Ivusik_Pampusik
27.09.16,09:18
Dobrý deň,

dnes mi zamestnanec TPP priniesol rozhodnutie zo SP, že mu je od polovice mája priznaný invalidný dôchodok.

Ako zamestnávateľ máme povinnosť aj niečo nahlasovať ??
Aké je to so SP, ZP a DÚ ??
Viem, že neplatí do SP poistenie v nezamestnanosti.
Sú ešte stále nejaké úľavy zo ZP ?? Má nárok na odpočet NČZD?

Ďakujem.
karinôčka
27.09.16,10:32
Pri invalidnom dôchodku platí nižšie odvody na ZP zam-ec (2%) aj zam-eľ (5%). Pri invalidnom dôchodku je naďalej možnosť uplatňovať NČZD, pretože tento dôchodok nie je vymenovaný v ZDP. A na invalidné poistenie sa platí. Jediné, čo by sa platiť nemalo je poistenie v nezamestnanosti, aj to iba pri tých, čo majú invalidný dôchodok nad 70%. Do 70% iba v prípade, že dosiahli dôchodkový vek.
kvjetecko
28.09.16,09:16
len doplnim ze treba poslat opravne vykazy. A tiez treba rozlisovat % invalidity - ci do 70 alebo nad 70. Nad 70, ako uz bolo napisane , sa neplati IP . vtedy treba opravny aj do SP.
Ivusik_Pampusik
03.10.16,09:19
Ďakujem :)
Consultix
03.10.16,10:31
Opravne vykazy aj v pripade, ak bol ID priznany spatne? Kedze ID je mozne priznat spatne az 3 roky, zda sa mi to byt naozaj na hlavu postavene, aby sa prerabali vykazy na 3 roky dozadu.Nemali by sa zmeny ohladom odvodov aplikovat len na obdobie po pravoplatnosti rozhodnutia a dochodku, bez retroaktivity?
Kristina27
03.10.16,10:49
Ja som spätne opravovala výkazy do ZP (našťastie len za 5 mesiacov), v najbližšej výplate som zamestnancovi vrátila preplatok na ZP (rozdiel 5% a 2% za tých 5 mesiacov) a takisto zúčtovala vyššiu daň z príjmu zo závislej činnosti, v tom mesiaci som aj v mesačnom prehľade uviedla na r. 3 ten daňový nedoplatok. Potom som požiadala ZP o vrátenie preplatku.
cinky16
03.10.16,11:10
vysku danoveho nedoplatku ste vypocitali ako, z coho?
Kristina27
06.10.16,05:48
vrátené poistné je zdaniteľný príjem v zmysle § 5 ZDP, zrazí sa z neho len preddavková daň a do vymeriavacieho základu SP a ZP nevstupuje
Kristina27
06.10.16,05:51
v ten mesiac, za ktorý budeš vracať poistné, si vypočítaš daň z hrubej mzdy bez sumy vrátenia ZP a potom daň zo mzdy aj s vrátením poistením a rozdiel je vlastne ten doplatok na dani, ktorý uvedieš na r. 3 mesačného prehľadu za ten mesiac, v ktorom si to zúčtovala
kvjetecko
25.10.16,04:29
uz som posielala opravne vykazy za 2 ci 3 roky spatne - ( starobny dôchodok). cez e-portaly sa to da lahko urobit.