d0k
27.09.16,16:18
Dobry den,
zaujimalo by ma ako mam postupovat:
Kupil som priamo z predajne nove auto - Hyundai i30. Teraz niekedy budu 4 roky a toto leto sa zacal lupat lak (hlavne) na streche. Bol som s tym v servise kedze zaruka je 5 rokov, tam si to pofitili o par tyzdnov mi volali s tym ze oni to reklamaciu neuznavaju lebo podla nich je to "mechanicke poskodenie napr od vtacieho trusu".



Vysvetlenie ako sa to stalo

Ja som im nic nepovedal, ale maju pravdu - je to od vtacieho trusu. Bohuzial garaz nemam a aj keby som mal tak toto sa moze stat hocikedy.. aj za jazdy. Na druhu stranu ja som auto nevystavil ziadnym extremnym podmienkam. Presne si to pamatam ze v stredu som prisiel z roboty, auto bolo trosku od vtakov - a kedze boli vtedy akurat horucavy uz to bolo aj vyschnute, v sobotu som to umyl a trus isiel dole aj s lakom na viacerych miestach.
Ja nie som ziadny odbornik ani na lakernictvo ani na vtakov, ale pride mi nanajvys divne, ze niekomu pride normalne ze novy lak nevydrzi jedno osra***


Ako to ma riesit?
Je postup servisu OK a nemam sacnu? Alebo ma niekto konkretny tip co mozem robit?



Havarijna positka
Platim aj nejaku havajinu poistku - podrobnosti neviem ale dajme tomu ze to je "bezna poistka". Je sanca ze mi to preplati positovna s tym ze samozrejme aj ja nieco priplatim a so servisom sa nemam dalej ani natahovat...?
misomiso
27.09.16,14:57
Vsetko zalezi od toho, ako su formulovane zarucne podmienky vyrobcu. Ak tam stoji, ze zakaznik nemoze lak vystavovat posobeniu vtacieho trusu, mas smolu. Ak tam na to neupozornuju, tak sa zaruky nemozu zriect. Smola je iba v tom, ze svoje prava si clovek vymoze casto as cez zalobu na sude.

Zatial je ich vysvetlenie iba matuce, pretoze "mechanicke poskodenie" nemoze byt od trusu, v tom pripade ide o chemicke poskodenie. Mechanicke je skrabanec. Ale nic to nemeni na veci, ze si treba precitat zar. podmienky.
d0k
27.09.16,15:09
tiez ma s tym mechanickym zmiatli... ale napisal som to presne tak ako mi povedali do telefonu..dakujem
sosak
27.09.16,15:12
Máš smolu, na lak je záruka 3 roky.
Záručná doba na lak je 3 roky od dátumu kúpy vozidla a vzťahuje se len na tieto výrobné závady:

odlupovanie alebo odpadávánie laku
chybné prevedenie zvaru s následnou koróziou
bodová korózia
tvorba tzv. pupencov
prehrdzávanie
zmena farevného odtieňa časti karosérie

https://www.portashyundai.sk/predaj-a-sluzby/zaruky/
Drbal by som na takéto auto. Zaujímavé je, že to nepovedia pri kúpe auta. Však auto nie je na 3 roky... Vedia, akú kvalitu predávajú.
Treba sa pozrieť na záručné podmienky predajcu tvojho auta, môžu tam byť rozdiely...
misoft
27.09.16,15:26
A havarijná ti nepomôže - tá je určená na iné účely - nie na toto.
d0k
27.09.16,15:27
ale ja som auto nekupoval u toho predajcu a vravim ze mam zaruku 5 rokov - mam to napisane v garancej knizke - kde je napisane cca to iste ako vo vasom odkaze s tym rozdielom ze ak je auto kupene po 1.1.2012 (co u mna plati) tak je zaruka 5 rokov aj na lak
sosak
27.09.16,15:39
To, čo ti povedali do telefónu, nie je dôležité. Trvaj na písomnom vyjadrení predajcu k reklamácii, aby si mal papier. Vyjadrenie musí byť od znalca, ktorému predajca posunie reklamáciu. Následne písomne kontaktuj predajcu, že nesúhlasíš zo zamietnutím reklamácie, pretože máš záruku na lak 5 rokov.
Ja by som popri tom kontaktoval výrobcu, ktorý je v Česku, aby sa tiež vyjadril.
bodliak
27.09.16,19:06
Presne tak. Topánky z módnej kolekcie nesmiete nosiť a auto vám nesmie osr... vták.
lujza.j
27.09.16,19:52
Zalezi..ale ake kupis:)
misoft
27.09.16,20:14
... a aký je to vták a aké má agresívne ho*no.....:D
lujza.j
27.09.16,20:23
Alebo aky kvalitny lak?!.....aj ked je kako ogresívo...ale zas nieco musi vydrzat.....
bodliak
27.09.16,21:15
Jediné, čo ma napadlo, je toto:
Slnkom rozpálená strecha auta a ľadovo studené vtáčie oné. Teplotný šok.
Soňa K
28.09.16,09:06
Na topánkach je napísané, že sú vychádzkové. To znamená, že v nich nesmiete vychádzať ...... z domu.
vicktor
28.09.16,13:02
To s tym vtacim trusom povazujem za vyhovorku. Doviezol si tam auto osr... znecistene? Tak to nemozu vediet ze pred povedzme rokom stalo pod stromom.
Videl som vela znecistenych aut, ale iba 2 s odlupujucom lakom, ale to uz bola chytena cela kapota = skor nejaka kyselina.
Mne v servise niekedy povedali ze trus mam omyt co najskor, inak vytiahne farbu, nic o odlupenom laku. Aj tak som nikdy nikde bodkovane auta nevidel.

Volali? Na reklamaciu musia odpovedat pisomne. Ci si to vobec reklamoval alebo len konzultoval.
A over si vyluky zo zaruky.
Ja mam Fabiu rok 2000 tmavej farby a okrem skrabancov je lak ako novy. No ale mam aj garaz. Ale nabehane cez 300T km, cize nie je iba dnu.