základe vystaveného dokladu vznikajú náklady obchodnej spoločnosti, ktoré následne v nadväznosti na to po splnení podmienok uvedených v § 2 písm. i) a § 19 zákona č. 595/2003 Z. z o dani z príjmov, budú daňovo uznanými.
Tweety
23.09.16,05:27
potom mu to nezaplaťte a žiadajte o faktúru na vašu spoločnosť. Nepíšeš, aká je to suma, ale podľa mňa by to mohlo byť z pokladne ako napr. doklad z ERP., veď tú faktúru nebudeš účtovať ako faktúru.
Letko
23.09.16,05:30
Je to 167,40 s DPH. Mám ešte dilemu s tým, že aj keby nám dali faktúru s našimi údajmi, on platil kuriérovi a na tom lístku je ako príjemca jeho meno a adresa. Tak neviem, či s tým by nebol problém.
Preplatiť to z-covi chceme.
Tweety
23.09.16,05:32
tak mu dajte odmenu a faktúru nech si nechá