jolaj
28.06.06,13:23
Chcem Vás poprosiť o radu. Mám pracovnú ponuku konečne sa zamestnať po 23 mesačnej prestávke na úrade práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=62). Podnikateľ FO mi ponúkol, že môžem u neho pracovať ako účtovníčka (JÚ), mzdárka, asistenstka, fakturantka,... proste dievča pre všetko. Na plate sa dohodneme, koľko si asi predstavujem ja mesačnú mzdu. Neviem to posúdiť, keďže som dlhšie nepracovala a zvlášť v tejto oblasti. Jedná sa o JÚ, došle faktúry za rok asi 1200, odoslané faktúry asi 1400, mesačný platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=62), pokladňa, personalistika a mzdy /2 zamestnanci/, reklamácie, ... až po všetky náležitosti, ktoré k tomu patria. Prosím poraďte, ak viete.
Aké je také rozumné platové ohodnotenie.
Ďakujem. Jolana zo Žiliny. :) :) :)
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
monnica
28.06.06,11:34
Chcem Vás poprosiť o radu. Mám pracovnú ponuku konečne sa zamestnať po 23 mesačnej prestávke na úrade práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=62). Podnikateľ FO mi ponúkol, že môžem u neho pracovať ako účtovníčka (JÚ), mzdárka, asistenstka, fakturantka,... proste dievča pre všetko. Na plate sa dohodneme, koľko si asi predstavujem ja mesačnú mzdu. Neviem to posúdiť, keďže som dlhšie nepracovala a zvlášť v tejto oblasti. Jedná sa o JÚ, došle faktúry za rok asi 1200, odoslané faktúry asi 1400, mesačný platca DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=62), pokladňa, personalistika a mzdy /2 zamestnanci/, reklamácie, ... až po všetky náležitosti, ktoré k tomu patria. Prosím poraďte, ak viete.
Aké je také rozumné platové ohodnotenie.
Ďakujem. Jolana zo Žiliny. :) :) :)
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif

Ja robím presne to isté a mám 10 000,- čisté, zdá sa mi to na dnešné pomery veľmi málo
Jozef Mihál
28.06.06,11:52
Slovensko je momentálne neuveriteľne regionálne rozdelené, pokiaľ ide o plat.

Takže na Východe musí stačiť 6900.
V BA pod 20000 nechoďte.
Tweety
28.06.06,11:54
Slovensko je momentálne neuveriteľne regionálne rozdelené, pokiaľ ide o plat.

Takže na Východe musí stačiť 6900.
V BA pod 20000 nechoďte. No Jozef, to je úplná diskriminácia.:mee:Žeby sme museli živoriť? Aj na východe sú múdri ľudia, ktorí si zaslúžia viac.:cool:
ZuzanaA
28.06.06,11:54
....Takže na Východe musí stačiť 6900....
.
:mee: :mee: Súhlasím, že záleží od lokality ale na východe za 6900???? :confused:
monnica
28.06.06,12:13
:mee: :mee: Súhlasím, že záleží od lokality ale na východe za 6900???? :confused:

je toto vôbec normálne??????????????????????????????,
Jana Acsová
28.06.06,12:14
Nie je a za túto výšku nedoporučujem zadávateľke otázky ani preložiť papier na stole. Bez ohľadu na to, že je z KE (resp. východ).
Jozef Mihál
28.06.06,12:17
:mee: :mee: Súhlasím, že záleží od lokality ale na východe za 6900???? :confused:
Zuzka, nemyslím teraz Svit alebo Poprad, ale Michalovce, Humenné, Vranov...Tam to naozaj beží v týchto sumách, však som tam robil volebnú kampaň, ešte si pamätám tie sťažnosti ľudí.

