mariana71
28.06.06,08:47
Na čo nemôžem zabudnúť pri prijatí nové zamestnanca.A ako je to pri výpovedi.Čo všetko treba urobiť? Zatiaľ ďakujem.
Tweety
28.06.06,06:49
Na čo nemôžem zabudnúť pri prijatí nové zamestnanca.A ako je to pri výpovedi.Čo všetko treba urobiť? Zatiaľ ďakujem.
Dosť široká otázka. Skús konkrétne o čo ide. Odpovedí je niekoľko.
nikulik
28.06.06,07:04
Marianka, nepýtaj sa v téme prijatie nového zamestnanca na výpoved zamestnanca. :) Skús vložiť novú tému alebo cez vyhľadávač si nájdi tému výpoved.
mariana71
28.06.06,07:11
Práve sme jedného prijali a jeden zamestnanec odišiel. Preto som to dala dokopy.Všetko som urobila, len som si chcela overiť či správne. Hlavne ma zaujímalo prihlásenie a odhlásenie do poisťovní, do koľkých dní to treba stihnúť.
jankasm
28.06.06,07:13
Práve sme jedného prijali a jeden zamestnanec odišiel. Preto som to dala dokopy.Všetko som urobila, len som si chcela overiť či správne. Hlavne ma zaujímalo prihlásenie a odhlásenie do poisťovní, do koľkých dní to treba stihnúť.

Do SP prihlásenie deň vopred, odhlásenie deň po skončení.
Do ZP prihlásenie aj odhlásenie do 8 dní.
ZuzanaP
28.06.06,07:14
DO SP na RL do 8 3 dní od skončenia, uzatvorenia PP, elektronicky deň pred nástupom, do ZP do 8 dní od skončenia, uzatvorenia PP.
Tweety
28.06.06,07:14
Práve sme jedného prijali a jeden zamestnanec odišiel. Preto som to dala dokopy.Všetko som urobila, len som si chcela overiť či správne. Hlavne ma zaujímalo prihlásenie a odhlásenie do poisťovní, do koľkých dní to treba stihnúť.
Prihlásiť do SP, pred začatím vykonávania práce zamestnanca.Odhláška do 8dní po ukončení PP.
Do ZP do 8 dní, odhlásiť takisto.
buba
28.06.06,08:05
odkedy platí, že do 8 dní do SP pri výstupe, ja viem ,že na druhý deň po ukončení PP
ZuzanaP
28.06.06,08:16
je to tak, opravujem svoj príspevok

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1384#Povinnosti

ale text ďalej hovorí aj, že:Lehota na splnenie povinnosti podľa písm. b) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odoslalo faxom alebo elektronickou poštou alebo ak bola informácia podľa písm. b) odoslaná prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS). Tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni. Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS) je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr do troch dní odo dňa jej odoslania Sociálnej poisťovni.
anawinka
15.03.09,12:33
Pozeram, ze toto uz je stara tema, ale chcem sa opytat.

Na co vsetko si treba davat pozor pri prijati noveho zamestnanca?

Ake vsetke doklady mu treba vypisat...viem len ze nejake prehlasenie?

