Mima172
27.09.16,20:49
Dobrý deň,
moja situácia je nasledovná. Pracujem u typického slovenského podnikateľa (šklbať, šklbať, šklbať). Firma sa nachádza na pohraničí s ČR a všetci zamestnanci pracujú na českú PZ, ja som si "vydupala" slovenskú zmluvu. Zamestnávateľ mi pri prvej výplate povedal, že "nejaké stravné ho nezaujíma" a nedal mi ani lístky, ani náhradu v mzde.
Musím však podotknúť, že ako som uviedla vyššie, ide o typického slovenského podnikateľa, čiže na papieri mám minimálnu mzdu a na ruku dostávam to čo je "načierno". Mám vôbec nejakú šancu alebo argument ako si stravné presadiť?
Ďakujem za odpoveď,
s pozdravom,
Mima
Tweety
27.09.16,18:52
Len vtedy, ak za zmenu odpracuješ viac ako 4 hodiny, má zamestnáv. podľa § 152 ZP zabezpečiť stravovanie.
avalik
27.09.16,18:58
podnet na Inspektorat prace ... samozrejme, pocitaj s tym, ze nasledne sa ta bude chciet zamestnavatel zbavit a v rwmci vypovednej doby, budes dostavat lento co mas na papieri

tym ze suhlasis s peniazmi na ruku sa podielas na podvode - nesudim ta, len konstatujem
Mima172
27.09.16,19:08
Dobrý večer, pracujem na plný úväzok a to nie len 8 hodín, ale min. 10 hodín denne - 5-6 dní v týždni. Zamestnávatel odmieta riešiť stravné s hláškou, že "jeho to nezaujíma".
Tweety
27.09.16,19:12
Daj podnet na IP .Len aby si nemala problém aj ty ale nie preto, že nedostávaš SL.
Mima172
27.09.16,19:19
Rozumiem ako to myslíš, je mi to samej proti srsti. Nerada sa vyhováram na okolnosti, či dobu, no vieš - hypotéka na krku, tak človek vezme aj peniaze na ruku... Arogantnosť dnešných zamestnávateľov a podliezanie zákona už nemá mieru.
dmc
27.09.16,19:28
a prave preto si to podnikatelia dovoluju a budu dovolovat.......pokial s tym budu zamestnanci (ovce alebo -otroci - kazdy nech si vyberie co chce) budu suhlast a budu kooperovat a pokial mame take kontrolne organy ake mame v tomto state.
expeeert
28.09.16,06:23
Pri súhlase s takýmto "spôsobom" vyplácania mzdy je problém presadiť si čokoľvek. Ak ty potrebuješ prácu viac a nemáš veľa iných možností v blízkosti a teda s týmto súhlasíš, tak si s tebou bude robiť čo chce. Ak by potreboval viac on teba, tak môžeš aj niečo vyjednať. Takýchto podnikateľov paragrafy, ani ZP nezaujímajú. Ak takýchto podnikateľov aj niekto nabonzuje, tak sa pomstí a pokutu zaplatí z vašich výplat, čo dostávate načierno...