kudal
26.09.16,08:03
Odôvodnenie pre originál - aby nebolo podozrenie o zavazkoch zamestnanca. Zatial beriem original, ale ozyvaju sa mi zastancovia kopii.
Tweety
26.09.16,06:06
ZL ani tak nepotrebuješ. Ak už na ňom trváš, potom stačí kópia. Pri dnešnej pretechnizovanej dobe, prvý alebo druhý výtlačok je jedno a to isté.
kudal
26.09.16,06:09
Nas pravnik trva na originali. Vedeli by ste mi odporucit zdroj, kde by som videla info o ZL - cierne na bielom, ze netreba original?
ivka70
26.09.16,06:20
Original patri zamestnancovi.
Ked uz, tak si ziadaj priniest original a urob si z neho kopiu sama, pricom nan napises, ze si original mala k dispozicii.
ivka70
26.09.16,06:21
A ktory zakon hovori ,ze zamestnavatel ma narok ziadat ZL?
bodliak
26.09.16,06:26
Pravnik. Rakovina spolocnosti. Ze mu to odkazujem.
avalik
26.09.16,06:26
§ 41

(5) Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá sa uchádza o prvé zamestnanie, vyžadovať len informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú má vykonávať. Zamestnávateľ môže od fyzickej osoby, ktorá už bola zamestnávaná, požadovať predloženie pracovného posudku a potvrdenia o zamestnaní.

Nie je tam uvedené, že musí ísť o originál, alebo, že je vylúčené predloženie kópie.
Predloženie, neznamená odovzdanie originálu do úschovy zamestnávateľovi. Ak je predložený originál a chcete si ho do spisu uložiť, urobte si kópiu so súhlasom zamestnanca, zodpovedný pracovník vo firme na kópiu napíše osvedčenie.
avalik
26.09.16,06:27
pravnik nech da konkretny §, na zaklade ktoreho trva na originaly
Tweety
26.09.16,06:31
to, že on vyžaduje neznamená, že to požaduje právom a podľa ustanovenia ZP
Jana Motyčková
26.09.16,07:04
Podľa ZP zamestnávateľ môže žiadať potvrdenie o zamestnaní (nie kópiu) a podľa Exekučného poriadku zamestnávateľ musí žiadať potvrdenie o vykonávaných zrážkach (napr. súčasť zápočtového listu), zase nie kópiu ale originál. Vyžadovala by som predloženie originálu, a keď tak urobiť kópiu a podpísať overené podľa originálu.
kudal
29.09.16,05:14
Od ktoreho roku sa neberie original? Alebo to nejak same vyslo z kazdodennej praxe?
kudal
29.09.16,05:18
Dakujem za ten paragraf aj vysvetlenie.Preco si HR oddelenia pytali originaly?
ivka70
29.09.16,05:31
Skor to vyslo z praxe, pretoze zamestnavatelia zacali pisat ZL len za obdobie, ktore u nich zamestnanec odpracoval a nespocitavaju uz predchadzajuce doby. Prestali teda preberat zodpovednost za zapocitane doby. A myslim, ze to nastalo portom, ako uz nebvolo treba pocitat odpracovane roky na dovolenku.
A este k tomu dnes si na farebnej kopirke urobim rovnako vyzerajucu kopiu originalu a nespoznas, ci mas v ruke original alebo farebnu kopiu.
ZuzanaA
29.09.16,06:52
Taká malá podotázka, zamestnávateľ MOŽE žiadať potvrdenie, teda nie je to povinnosť,však? Dovolenka sa už nestanovuje na základe odpr. rokov ale podľa veku, iba vtedy to asi malo význam. Takže ak ich nežiadame, nikto nám to nemôže pri nejakej kontrole vytknúť?
Tweety
29.09.16,06:53
v § 41 je slovíčko m ô ž e požadovať
kudal
29.09.16,06:57
dakujem za vsetky informacie, pomohli mi
avalik
29.09.16,07:54
no to sa musis ich opytat
kudal
10.10.16,06:36
ok, a to staci doslova podpisat dole kopiu, ze "overene podla originalu", overil:......., pozicia, den. Takto?