dohoda o hmotnej zodpovednosti

prihlasit na socialnu a zdravotnu poistovnu

pracovnu zmluvu
Pru
20.04.09,06:57
na základe čoho prihlásim do ZP zamestnanca, viem, že do sp je to RL, ale ZP?
No už som našla tlačivo aj do ZP, prihlasujem do ZP, v ktorej je zamestnanec poistený?
mzdarka renca
20.04.09,06:59
na základe čoho prihlásim do ZP zamestnanca, viem, že do sp je to RL, ale ZP?
Do ZP je to Oznámenie
Pru
20.04.09,07:12
ja som našla prihlášku do všeobecnej zdravotnej, ale neviem nová pracovníčka akú má poisťovňu, možno blbá otázka, zamestnávateľ ju prihlási do svojej poisť.? Alebo do poisť, kde zamestnankyňa poistená? dík
mzdarka renca
20.04.09,07:14
ja som našla prihlášku do všeobecnej zdravotnej, ale neviem nová pracovníčka akú má poisťovňu, možno blbá otázka, zamestnávateľ ju prihlási do svojej poisť.? Alebo do poisť, kde zamestnankyňa poistená? dík
Prihlásiš ju do poisťovne, kde je ona poistená. Ak nie si v jej poisťovni prihlásená ako zamestnávateľ, tak sa aj prihlásiš.
VERONIKA6
20.04.09,07:14
ja som našla prihlášku do všeobecnej zdravotnej, ale neviem nová pracovníčka akú má poisťovňu, možno blbá otázka, zamestnávateľ ju prihlási do svojej poisť.? Alebo do poisť, kde zamestnankyňa poistená? díkZamestnávateľ nemôže mať svoju poisťovňu. Zamestnanec Ti musí povedať v ktorej poisťovni je poistený.
Pru
20.04.09,07:35
ďakujem, prosím Vás a na daňovú úrad netreba nahlásiť nového zamestnanca a odhlásiť vystupujúceho, aby som náhodou na niečo nezabudla.
VERONIKA6
20.04.09,07:36
ďakujem, prosím Vás a na daňovú úrad netreba nahlásiť nového zamestnanca a odhlásiť vystupujúceho, aby som náhodou na niečo nezabudla.
Na DÚ nič.
Pru
21.04.09,08:06
No práve mi SZČO, ktorý ide prijímať zajtra tú novú pracovníčku oznámil, že jej do konca mesiace chce dať len dohodu o brigádnickej práci. Idem hľadať nejaký vzor, pri brigádnickej práci ju treba tiež prihlásiť do sociálky?
VERONIKA6
21.04.09,08:19
No práve mi SZČO, ktorý ide prijímať zajtra tú novú pracovníčku oznámil, že jej do konca mesiace chce dať len dohodu o brigádnickej práci. Idem hľadať nejaký vzor, pri brigádnickej práci ju treba tiež prihlásiť do sociálky?
Áno, prihlasuješ do sociálnej poisť.
Pru
21.04.09,09:01
je jedno či to bude dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o vykonaní brigádnickej práce- ale to som našla len pre študentov.
Aká najnižšia suma musí byť dohodnutá?
katka50
21.04.09,09:12
je jedno či to bude dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o vykonaní brigádnickej práce- ale to som našla len pre študentov.
Aká najnižšia suma musí byť dohodnutá?
Suma nie je nijak daná - dôležitý je počet hodín. Dohoda o vyk.práce 350 hodín v kalend.roku.
Pru
21.04.09,09:15
Týka sa to len pár dní do konca mesiaca, od 1.5. bude mať normálnu zmluvu, neviem, prečo to chcú takto riešiť, som im hovorila, že prijať ju do PP od zajtra so skúšobnou dobou.
Dohodnutá úloha môže byť : predávanie tovaru, dohodnutá odmena sa nevzťahuje na min. mzdu? dobu dáme do 30.4.
Treba ju prihlásiť do SP, to by som mala asi dnes, ale nemám ešte údaje.
katka50
21.04.09,09:26
Týka sa to len pár dní do konca mesiaca, od 1.5. bude mať normálnu zmluvu, neviem, prečo to chcú takto riešiť, som im hovorila, že prijať ju do PP od zajtra so skúšobnou dobou.
Dohodnutá úloha môže byť : predávanie tovaru, dohodnutá odmena sa nevzťahuje na min. mzdu?Nie dobu dáme do 30.4.
Treba ju prihlásiť do SP, to by som mala asi dnes, ale nemám ešte údaje.
Prihlásiť do SP pred začatím výkonu práce
Zákon 461/2003
§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je povinný
a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca,
Pru
21.04.09,09:40
čítam si teraz o dohodároch, takže to zhrniem:
-zamestnávateľ je prihlásený ako zamestnávateľ v SP, nakoľko už zamestnáva predavačku, ktorá bude končiť 30.4., teraz ma dovolenku
-takže ak od zajtra nastupuje na zaučenie nová prac. tak dnes jej vypíšem dohodu o vykonaní práce, vypíšem RL do SP na garančné a úrazové poist.-po ukončení mesiaca - zašlem za tých pár dní MV+ prílohu, na konci mesiaca ju odhlásim a prihlásim od 1.5. ako zamestnanca v PP
- do ZP zatiaľ z dohody nič
- na DU nič
- čo sa týka terajšej zamestnankyne-na konci mesiaca odhlásiť zo SP, ZP
katka50
21.04.09,09:43
čítam si teraz o dohodároch, takže to zhrniem:
-zamestnávateľ je prihlásený ako zamestnávateľ v SP, nakoľko už zamestnáva predavačku, ktorá bude končiť 30.4., teraz ma dovolenku
-takže ak od zajtra nastupuje na zaučenie nová prac. tak dnes jej vypíšem dohodu o vykonaní práce, vypíšem RL do SP na garančné a úrazové poist.-po ukončení mesiaca - zašlem za tých pár dní MV+ prílohu,v ňom budeš mať aj súčasnú predavačku na konci mesiaca ju odhlásim a prihlásim od 1.5. ako zamestnanca v PP Áno
- do ZP zatiaľ z dohody nič Áno až od 1.5. prihlásiš ako zamestnanca
- na DU nič odvedieš-ak bude zrazenú daň
- čo sa týka terajšej zamestnankyne-na konci mesiaca odhlásiť zo SP, ZP Áno
Odpovede v texte.
Pru
21.04.09,10:20
ešte tej dani nerozumie, teraz čo mám predavačku má podpísané vyhlásenie, takže daň je nulová, prehľady sú nulové čo posielam po skončení štvrťroka.
ak má podpísané vyhlásenie neplatí preddavkovú daň, ale neviem ohľadom tej zrážkovej, dočítala som sa,že je tam limit 165.97 €.
Stačí ju prihlásiť v deň nástupu do SP, alebo ešte dnes? dík
mzdarka renca
21.04.09,10:22
ešte tej dani nerozumie, teraz čo mám predavačku má podpísané vyhlásenie, takže daň je nulová, prehľady sú nulové čo posielam po skončení štvrťroka.
ak má podpísané vyhlásenie neplatí preddavkovú daň, ale neviem ohľadom tej zrážkovej, dočítala som sa,že je tam limit 165.97 €. Veď daj aj tej druhej podpísať vyhlásenie
Stačí ju prihlásiť v deň nástupu do SP, alebo ešte dnes? dík
Na SP min. deň pred nástupom.
Pru
22.04.09,06:47
ahojte, už som tu zas, včera som bola rýchlo poslať ten RL, teraz vypisujem dohodu o vykonaní práce, môže byť dohodnutá úloha: obsluha v obchode, dobu práce som dala do 30.4.vrátane, rozsah v hodinách 7 dníx7hod´=49 h.
Totižto všetko nechali na mňa. A robím to prvýkrát.Idem zavolať akú odmenu jej zaplatia. K tomu jej dám podpísať vyhlásenie, to vyhlásenie môže zostať aj po ukončení dohody alebo pri prijatí od 1.5. musí podpísať nové?
Čo ešte musí mať podpísané na tých pár dní do konca mesiaca? ďakujem pekne
Pru
22.04.09,07:38
prosím odpovie mi niekto na predchádzajúci príspevok. Vypisujem to vyhlásenie, neviem, čo mám uviesť v III. časti na zdaňovacie obd. 2009, dátum dnešný, aj keď na dohodu je do konca apríla? Od 1.5. urobím len zmenu, ak nastúpi na PP? díky moc
katka50
22.04.09,07:51
ahojte, už som tu zas, včera som bola rýchlo poslať ten RL, teraz vypisujem dohodu o vykonaní práce, môže byť dohodnutá úloha: obsluha v obchode, dobu práce som dala do 30.4.vrátane, rozsah v hodinách 7 dníx7hod´=49 h.
Totižto všetko nechali na mňa. A robím to prvýkrát.Idem zavolať akú odmenu jej zaplatia. K tomu jej dám podpísať vyhlásenie, to vyhlásenie môže zostať aj po ukončení dohody alebo pri prijatí od 1.5. musí podpísať nové?
Čo ešte musí mať podpísané na tých pár dní do konca mesiaca? ďakujem pekne
V III.časti - na zd.obdobie dáš r.2009, dnešný dátum a podpis. V hornej tabuľke - druh zmeny dáš Doh.o vyk.práce dnešný dátum, podpis. Keď nastúpi do prac. pomeru - zapíšeš do druh zmeny -prac.pomer, dátum zmeny a podpis.
Pru
22.04.09,07:58
Ďakujem veľmi pekne, takže to vyhlásenie platí aj na PP, dík.
Ete by ma zaujímalo, keď bude mať podpísané toto vyhlásenie, nezdaňujem nič? Neviem ako je to z tou zrážkovou daňou? díky za trpezlivosť.
drobeceva
22.04.09,08:01
Ďakujem veľmi pekne, takže to vyhlásenie platí aj na PP, dík.
Ete by ma zaujímalo, keď bude mať podpísané toto vyhlásenie, nezdaňujem nič? Neviem ako je to z tou zrážkovou daňou? díky za trpezlivosť.
Ak má podpísané vyhlásenie, ZD nepripadá do úvahy.
Ak HP bude nižší ako NČZD - tak nezdaňuješ, alebo dodaníš ten zvyšok
Pru
22.04.09,08:04
Takže jej tam vychádza odmena asi 95 €, ešte sa dohadujú, posielam jej na podpis vyhlásenie, nezdaňujem nič. Štvrťročný prehlad bude nulový.
V RL do SP tiež k 1.5. treba urobiť zmenu alebo odhlásiť a prihlásiť?
katka50
22.04.09,08:04
Ďakujem veľmi pekne, takže to vyhlásenie platí aj na PP, dík.
Ete by ma zaujímalo, keď bude mať podpísané toto vyhlásenie, nezdaňujem nič? Neviem ako je to z tou zrážkovou daňou? díky za trpezlivosť.
Zrážkovú daň uplatňuješ ak nie je podpísané Vyhlásenie na zdanenie.
drobeceva
22.04.09,08:06
Takže jej tam vychádza odmena asi 95 €, ešte sa dohadujú, posielam jej na podpis vyhlásenie, nezdaňujem nič. Štvrťročný prehlad bude nulový.
V RL do SP tiež k 1.5. treba urobiť zmenu alebo odhlásiť a prihlásiť?
RL-odhlásiť k 30.4. ako dohodára a od 1.5. prihlásiš na PP
katka50
22.04.09,08:15
Takže jej tam vychádza odmena asi 95 €, ešte sa dohadujú, posielam jej na podpis vyhlásenie, nezdaňujem nič. Štvrťročný prehlad bude nulový.
V RL do SP tiež k 1.5. treba urobiť zmenu alebo odhlásiť a prihlásiť?
Prepáč Pru, ale myslím si, že by si si mala pozornejšie prečítať naše predchádzajúce odpovede, pretože začínaš opakovať tie isté otázky, na ktoré si už dostala odpoveď. ;)
Pru
22.04.09,08:21
díky moc, ale už som z toho domotaná, idem si to všetko pozapisovať, prepáčte.
drobeceva
22.04.09,08:22
díky moc, ale už som z toho domotaná, idem si to všetko pozapisovať, prepáčte.
čítaj, študuj, ale kekď Ti bude niečo nejasné, kľudne sa pýtaj:---ak vieme, zodpovieme:---
Pru
22.04.09,08:30
ďakujem za všetky rady, ale s prihlasovaním a odhlasovaním nemám žiadnu skúsenosť, doteraz som robila len výplatu predavačke, ktorá mala min.mzdu a žiadne zmeny, takže mám v tom hokej. dík
Pru
30.04.09,07:45
ahojte, už som tu zas, dnes robí posledný deň na dohodu zamestnankyňa a predavačka tiež, s akým dátumom mám vypísať odhlášky, keď sa odhlasuje deň po skončení, zajtra je sviatok, potom sobota, nedeľa.dík
katka50
30.04.09,07:49
ahojte, už som tu zas, dnes robí posledný deň na dohodu zamestnankyňa a predavačka tiež, s akým dátumom mám vypísať odhlášky, keď sa odhlasuje deň po skončení, zajtra je sviatok, potom sobota, nedeľa.dík
Odhlásiť môžeš aj dnes s dátumom ukončenia 30.4.2009. Ten deň po je najpozdejší dátum odhlásenia.
VERONIKA6
30.04.09,07:49
ahojte, už som tu zas, dnes robí posledný deň na dohodu zamestnankyňa a predavačka tiež, s akým dátumom mám vypísať odhlášky, keď sa odhlasuje deň po skončení, zajtra je sviatok, potom sobota, nedeľa.dík
Keď robia dnes posledný deň, tak odhlasuješ k dnešnému dňu., t.z. na RL uvedieš dátum skončenia 30.4.2009.
Pru
30.04.09,07:57
Zadávam do programu, vyhodilo mi u prac., ktorá dala výpoveď v oddiely 10:
dátum vzniku -tam dalo dátum kedy nastupila a dátum zániku dalo dnešný.
Ten RL-odhlášku mám zaslať dnes do SP, alebo až v pondelok? díky moc
katka50
30.04.09,08:06
Zadávam do programu, vyhodilo mi u prac., ktorá dala výpoveď v oddiely 10:
dátum vzniku -tam dalo dátum kedy nastupila a dátum zániku dalo dnešný.
Ten RL-odhlášku mám zaslať dnes do SP, alebo až v pondelok? díky moc
Môžeš aj dnes. Len nerozumiem tomu-dala výpoveď. Dnes jej končí PP ?
Pru
30.04.09,08:34
áno, dnes jej končí PP. a druhej, ktorá sa zaúča je na dohodu, dnes končí dohoda a zajtra začína PP namiesto tej, ktorá dala výpoveď.
Len prosím, či je v tom oddiely 10 dobre: deň vzniku - je deň nástupu a deň zániku - je deň kedy končí zamest.. Pri prihláške sa asi nevypĺňa iba pri odhláške. Lebo tú dohodárku musím odhlásiť a prihlásiť asi s dnesným dátumom na PP a oddiel 10 pri prihláške nevyplňam? asi som sa domotala, ale prosím poradiť, dík
Pru
30.04.09,10:26
čo mám zadať v odd. 10 v kolonke pracovný pomer-ak odhlasujem dohodárku?
na dobu neur. je 1, na dobu urč. je 2 alebo nechám prázdne? dík
katka50
30.04.09,10:33
čo mám zadať v odd. 10 v kolonke pracovný pomer-ak odhlasujem dohodárku?
na dobu neur. je 1, na dobu urč. je 2 alebo nechám prázdne? dík
Dohodu vyznačíš len v hornej časti RL FO. Doba určitá,neurčitá sa týka len pracov.pomeru.
Pru
30.04.09,10:40
takže okienko PP ostáva prázdne, hore mám označenú dohodu, vypísané všetko , dátum vzniku, zániku-pracovníčka na dohodu. ktorú odhlásim s dnešným dátumom a prihlásim od zajtra-ale teraz ešte riešim odhlášky, v okienku výkon práce v štáte vyplním SK alebo nechám prázdne, čítam aj to poučenie...ale...dík moc
Pru
30.04.09,11:16
neviem, vypíšem to okienko výkon práce SK?
no odhlášky mám. A teraz by som mala prihlásiť dohodárku na PP, hore dám prihláška alebo zmena? Ak nastupuje zajtra, môžem s dnešným dátumom?
mzdarka renca
30.04.09,11:23
neviem, vypíšem to okienko výkon práce SK?
no odhlášky mám. A teraz by som mala prihlásiť dohodárku na PP, hore dám prihláška alebo zmena? Ak nastupuje zajtra, môžem s dnešným dátumom?
Áno, napíš SK.