...možno trochu preháňam, ale viac ako 8000 hrubého u súkromníka v okrese Humenné to nebude.
4326
28.06.06,12:19
Ak ma zadávateľka otázky nejaké vzdelanie v oblasti účtovníctva - predpokladám, že áno, tak o sume 6900,00 ani neuvažuje. Je potrebné si zhodnodiť obsah práce, množstvo, náročnosť.....
Aj keď je z východu, neznamená, že nevie poctivo robiť a ak je dotyčný podnikateľ aspoň trošku v obraze, bude vedieť oceniť prácu.
monnica
28.06.06,12:29
Ak ma zadávateľka otázky nejaké vzdelanie v oblasti účtovníctva - predpokladám, že áno, tak o sume 6900,00 ani neuvažuje. Je potrebné si zhodnodiť obsah práce, množstvo, náročnosť.....
Aj keď je z východu, neznamená, že nevie poctivo robiť a ak je dotyčný podnikateľ aspoň trošku v obraze, bude vedieť oceniť prácu.

Poznám veľmi veľa podnikateľov malých aj stredných týto sú na tom najhoršie hlavne na východe.....a naozaj / niektorý / vedia oceniť prácu zamestnancov...lenže jednoducho nie sú schopný platiť viac....a to je na tom najsmutnejšie....
evina
28.06.06,12:35
Poznám veľmi veľa podnikateľov malých aj stredných týto sú na tom najhoršie hlavne na východe.....a naozaj / niektorý / vedia oceniť prácu zamestnancov...lenže jednoducho nie sú schopný platiť viac....a to je na tom najsmutnejšie....

Zohľadňujú im to aj pri predaji základných potravín? Netvrdím, že nie sú rozdiely v jednotlivých regiiónoch, ale nemôžu byť také veľké za prácu. Podnikateľ pred začiatkom podnikania musí vedieť, že zadarmo nebude nikto pracovať pre jeho vyšší zisk ani na západe ani na východe...s tým sa musíme pomaly ale iste vyrovnávať.
EFA
28.06.06,12:41
Ak živnostník nevie vic zaplatiť, treba sa dohodnúť na skrátenom pracovnom čase za ponúknutú mzdu. Možno sa nájde ďalší podobný a bude to za dvojnásobok.
Jozef Mihál
28.06.06,12:43
Evi, ale tam je princíp začarovaného kruhu. Napr. podnikateľ má malé potraviny alebo iný podobný obchod. Ľudia nemajú peniaze, tí v produktívnom veku odiišli, zostali dôchodcovia atď., a tí mu tržbu a tým ani zisk neurobia. Z čoho si má taký podnikateľ platiť účtovníčku?
Jozef Mihál
28.06.06,12:44
Zato na druhej strane radosť podnikať na Východe podnikateľovi, ktorý má odbyt na Západe (či už Slovenska alebo v EÚ). Malé platy zamestnancom (oproti takej BA) = o to vyšší zisk (oproti takej BA).

Sám uvažujem o tom, založiť si firmu na podobnom princípe v Snine.
monnica
28.06.06,12:52
Ak živnostník nevie vic zaplatiť, treba sa dohodnúť na skrátenom pracovnom čase za ponúknutú mzdu. Možno sa nájde ďalší podobný a bude to za dvojnásobok.

Ak by som sa odsťahovala alebo možno vydala do Bratislavy alebo inde na západ a zamestnala sa ako ekonómka všeho druhu / ktorú robím aj teraz / nemala by som plat pod 20 000???? + / -

Ale keď pracujem ako ekonómka na východe a mesačne je to 10 000,- čisté
len byt stojí 6500,- mesačne
tak si to vyrátajte!!!!!!

