lenivo
26.09.16,13:48
Dobry den,
som student vysokej skoly a zalozil som si zivnost tento mesiac (09/2016). Zaujima ma vyska dane a odvodov, ak este tento rok zarobim napr. 4000€.

Socialne odvody
hranica pre povinne prihlasenie do socialnej poistovne je 5148€ ? Nevadi ak by som podnikal iba 3 mesiace? Nebude to napr. do hranice 5148/12*3 = 1287€ ?

Zdravotne odvody
Tu si nie som celkom isty. Pomocou kalkulacky na internete som vyratal vysku preddavku s udajmi (ciastkovy zaklad dane 2400€, zapaltene poistne 0€) a vyslo mi 75,37€. je to spravne? zdravotne poistenie musim platit od 1.7.2017?

Co sa tyka dane z prijmu, pravdepodobne si uplatnim pausalne naklady 40%, Ak by som zarobil do konca tohto roka napr. 4000€, z toho odpocitam naklady 4000*(1-0.4) = 2400 = prijem, kedze je mensi ako 3 803,33 tak neplatim ziadnu dan z prijmu?

Este ma zaujima, ak som mal tento rok aj ine prijmy (ked som este nemal zivnost) vo vyske necelych 200€, musim ich potom uviest v danovom priznani? Plati sa potom z toho nejaka dan?

Dakujem za odpovede
Katy a R
26.09.16,12:00
neviem, že čo myslíš tým - "zarobím 4000eur" ?
pretože je rozdiel príjem a rozdiel VZ .
Ak to bude príje ... tak ťa odvody do SP nemusia zaujímať (až do augusta 20018 - potom - podľa dalšieho DP )
Do ZP zatiaľ necháš nulové preddavky - po podaní DP ti ZP sama vyčísli prípadný nedoplatok a určí nový predpis od 1.1.2018 (či bude nejaký - to už záleží od dosiahnutého VZ v r. 2016)
DP - sa robí zo všetkých zdaniteľných príjmov (celosvetových) - v tvojom prípade DP typ B.
lenivo
26.09.16,12:10
4000eur by bol prijem do konca tohto roka.

Co je VZ?
Katy a R
26.09.16,12:12
VZ = vymeriavací základ - to si ale naštuduj! pretože si SAMOSTATNE zárobkovo činná osoba! (SZČO). Treba mrknúť aj zák o DzP, aj zák o SP, aj zák o ZP - prípadne ich web stránky
zk24
26.09.16,12:25
Sociálna poisťovna:
Ak nedosiahnes príjem potrebný pre registráciu do SP (v úhrne za rok 2016 je to 5298€ = 12*441,50), bez ohľadu na počet mesiacov, tak nie si povinný prihlásiť sa na SP od 1.7.2017


Zdravotné poistenie:
Preddavky platiť nemusis, doplatiť celoročné ZP na základe ročného zúčtovania. Tu by som nevynechala návštevu zdravotnej poisťovne - nahlasiť že si študent, a že nebudeš platiť preddavky na ZP.


Dane:
Ano, NČZD na daňovníka na rok 2016 je 3803,33€. Ak tvoj základ dane nebude vyšší, dane neplatíš.

K tým 40% platí:
Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti.

Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov

A čo sa týka tých 200€, bolo by treba uviesť aké su to príjmy. Vzhľadom k tomu, že niektoré príjmy môžu byť od dane oslobodené do určitej hodnoty, napríklad príležitostné príjmy (zmluvy o dielo) podľa §8 su oslobodené do výšky 500e ročne, prípadne príjmy z prenájmu. Takže treba špecifikovať druh príjmu. Alebo to môžu byť už príjmy zdanene...

Ak som sa niekde pomýlila, opravte ma :)
lenivo
26.09.16,12:25
Viem co to je len ma nenapadlo ze ta skratka znamena prave to.

Tie roky vo Vasom prvom prispevku su OK? Nemalo by tam byt pri odvodoch do SP namiesto 2018 rok 2017?

Teda ak dobre rozumiem:
Odvody do SP by sa nemali platit do nasledujuceho roka do jula., potom na zaklade prijmov v roku 2016 sa vypocitaju odvody na dalsie obdobie. Plati tu hranica 5148€ aj keby to bolo za 3 mesiace podnikania?
Katy a R
26.09.16,12:29
tie roky sú správne (okrem tej nuly navyše! ) vi´d zák o SP resp stránka SP.
lenivo
26.09.16,12:43
Su to prijmy zo stranky jaspravim.sk, teda nejaky nimi sprostredkovany predaj.

Takze by som mohol z prijmu odpocitat 4*420€? (od septembra)
zk24
26.09.16,12:48
40%, maximálne do výšky 420e mesačne. To znamena, že ak budeš mať príjmy 4,000€, tak si uplatniš 1600e výdavky (lebo 4x420 je 1680 a to by bolo viac). Ak budeš mať príjmy 5,000 eur, tak si uplatniš mximálne 1680e aj ked 40% by bolo 2000e.
lenivo
28.09.16,19:44
Studoval som este ohladom odvodov do zdravotnej poistovne.

Chcem sa spytat kedy student ostava poistencom statu?

Pozeral som v zakonoch, tak som nasiel:

Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 znížený o vymeriavací základ zamestnanca podľa § 11 ods. 7 písm. v), na ktorý sa použila sadzba poistného podľa § 12 ods. 1 písm. a) druhého bodu (ďalej len „znížený vymeriavací základ“), vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia (ďalej len „15-násobok životného minima“) alebo ak má pomernú časť zníženého vymeriavacieho základu prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v) vyššiu, ako pomernú časť 15-násobku životného minima prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v).

Neviem co presne znamena:
vymeriavací základ podľa § 13 znížený o vymeriavací základ zamestnanca podľa § 11 ods. 7 písm. v), na ktorý sa použila sadzba poistného podľa § 12 ods. 1 písm. a) druhého bodu (ďalej len „znížený vymeriavací základ

takze vymeriavaci zaklad:
§ 13
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby je vo výške podielu základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na povinné nemocenské poistenie, poistné na povinné dôchodkové poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie, ktoré sa platia spolu s poistným na povinné dôchodkové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, a koeficientu 1,486.

zaklad dane:
(1) Základ dane sa zistí ako súčet
a) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 5 a § 6 ods. 1 a 2, ktoré sa znižujú o nezdaniteľné časti základu
dane (§ 11), a
b) čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 ods. 3 a 4 a § 8

teraz ci som dobre pochopil:
zivotne minimum je 198,09

ak by bol 15 nasobok zivnotneho minima 198,09×15=2971,35 viac ako 2400€/1,486=1615€ tak by som uz nebol poistencom statu?

doplnenie: kedze prijem SZCO je prijem podla § 6 ods. 2 tak sa este znizuje o 3803€?