bea
28.09.16,12:28
Prekvapil ma článok v Denníku N, kde radí autorka článku v niektorých prípadoch podať dodatočné DP za rok 2015, aby sa vrátila časť zaplatenej dane z dôvodu, že v roku 2016 sa zaplatí nedoplatok z RZZP za rok 2015. Podľa mňa je táto informácia nesprávna. U FO sa výdavok uzná až v tom roku, keď je zaplatený. Alebo je tu nejaká výnimka, o ktorej neviem?
Tu je článok:

https://dennikn.sk/blog/zaplatili-ste-nedoplatok-na-zuctovani-zdravotneho-poistenia-podajte-dodatocne-danove-priznanie/
Tweety
28.09.16,10:36
U FO áno, je výdavkom až po zaplatení.
TomasBugiy
28.09.16,10:46
Nie je to nesprávna informácia. Táto veta to vysvetľuje:
V druhom rade si dodatočné daňové priznanie podávate vtedy, ak v roku zaplatenia nedoplatku už nedosahujete také príjmy, z akých vám nedoplatok vznikol. To znamená, ak ste medzitým ukončili živnosť, ak predaj nehnuteľnosti alebo iné príležitostné príjmy boli len záležitosťou predchádzajúceho roka.

Pri ukončení živnosti sa základ dane upravuje o pohľadávky a záväzky. Nakoľko však výsledok ročného zúčtovania príde až po podaní daňového priznania (a na základe údajov z neho), nie je možné základ dane o tento záväzok znížiť, nakoľko sa nepoznala jeho výška a preto je potrebné podať po úhrade tohto záväzku dodatočné daňové priznanie a vyžiadať si vyššiu uhradenú daň späť.
bea
28.09.16,10:49
O.K. ak bola ukončená živnosť v roku 2015 je to teda tak. A ak predám nehnuteľnosť, platí to tiež?
Katy a R
28.09.16,10:50
informácia je správna. a aj sa to tak bežne robí v určitých prípadoch ;)
Bežná SZČO - ak bude mať príjmy aj v tomto roku - tak to normálne uplatní a nebude robiť DDP.
Ale sú aj ľudia, ktorí už v tomto roku rovnaké príjmy ako vlani mať nebudú - tak tí si môžu spraviť DDP a uplatniť tento výdavok . napr pri príjme z predaja bytu to ani inak nejde! :)

a aj na Porade nájdeš ;)
bea
28.09.16,11:08
Ďakujem za info. Nejako sa už v tejto Porade neorientujem :) Odkedy som naozaj dôchodkyňa, tak som asi ťažkopádnejšia ....
promont maja
03.10.16,06:46
Betina2
06.10.16,10:53
za určitých okolností je výhodné podať dodatočne DP FO po zaplateni ročneho zučtovania ZP za minuly rok...inak táto info je verejne dostupná na stranke FS... napriklad aj tu....https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dp/2014/2014_09_24_Nedoplatky_z_RZZP.pdf
veronikasad
06.10.16,10:59
Robila som dve dodatočné daň.priznania z titulu zaplatenia nedoplatku zdr.poistenia, ak už v činnosti szco v roku 2016 nepokračuje. DU preplatok dane vo výške 19% nedoplatku vracia. Pozor na správne vyplnenie dodatočné.DP ak živnostník daroval 2% dane
veronikasad
06.10.16,16:59
Ano