Prečo západniary sa nesťahujú na východ ?? to je mi ale čudné.....
evina
28.06.06,12:53
Evi, ale tam je princíp začarovaného kruhu. Napr. podnikateľ má malé potraviny alebo iný podobný obchod. Ľudia nemajú peniaze, tí v produktívnom veku odiišli, zostali dôchodcovia atď., a tí mu tržbu a tým ani zisk neurobia. Z čoho si má taký podnikateľ platiť účtovníčku?
Ja tomu rozumiem a viem, že je to tak, ale myslím, že sa musia meniť aj určité veci v tejto oblasti /odjakživa som bola revolucionár :D/. Koľko ľudí napr. na východe je ochotných povedzme denne dochádzať za prácou napr. aj dve hodiny, ak mu ponúkne niekto prácu tam? Ja by som určite dochádzala, keby som bola rok bez práce.., bohužiaľ je to tak...Bratislavčania sa musia vyrovnávať zas s tým, že Bratislava je drajšia na bývanie ako Praha a pod. Všetko je totiž začarovaný kruh a jeho podporou aj ostane. Ja si nemôžem predsa založiť živnosť s tým, že neviem robiť účtovníctvo ale nemám na to ani , aby som ho zaplatila. Okrem toho tu nejde len o účtovníctvo, ale kompletne o celú amdinistratívno-ekonomicko-sekretárku agendu ako som pochopila zadávateľa. Ak to nemôžem zaplatiť ani minimálne, potom sa to musím naučiť robiť sama. V prípade iného regiónu ako väčšie mestá, by som nešla v tomto prípade pod 13 -15 000 SK hrubého.
P.s. samozrejme to množstvo práce nevieme zodpovedne v tomto prípade posúdiť, ale dosť už je len to, že je mesačným platiteľom DPH...
Jozef Mihál
28.06.06,12:55
evi, a to je ten začarovaný kruh po druhé, ľudia tam radšej ani nezačnú podnikať, pretože sami tú byrokratickú mašinériu zvládnuť nevedia a na účtovníčku peniaze nemajú.
evina
28.06.06,12:59
evi, a to je ten začarovaný kruh po druhé, ľudia tam radšej ani nezačnú podnikať, pretože sami tú byrokratickú mašinériu zvládnuť nevedia a na účtovníčku peniaze nemajú.
Jozef , vieš dobre, že je to aj v myslení ľudí...J
Ja som v živote nerobila a ani nechcela robiť účtovníctvo /môj obor bol zahraničný obchod/. Počas materskej dovolenky mi zrušili robotu. Môj švagor mi povedal, máš dve možnosti, alebo plakať v kuchyni alebo sa doučiť účtovníctvo a snažiť sa uživiť. Neplakala som, po nociach sa doúčala 321...311 a cez deň venovala dcére. Dnes neľutujem....

P.s. To je taká dlhšia filozoficko-politická debatka, môžme hodiť na stretku.:)
monnica
28.06.06,13:02
No toľko je približne nástupný plat bežnej fakturantky v železiarňach

to je asi jediné miesto kde sa v okolí Košíc oplatí pracovať.
:cool: lenže tam sa dostaneš asi tak ako do Bieleho domu. / po veľmi dobrých známostiach/:p
evina
28.06.06,13:05
Prečo západniary sa nesťahujú na východ ?? to je mi ale čudné.....[/quote]


Lebo je objetívnou skutočnosťou, že na západe je viac pracovných príležitostí, ale je to veľký okruh problémov...Ani v Bratislave Ti len tak niekto neotvorí dvere s platom 15 000 SK...
durisovad
28.06.06,13:08
Keby bolo rozhodnutie na mne, vzala by som pracu za ponukany plat, po kratkom case by som videla, ako je na tom moj zamestnavatel financne. Ak by bol dobre, pokusila by som sa dohodnut na zvyseni platu, ak by som videla, ze to ide od desiatich k piatim, rozlucila by som sa s nim.
GABAZ
28.06.06,13:26
K téme platy na východe a západe by som mala čo povedať. Pred niekoľkými rokmi sme sa presťahovali do BA. V roku 1995 som pracovala v malej cestovnej kancelárii. Nastúpila tam kolegyňa okolo 35 rokov so SŠ po MD s praxou v odbore za 3500 Sk. Keď som sa jej opýtala, či je ochotná pracovať za taký malý plat, povedala mi, že je doma už rok zadarmo a skúsi vydržať aspoň pol roka, aby jej vyšiel aspoň nárok na podporu v nezamestnanosti. Takže zúfalí ľudia sú ochotní nastúpiť za akúkoľvek mzdu a tým vlastne znižujú latku aj ostatným. Inak aj za takýto plat sa veľmi snažila. Naozaj platí veta : Ak sa ti nepáči, choď. Za dverami čakajú ďalší.
evina
28.06.06,13:35
Naozaj platí veta : Ak sa ti nepáči, choď. Za dverami čakajú ďalší.

