vpfb
27.09.16,16:10
Otazka sa tyka FO, ktoreho jediny prijem je z predaja zahranicnych (nie slovenskych) podielovych listov podla §7 (1) g) zakona o dani z prijmov.

Nakup 2000€, predaj 3000€, zaklad dane -> 1000€.

FO nepodava priznanie, ak zdanitelny prijem je pod 1901€

Cital som si zakon a nie som si isty, ci v tomto pripade je zdanitelny prijem suma 3000 alebo 1000, teda ci danove priznanie bude treba podat alebo nie.

Dakujem.
staffloverka
27.09.16,20:05
Kopírujem zo stránky finančnej správy:

Daňovník v roku 2005 nakúpil z podielového fondu podielové listy v hodnote 500. V marci 2016 ich tomuto podielovému fondu vrátil a dosiahol príjem z ich vyplatenia (vrátenia) v hodnote 550 (zo zdroja v SR). Akým spôsobom sa zdaňujú uvedené príjmy ?

Odpoveď:
Osobitný základ dane z príjmov z podielových listov dosiahnutých daňovníkom z ich vyplatenia (vrátenia) podľa § 7 ods. 1 písm. g) zákona o dani z príjmov je v súlade s § 7 ods. 5 zákona o dani z príjmov vo výške 50 (550-500), z ktorého mu zrazí vyplácajúci podielový fond daň vo výške 19 %. Daňovník sa môže rozhodnúť, či bude zrazením dane považovať svoju daňovú povinnosť z tohto príjmy za splnenú (vtedy tieto príjmy neuvádza v daňovom priznaní a nezdaňuje ich), alebo si príjmy zahrnie do osobitného základu dane z kapitálového majetku podľa § 7 zákona o dani z príjmov a vyrovná prostredníctvom daňového priznania, pričom zrazená daň bude považovaná za zaplatený preddavok, ktorý možno odpočítať od dane vypočítanej v daňovom priznaní.
vpfb
28.09.16,06:27
Dobry den. Dakujem za prispevok, ale odpoved som v nom nenasiel. Su to zahranicne PL a zrazkova dan podla §43 sa ich netyka. Doplnim to do otazky. Ospravedlnujem sa, ze to tam nebolo, ale pisal som, ze podla $7.