Ak ju prihlasuješ, tak je to prihláška.

Môžeš dať dnešný dátum.
Pru
30.04.09,11:31
áno, už to mám aj program mi dal krížik ako prihláška. Môžem dať 2 odhlášky a jednu prihlášku do jednej obálky? pýtam sa také banality, ale pre istotu. A letím na poštu.
Teraz nahadzujem do programu od 1,5, ten PP a neviem koľko má nárok na dovolenku, na dohodu odrobila 7 dní, tam asi nič, vychádza mi do konca roka 13,5 nakoľko má 22 rokov má nárok na 20 dní. Je to dobre? dakujem moc
mzdarka renca
30.04.09,11:44
áno, už to mám aj program mi dal krížik ako prihláška. Môžem dať 2 odhlášky a jednu prihlášku do jednej obálky? pýtam sa také banality, ale pre istotu. A letím na poštu.
Teraz nahadzujem do programu od 1,5, ten PP a neviem koľko má nárok na dovolenku, na dohodu odrobila 7 dní, tam asi nič, vychádza mi do konca roka 13,5 nakoľko má 22 rokov má nárok na 20 dní. Je to dobre? dakujem moc
Samozrejme, že môžeš dať do obálky prihlášky aj odhlášky spolu.

Nárok na dovolenku ešte nemá, tak ju tam ešte nenahrávaj.

Nárok na dovolenku od 5 - 12/09 si vypočítala správne.
Pru
30.04.09,12:31
díky moc, viem, že nárok nemá, až keď odpracuje myslím 60 dní?
Teraz musím zistiť jej ZP, ak nie je tam by sa mal zamestnávateľ registrovať a poslať prihlášku tiež do 8 dní?
Pru
30.04.09,14:26
no obidve predavačky-tá čo končí a tá čo začína majú všeobecnú zdravotnú. Takže starú musím odhlasiť a novú prihlásiť. Stiahla som si vo všzp tlačivo prihláška/odhláška. Takže najskôr odhláška v časti zamestnávateľ vyplním trvanie prac. pomeru, v ďalších údajoch zamľ a zam. som dala kod 40, označenie poistenca 01, ďalej len vznik alebo zánik, dátum podania dnešný a musí podpísať poistenec?
mzdarka renca
30.04.09,14:37
no obidve predavačky-tá čo končí a tá čo začína majú všeobecnú zdravotnú. Takže starú musím odhlasiť a novú prihlásiť. Stiahla som si vo všzp tlačivo prihláška/odhláška. Takže najskôr odhláška v časti zamestnávateľ vyplním trvanie prac. pomeru, v ďalších údajoch zamľ a zam. som dala kod 40, označenie poistenca 01, ďalej len vznik alebo zánik, dátum podania dnešný a musí podpísať poistenec?
Vypĺňaš Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch.... tam je aj podrobne napísané, ako to máš vyplniť.

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=147

http://www.vszp.sk/components/_common/mime/pdf.gif Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na vzp (http://www.vszp.sk/files/tlaciva/new/Oznamenie_zamestnavatela_o_poistencoch-vyplnitelne.pdf) [715,02 kB]

podpisuješ to ty, ako zamestnávateľ
Pru
30.04.09,14:58
A na tom oznámení môžem prihlásiť aj odhlásiť?
mzdarka renca
30.04.09,15:05
A na tom oznámení môžem prihlásiť aj odhlásiť?
áno
Pru
30.04.09,15:22
ešte mi nie je jasné hore je za kalendárny mesiac, čo tam dám, keď odhlasujem k 30.4. a prihlasujem k 1.5.? Platnosť zmeny pri jednom bude K, pri druhom Z, ale neviem či do kódu dám len 2 - zamestnanec?
mzdarka renca
30.04.09,15:27
ešte mi nie je jasné hore je za kalendárny mesiac, čo tam dám, keď odhlasujem k 30.4. a prihlasujem k 1.5.? Platnosť zmeny pri jednom bude K, pri druhom Z áno , ale neviem či do kódu dám len 2 - zamestnanec áno ?
Vypíš dva, jeden za 4/09 a druhý za 5/09.
Pru
30.04.09,15:41
ďakujem pekne za pomoc, veľmi ste mi pomohli, díky.
Pru
04.05.09,05:56
ahojte, prosím Vás, čo mám všetko vytlačiť a z dokladov odovzdať pracovníčke, ktorá ukončila prac.? dík
VERONIKA6
04.05.09,05:59
ahojte, prosím Vás, čo mám všetko vytlačiť a z dokladov odovzdať pracovníčke, ktorá ukončila prac.? dík
Rozviazanie pracovného pomeru, zápočtový list, potvrdenie o zdaniteľnej mzde za r. 2009. Odhlasuješ zo sociálky, zo zdravotnej poisť. a zasielaš na sociálku EL DP.
mzdarka renca
04.05.09,05:59
-zápočtový list
- potvrdenie o príjme zo závislej činnosti

- na SP odošleš ELDP
Pru
04.05.09,06:28
Odhlásenú ju už mám.
No to budem mať asi problém, ja som jej výplatu robila asi rok, ale vo firme pracovala 7 rokov. Takže to budem musieť nejako ručne narátavať?
mzdarka renca
04.05.09,06:58
Odhlásenú ju už mám.
No to budem mať asi problém, ja som jej výplatu robila asi rok, ale vo firme pracovala 7 rokov. Takže to budem musieť nejako ručne narátavať?

Ak myslíš ELDP, tak si zober jej mzdové listy od roku 2004 (do 31.12.03 museli byť všetky ELDZ odoslané - ale over si to) a podľa nich ELDP vyplň.
tibor1000
04.05.09,07:10
Zdravím Vás poraďáci.
Ideme prijať nového zamestnanca,avšak on časť mesiaca pracoval u iného zamestnávateľa a časť mesiaca u nás.Môžeme to spraviť tak,že keď u nás nastúpi 11.5,za máj mu spravíme zrážkovú daň,resp.preddavkovú (bude to dohodár)
a za jún,od 1.6.09 nám podpíše vyhlásenie,takže za jún mu už uplatníme odpočitateľnú položku,mesačnú,na daňovníka.
Môže to takto byť?Ďakujem Vám
mzdarka renca
04.05.09,07:21
Zdravím Vás poraďáci.
Ideme prijať nového zamestnanca,avšak on časť mesiaca pracoval u iného zamestnávateľa a časť mesiaca u nás.Môžeme to spraviť tak,že keď u nás nastúpi 11.5,za máj mu spravíme zrážkovú daň,resp.preddavkovú (bude to dohodár)
a za jún,od 1.6.09 nám podpíše vyhlásenie,takže za jún mu už uplatníme odpočitateľnú položku,mesačnú,na daňovníka.
Môže to takto byť?Ďakujem Vám

áno, presne tak:)
Pru
04.05.09,07:26
Do kedy treba odovzdať ten ELDZ?
mzdarka renca
04.05.09,07:29
Do kedy treba odovzdať ten ELDZ?

