evika
28.06.06,12:07
Chcela by som vás rýchlo poprosiť o radu ,prenájom určitej veci sa účtuje
mesiac dopredu alebo pozadu,alebo ako si určím v zmluve.Ďakujem
Tweety
28.06.06,10:10
Chcela by som vás rýchlo poprosiť o radu ,prenájom určitej veci sa účtuje
mesiac dopredu alebo pozadu,alebo ako si určím v zmluve.ĎakujemPodstatné je dohodnutie podmienok v zmluve.
evika
28.06.06,10:25
Ďakujem....
andrej_rv
28.06.06,11:16
Podstatné je dohodnutie podmienok v zmluve. A pre účtovanie prenájmu (nie fakturáciu alebo platby) by nemalo mať prednosť pred zmluvnými podmienkami dodržanie zásady vecnej a časovej súvislosti v zmysle príslušných § zákona o účtovníctve ?
Tweety
28.06.06,11:29
A pre účtovanie prenájmu (nie fakturáciu alebo platby) by nemalo mať prednosť pred zmluvnými podmienkami dodržanie zásady vecnej a časovej súvislosti v zmysle príslušných § zákona o účtovníctve ?
AK nie je fa, nie je na základe čoho účt. prípad.zaúčtovať .
Zákon o dph takúto možnosť pripúšťa.
§ 19
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.
andrej_rv
28.06.06,11:40
AK nie je fa, nie je na základe čoho účt. prípad.zaúčtovať .
..a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca.
Je zmluva (aspoň predpokladám, že by mala byť). Z textu otázky vyplynulo, že ide o mesačne dohodnuté platby, nie platbu za obdobie dlhšie ako 12 mesiacov. A časovo sa nájom musí rozlíšiť minimálne na konci resp. začiatku účtovného obdobia, aj keď bude platenie či fakturácia zmluvne dohodnuté hocijako...
Jana Acsová
28.06.06,11:48
AK nie je fa, nie je na základe čoho účt. prípad.zaúčtovať .
Zákon o dph takúto možnosť pripúšťa.
Zákon o DPH hovorí o tom, kedy je služba pre účely dane z pridanej hodnoty dodaná (čo nemusí byť totožné ako je deň vzniku účtovného prípadu). Zároveň hovorí o povinnosti vystaviť faktúru. Faktúra nie je sama osebe účtovný doklad.

Účtovný prípad sa účtuje pri vzniku na základe účtovného dokladu.

Sme v téme podvojné účtovníctvo a nie v téme daň z pridanej hodnoty. Otázka znela na zaúčtovanie, tak ako uvádza andrej_rv.

Predmetné uvádzam, aby to niekoho následne pri čítaní odpovedí nepomýlilo.
účtovník 007
28.06.06,12:13
Faktúra nie je sama osebe účtovný doklad.

Účtovný prípad sa účtuje pri vzniku na základe účtovného dokladu.


Tak isto si myslím, že Tweety odbočila od témy,ale
ja by som porosila o názornú ukážku účtovania nájmu, ak oddelíme fakturáciu od vzniku účtovného prípadu.
Citát:" Nájomné je dohodnuté v sume 12 000,-Sk štvrťročne a bude uhrádzané na základe faktúry vystavenej prenajímateľom do 15 dní po skončení štvrťroka."
Účtovný prípad mi vzniká mesačne-4000,-, alebo štvrťročne-12000,-?
S tou úhradou je mi to jasné, ale Jani v tom ostatnom nie.
Jana Acsová
28.06.06,12:53
Tak isto si myslím, že Tweety odbočila od témy,ale
ja by som porosila o názornú ukážku účtovania nájmu, ak oddelíme fakturáciu od vzniku účtovného prípadu.
Citát:" Nájomné je dohodnuté v sume 12 000,-Sk štvrťročne a bude uhrádzané na základe faktúry vystavenej prenajímateľom do 15 dní po skončení štvrťroka."
Účtovný prípad mi vzniká mesačne-4000,-, alebo štvrťročne-12000,-?
S tou úhradou je mi to jasné, ale Jani v tom ostatnom nie.Každá účtovná jednotka si tento problém musí vyriešiť (mala by) internou smernicou. Nie je všeobecný návod na kategorizáciu dňa vzniku účtovného prípadu. Všeobecne sa vychádza z § 2 postupov účtovania pre podnikateľov. Držíme sa postupov a interných podmienok.
Všeobecný návod teda neposkytnem, nakoľko čo firma, to iné podmienky .-)

A okrem účtovného okruhu došlých faktúr máme aj účtovný okruh interných dokladov, kde môžeme účtovať o predpise pri vzniku účtovného prípadu.