mondes
27.09.16,16:07
Ahojte, prosím Vás, snažím sa zaúčtovať tú mzdu za apríl. Mzda bola vyplácaná v hotovosti, avšak v pokladni nie je dostatok peňazí. Prosím Vás, ako to mám správne zaúčtovať? Taktiež odvody do poisťovní, ktoré tiež boli uhrádzané v hotovosti. Srdečná vďaka.
ivka70
27.09.16,16:47
a kde ste na to vyplatenie zobrali peniaze, ked v pokladni neboli?
mondes
27.09.16,16:48
Konateľ uhradil zo svojich. ...... Ja spracúvavam doklady externe raz za 2 mesiace prinesie a potom to aj takto vyzerá.
avalik
27.09.16,16:56
Ak firma nemala peniaze a napriek tomu vyplatila,tak si musela od niekoho pozicat, takze zauctujes najprv prijem do pokladne - pozicku a az potom vydaj penazi.
mondes
27.09.16,17:01
Tak povedzme, že si to požičala od konateľa. Ale vieme, že konateľ už nemôže dotovať pokladnicu v hotovosti. Čo teraz s tým? Ide o smiešne sumy. Odvody do ZP 2,60, do SP 6,38 a čistá mzda 18,63 eur. Ide o dohodára.
avalik
27.09.16,17:10
preco by si musela poziciavat len od konatela? ked si konatel neustrazil pokladnu, nech dolozi zmluvu o pozicke. a v buducnosti nech si strazi stav pokladne, priprav mu tabulku a nech si zapisuje prijmy a vydaje, to je matematika +-, to by mal zvladnut aj absolvent 3tej triedy na ZS.
ivka70
27.09.16,17:11
a neda sa nezauctovat predtym nejaky blocek v hotovosti, co uhradzal a zauctovat ho az potom, ked v pokladni budu peniaze z ineho zdroja?
mondes
27.09.16,17:13
Aha, takže ten § 121 ods. 2 sa vzťahuje len na konateľov a spoločníkov? Takže ak potrebujem dostať do pokladne peniaze, (tržby z ERP nestačia), tak môže konateľ v mene firmy požičať na základe zmluvy o výpožičke peniaze od známeho a vložiť do pokladne v hotovosti? Nemusí to ísť cez účet? Ďakujem.
mondes
27.09.16,17:18
ivka70 - Ide o firmu, ktorá prevádzkuje malý obchodík s detským oblečením. Tržby tam nie sú vysoké, nepostačujú na výdaje. Je to novozaložená firma, takže výdajov je viac. Na zariadenie obchodu, na tovar at´d. A ako môžem bloček zaúčtovať neskôr, ak je tam dátum?
mondes
27.09.16,17:36
Prosím Vás teda je možné na základe Zmluvy o pôžičke vložiť do pokladne hotovosť, aby nebola v mínuse? Ak áno, použijem účet 365, alebo ako som sa tu niekde dočítala účet 249? Ďakujem Vám.
mondes
27.09.16,17:48
Tak, už to mám. Dúfam, že to je správny postup.
http://uctuj.sk/uctovnictvo/pozicka-spolocnika-svojej-spolocnosti-od-aprila-2015/9306/

Vyjadrí sa niekto k tomu? Takto to účtujete aj vy?
Tweety
27.09.16,17:56
Kedže nemôžeš zaúčtovať hotovosť od konateľa, musíš mať zmluvu na pôžičku od niekoho iného a teda účtovať na 249.
mondes
27.09.16,22:21
Ďakujem Tweety. Urobím teda tú zmluvu o pôžičke. Avšak mám už nejaké drobné nákupy zaúčtované cez účet 365. Ide o nákup spotrebného materiálu. Môžem nechať predpis 501/365 a ak budú peniaze, tak tú 365 vyrovnám? Alebo už musím opraviť účet z 365 na 249 s tým, že "dorobím" Zmluvu o pôžičke? Ďakujem.