po vypočítaní poslednej výplaty. Nezabudni na sprievodný list.
drobeceva
04.05.09,07:31
Do kedy treba odovzdať ten ELDZ?
Iba chcem podotknúť, že to nie je ELDZ, ale ELDP
mzdarka renca
04.05.09,07:32
Iba chcem podotknúť, že to nie je ELDZ, ale ELDP
áno, od 1.1.2004. do 31.12.2003 to bol ELDZ
Pru
04.05.09,07:45
ďakujem, no idem si vypítať všetky výplatné pasky od roku 2002 a pustiť sa do toho.
Pru
04.05.09,09:52
už mám aj pracovnú zmluvu a je tam uvedené, že neoddeliteľnou súčasťou prac.zmluvy je platový dekrét, už dlhšie čítam, čo by mal taký dekrét obsahovať? aké paragrafy? Môže mať predavačka minimálnu mzdu? díky moc.
Pru
04.05.09,10:26
neviete mi nikto poradiť ako by mal vyzerať ten platový dekrét.
Lianka
04.05.09,10:31
Pru
04.05.09,10:44
ďakujem, opisujem aj z toho a ešte jeden som našla. Môže mať predavačka min. mzdu?
Stačí keď napíšem mesačná mzda, alebo Hrubá mesačná mzda?
Lianka
04.05.09,10:51
Podla toho, co povazujes za "minimalnu mzdu". Predavacka moze mat "minimalnu mzdu" pri dodrzani koeficientov podla § 120 Zakonnika prace, tu: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#120. Vid. aj Príloha č. 1 k zákonu č. 311/2001 Z.z. CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST.
gabriela2579
04.05.09,10:59
ďakujem, no idem si vypítať všetky výplatné pasky od roku 2002 a pustiť sa do toho.

to ti radšej odporúčam mzdové listy
Pru
04.05.09,11:18
no vôbec nie som si istá, či budú mať aj výplatné pásky. No uvidím, mzdové listy by boli lepšie.
Teraz robím dohodu o hmotnej zodpovednosti, je tam kolonka, že hodnoty, ktoré prevzal na základe inventúry dňa, to znamená, že by k 30.4. mala byť spravená inventúra, ktorú by podpísala stará predavačka-ktorá končila a nová, ktorá od 1,5, začína?
gabriela2579
04.05.09,11:22
no vôbec nie som si istá, či budú mať aj výplatné pásky. No uvidím, mzdové listy by boli lepšie.
Teraz robím dohodu o hmotnej zodpovednosti, je tam kolonka, že hodnoty, ktoré prevzal na základe inventúry dňa, to znamená, že by k 30.4. mala byť spravená inventúra, ktorú by podpísala stará predavačka-ktorá končila a nová, ktorá od 1,5, začína? ÁNO

a nerobili ste inventúru?
Pru
04.05.09,12:22
nerobili inventúru, ja im len spracovávam účto, a všetko im musím lopatisticky hovoriť, čo by mali vedieť. takže idem oznámiť, aby rýchlo urobili.
tibor1000
04.05.09,14:12
Zdravím Vás.Môže mať zamestnanec prosím Vás pekne-podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdanit.časti na daňovníka-u viacerých zamestnávateľov?
Mne sa to javí ako nemožné a nelogické,keďže ide o uplatnenie nezdanit.časti na daňovníka,takto by ukrátil štát na daniach.. ale keď vás o tom zamestnanec presviedča,začnete už pochybovať:eek:
Tweety
04.05.09,14:14
Zdravím Vás.Môže mať zamestnanec prosím Vás pekne-podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdanit.časti na daňovníka-u viacerých zamestnávateľov? Nie, súčasne nemôže, NČ si môže uplatniť len raz.
Mne sa to javí ako nemožné a nelogické,keďže ide o uplatnenie nezdanit.časti na daňovníka,takto by ukrátil štát na daniach.. ale keď vás o tom zamestnanec presviedča,začnete už pochybovať:eek:
Odpoveď v texte.
tibor1000
04.05.09,14:18
Ďakujem Ti Tweety
sybila3
09.05.09,09:42
tvorí sa sociálny fond aj z dohody o vykonaní práce?
mzdarka renca
09.05.09,10:12
tvorí sa sociálny fond aj z dohody o vykonaní práce?
nie
sybila3
09.05.09,11:33
Chcela by som sa opýtať, firme-s.r.očke bude robiť na dohodu, respektíve chcel by robiť na dohodu internetovú stránku . Neviem, ako postupovať, s.r.o. mala dávno brigádnikov, teraz ale tri roky nie, tak neviem, či boli odhlásený zo SP ako zamestnávatelia a z DU tiež, či sa to odhlasuje alebo zostávajú stále vedený ako zamestnávatelia, viete mi poradiť?
veronikasad
09.05.09,11:36
Chcela by som sa opýtať, firme-s.r.očke bude robiť na dohodu, respektíve chcel by robiť na dohodu internetovú stránku . Neviem, ako postupovať, s.r.o. mala dávno brigádnikov, teraz ale tri roky nie, tak neviem, či boli odhlásený zo SP ako zamestnávatelia a z DU tiež, či sa to odhlasuje alebo zostávajú stále vedený ako zamestnávatelia, viete mi poradiť?
V SP je povinnosť odhlášky zamestnávateľa do 8 dní od odhlásenia posledného zamestnanca.
Adula
09.05.09,11:56
Ja si myslím, že aj na DU ste museli byť odhlásení, ináč by ste dávali prehľady štrťročne.
veronikasad
09.05.09,12:39
Ja si myslím, že aj na DU ste museli byť odhlásení, ináč by ste dávali prehľady štrťročne.
pozri § 39 odst. 11 ZoDzP :

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
sybila3
09.05.09,13:01
musím sa pohrabať v starých papieroch. lenže zas kvôli jednej dohode prihlasovať, ten dotyčný je zamestnaný, takže na dohodu o vytvorení webstránky, chce 300€ čistého, takže asi by to malo byť 371€, z toho by malo byť do sp 0,8 % A 0,25 %. čiže náklad bude 374,90. A z 371,- sa zrazí daň , čo je 70,49 a v čistom to má 300,51. Dobre počítam, alebo nie?Potom by sa zase mali odhlásiť aj z DU aj zo SP. Len neviem, či sa to kvôli jednej dohode oplatí.
mzdarka renca
09.05.09,13:23
musím sa pohrabať v starých papieroch. lenže zas kvôli jednej dohode prihlasovať, ten dotyčný je zamestnaný, takže na dohodu o vytvorení webstránky, chce 300€ čistého, takže asi by to malo byť 371€, z toho by malo byť do sp 0,8 % A 0,25 %. čiže náklad bude 374,90. A z 371,- sa zrazí daň , čo je 70,49 a v čistom to má 300,51. Dobre počítam, alebo nie?Potom by sa zase mali odhlásiť aj z DU aj zo SP. Len neviem, či sa to kvôli jednej dohode oplatí.
Ak mu chcete dať rovných 300€, tak odmena za vykonanú prácu je v hrubom 370,36€, odvody na ÚP a GR je 3,80€, daň 19% je 70,36.
Celkové náklady sú 374,16€.

