ikovacikova
26.09.16,11:52
Poprosila by som poradiť. Ak sú 4 vlastníci nehnuteľnosti (jedným som ja) a ja sa rozhodnem svoju časť predať jednému z týchto vlastníkov, potrebujem súhlas ostatných vlastníkov? Ďakujem
misoft
26.09.16,10:08
Keď chceš predať svoj podiel (a je jedno komu), musíš o tomto informovať ostatných spoluvlastníkov, pretože tí majú predkupné právo. Ak sa rozhodneš to predať jednému určenému podielovému vlastníkovi, ostatní s tým musia súhlasiť - obchádzaš totiž toto predkupné právo, ktorý majú tí ďalší dvaja.
arizona
26.09.16,10:17
Nepises,v akom vztahu je osoba,ktorej chces svoj podiel predat. co je dost dolezity fakt,aby si dostala presnu odpoved.

Z predkupného práva vyplýva, že ak jeden zo spoluvlastníkov chce svoj spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti previesť cudzím osobám alebo na jedného zo spoluvlastníkov, musí tento podiel najskôr ponúknuť všetkým ostatným spoluvlastníkom. Ak však spoluvlastník prevádza svoj podiel blízkej osobe (t.j. príbuznému v priamom rade, súrodencom a manželovi; iným osobám v rodinnom alebo obdobnom pomere - ktoré sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu (§ 116 OZ), vtedy sa predkupné právo neuplatní.
viac: http://vyporiadanie.sk/predkupne-pravo-spoluvlastnika
ikovacikova
26.09.16,10:27
Aha. Dobre. Takže ja mám priateľa. V roku 2006 sme sa nasťahovali k jeho matke, ktorá mne a priateľvým súrodencom darovala nehnuteľnosť. My s priateľom sme investovali dosť vysokú čiastku do opravy domu a súčasne v tom dome aj bývame. Priateľ tam má doživotné užívacie právo. Súčasne vlastní 1/4 nehnuteľnosti. Ja som chcela, aby ma z mojej čiastky vyplatili. Nakoľko sme sa nedohodli, podala som návrh na súd, pretože nikto ma nechcel z môjho podielu vyplatiť. Nemali záujem. Teraz ale môj priateľ navrhol, aby som návrh stiahla, že on ma vyplatí a moja 1/4 sa napíše na neho. Ja som s tým súhlasila. A teraz sa pýtam, či je potrebný súhlas jeho ďalších súrodencov.
arizona
26.09.16,10:36
Precitaj si clanok na ktory som ti pridala link,tam to mas podrobne vysvetlene,kedy netreba a kedy treba suhlas...
misoft
26.09.16,10:44
Dostala si presné odpovede. Je tvoj priateľ osoba blízka podľa zákona? Nie je.
ikovacikova
26.09.16,10:54
Ďakujem, už som čítala, ale už som z toho tak vyčerpaná, že potrebujem polopatistickú odpoveď
Mária27
26.09.16,13:03
ak nejde o osobu blízku - ako píše arizona
Mária27
26.09.16,17:08
Tvojho priateľa môžeš považovať za osobu blízku, ak je váš vzťah obdobný pomeru rodinnému (napr. žijete spolu) a ak by ste ujmu jedného ten druhý pociťovali ako vlastnú (§ 116 obč. zákonníka).

Keďže si už nehnuteľnosť spoluvlastníkom ponúkla a nemali záujem za žiadnu cenu, nie je dôvod, aby si nehnuteľnosť nepredala inému. Ak mu to predáš a ostaní to do troch rokov nedajú na súd (relatívna neplatnosť), potom to už napadnúť nemôžu. To platí aj vtedy, keby za tie tri roky sa o predaji ani nedozvedeli.
misoft
26.09.16,17:11
Polopatisticky: Ty chceš "predať podiel priateľovi - nie je to blízka osoba podľa zákona - takže musíš dať ponuku všetkým trom. A keď tí dvaja (ak budú tej láskavosti) nebudú chcieť "odkúpiť" - potom môžeš odpredať priateľovi.