Ivaja
26.09.16,07:59
Dobrý deň,
potrebovala by som radu... Naša účtovníčka mi tvrdí, že keď nastupujem na materskú tento rok v októbri, mám nárok len na pomernú časť dovolenky... Pričom podľa mojich znalostí MD by sa mi nemala rátať ako prerušenie práce alebo? Mám teda nárok na celých 20 dní za rok a môžem si ich podľa zákona vybrať pred nástupom na MD alebo naozaj až po?
A druhá otázka čo ma trápi... Týka sa podobné krátenie aj tých 7 dní na návštevu lekára + 7 doprovod k lekárovi? (nejde o návštevy lekára v súvislosti s tehotenstvom)... Môžem vyčerpať pred nástupom na materskú celých 7 +7 dní?


Ďakujem za ujasnenie. :)
avalik
26.09.16,06:14
Ano, mas narok na dovolenku za cely kalendarny rok (tvoj PP sa nastupom na MD nekonci, MD sa posudzuje ako vykon prace, kratenie dovolenky pripada do uvahy az pri RD - § 109), ale cerpanie dovolenky urcuje zamestnavatel - § 111, dovolenku, ktoru si nevycerpas pred nastupom na MD vycerpas po jej skonceni, alebo az po skonceni RD.

Prekazky v praci sa v tvojom pripade tiez nekratia. Ak o nich vies vopred musis ich zamestnavatelovi oznamit vopred. Kratia sa len v pripade vzniku pracovneho pomeru v priebehu roka - § 141 ods. 6.