Máte aj inú možnosť, ako dohodu. Môžete s ním uzatvoriť buď zmluvu o dielo, alebo autorskú zmluvu, pri ktorých nie je treba prihlasovať do SP.
sybila3
09.05.09,14:06
kde sa viac dočítam o tých zmluvách, alebo mi vieš ty o nich napísať viac, čo mi z nich vyplývajú, respektíve s.r.očke aké povinnosti.
sybila3
11.05.09,08:06
prosím vás, čo vyplýva z tých zmlúv s.r.očke? ale podotýkam, že dotyčný, ktorý bude robiť stránku je zamestnaný, nie je SZČO.
Pru
11.05.09,11:10
ahojte, som tu zase, idem preplácať dovolenku, do konca apríla má nárok na 8,5 a starú nevyčerpan 4 dní, takže 12,5 dňa. Nový priemer na dovolenku, ktorý je platný na II.Q. vyššiel nižší ako MM, takže som ho navýšila na 1,8671, tak by mi vyšla MM 295,5. Týmto priemerom by som mala prerátať aj 12,5 dňa na preplatenie. Z prepl. dovolenky sa tiež platia odvody do SP,ZP? myslím, že áno, doteraz mala MM, takže neplatila sa daň, ale po odpočte nezdan.čiastky, mi vyrátalo daň zo sumy 48,55, čo je daň 9,22 €. Takže potom v prehľade, ktorý bol doteraz nulový, budem uvádzať 9,22? je to dobre, díky moc
mzdarka renca
11.05.09,11:28
ahojte, som tu zase, idem preplácať dovolenku, do konca apríla má nárok na 8,5 a starú nevyčerpan 4 dní, takže 12,5 dňa. Nový priemer na dovolenku, ktorý je platný na II.Q. vyššiel nižší ako MM, takže som ho navýšila na 1,8671, tak by mi vyšla MM 295,5. Týmto priemerom by som mala prerátať aj 12,5 dňa na preplatenie. Z prepl. dovolenky sa tiež platia odvody do SP,ZP? myslím, že áno, doteraz mala MM, takže neplatila sa daň, ale po odpočte nezdan.čiastky, mi vyrátalo daň zo sumy 48,55, čo je daň 9,22 €. Takže potom v prehľade, ktorý bol doteraz nulový, budem uvádzať 9,22? je to dobre, díky moc
áno, tak:)
Pru
11.05.09,11:33
ďakujem, moc, dokedy treba zaplatiť tú daň na DU? do 15.5.?
Pru
11.05.09,14:24
a dávam aj nejaký oznam na DU, alebo stačí ten prehľad po skončení štvrťroka? prosím do kedy treba zaplatiť tú daň? díky moc
VERONIKA6
11.05.09,14:39
a dávam aj nejaký oznam na DU, alebo stačí ten prehľad po skončení štvrťroka? prosím do kedy treba zaplatiť tú daň? díky moc
Dáva sa štvrťročný prehľad. Daň uhrádzaš v deň výplat, najsneskoršie do 5 dní od vyplatenia výplat. Pokiaľ je to zrážková daň, tú treba uhradiť do 15. dňa v mesiaci. Keď tento deň pripadne na sobotu alebo nedeľu, tak uhrádaš v najbližší pracovný deň.
Pru
12.05.09,06:20
mala by to byť preddavková daň, zrážková je ak nie je podpísané vyhlásenie?
mzdarka renca
12.05.09,06:27
mala by to byť preddavková daň, zrážková je ak nie je podpísané vyhlásenie?
ak nie je podpísané vyhlásenie a základ dane je do výšky 165,97€ ide o daň zrážkou
VERONIKA6
12.05.09,11:27
mala by to byť preddavková daň, zrážková je ak nie je podpísané vyhlásenie?
Možno Ti toto pomôže:

Čo je zrážková daň

- netreba ju zahŕňať do daňového priznania, v mnohých prípadoch je to však výhodné
- sadzba je 19 %
- daň sa vyberá zrážkou napríklad v prípade výhry, úroku z vkladnej knižky, z peňažnej výhry, dávok dôchodkového sporenia, z príjmu za prenájom nebytových priestorov
- takisto sa môže vyberať z príjmu zo závislej činnosti, ak nepresiahne 5 000 korún a daňovník nepodpísal vyhlásenie
- zrážku je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri podpísaní úhrady v prospech daňovníka
- zrazenú daň treba odviesť najneskôr do 15. dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac

Podstata zrážkovej dane spočíva v tom, že ju nemusíte zahŕňať do vášho daňového priznania. V mnohých prípadoch je však výhodnejšie, keď ju tam predsa len zahrniete.
Spôsob vyberania dane zrážkou nahradil spôsob vyberania dane na základe osobitnej sadzby dane, ktorý bol v slovenskom daňovom systéme účinný do konca roka 2003. Táto forma vyberania dane sa podľa zákona o dani z príjmov používa vo vzťahu k subjektom so sídlom alebo bydliskom v zahraničí, ako aj k subjektom tuzemským. "Touto formou zdanenia sa prenáša zodpovednosť za vyberanie dane na subjekt, ktorý vypláca, poukazuje alebo pripisuje úhradu v prospech daňovníka, čiže na platiteľa dane. Ide o takzvané zabezpečenie dane pri zdroji, čo má význam hlavne pri predchádzaní daňovým únikom. Ide o prípady, keď je výhodnejšie preniesť zodpovednosť za správne a včasné odvedenie dane na platiteľa dane,“ vysvetľuje daňový poradca Dušan Dobšovič.
Pru
12.05.09,15:20
pýtala som sa na tú daň v príspevku 95.
čiže odchádzajúcej pracovníčke som vyrátala mzdu, preplatila dovolenku, vždy mala min. mzdu, ale nakoľko sa jej preplatila dovolenka, tak je vyšla vyššia mzda, má podpísané vyhlásenie, takže má uplat. nezd. čiastu 335,47 a zo sumy 48,55 vyrátal program daň 9,22, ktorú má strhnutú z výplaty a zamestnávateľ by mal odviesť na DU. po skončení štvrťroku podám prehľad a hotovo. podám ELDP na sociálku za roky, ktoré odrobila vo firme, vytlačím jej započtový list a potvrdenie o príjme za rok 2009. neviem čo ešte, inak ďakujem za to vysvetlenie zrážkovej dane.
Pru
12.05.09,15:49
dobre som to pochopila, tú daň má strhnutú z výplaty a odvádza zamestnávateľ?
VladoaKatka
12.05.09,16:12
dobre som to pochopila, tú daň má strhnutú z výplaty a odvádza zamestnávateľ?
Áno, daň odvedie zamestnávateľ.
Pru
13.05.09,08:31
ďakujem, ešte si chcem overiť, odvody SP, ZP sa platia aj z preplatenej dovolenky?
a keď má zamestnanec dovolenku nemá nárok na SL?
ďakujem pekne
mzdarka renca
13.05.09,08:34
ďakujem, ešte si chcem overiť, odvody SP, ZP sa platia aj z preplatenej dovolenky?
a keď má zamestnanec dovolenku nemá nárok na SL?
ďakujem pekne
- áno, aj preplatená dovolenka ide do VZ na ZP a SP.
- ak čerpá dovolenku, nárok na SL nemá
Pru
13.05.09,08:38
ďakujem moc ste mi pomohli, idem zamestnávateľovi oznámiť, aby zaplatiť za ňu daň, dám jej výplatnú pásku. povytláčam jej zostavy, idem ešte pozisťovať aké a dúfam, že už to bude ukončené, ešte ELDP.
Pru
13.05.09,10:06
prosím Vás, aký konštantný symbol mám dať na úhradu tej dane zo závislej činnosti? 1144? dík
drobeceva
13.05.09,10:10
prosím Vás, aký konštantný symbol mám dať na úhradu tej dane zo závislej činnosti? 1144? dík
Pred.daň 1144
Zrážk.daň 1744
mzdarka renca
13.05.09,10:12
prosím Vás, aký konštantný symbol mám dať na úhradu tej dane zo závislej činnosti? 1144? dík
daň zrážkou 1744
preddavková daň 1144
sybila3
16.06.09,09:25
ahojte, mám vypísané vyhlásenie novej pracovníčky, nastúpila 1.6., teraz neviem v časti IV. by sa malo vypísať, kedy naposledy bol vypl. daň. bonus u predch. zamestnávateľa a mal by to potvrdiť? A časť V. vyplní nový zamestnávateľ?
mzdarka renca
16.06.09,09:39
ahojte, mám vypísané vyhlásenie novej pracovníčky, nastúpila 1.6., teraz neviem v časti IV. by sa malo vypísať, kedy naposledy bol vypl. daň. bonus u predch. zamestnávateľa a mal by to potvrdiť? A časť V. vyplní nový zamestnávateľ?

Tam nepíšeš nič, nakoľko v mesiaci jún/2009 už iného zamestnávateľa nemala.
Ak do 31.5.2009 bola zamestnaná inde, tak predchádzajúci zamestnávateľ jej vydá potvrdenie o zdaniteľnej mzde.... a tam bude uvedené aj prípadné poberanie DB (aj v ktorých mesiacoch).
Ani časť V. nevyplňuj.
sybila3
16.06.09,09:53
aha, dobre, nevyplňujem. Akurát pozerám to potvrdenie za rok 2009, povedala, že poberala daň.bonus, ale v potvrdení nič nie je ani mená detí, ani suma bonusu. Takže bude si uplatňovať asi až od 1.6., musí doložiť rod.listy a potvrd.zo školy.
mzdarka renca
16.06.09,09:55
aha, dobre, nevyplňujem. Akurát pozerám to potvrdenie za rok 2009, povedala, že poberala daň.bonus, ale v potvrdení nič nie je ani mená detí, ani suma bonusu. Takže bude si uplatňovať asi až od 1.6., musí doložiť rod.listy a potvrd.zo školy.

áno, doloží kópie RL a potvrdenia o návšteve školy
eby
16.06.09,12:43
Svojím podpisom vo vyhlásení potvrdzuje správnosť všetkých údajov, teda aj nároku na daňový bónus.
31Jankal
19.06.09,08:44
Dobrý den, potrebujem poradiť dnes sme prijali nového zamestnanca a neviem čo všetko mám vypísať vo vyhlásení na zdanenie. Do včera pracovala ešte na zmluvu v inej firme poberala tam aj DB, a z toho zamestnania jej vyplatia aj DB za jún. Potrebujem poradiť čo mám ešte všetko vypísať. Dakujem
31Jankal
22.06.09,06:26
PROSíM PORADTE
mzdarka renca
22.06.09,06:31
Ak si v inej firme v tomto mesiaci uplatňovala NČZD a DB, tak u vás si bude tieto náležitosti uplatňovať od 07/2009.
Máš 2 možnosti, a to:
1. Dáš tam všade dátumy 1.7.2009 a to bude jasné, že si od tohoto dátumu všetko uplatňuje.
2. Vypíše bod IV. a dá si to potvrdiť u predchádzajúceho zamestnávateľa.

