yvica
25.09.16,15:16
prosím vás konateľ predal koncom augusta auto, v TP je predaj 28.8.16.čiže by sa mala vystaviť faktúra s dátumom dodania 28.8.? a musí byť v sume zostatkovej ceny?ďakujem
avalik
25.09.16,13:51
aj v kupnopredajnej zmluve je prechod vlastnictva 28.8.2016?
Žabinka
25.09.16,14:07
a musí byť v sume zostatkovej ceny?ďakujem - tomuto celkom nerozumiem.. veď suma je hádam na faktúre uvedená tá za ktorú sa auto predalo.. ak sa predalo v zostatkovej cene, tak tá..
yvica
25.09.16,15:39
nie ja mám vystaviť faktúru na sumu, preto sa pýtam, či musí byť suma v zostatkovej cene alebo môže byť nižšia? ďakujem
avalik
25.09.16,16:03
auto je uz prepisane a nevies predajnu cenu? ide o predaj zavislej osobe? na zaklade coho bol prepis na DI?
yvica
25.09.16,16:11
nie v TP je augustový dátum, ale keby v KP zmluve bol septembrový tak faktúru vystavujem v septembri.? ja mám urobiť KP zmluvu aj faktúru aj cenu, preto či suma môže byť nižšia ako zostatková cena? ešte blbá otázka zostatková cena sa ráta z účtovných odpisov k júlu 2016 allebo z daňových k 31.12.2015? takéto niečo som ešte neriešila.ď
yvica
25.09.16,17:00
je to súkromná osoba ale chcela som vedieť účtovne, či suma na KZ a faktúre môže byť nižšía ako zostatková a zostatková sa počíta k augustu-čiže k dňu predaja? a ak prepis bol v auguste či faktúru môže mať zdaň.plnenie v septembrri?nemám s tým skúsenosti, či si odpisy môže firma uplatniť do júla?
Sarlotka
25.09.16,17:43
yvica skuste to napisat viac zrozumitelne, raz pisete, ze ide o podnikatela a chcete uplatnovat odpisy a raz ze ide o sukromnu osobu. Na faktúre, ak je povinnosť ju vystaviť, musí byť dátum dodania v zmysle zákona o DPH, ciže podla toho, kedy vznikla daňová povinnosť... aj keď ja sa teda stracam, ci ide o podnikatela platitela DPH, alebo sukromnu osobu, alebo môže ísť teda aj o súkromnú osobu, ktora sa stáva zdaniteľnou osobou , z dôvodu, že príležitostne dodala novy dopravný prostriedok do EU...
Žabinka
25.09.16,18:59
nie ja mám vystaviť faktúru na sumu, preto sa pýtam, či musí byť suma v zostatkovej cene alebo môže byť nižšia? ďakujem - a z tohto upresnenia na moju otázku som nepochopila nič..:rolleyes: a stále nerozumiem, prečo má byť na faktúre uvedená iná cena ako predajná..
Žabinka
25.09.16,19:06
* ja mám urobiť KP zmluvu aj faktúru aj cenu, preto či suma môže byť nižšia ako zostatková cena? - ty si predávajúci že určuješ cenu, alebo predávajúci nevie za koľko predal?
* ešte blbá otázka zostatková cena sa ráta z účtovných odpisov k júlu 2016 allebo z daňových k 31.12.2015? takéto niečo som ešte neriešila.ď - prepáč, ale toto je naozaj blbá otázka..
v účtovníctve sa riešia záležitosti účtovné, v daňovom priznaní záležitosti daňové.. účtovné odpisy sú záležitosti účtovné.. a ešte si skús poštudovať aj čosi o zostatkovej cene, lebo aj tá je účtovná a daňová.. lebo budeš mať v účtovníctve dosť veľa chýb..;)
kuravesele
26.09.16,15:32
Zostatková cena pri predaji automobilu
Spoločnosť v septembri 2016 predala osobný automobil , ktorý kúpila v januári 2015 za 45 000 €. Príjem z predaja je vo výške 25 000 €. Automobil daňovo odpisovala rovnomernou metódou odpisovania v 1. odpisovej skupine. Daňová zostatková cena a účtovná zostatková cena pri predaji automobilu je vo výške 26 250 €. V akej výške sa zahrnie daňová zostatková cena do daňových výdavkov?
Odpoveď
V roku vyradenia automobilu spoločnosť uplatní do daňových výdavkov daňový odpis vo výške pripadajúcej na počet celých mesiacov, počas ktorých daňovník majetok účtoval, a to v súlade s § 22 ods.12 zákona o dani z príjmov, pretože ide o hmotný majetok, u ktorého pri vyradení predajom je zostatková cena daňovým výdavkom len do výšky príjmu z predaja. Daňová zostatková cena osobného automobilu pri jeho vyradení je teda vo výške podľa stavu k 31.8.2016.

Keďže ide o predaj osobného automobilu zatriedeného do kódu Klasifikácie produktov 29.10.2, do daňových výdavkov sa pri jeho predaji zahrnie daňová zostatková cena (26 250 €) len do výšky príjmov z predaja (25 000 €), a to v súlade s § 19 ods. 3 písm. b) bod 1 zákona o dani z príjmov. Rozdiel v sume 1 250 € bude pripočítateľnou položkou k výsledku hospodárenia.

https://podpora.financnasprava.sk/298894-Zostatkov%C3%A1-cena-pri-predaji-a-likvid%C3%A1cii-majetku
yvica
31.10.16,11:38
zostatková cena neodpísaného auta je 2000 eur. ja som sa pýtala, či suma na faktúre, ktorú mám vystaviť môže byť nižšia ako zostatková? sro to predala súkromnej osobe a čo mi z toho vyplýva? neúčtovala som ešte predaj auta, tak mám v tom chaos. ďakujem
kuravesele
01.11.16,12:40
Suma na FA moze byt nizsia ako ZC, ale potom rozdiel bude pripocitatelna polozka. Precitaj si prispevok z usmernenia, ktory som pridala.