duris11
27.09.16,15:04
Dobrý deň poraďáci,
rada by som sa s Vami poradila, čo v danej situácií robiť.... Ide o účtovníčku, ktorá pracuje na Obci. Pracuje tam rok a ešte len v septembri podala daňové priznanie za rok 2015 a taktiež všetky koncoročné výkazy za rok 2015 do Ris Sam. Teraz má do októbra nahodiť trištvrte roka 2016. Avšak stala sa jej rodinná tragédia a viac do práce neprišla. Teda neviem, či príde už niekedy vôbec. Chcem sa spýtať, čo by mal teraz starosta spraviť? Neviem si predstaviť, že príde po nej účtovníčka, ktorá tam môže aj spávať. Predsa má nejakú zodpovednosť za vykonanú (alebo nevykonanú?) prácu. Aké má možnosti starosta vyplývajúce zo zákonníka práce? Prosím poraďte. vďaka
ivka70
27.09.16,13:49
a ako starosta kontroloval jej pracu doteraz?
duris11
27.09.16,19:03
problém je, že starostovia podceňujú túto časť starostovania. to isté je aj tento prípad.... on sa tomu nerozumie...
avalik
27.09.16,20:30
pises, ze uctuje jeden rok - v akom stave prevzala uctovnictvo? ... vies za akych podmienok tam pracovala? mala k dispozicii vsetky doklady k uzavierke roka? ty si starosta?
duris11
28.09.16,03:43
nie som starosta. účtovala som 5 mesiacov pred ňou externe, mala všetko k dispozícii. ešte 1.9.2016 som jej bola pomáhať s inventarizáciou účtov (samozrejme bez nároku na honorár...) myslím si, že účtovníctvo bolo na celkom dobrej úrovni. pýtam sa preto, lebo reálne mi hrozí, že budem musieť celý rok 2016 účtovať ja lebo kde teraz starosta koho zoženie na rýchlo? a obecné účtovníctvo je dosť špecifické a potrebuješ určitý čas kým pochopíš súvislosti....
avalik
28.09.16,04:25
"duris11 (Dnes 06:43) nie som starosta. účtovala som 5 mesiacov pred ňou externe, mala všetko k dispozícii. ešte 1.9.2016 som jej bola pomáhať s inventarizáciou účtov (samozrejme bez nároku na honorár...) myslím si, že účtovníctvo bolo na celkom dobrej úrovni. pýtam sa preto, lebo reálne mi hrozí, že budem musieť celý rok 2016 účtovať ja lebo kde teraz starosta koho zoženie na rýchlo? a obecné účtovníctvo je dosť špecifické a potrebuješ určitý čas kým pochopíš súvislosti.... "

Nikto ta nemoze nutit aby si taketo uctovnictvo prevzala. Ak ho prevrzmes ako externa uctovncka je na tebe aku zmluvnu odmenu si dohodnes.


"Chcem sa spýtať, čo by mal teraz starosta spraviť?" - zabezpecit uctovanie aj pocas PN zamestnanca.

"Predsa má nejakú zodpovednosť za vykonanú (alebo nevykonanú?) prácu. Aké má možnosti starosta vyplývajúce zo zákonníka práce?" - Zakonnik prace obsahuje ustanovenia o skode. Starosta by ju musel vycislit a dokazat. Pri zohladnovani skody by sa mala posudzovat aj miera zavinenia ostatnych zucastnenych - starostu, kontrolora ... ako vykonavali svoje funkcie, ci uctovnicku upozornili na nedodrzanie lehot, preco starosta neukoncil pracovny pomer s uctovnickou skor ak videl ze svoju pracu nezvlada - ak teda nezvladala a neboli za oneskorenim ine objektivne dovody.

Je to proste zalezitost starostu, on je zodpovedny za riesenie, nie ty.
duris11
28.09.16,05:05
vďaka, dneska sa mám s ním stretnúť, tak uvidím, čo mi povie. keď mi telefonoval, povedal mi, že jemu je to jedno... tak asi taký postoj. ja už som mu hovorila začiatkom septembra, aby zvážil, či mu to stojí za to, mať tam takú babu, ktorá si riadne nevykonáva svoje povinnosti a absolutne nedodržiavala termíny. Keby som ja na jeho mieste minimálne by mala karné opatrenie .... na obci je termín za termínom a sú sledované ministerstvo financií... nie je to taká sranda, ako si starostovia myslia....
taiko
28.09.16,05:28
rozmyslam nahlas. Ked je to starostovi jedno, preco sa tym trapis Ty ? Ved to jednoducho nerob a hotovo, alebo to rob, ale si daj zato riaaaadne zaplatit.
duris11
28.09.16,05:38
zvažujem, že si to nechám riiaaaaaaadne zaplatiť. príde mi to od tej účtovníčky maximálne nezodpovedné. ja som za svoju 18 ročnú prax ešte takúto vec nikomu nespravila.