Ja by som volila ten prvý spôsob a je to bez problémov.
VERONIKA6
22.06.09,06:34
Dobrý den, potrebujem poradiť dnes sme prijali nového zamestnanca a neviem čo všetko mám vypísať vo vyhlásení na zdanenie. Do včera pracovala ešte na zmluvu v inej firme poberala tam aj DB, a z toho zamestnania jej vyplatia aj DB za jún. Potrebujem poradiť čo mám ešte všetko vypísať. Dakujem

Z predchádzajúceho zamestnania Ti prinesie potvrdenie, kedy naposledy bol vyplatený DB, za ktorý mesiac. Vo vyhlásení Ti zamestnanec vypíše
a) či si uplatňuje alevbo neuplatňuje nezdaniteľnú časť
b) uplatňuje - neuplatňuje daňový bonus,
časť 1,2/ nezaopatrené deti
a v II. časti
Vyhlasujem, že - dátum, podpis
v III. časti - Vyhlasujem, že v skutočnostiach uvedených vo vyhlásení nedošlo k ďalším zmenám
- Na zdaňovacie obdobie ............. dátum ........ podpis daňovníka.
sybila3
14.07.09,08:03
ahojte, taká som strašne nahnevaná, u pracovníka mi bola nahlásená všeobecná zdravotná poisťovňa, tak som ho tam prihlásila, posielala od apríla výkazy a zrazu zisťujem, že on je v spoločnej zdravotnej, čo sa s tým dá robiť?
drobeceva
14.07.09,08:05
ahojte, taká som strašne nahnevaná, u pracovníka mi bola nahlásená všeobecná zdravotná poisťovňa, tak som ho tam prihlásila, posielala od apríla výkazy a zrazu zisťujem, že on je v spoločnej zdravotnej, čo sa s tým dá robiť?
Chápem Ťa, že si naštvaná. Opravné výkazy - nezávidím Ti. Odhlásiť zo VśZP, prihlasiť do spoločnej.
sybila3
14.07.09,08:15
Bez papiera-respektíve odfotenej kartičky poistenca neurobím nič, lebo potom som ja za blbca. Je na to nejaké tlačivo? budem rada keď mi poradíte, lebo takéto niečo sa mi ešte nestalo.
Tamila
14.07.09,08:21
Už sa nám to kedysi stalo tiež. Ako píše drobeceva: prihlásiť do spoločnej, odhlásiť vo všeobecnej a v obidvoch opravné výkazy
sybila3
14.07.09,08:22
no a ešte väčší problém je, že zaplatil preddavky za zamestnanca do zlej ZP.
drobeceva
14.07.09,08:22
Bez papiera-respektíve odfotenej kartičky poistenca neurobím nič, lebo potom som ja za blbca. Je na to nejaké tlačivo? budem rada keď mi poradíte, lebo takéto niečo sa mi ešte nestalo.
jasné-pri nástupe si stále ofoť kartičku poistenca
teraz urob prihlášku, odhlásku, tak ako som písala, zisti, koľko bolo zaplatené na ZP za z-ca, z-ľa a urob opravné výkazy
veronikasad
14.07.09,08:23
Bez papiera-respektíve odfotenej kartičky poistenca neurobím nič, lebo potom som ja za blbca. Je na to nejaké tlačivo? budem rada keď mi poradíte, lebo takéto niečo sa mi ešte nestalo.
Na aké tlačivo sa pýtaš ?
Do VšZP treba napísať žiadosť o vrátenie peňazí. Kým preplatok vrátia, bude to "chvíľku" trvať. Do spoločnej znovu uhradiť, aby ti nerástli penále - čím skôr.
sybila3
14.07.09,09:41
ďakujem pôjdem sa s tým potrápiť, potom sa ozvem. Ešte by ste mi mohli poradiť, koľko si zarátať za takýto kiks, keď to nie je moja chyba a bude s tým kopec papierovačky.
jaanna
15.07.09,05:22
dobrý deň, chcem sa opýtať, či pri nástupe zamestnanca mám žiadať zápočtový list od predchádzajúceho zamestnávateľa.
drobeceva
15.07.09,05:24
dobrý deň, chcem sa opýtať, či pri nástupe zamestnanca mám žiadať zápočtový list od predchádzajúceho zamestnávateľa.
áno, máš tam ukončenie PP a odpracované roky. Nie však každý z-ľ napočítava roky, väčšinou dáva len odprac.dobu za seba.
Tweety
15.07.09,05:35
dobrý deň, chcem sa opýtať, či pri nástupe zamestnanca mám žiadať zápočtový list od predchádzajúceho zamestnávateľa.
Nemusíš žiadať, predloženie je v záujme zamestnanca, už z dôvodu započítania nároku na dovolenku.
sybila3
27.07.09,07:02
Takže k môjim predchádzajúcim trampotám: spravila som prihlášku zamestnávateľa do spoloč.zdravotnej, oznámenie zamestnávateľa o poistencoch s tým, že som napísala sprievodný list, že zasielame s oneskorením, nakoľko omylom bol pracovník priholásený do všeob. zdravot. poisťovne. K tomu priložím výkazy preddavkov za apríl, máj, jún a rýchlo uhradiť preddavky. Je to tak dobre. To je s prihlásením.
Teraz idem riešiť odhlášku zo všeobecnej, kde bol prihlásený omylom.
DanielaSL
27.07.09,07:06
K tomu oneskorenému prihláseniu by som ešte priložila pre Spoločnú aj kópiu tej prihlášky na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
sybila3
27.07.09,07:16
Dobre a prikladám aj kópiu ŽL, lebo na prihláške ho žiadajú.
Ale teraz neviem vo všeobecnej ako urobiť: dám odhlášku alebo čo, keď tam nemal byť prihlásený?
mzdarka renca
27.07.09,07:21
Dobre a prikladám aj kópiu ŽL, lebo na prihláške ho žiadajú.
Ale teraz neviem vo všeobecnej ako urobiť: dám odhlášku alebo čo, keď tam nemal byť prihlásený?

Daj storno prihlášky, veď oni ani toho poistenca vo VšZP nemajú.
sybila3
27.07.09,07:30
medzitým vyplňujem štvrťročný prehľad, takže keď zrážková daň február ,marec -stlpce bola uhradená 9.6. uvediem ju v stlpci 3-jún a v r. 11 spočítanú za dva mesiace jednou sumou?
VERONIKA6
27.07.09,07:33
medzitým vyplňujem štvrťročný prehľad, takže keď zrážková daň február ,marec -stlpce bola uhradená 9.6. uvediem ju v stlpci 3-jún a v r. 11 spočítanú za dva mesiace jednou sumou?
Keď bola uhradená za dva mesiace 9.6., tak v r. 11 dáš celú sumu úhrady.
sybila3
27.07.09,08:08
uvádzam v stlpci 6-jún. dátum 9.6. a celú sumu. ďakujem už mám vyplnené.
len by ma zaujímalo pri negatívnom tlačive, treba tam písať tie nuly, hore je napísané, že nevyplnené riadky sa ponechávajú prázdne. A zo softu mi tlačí bez núl, neviem ich tam nijako dostať, preto vždy prepisujem na drsr. Môžete mi napísať svoje názory?
tuta
27.07.09,08:25
Ja nepíšem nuly. Nevyplnené riadky zostávajú prázdne, dľa poučenia.
sybila3
27.07.09,09:07
takže odovzdávaš prázdne tlačivo a vyplnená je len predná strana. Mne to tak robí soft, ale niekde som sa dočítala, že je treba písať nuly.
Takže vrátim sam k tomu omylu. Do tej spoločnej to mám všetko hotové, dátum vzniku som dala kedy mal byť príhlasený 1.4.- s tým listom ako som písala vyššie a ako ste mi poradili, prikladám kopiu prihlášky do všeobecnej ZP. Spravím príkaz k úhrade nech sa to hned čo najskôr uhradí.
A idem k tej všeobecnej.
sybila3
27.07.09,09:33
Ešte by ma zaujímalo, či tie výkazy apríl, máj, čo som omylom zaslala do všeobecnej, zašlem tie pôvodné, aj z dátumami, len zmením logo poisťovne?
sybila3
27.07.09,10:21
Ešte ma napadlo, že vo všeobecnej máme jednu pracovníčku, takže budem musieť asi zaslať opravné výkazy len za tú pracovníčku, lebo tam bol zarátaný aj ten omylom. Moje nervy.
mzdarka renca
27.07.09,10:30
Ešte ma napadlo, že vo všeobecnej máme jednu pracovníčku, takže budem musieť asi zaslať opravné výkazy len za tú pracovníčku, lebo tam bol zarátaný aj ten omylom. Moje nervy.
Musíš urobiť opravné výkazy aj s prílohami do oboch poisťovní, nedá sa nič robiť.
sybila3
27.07.09,10:30
Takže idem riešiť tú všeobecnú. Mám pred sebou tlačivo oznámenie zamestnávateľa, odhlasovať ho nebudem, lebo tam máme jednu zamestnankyňu. Takže len oznámenie, len neviem teraz mesiac dám júl, údaje o zamestnávateľovi zostávajú, poistenca nahodím, kod 2, platnosť dám storno? dátum zmeny dám 1.4. mal byť prihlásený alebo dnešný?
sybila3
27.07.09,10:35
PORADíTE MI ako to urobiť, nech to mám z krku, napíšem tiež do všeob.zdr.p. sprievodný list a zároveň požiadam o vrátenie preddavkov.
sybila3
27.07.09,10:45
poradíte mi s tým storno tlačivom-oznámenie zamestnávateľqa- platnosť zmeny dám X-storno, ale dátum aký? už píšem ten list, žiadosť o vrátenie preddavkov, treba to tam aj vyčísliť, alebo nie?
sybila3
22.02.10,10:35
čo mám pýtať pri prijatí od nového zamestnanca:
-pýtam aj ofotenú kartičku poistenca a OP
-zápočtový list
-potvrdenie o príjme od predch.zam.
Timka1
22.02.10,10:38
čo mám pýtať pri prijatí od nového zamestnanca:
-pýtam aj ofotenú kartičku poistenca a OP
-zápočtový list
-potvrdenie o príjme od predch.zam.


