Monča
28.06.06,08:25
Dnes ráno mi zamestnanec oznámil, že k 1.7. ide spísať žiadosť o predčasný dôchodok, takže bude potrebovať ELDZ. Keďže nemá zmysel ďalej ho presviedčať, keďže kdesi dostal iné rozumy, ináč 22.8. má nárok na riadny starobný dôchodok, vyhovieme mu, nechce sa mu už robiť.
1. Chcem sa spýtať, keďže jeho prac. pomer skončí dohodou k 30.6.2006, má nárok iba na pomernú časť dovolenky, čiže 12,5 dňa?
2. Keďže bol jediným zamestnancom v TPP, tvorili sme sociálny fond, ktorý nie je vyčerpaný, chceme mu vyplatiť všetky prostriedky a fond zlikvidovať, keďže už neplánujeme na jeho miesto prijať nového zamestnanca a chceme sa odhlásiť zo zdrav. poisťovne. Môžeme mu do odmeny zahrnúť aj tú časť prostr. zo SF, ktorú máme vytvoriť až za jún 2006?
3. Vzťahuje sa neho § 76 Zákonníka práce o odstupnom vo výške priem. mesačného platu, alebo to platí iba pri odchode do riadneho starobného dôchodku?
azuz
28.06.06,06:31
1. Ak skončí PP 30.6. a odrobil v roku aspoň 60 dní tak má nárok na 12,5 dňa dovolenky.
2. Toto skutočne neviem.
3. Podľa § 76 ods. 6/ má nárok na odchodné (nie odstupné) pri prvom skončení PP po vzniku nároku na dôchodok. Keďže 30.6. ešte nemá nárok na žiaden dôchodok, odchodné mu nepatrí.
vema
28.06.06,06:38
Mne sa zdá,že mu patrí odchodné,počkaj ešte,či sa niekto vyjadrí.
jankasm
28.06.06,07:02
Podľa mňa mu patrí odchodné pri prvom odchode do starobného dôchodku (aj predčasného, pretože aj to je typ starobného dôchodku). A myslím, že keď končí PP 30.6.2006 a priznajú mu dôchodok k 1.7.2006 tak nárok na odchodné má.
Jana Motyčková
28.06.06,07:05
Nárok na odchodné nemá - viď tučné "po" v odpovedi Azuz.
Palino
28.06.06,07:52
Náš zamestnanec požiadal o predčasný starobný dôchodok dozadu od 1.1.2004. To pre nás znamená, že máme prepočítať jeho mzdu od toho dátumu, keďže nemá nárok na odpočitateľnú položku, ale zase nemá odvádzať do soc. poisťovne na inv.dôchodok a na nezamest. a firma ma tiež iné odvody ? A teda treba urobiť dodatočné Hlásenia, Mesačné výkazy atď.? Ak je to tak, tak to je - no nechcem povedať čo!
vladan
28.06.06,08:06
Nárok na odchodné nemá - viď tučné "po" v odpovedi Azuz.

nové znenie § 76 ods. 6, ktoré nadobúda účinnosť 1. júla 2006:

„Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.“

... ak by jeho pracovný pomer skončil až 1.7.2006 už nárok na odchodné má
jankasm
28.06.06,08:07
Náš zamestnanec požiadal o predčasný starobný dôchodok dozadu od 1.1.2004. To pre nás znamená, že máme prepočítať jeho mzdu od toho dátumu, keďže nemá nárok na odpočitateľnú položku, ale zase nemá odvádzať do soc. poisťovne na inv.dôchodok a na nezamest. a firma ma tiež iné odvody ? A teda treba urobiť dodatočné Hlásenia, Mesačné výkazy atď.? Ak je to tak, tak to je - no nechcem povedať čo!

Áno, je to presne tak ako píšeš. My sme mali minulý rok podobný prípad.
Treba prepočítať mzdu a zaslať opravné výkazy na SP z dôvodu, že už neplatí poistenie v nezamestnanosti ani invalidné poistenie.
Keďže už nemá nárok na odpočítateľnú položku, vzniká mu nedoplatok dane, ktorý by sa dal vyrovnať aj v ročnom zúčtovaní. My sme to riešili tak, že sme mu mesačne sťahovali na daň viac o sumu na akej sme sa dohodli, aby potom naraz nemusel toľko platiť.
azuz
28.06.06,08:49
nové znenie § 76 ods. 6, ktoré nadobúda účinnosť 1. júla 2006:

„Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.“

... ak by jeho pracovný pomer skončil až 1.7.2006 už nárok na odchodné má

Už som dala súhlas, ale ešte trošku do toho povŕtam. Zamestnanec síce požiada 1.7.2006 o predčasný dôchodok, ale má naň aj nárok? To predsa zisťuje až SP a ak mu nárok vznikne predčasný dôchodok prizná alebo ak podmienky priznania nie sú splnené (nárok nevznikne) - neprizná. Čo ak v takom prípade je odchodné vyplatené. Má sa od zamestnanca vymáhať? Je to platba, na ktorú mu nevznikol nárok, tak si to firma ani nemôže dať do nákladov. A ako sa firma dozvie, že zamestnanec mal ten dôchodok priznaný, keď už nie je jeho zamestnanec?:eek: :mee:
Riešením by možno bolo, že sa počká na rozhodnutie SP a keď zamestnanec vydokladuje, že mu vznikol nárok na dôchodok, firma vyplatí odchodné. Len neviem, či aj z právneho hľadiska by to bolo považované za vyplatenie odchodného pri prvom skončení PP po vzniku nároku... .
vladan
28.06.06,11:07
Už som dala súhlas, ale ešte trošku do toho povŕtam. Zamestnanec síce požiada 1.7.2006 o predčasný dôchodok, ale má naň aj nárok? To predsa zisťuje až SP a ak mu nárok vznikne predčasný dôchodok prizná alebo ak podmienky priznania nie sú splnené (nárok nevznikne) - neprizná. Čo ak v takom prípade je odchodné vyplatené. Má sa od zamestnanca vymáhať? Je to platba, na ktorú mu nevznikol nárok, tak si to firma ani nemôže dať do nákladov. A ako sa firma dozvie, že zamestnanec mal ten dôchodok priznaný, keď už nie je jeho zamestnanec?:eek: :mee:
Riešením by možno bolo, že sa počká na rozhodnutie SP a keď zamestnanec vydokladuje, že mu vznikol nárok na dôchodok, firma vyplatí odchodné. Len neviem, či aj z právneho hľadiska by to bolo považované za vyplatenie odchodného pri prvom skončení PP po vzniku nároku... .

ak by som išla ja do predčasného dôchodku, tak by som asi postupovala asi takto: dala by som žiadosť na SP o predčasný starobný dôchodok a ak by som mala papier v ruke, že mi ho priznali, žiadala by som o skončenie pracovného pomeru ;) ... a tým by bola vec s odchodným vyriešená, nie? ;)