Kavopic
22.09.16,20:38
Zdravím, mám auto u ktorého predchádzajúci majiteľ namontoval športový výfuk. Pri kúpe mi k nemu dal aj TUV certifikát a pri mojej otázke, či s autom nemal nikdy problém s našími modernými zbojníkmi povedal, že po predložení daného certifikátu ho iba sklamane pustili ďalej. V certifikáte všetko sedí spolu s autom (napr. VIN) až na evidenčné číslo - to ostalo také aké mal pôvodný majiteľ. Nedávno ma zastavili policajti a keďže si nenašli nič iné, tak mi dali pokutu práve s odôvodnením že je to rovnaké, ako keď máte v osvedčeniach o EK a TK ešte stále evidenčné čísla predchádzajúceho majiteľa. Nie som si istý či pán policajt konal správne, lebo som bol zastavený aj v čase, kedy som ešte nemal aktualizované EČ v osvedčeniach o EK a TK a pokutu som za to nedostal (mimochodom tie údaje som si v osv. o EK nechal aktualizovať pri absolvovaní TK, ktorou som s daným výfukom prešiel bez problémov). Takže moje otázky sú:
- Mal pán policajt pravdu?
- Majú si kde policajti overiť číslo certifikátu? - pýtam sa preto, lebo ak pravdu mal, tak mám iba dve možnosti a to buď si zohnať výfuk sériový (čo nechcem), alebo si certifikát svojpomocne "upraviť" tak aby som tam mal svoje EČ.
Vopred ďakujem za konštruktívne odpovede (NIE za hejty ohľadom tuningu NIE za spochybňovanie mojich falšovacích schopností).
buchač
22.09.16,19:01
K otázkam :

1. Áno, policajt mal pravdu.
2. Nejde o samotný certifikát výfuku...tu ide o niečo úplne iné.

Link Ti nedávam...a môžeš kľudne hejtovať a spochybňovať moju konštruktívnu odpoveď.
misoft
22.09.16,19:02
Certifikát.... na autodiel sa nevystavuje na EČV! Ak je nejaká modifikácia, alternatívny autodiel, upravený autodiel - certifikát o zhode sa vydáva na výrobnú značku vozidla a typ vozidla.
Takže - dostal si to oprávnene - máš to na EČV, ktoré už nie je v evidencii a nie na vozidlo, na ktorom to bolo namontované.
Odpoveď
A) Majú
B) Nemajú povinnosť číslo overovať.

Ostáva ti buď si zohnať PRAVÝ certifikát o zhode výrobku od výrobcu vozidla, ktorý potvrdí, že tento výfuk je možné montovať na vozidlo, alebo dať originál výfuk.
A "uptravovať" i ten certifikát (pochybujem, že pravý) k "obrazu svému" - skús. A budeš mať riadne problémy.
Kavopic
22.09.16,19:19
V certifikáte je aj výrobná značka aj typ vozidla. A práve kvôli problémom s falzifikátom som chcel vedieť, či si vôbec MAJÚ AKO (?) certifikátt overiť.
misomiso
22.09.16,20:45
Verim, ze sportove vyfuky budu v blizkej dobe celkom zakazane (okrem pouzitia na okruhoch).
misoft
22.09.16,20:57
Opakujem - certifikát k zhode vydáva VÝROBCA vozidla - o ten certifikát musí žiadať výrobca doplnku pre vozidlo a spolu s výrobkom dodávať.

Vyrobím malú blikačku a nakydám tisíce certifikátov k stovkám typov a značiek vozidiel.... ale žiaden výrobca vozidla to neschválil.... taký certifikát je len zdrap nič nehovoriaceho papiera.

Policajti nemusia nič overovať. Oni skontrolujú, či to schválil (výfuk) výrobca vozidla (na to je certifikát o zhode od výrobcu). Nejakého výrobcu výfuku a jeho lajstro nebudú overovať - pre nich to nie je žiaden platný doklad.
faro1
23.09.16,08:23
Čo je to športový výfuk? Narastú ti z neho svaly, alebo prospeje tvojmu telu iným spôsobom? Hovorí sa, že športovanie prospieva telu a duši.
faro1
23.09.16,08:30
Alebo ho môže používať vo svojej obývačke. :D