v prvom rade je to OP a kartička poistenca, ktoré si ofotím na Súhlas na spracovanie osobných údajov,
tiež je dobré zistiť či si bude uplatňovať NČ, daňový bonus, koľko rokov má odpracovaných ..... ,či nepoberá invalidný dôchodok ...... doklady o vzdelaní ....
sybila3
22.02.10,11:58
ako má vyzerať súhlas na spracovanie osobných údajov?
Nezdan. č. uplatňuje každý kto mi podpíše vyhlásenie. Daňový bonus to tiež zisťujem. Odpracované roky sú v zápočtovom liste ale len od predch.zam.
Treba aj doklady o vzdelaní? Keď niektorí nie sú schopní mi priniesť ani zápočtový list.
maartin
04.10.10,13:00
Zdravim,
ja by som sa este chcel opytat. V pripade aj sa prijme novy zamestnanec na pracovnu zmluvu, aka povinnost voci danovemu uradu firme (sro) vznika?
mysimis
04.10.10,13:03
Ak firma nie je prihlásená na dú za platiteľa dane zo závislej činnosti, tak je to potrebné urobiť.
veronikasad
04.10.10,13:03
Zdravim,
ja by som sa este chcel opytat. V pripade aj sa prijme novy zamestnanec na pracovnu zmluvu, aka povinnost voci danovemu uradu firme (sro) vznika?
Ak je to prvý zamestnanec, zaregistrovať sa ako platitel dane zo závislej činnosti, zasielať stvrťročné prehľady a do konca marca nasl. kal. roku ročné hlásenie.
maartin
08.10.10,05:17
dakujem pekne, to som potreboval vediet. Este ak sa mozem opytat, to je nutne urobit do tych 15 dni od vzniku tejto povinnosti?
maartin
10.10.10,20:09
este sa predsa opytam, lebo to robim prvykrat, tak aby som na urade nesaskoval:

minimalne den pred popdpisom pracovnej zmluvy zamestnanca musim evidovat do SP do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na tomto formulary?
http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=20708

Teda aby som mal vybavene nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti plus urazove a garancne poistenie.

Dakujem velmi pekne!
mzdarka renca
10.10.10,20:34
este sa predsa opytam, lebo to robim prvykrat, tak aby som na urade nesaskoval:

minimalne den pred popdpisom pracovnej zmluvy zamestnanca musim evidovat do SP do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na tomto formulary?
http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=20708

Teda aby som mal vybavene nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti plus urazove a garancne poistenie.

Dakujem velmi pekne!

áno, vyplníš RL FO na soc. poisťovňu + pošleš prihlášku na zdravotné poistenie, ale to isto vieš;)
Llívia
11.10.10,04:24
este sa predsa opytam, lebo to robim prvykrat, tak aby som na urade nesaskoval:

minimalne den pred popdpisom pracovnej zmluvy zamestnanca musim evidovat do SP do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na tomto formulary?
http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=20708

Teda aby som mal vybavene nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti plus urazove a garancne poistenie.

Dakujem velmi pekne!

Upresním to - v zákone nie je napísané, že treba prihlasovať deň pred vznikom prac. pomeru, resp. "dohody", ale pred začatím vykonávania práce:

§ 231 Povinnosti zamestnávateľa
(1) Zamestnávateľ je povinný
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 1 najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
(písm. a = zamestnanec, písm. b = dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (tzv. dohodári)

Takže ak napr. zamestnanec nastúpi do práce 11.10.2010 o 8.00 a ty ho prihlásiš 11.10.2010 o 7:55, stále je povinnosť splnená podľa zákona.
maartin
11.10.10,13:20
dakujem velmi pekne, a to tlacivo je dobre?
rodina1
11.10.10,13:27
dakujem velmi pekne, a to tlacivo je dobre?
Myslíš, ten RLFO, ktorý si priložil?
Tak to tlačivo je správne.
veronikasad
11.10.10,14:28
dakujem velmi pekne, a to tlacivo je dobre?
Ak je to prvý zamestnanec, spolu s ním musíš urobiť aj registráciu zamestnávatela na Registračnom liste zamestnávatela. (+kopia živ.listu)
maartin
11.10.10,15:11
velmi ste mi pomohli, dakujem krasne!
maartin
13.10.10,05:46
Ahojte poradaci,
este jedna malickost, neviem si rady s Odielom 4 v Registracnom liste zamestnavatela, konkretne s kolonkou SK NACE a Druh vlast. Neviete mi mi poradit?

SK NACE predpokladam, ze to bude asi OKEC, nie su to tieto nahodou tieto cisla:
http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5205

a Druh vlast. to neviem vobec co tam dat, sme s.r.o.

dakujem
Llívia
13.10.10,07:12
Ahojte poradaci,
este jedna malickost, neviem si rady s Odielom 4 v Registracnom liste zamestnavatela, konkretne s kolonkou SK NACE a Druh vlast. Neviete mi mi poradit?

SK NACE predpokladam, ze to bude asi OKEC, nie su to tieto nahodou tieto cisla:
http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5205

a Druh vlast. to neviem vobec co tam dat, sme s.r.o.

dakujem

Áno, je to bývalé OKEČ.
katka50
13.10.10,07:28
Ahojte poradaci,
este jedna malickost, neviem si rady s Odielom 4 v Registracnom liste zamestnavatela, konkretne s kolonkou SK NACE a Druh vlast. Neviete mi mi poradit?

SK NACE predpokladam, ze to bude asi OKEC, nie su to tieto nahodou tieto cisla:
http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5205

a Druh vlast. to neviem vobec co tam dat, sme s.r.o.

dakujem
My sme tiež s.r.o. a druh vlastníctva máme: 2-súkromné tuzemské
maartin
01.11.10,17:30
Ahojte,
potreboval by som sa este ujistit ako to je zo zdanovanim mzdy. Som v tom novacik, takze mam len taku nejaku neucelenu predstavu.

Takze, co sa mna tyka a mojho prijmu za minuly rok, sro by za mna platila preddavky na dan stvrtrocne, tie su ale ztrhavane z mojej mzdy ocistenej od odvody do SP a ZP mesacne vsak?

co sa legislativy tyka, ak je uz s.r.o. registrovana na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti, netreba upovedomit ako sa budu preddavky odvadzat? nesluzi na to tlacivo Oznamenie platitla prijmu o odvedeni preddavku na dan?
veronikasad
01.11.10,17:52
Ahojte,
potreboval by som sa este ujistit ako to je zo zdanovanim mzdy. Som v tom novacik, takze mam len taku nejaku neucelenu predstavu.

Takze, co sa mna tyka a mojho prijmu za minuly rok, sro by za mna platila preddavky na dan stvrtrocne, tie su ale ztrhavane z mojej mzdy ocistenej od odvody do SP a ZP mesacne vsak?

co sa legislativy tyka, ak je uz s.r.o. registrovana na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti, netreba upovedomit ako sa budu preddavky odvadzat? nesluzi na to tlacivo Oznamenie platitla prijmu o odvedeni preddavku na dan?
Štvrťročne posielaš Prehľad o zrazených preddavkoch - zajtra je posledný termín na odoslanie za III.Q.2010
mzdarka renca
01.11.10,18:08
Ahojte,
potreboval by som sa este ujistit ako to je zo zdanovanim mzdy. Som v tom novacik, takze mam len taku nejaku neucelenu predstavu.

