sumo--
26.09.16,13:56
Dobry den,

uz niekolko dni sa snazim zistit, ako praca na dohodu ovplyvni moju davku v nezamenstanosti. Som vedeny na urade prace a bola mi priznana davka v nezamestnanosti. Naskytla sa mi moznost na brigady... a preto si chcem overit, ci nepridem o davku v nezamestnanosti.

Z toho co som zistil - o davku v nezamestnanosti pridem ak ma vyradia na urade z evidencie. To sa moze stat ak:

1. Moj mesacny prijem z prac na dohodu presiahne 148,57 eur (brutto)
2. Dohoda o pracovnej cinnosti - presiahnem 40 hodin za mesiac
3. Dohoda o vykonani prace - pri tejto dohode sa mi nepodarilo nast tyzdenne/mesacne obmedzenie na pocet odpracovanych hodin. Jedine obmedzenie je 350 hodin za rok

Dnes som bol na urade a pracovnicka mi oznamila ze by ma mala vyradit z evidencie nakolko mam na zmluve 20 hodin tyzdenne - mam "Dohodu o vykonani prace". Moze ma teda vyradit z evidencie v tomto pripade? a ak ano, na zaklade coho?

PS: tiez by som sa chcel opytat, mozem vykonavat aj dve taketo prace na dohodu u dvoch roznych zamestnavatelov? Pokial viem, odpracovane hodiny by sa spocitavat z tych dvoch zmluv nemali. Spocitava sa ale prijem - ktory teda nesmie presiahnut tych 148 eur.

Nechcel by som prist o davku v nezamestnanosti koli chybe pracovnicky na urade, preto vam budem vdacny za vysvetlenie.
ivka70
26.09.16,12:02
1. ano, lebo budes vyradeny z evidencia UP, co je podmienka poberania davky
2. nie, take obmedzenie o hodinach pri dohode nie je
3. ako 2.

Ak mas na zmluve 20 hodin tyzdenne, je to polovica tyzdenneho pracovneho casu ,teda musis zarobit aj polovicu minimalnej mzdy, co jecca. 200 EUR, teda prekrocis hranicu prijmu. Vyradi ta po prvom mesiaci, spatne, lebo tvoj prijem musi byt zo zakona aspon minimalna mzda. A ani podpora v nezamestnanaosti ti uz za ten mesiac nebude patrit.
Pri viacerych dohoda ch sa skutocne spocitava len prijem, hodiny sa do uvahy neberu. Ale minimalna mzda musi byt dodrzana pri kazdej z nich. Cize hodiny nepustia.
Katy a R
26.09.16,12:04
zrejme to myslela tak, že keď máš 20 hod týždenne - tak presiahneš príjem .
Ale natvrdo ťa vyradí až po doložení dokladu o príjem - a spätne.
inak - veľmi nešťastne definovaná dohoda ... načo tam dávali tých 20 hod týždenne?
sumo--
26.09.16,12:16
zamestnavatel mi vyplnil zmluvu len na zaklade neakej vzorovej na internete. Zmluvu mi ale pracovnicka na urade vratila, lebo tam bola este jedna nezrovnalost tak mam moznost ju zmenit este.

Ak to chapem spravne, ak by mi zamestnavatel zadal 5 hodin tyzdenne (co je 20 hodin za mesiac - co aj relane budem cca robit) tak by malo byt vsetko v poriadku? Ako som pisal vyssie - jedna sa o "Dohodu o vykonani prace"

PS: podla vasich odpovedi mi vychadza ze ma nemozu vyradit na zaklade odpracovanych hodin, ale len na zaklade vysky prijmu ktory ked preukazem presiahol 148e - a vyradia ma spatne.
Katy a R
26.09.16,12:19
ja by som dala len hodinovú odmenu - a hodiny by som neuvádzala ... resp podľa potreby. ???
sumo--
26.09.16,12:22
Vo vsetkych vzoroc pre dany typ dohody co som nasiel na internete bolo aj policko "Rozsah pracovnej úlohy v hodinách spolu:...". Tak preto mi tam as dali aj pocet hodin. Ak to nie je potrebne, skusim to navrhnut...
Katy a R
26.09.16,12:24
áno - ale je tam počet hodín za celú dobu trvania dohody(spolu) - a tam je dané maximum.
týždenne sa dáva u inej dohody - D o PČ - tam býva 10 hod týždenne!
sumo--
26.09.16,12:35
Zmluva mi hovori konkretne toto:

"Pracovny cas zamestnanca je 20 hodin tyzdenne a je rozvrhnuty podla potrieb zamestnavatela a dohodou oboch zmluvnych stran".

Takze ak to zmenime na "Pracovny cas je rozvrhnuty podla potrieb...." ..cize vyhodime tych 20 hodin uplne, malo by to byt v poriadku predpokladam.
Katy a R
26.09.16,12:41
pozri sa - ak ide o dohodu o vykonaní práce - tak tam je daný rozsah hodín, za ktoré sa táto práca spraví. Nemusí byť tam presný časový úsek. (ak je to na dlhšie, zvyknú to robiť do konca roka)
Ak ti tam dali 20 hodín týždenne - tak to veru skôr vyzerá ako pravidelná činnosť - a na takú sa uzatvára dohoda o pracovnej činnosti (max 10 hod týždenne) ... alebo potom riadny PP ak 20 hod - kratší úväzok!
A nakieho oného ti dával 20 hod týždenne- ak budeš naozaj robiť iba 5 (ako si napísal)??
sumo--
26.09.16,12:51
jasne, chapem. Dakujem vam pekne obom za dolezite informacie ktore ste mi poskytli. Nakolko mam teda moznost upravit si zmluvu pred odnesenim na urad, skusim dat prec tych 20 hodin...

prajem pekny den
sumo--
26.09.16,14:29
este by som sa predsa chcel opytat na jednu vec. Volal som s uctovnickou a dohodli sme sa ze sa vynecha pocet hodin za tyzden - necha mi tam "podla potrieb zamestnavatela".
V zmluve mam uvedenu aj vysku odmeny - "X". Bude v poriadku ak tam ostane tato suma alebo je lepsie napisat odmenu vo forme hodinovej mzdy? Ide o to ze jeden mesiac mozem mat odrobenych 20 hodin, druhy 15 a pod. A kdeze budem plateny od hodiny, zarobit mozem viac ci menej ako "X" uvedene na zlmuve. Musi teda suma na zmluve presne suhlasit s paskou ktoru donesiem na urad? ...ak ano, asi bude lepsie dat hodinovy mzdu...