Ajkami
28.06.06,12:38
Ahojte, poraďte mi. Predchádzajúca účtovníčka pri zadávaní zamestnanca do mzdového systému nahodila zlú zdrav. poisťovňu zamestnanca. Po 11 mesiacoch na to zamestnanec prišiel, ale účtovníčka už vo firme nepracuje. Som tu ja a neviem ako to zaúčtovať. Požiadali sme nesprávnu ZP aby preúčtovala peniaze do tej správnej, ale dostali sme list, v ktorom nám oznamujú, že nám tie peniaze posielajú na náš účet. Suma je znížená o 9,-Sk čo je vraj nedoplatok na zdrav. poistení na osobnom účte platiteľa poistného. Ako mám naúčtovať, keď prídu peniaze na účet a odkiaľ vziať tých 9,- Sk. Poraďte. Ďakujem.
Milan Benka
28.06.06,10:51
Ahojte, poraďte mi. Predchádzajúca účtovníčka pri zadávaní zamestnanca do mzdového systému nahodila zlú zdrav. poisťovňu zamestnanca. Po 11 mesiacoch na to zamestnanec prišiel, ale účtovníčka už vo firme nepracuje. Som tu ja a neviem ako to zaúčtovať. Požiadali sme nesprávnu ZP aby preúčtovala peniaze do tej správnej, ale dostali sme list, v ktorom nám oznamujú, že nám tie peniaze posielajú na náš účet. Suma je znížená o 9,-Sk čo je vraj nedoplatok na zdrav. poistení na osobnom účte platiteľa poistného. Ako mám naúčtovať, keď prídu peniaze na účet a odkiaľ vziať tých 9,- Sk. Poraďte. Ďakujem.

Použite účet 336.
ZP neposiela nesprávne odvedené prostriedky do inej ZP, ale stále po oznámení chybnej platby Vám vrátia peniaze na Váš účet ( väčšinou ich treba o to požiadať).
A odkiaľ vziať tých 9 SK ? Treba sa pozrieť na účet v banke. Možno tam toľko bude. A teraz vážne: Keďže je to nevýznamná suma, doúčtujte 524 (resp 526)/ 336 .....9,- SKK a spolu z vrátenými prostriedkami pošlite do správnej ZP.
PS: Netreba ešte urobiť opravné výkazy do ZP ? Predpokladám, že tieto ste už spravili.
Ajkami
29.06.06,08:54
Ďakujem za odpoveď, ale nerozumiem ako mám tých 9,- Sk dostať na účet 524. Ja som totiž ešte nikdy nerobila mzdy a neviem si to dobre predstaviť. Prvé mzdy by som mala robiť budúci mesiac. Neviem či to dobre chápem ale na 524 sa dávajú peniaze z miezd zamestnancov. A tých 9,- Sk nemôžem zobrať zamestnancovi. A čo keby som použila účet 548 Ost. náklady na HČ? A ešte jedna vec: musí to byť zrealizované ihneď, alebo môžem počkať do budúceho mesiaca. Dík.
martina12
29.06.06,09:21
účet 524-zákonné sociálne náklady. Zúčtuj oproti účtu 336. Vyjde Ti nejaký KZ, teda stav, ktorý musíš zaplatiť tej správnej zdravotnej poisťovni. Tým, že zaúčtuješ nejakých 9,- na 524/336 - zamestnancovi nič nevezmeš.
A ešte nerozumiem tomu prečo by si to nemohla zaúčtovať dnes, ale čakať na budúci mesiac. Ja by som to zúčtovala hneď s tým dátumom, kedy Vám došiel list zo ZP, v ktorej je uvedené, že tých 9,- treba doplatiť.