luckeysoon
24.09.16,10:19
Dobry den,

cital som mnozstvo clankov o problemoch, ktore mozu nastat v pripade fakturovania medzi zivnostou a vlastnou sro. Vsade sa vsak spomina iba pripad jednoosobovej sro. Ja sa chcem spytat na pripad 3-osobovej sro. Troska ozrejmim situaciu:

V septembri 2015 sme sa 3 kamarati rozhodli, ze si kazdy zalozime svoju zivnost a budeme spolu riesit biznis. Poskytujeme konzultacne a vzdelavacie sluzby. Po par mesiacoch sme zistili, ze ako 3 samostatne osoby sme pre firmy neprehladni a nijaka velka firma neda velku zakazku drobnemu zivnostnikovi. Tak sme si od januara 2016 zalozili vlastnu sro, kde posobime vsetci 3 ako spolocnici a konatelia. Nie sme v sro nijak zamestnani ani nemame ako konatelia narok na odmenu. Nasi zakaznici samozrejme za nase sluzby platia nasej sro-cke.

Chcem sa spytat, ak si tieto peniaze z sro prefakturujeme na svoju zivnost, mozem mat z toho v buducnosti nejaky problem? Samozrejme fakturovane ceny zodpovedaju trhovym cenam. Ak od zakaznika za 10 odrobenych dni vyfakturuje nasa sro 3000€ a tych istych 3000€ si ja za 10 odrobenych dni vyfakturujem nasledne nasej sro ako zivnostnik, je na tom nieco nelegalne? Zo zivnosti nasledne samozrejme budem odvadzat prislusne odvody a prislusne dane.

Dakujem Vam za odpoved
karakul
24.09.16,08:52
a aký je predmet činnosti sro - poskytovanie služieb či len sprostredkovanie služieb?
lebo ak sro poskytuje služby (keby ju neposkytovala - kto by si ich objednal) mala by mať stanovených na túto činnosť zodpovedné a odborne spôsobilé osoby ... a ak sú tými osobami konatelia, už vykonávajú pre firmu závislú činnosť
ak sro vyfakturuje odberateľom 3000€ a konatelia vyfakturujú svojej sro 3000€ z čoho chcete pokryť fungovanie sro ?
lebo ak to bude 1:1, tak ju vlastne úmyselne privádzate do straty ...
luckeysoon
24.09.16,09:09
Dakujem za odpoved. V predmete cinnosti sro je samozrejme medzi inymi aj cinnost ekon, org a podn poradcov a tiez sprostredkovatelske sluzby.

Samozrejme nebudeme fakturovat 1:1. Som sa nepresne vyjadril. Treba platit aj nejake ucty z sro a podobne takze ak sro vyfakturuje zakaznikovi 3000€ tak ja si za ten isty objem prace vyfakturujem dajme tomu 2500€ alebo 2800€.

Samotnu pracu nevykonam ja ako konatel ale ako subdodavatel cez zivnost. Neviem ako sa to v tomto pripade chape a ake mozu nastat problemy. Preto sa tu chcem poradit a spytat ci mi v tomto pripade hrozi nejake nebezpecenstvo.

Ved kolko stavebnych firiem (hlavne tych obrovskych) funguje tak, ze nemaju realnu vykonnu silu ale funguju len na principe ze ziskaju velku zakazku a zhanaju subdodavatelov na danu zakazku.
luckeysoon
26.09.16,08:25
Este nejake rady, napady, pripomienky? Dakujem, velmi mi to pomoze :)
jslancik
26.09.16,09:00
tvoj posledný bod o "veľkých stavebných firmách" je trošku odveci, nemyslíš? nie je problém so subdodávateľmi, ale s tým, že sú to vlastne majitelia, konatelia aj subdodávatelia zároveň...
luckeysoon
26.09.16,14:18
Takze v mojom pripade mi hrozi nebezpecenstvo? Napriek tomu ze z tych penazi realne odvediem prislusne odvody a prislisnu dan?
Mila123
26.09.16,14:32
nezabudnite na transférové oceňovanie
luckeysoon
26.09.16,15:05
V rychlosti som si nastudoval nieco o transferovm ocenovani. Priznam sa, ze tento pojem pocujem prvy krat. Kazdopadne ak si budem viest prislusnu dokumentaciu ohladom transferoveho ocenovania, bude vsetko ok?