valeta
27.09.16,13:40
Dobrý deň, združenie rodičov a priateľov školy na našej škole funguje už pár rokov a tento rok sa funkcie vzdala bývalá predsedníčka hlavne z dôvodu nečinnosti rodičov. Nakoľko to fungovalo tak nejak zo zotrvačnosti, chceli by sme do toho vniesť niečo nové a uvidíme aký efekt to bude mať. Na nete som si našla že funguje Slovenská rada rodičovských združení, kde je zaevidovaných dosť škôl z celého Slovenska. Chcela by som vedieť, či má nejaký zmysel sa stať členom tohto združenia. Pokiaľ by sme neboli členom nejakého takého združenia, je možné mať stanovy? Je potrebné riešiť nejaké daňové priznanie (podotýkam že bol organizovaný školský ples)? Ak vie niekto poradiť - už zo skúsenosťami - na čo najčastejšie prispievate z rodičovského príspevku, prípadne aké akcie organizujete? Za pomoc budem veľmi vďačná.
evuš
27.09.16,11:45
Z poplatkov na ZRPŠ sa napr. platí poistenie, rôzne odmeny, príspevok na plavecký, školu v prírode, na lyžiarsky, príspevok na učebnice a pomôcky....záleží na čom sa zástupcovia rodičov dohodnú....podujatia ako Mikuláš, športový deň, Vianočná akadémia - predaj deťmi vyrobenými výrobkami....neboli sme v v SRR združení
valeta
27.09.16,17:33
Len u nas to funguje naozaj divno...je vytvorene samostatne zdruzenie na 2%,takze jediny prijem je z rodicovskych prispevkov a zhruba kazdy druhy rok sa robi ples...zber papiera si nejako riesi skola,vyrobky sa predavaju na vianocnych trhoch a to podla vsetkeho tiez ide skole. Co sa tyka "zdruzenia" musime byt niekde registrovani? U nas sa len zvolili zastupcovia za triedy,z toho vzisiel predseda RR a pokladnik a takto to funguje cele roky Chceli by sme na stranku skoly dat odkaz o rodicovskej rade a nevieme ci je mozne pouzit stanovy,ktore si skoly na www strankach uvadzaju.Dakujem za odpoved a budem vdacna za kazdu dalsiu radu.
avalik
27.09.16,18:22
ak ste poberatelmi 2 % zdani, tak ste obcianske zdruzenie registrovane na MV, pri registracii museli byt predlozene aj stanovy ... clenmi zdruzenia su len obcania, ktori o to maju zaujem, nemozete nikoho nutit aby sa stal vasim clenom - ani skrytou formou, ako to maju uvedene vo vzorovych stanovach SRRZ - ze clenom sa stava ten, kto podpise prezencku na prvom triednom aktive v sk. roku

zaroven skola vas nemoze nutit na co vsetko mate zo zdrojov vasho OZ prispievat, je to na rozhodnuti clenov

k dani z prijmu citaj https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/pravnicke-osoby/ine-neziskove-organizacie
evuš
28.09.16,04:31
..presne tak ako píše avalik...všetko je dobrovoľné,...
valeta
28.09.16,07:34
Avalik, len my sme sa asi nepochopili. Občianske združenie u nás funguje len na to, aby mohlo prijímať 2% z daní. Inak so združením (či ako to nazvať) rodičov nemá vôbec nič. V podstate ani neviem či sa môžeme pomenovať združením!!! To čo mi robí vrásky je to, či môžeme fungovať ako nezaregistrované združenie cca 10 ľudí - rodičia za jednotlivé triedy - vyberať príspevky od rodičov, pričom výška príspevku bola odsúhlasená rodičmi na celoškolskom združení teraz v septembri a po dohovore so školou im následne poskytovať peniažky na nejaké tie školské aktivity. Máme vedenú pokladničnú knihu, pričom je možnosť rodičov nahliadnuť do nej. Čo som si pozerala, tak väčšina škôl má podchytené aj 2% aj rodičovské príspevky v jednom združení. To čo je u nás zavedené mi príde, ako na pracovisku keď sa dohodnú, že sa každý mesiac budú skladať a potom si z toho pripravia napr. vianočný večierok. Len nakoľko tu riešime peniaze nie za 20 ľudí ale za 250 tak mi to príde divné. Ide proste o to, aby sa do toho nejaký rodič neobul a neobvinil nás, že berieme peniaze len tak, nakoľko nemáme žiadne stanovy, či pravidlá ako to má fungovať. Okrem toho by sme chceli dať na www stránku školy odkaz na Radu rodičov a tak neviem čo tam môžeme zverejniť. Ak má niekto podobné skúsenosti podeľte sa s nimi. Ď
valeta
30.09.16,09:13
Vie sa mi prosím niekto vyjadriť k problému? Ď
avalik
30.09.16,09:18
nie, 10 ludi nemoze len tak vyberat peniaze od ostatnych rodicov, mate zriadene OZ, rieste to cez neho, ... ostatni rodicia ak chcu poskytovat dary skole, nech ich poskytuju osobne priamo skole, darovacou zmluvou
evelin71
02.02.17,13:38
prosím Vás poradil Vám niekto, mohli by ste mi napísať ako ste to doriešili, riešim teraz vlastne to isté, veľmi by ste mi pomohli, absolútne chápem o čom píšete, len tiež si neviem žiadno pomôcť
Intelpc
09.02.17,07:19
Preboha, len sa nestaňte členom SRRZ !!!.Tisíckrát sme to už oĺutovali a teraz je problém vystúpiť. Majú nové stanovy od 1.1.2015 a to je masaker. To čo tam vyžadujú je miestami neúnosné. Sú tam ľudia, ktorí Vám nepomôžu, hoci žijú z členských príspevkov dcérskych organizácií. Budú komplikovať Váš pracovný aj osobný život.
mizubizu
09.02.17,09:21
Súhlasím s tvojím názorom. Najhoršie rozhodnutie by bolo vstupiť do SRRZ.

Naša RR je členom SRRZ a sú s tým len problémy. Členské je na tento školský rok stanovené na 0,66 € na 1 žiaka. A čo dostanete naspäť? Nič.
Poberali sme cez SRRZ niekoľko rokov 2 % z daní a keď sme chceli z týchto príspevkov niečo pre školu, tak nám oznámili, že spravte projekt a ak ho odsúhlasíme, uvoľníme Vám naň prostriedky. Komunikácia s nimi je veľmi zložitá a nepríjemná.

Na 2 % z daní je rozumnejšie založiť vlastné OZ, počiatočné náklady cca 300 €. A potom len raz ročne 50,- € notárovi pri registrácii na poberateľa 2 % z daní.
evelin71
20.02.17,09:20
dobrý deň, prosím Vás o radu, aj u nás to funguje iba tak bez ničoho, tiež to chceme zoficiálniť, nemôžeme to urobiť aj tak, že vytvoríme oz, stanovy všetko tak ako má byť, len sa nezaregistrujeme do SRRZ?
mizubizu
20.02.17,17:22
Samozrejme, že môžete. Nikde nie je povinnosť registrovať Vaše rodičovské združenie pod SRRZ. Dokonca samotné SRRZ je občianskym združením. Vytvoríte si vlastné občianske združenie, napíšte stanovy a zaregistrujete ho. Myslím, že na to aby ste mohli poberať 2 % z daní musíte fungovať minimálne rok.