Petra145
22.09.16,15:04
Dobrý deň. S priateľom sa chystáme stavať RD na pozemku, ktorý je vo výlučnom vlastníctve mojej rodiny. Problémom však je, že pozemok sa nachádza zopár metrov od obce, teda už v extraviláne. Obec s výstavbou domu v extraviláne súhlasí, k čomu nám dala aj príslušné písomné vyjadrenie, ktoré sme už zaniesli na stavebný úrad, spolu so žiadosťou o vyňatie ornej pôdy. Čo nám však momentálne najviac skomplikovalo situáciu je zriadenie vjazdu na pozemok. Pozemok sa nachádza pri hlavnej ceste II. triedy, kde platí ochranné pásmo. Obrátili sme sa preto na správu ciest, ako aj na dopravný inšpektorát, ktorý sa ale vyjadril, že povolenie na výnimku v ochrannom pásme nám nevydajú, pokým obec nepresunie značku začiatku a konca obce za náš pozemok, teda tým pádom nemôžeme získať ani stavebné povolenie. Dočítala som sa, že pokiaľ je obec s počtom obyvateľov do 2000, a nemala nikdy vypracovaný územný plán (obe podmienky naša obec spĺňa), nie je potrebné meniť územný plán, ale stačí, aby bolo zrealizované územné konanie. Chcem sa preto spýtať, či sa náhodou niekto nestretol s tým problémom, a nevedel mi poradiť, čo všetko budeme potrebovať k tomu, aby územné konanie mohlo prebehnúť (aké potvrdenie, vyjadrenia orgánov, koľko peňazí to cca bude stáť a pod.). Tieto veci by mala riešiť obec, ale s našim vedením by sme sa pravdepodobne nedopracovali k žiadnemu výsledku ani do 5 rokov, preto to musíme vziať do vlastných rúk. Vopred ďakujem za akékoľvek odpovede.
Miloš Mičega - CIMOM TN
22.10.16,05:11
Požiadavka o presunutí TDZ - začiatok a koniec obce je nezákonná. Podľa takejto logiky by sa mimo obce nemohlo potom nikde odbáčať. Ak je problém s odbáćaním cez stredovú čiaru, lebo je to nebezpečné, tak nech tam navrhnú zdvojenú plnú a cez takú nemôžete odbáčať. Samozrejme, museli by ste odbáčať len z priľahlého jazdného pruhu.

Posunutie TDZ nemá nič spoločné s povolením vjazdu na pozemok. O povolenie požiadajte príslušný cestný správny orgán, ktorým je Okresný úrad, odbor dopravy. Ten je určuje technické podmienky.

Posunutie TDZ má vplyv na verejné osvetlenie a ďalšie súvislosti.