tatiana_98
26.09.16,22:37
Dobry den,
do 14.9. som si platila do zdravotnej poistovne ako dobrovolne nezamestnana
k 15.9. som zalozila zivnost.

uz som sa docitala ze pausalne vydavky si mozem uplatnit aj za ten neuplny mesiac t.j. max 4x420 EUR za 2016 (po novom asi aj viac ked 60% schvalia/schvalili?....)

ale ako je to so zdravotnymi odvodmi za neuplny mesiac?
cely september si mozem odpocitat z dani?
mozem cely september zaplatit z podnikatelskeho uctu?

Snazila som sa najst v archive ale nenasla som odpoved.

(aby som to mala z coho zaplatit tak som z vlastneho uctu poslala 70 EUR na tento, kym tam pride nejaky prijem a planujem 70 EUR potom vybrat v bankomate, snad je to OK)

a este na zaver, pri zakladani zivnosti mi teda za okienkom na tomasikovej povedala ze ked si budem zakladat podnikatelsky ucet ze banka to automaticky nahlasi danovemu uradu. A ked som si zakladala ucet tak na mna ujo v banke pozeral ako keby som z Marsu spadla ze o com hovorim.
Tak ako to je? Ako to najlepsie nahlasit?

A ospravedlnte ma ak som kde tu pouzila nepresne slovicko z pohladu uctovnictva a dani :)

dakujem mnohokrat
Katy a R
26.09.16,20:58
nerob si zbytočne vrásky - nateraz máš povinnosť registrácie na DU a v ZP.
Ak si pri návšteve ŽU, keď si zakladala živnosť nahlásila ZP a aj číslo účtu - tak v podstate nemusíš nič iné spraviť. DIČ ti príde poštou - aj potrebné čísla daňových účtov (starostlivo uschovať:))
Ak nie - tak sa zastav na DU , registrácia + nahlásenie účtu, prípadne aj v ZP . Výška preddavkov do ZP bude rovnaká - aj keď už budeš platiť ako SZČO
Inak - nie je povinnosť mať účet ;) (ak ho nepotrebuješ, nemusí byť ani ponikateľský;) - samozrejme, je dobré mať oddelené financie) .
Výdavky si môžeš uplatniť len také, ktoré súvisia s podnikaním (sú potrebné na dosiahnutie tvojho príjmu ako SZČO).
tatiana_98
29.09.16,01:07
dakujem za odpoved, ved to sa snazim zistit :)

- ze ci si mozem uplatnit cely september zdravotne odvody ako vydavok ked som zacala zivnost v polovici mesiaca
- a snazim sa oddelit sukromne a podnikatelske, preto sa pytam ci to cele mozem zaplatit z podnikat uctu

- pri zakladani zivnosti som cislo uctu nenahlasila, lebo podnikatelsky ucet mi bez zivnosti neotvoria :)

p.s. viem ze nemusim mat podnikatelsky ucet, ale nechcem nahlasovat sukromny a uz vobec nie aby sa mi v nom hrabali ked netreba :)