Takze, co sa mna tyka a mojho prijmu za minuly rok, sro by za mna platila preddavky na dan stvrtrocne, tie su ale ztrhavane z mojej mzdy ocistenej od odvody do SP a ZP mesacne vsak?
daň z príjmu zo závislej činnosti sa odvádza mesačne na účet DÚ podľa miesta príslušnosti zamestnávateľa, štvrťročne sa zasiela štvrťročný prehľad o zrazenej a odvedenej dane zo závislej činnosti

co sa legislativy tyka, ak je uz s.r.o. registrovana na DU ako platitel dane zo zavislej cinnosti, netreba upovedomit ako sa budu preddavky odvadzat?
nie, preddavkovú, alebo daň zrážkou odvedie platiteľ dane zo závislej činnosti na účet DÚ nesluzi na to tlacivo Oznamenie platitla prijmu o odvedeni preddavku na dan?

odpoveď v texte
maartin
02.11.10,09:32
dakujem krasne
maartin
02.11.10,13:32
Ahojte,
este mam jednu doplnujucu otazku - tlacivo - Hlasenie o vyuctovani dane posielam v akej suvislosti a v akom termine?
Tamila
02.11.10,15:12
Štvrťročne sa posielajú prehľady, ako ti písala Veronikasad v príspevku 165, Hlásenie o vyúčtovaní dane sa posiela za kalendárny rok do konca marca budúceho roka.
nikulik
02.11.10,19:59
Hlásenie je vlastne spočítanie všetkych 4 štvrťročných prehľadov.
maartin
03.11.10,13:35
Dakujem za informacie.

Mam este poslednu otazku, dufam ze uz poslednu. Tyka sa Socialnej poistovni.

Podla toho co som vyzistil mesacne predkladam tlacivo:
- Mesacny vykaz poistneho a prispevkov

Existuje este nejaka povinnost (aj oznamovacia), ktoru musim splnit?

A este neviem na ake ucty a ake symboly mam pouzit pri odvodoch do SP. SP ma doteraz upodedomila iba ohladne ICZ cisla, nic viac.
veronikasad
03.11.10,13:38
Dakujem za informacie.

Mam este poslednu otazku, dufam ze uz poslednu. Tyka sa Socialnej poistovni.

Podla toho co som vyzistil mesacne predkladam tlacivo:
- Mesacny vykaz poistneho a prispevkov

Existuje este nejaka povinnost (aj oznamovacia), ktoru musim splnit?

A este neviem na ake ucty a ake symboly mam pouzit pri odvodoch do SP. SP ma doteraz upodedomila iba ohladne ICZ cisla, nic viac.
Každá pobočka SP má svoje mesačne výkazy, na ktorých je uvedené aj číslo účtu. Príp. pohladaj na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) (ak nerobíš výplaty cez mzdový SW).

http://www.socpoist.sk/cisla-uctov-pobociek-socialnej-poistovne-v-statnej-pokladnici/719s
maartin
03.11.10,21:42
dakujem, co sa uvadza vo variabilnom a konstantnom symbole pri odvode poistneho?
VERONIKA6
04.11.10,06:01
dakujem, co sa uvadza vo variabilnom a konstantnom symbole pri odvode poistneho?
Konštatný symbol je 3118 a variabilný je IČZ zamestnávateľa, pridelené sociálnou poisťovňou.
maartin
04.11.10,06:27
Konštatný symbol je 3118 a variabilný je IČZ zamestnávateľa, pridelené sociálnou poisťovňou.
dakujem krasne
Kika69
07.11.10,18:18
Poprosila by som vás o pomoc: prehlasujem jedinú pracovníčku z jednej firmy do druhej. obom firmám robím účtovníctvo a tak je prihlasovanie a zároveň odhlasovanie na mne, dúfam, že som na nič nezabudla.
Zatiaľ som vybavila:
SP odhlásenie zamestnanca i zamestnávateľa zároveň prihlásenie novej firmy ako zamesnávateľa aj nového zamestnanca
ZP detto
DU odhlásenie zamestnávateľa a prihlásenie nového zamestnávateľa (to ma ešte len čaká)

Pracovníčka si platí zrážkami zo mzdy aj doplnkové dôchodkové sporenie bývalé DDP POKOJ
Tam mám ako prehlasovať tiež aj zamestnávateľa a zamestnanca? Na akých tlačivách? ĎAKUJEM.
Kika69
08.11.10,06:44
Poprosila by som vás o pomoc: prehlasujem jedinú pracovníčku z jednej firmy do druhej. obom firmám robím účtovníctvo a tak je prihlasovanie a zároveň odhlasovanie na mne, dúfam, že som na nič nezabudla.
Zatiaľ som vybavila:
SP odhlásenie zamestnanca i zamestnávateľa zároveň prihlásenie novej firmy ako zamesnávateľa aj nového zamestnanca
ZP detto
DU odhlásenie zamestnávateľa a prihlásenie nového zamestnávateľa (to ma ešte len čaká)

Pracovníčka si platí zrážkami zo mzdy aj doplnkové dôchodkové sporenie bývalé DDP POKOJ
Tam mám ako prehlasovať tiež aj zamestnávateľa a zamestnanca? Na akých tlačivách? ĎAKUJEM.


Nemáte s tým prosím nikto skúsenosti? Ďakujem.
katka50
08.11.10,06:50
Poprosila by som vás o pomoc: prehlasujem jedinú pracovníčku z jednej firmy do druhej. obom firmám robím účtovníctvo a tak je prihlasovanie a zároveň odhlasovanie na mne, dúfam, že som na nič nezabudla.
Zatiaľ som vybavila:
SP odhlásenie zamestnanca i zamestnávateľa zároveň prihlásenie novej firmy ako zamesnávateľa aj nového zamestnanca
ZP detto
DU odhlásenie zamestnávateľa a prihlásenie nového zamestnávateľa (to ma ešte len čaká)

Pracovníčka si platí zrážkami zo mzdy aj doplnkové dôchodkové sporenie bývalé DDP POKOJ
Tam mám ako prehlasovať tiež aj zamestnávateľa a zamestnanca? Na akých tlačivách? ĎAKUJEM.

Čo sa týka DDP Pokoj, teraz je to tuším DDS Tatrabanka. Zmenu platenia príspevku zamestnanca by si mal nahlásiť zamestnanec sám. Ak mu chce nový zamestnávateľ prispievať, musí mať uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu.
Kika69
08.11.10,06:54
Čo sa týka DDP Pokoj, teraz je to tuším DDS Tatrabanka. Zmenu platenia príspevku zamestnanca by si mal nahlásiť zamestnanec sám. Ak mu chce nový zamestnávateľ prispievať, musí mať uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu.

KATKA ďakujem za rýchlu odpoveď. ;) Nový zamestnávateľ jej nebude prispievať, takže prehlásenie by si mala vybaviť sama. Ešte raz vďaka a pekný deň prajem. :)
suklova
20.10.11,13:00
Stala sa nám taká kuriozita. Človek bol vybraný na pohovore. Tak ako sme sa dohodli na druhý deň ráno prišiel aj s dokladmi, údaje z nich sme zaslali na mzdové oddelenie mailom /nesídlime v rovnakom meste/ na základe ktorých sme ho prihlásili do poisťovni. Bola mu vypracovaná zmluva, ktorú nám obratom zaslali späť. Potencionálny zamestnec však podľa jeho slov potreboval ísť na UP si vybaviť papiere, ale už neprišiel, zmluvu nestihol podpísať./zaslali nám ju až po jeho odchode/. Volali sme mu aj druhý a tretí deň, ale doteraz sa nám s ním nepodarilo skontaktovať. Môžeme ho aj takto spätne vystornovať z poisťovní? Už o neho samozrejme nemáme záujem.
Mila123
20.10.11,13:10
Stala sa nám taká kuriozita. Človek bol vybraný na pohovore. Tak ako sme sa dohodli na druhý deň ráno prišiel aj s dokladmi, údaje z nich sme zaslali na mzdové oddelenie mailom /nesídlime v rovnakom meste/ na základe ktorých sme ho prihlásili do poisťovni. Bola mu vypracovaná zmluva, ktorú nám obratom zaslali späť. Potencionálny zamestnec však podľa jeho slov potreboval ísť na UP si vybaviť papiere, ale už neprišiel, zmluvu nestihol podpísať./zaslali nám ju až po jeho odchode/. Volali sme mu aj druhý a tretí deň, ale doteraz sa nám s ním nepodarilo skontaktovať. Môžeme ho aj takto spätne vystornovať z poisťovní? Už o neho samozrejme nemáme záujem.
jasne....urobte storno prihlášky......resp. zrušenie prihlásenia....
suklova
21.10.11,05:26
Vďaka. Pekný víkend. :)