Áno to platí všade, aj na východe, aj na západe, aj vo veľkej firme, aj v malej firme a práve každý z nás musí vedieť ohodnotiť, čo je v danom momente pre neho dôležité a potrebné ...
Danila
28.06.06,13:53
Absolútne súhlasím s evinou a len dodávam. Toto si východ musí vyriešiť sám. Lebo poznám aj v Michalovciach, Košiciach a v Snine podnikateľov takého rangu, že mnohí na západe môžu blednúť závisťou, ako im frčí biznis. No ale keď si prečítajú tento diskus na porade, tak pôjdu aj pod 6900.- Sk. Možno niečo prihodia načierno. Takže dievčence a chlapci, nedajte sa. Lebo robiť dobré účtovníctvo vie málokto. A kto vie, nech pýta. A keď nedajú, nech idú za tými, ktorí im z účtovníctva urobia hotovú paseku. Všetci vieme, že sú aj takí.
GABAZ
28.06.06,13:56
Áno to platí všade, aj na východe, aj na západe, aj vo veľkej firme, aj v malej firme a práve každý z nás musí vedieť ohodnotiť, čo je v danom momente pre neho dôležité a potrebné ...

S tým samozrejme súhlasím. Len v BA môžeš odísť a je predpoklad, že si niečo nájdeš. Pri nedostatku pracovných príležitostí na východe si musíš odchod z práce dobre rozmyslieť. Preto veľa ľudí pracuje aj za naozaj zlých podmienok, držia hubu a krok a sú radi, že majú aspoň nejaký príjem. Naozaj je to taký začarovaný kruh. Ale uznávam, že určitá hranica musí byť. Ja som tiež odišla, keď som mala pocit, že som nedocenená a ďalej sa už nedalo ťahať. Tiež som mala strach čo bude ďalej - nakoniec som si prácu našla.
korela
28.06.06,16:29
Prosím vás, prepáčte mi, ale nedá mi nereagovať na túto tému. Svojím spôsobom ma k tomu vyprovokoval nakoniec aj pán Mihál, keď spomenul svoju volebnú kampaň a poukázal na mestá, kde sa mu ľudia sťažovali na nízke príjmy. Aj niektoré príspevky sa niesli v duchu východ - západ. Nechcem sem vnášať politiku, ale mali sme každý jeden možnosť sa vyjadriť k veciam verejným vo voľbách. Národ nízkou účasťou síce môže vyjadriť nesúhlas so smerovaním politickej a hospodárskej situácie, ale na druhej strane je to snáď jediný prostriedok ako sa môže zapojiť do diania (okrem štrajkov).
http://www.statistics.sk/nrsr_2006/slov/obvod/results/kart1.jsp
Na mapke je vidno zreteľne, ktoré okresy mali vo voľbách najnižšiu účasť. Je to práve východ. A aj Humenné. Cca 55% účasť nemôže vytvoriť reálnu reprezentáciu. Aj keď pripúšťam, že nie každý vidí veci do hĺbky a má analytické myslenie. Alebo sa to stalo tým, že najmä z tejto oblasti je v zahraničí za prácou najviac ľudí.
Milan Benka
28.06.06,16:50
Zato na druhej strane radosť podnikať na Východe podnikateľovi, ktorý má odbyt na Západe (či už Slovenska alebo v EÚ). Malé platy zamestnancom (oproti takej BA) = o to vyšší zisk (oproti takej BA).

Sám uvažujem o tom, založiť si firmu na podobnom princípe v Snine.

Dá sa to aj v BJ, ponúkam spoluprácu .......... :) :) :)
GABAZ
28.06.06,19:25
Absolútne súhlasím s evinou a len dodávam. Toto si východ musí vyriešiť sám. Lebo poznám aj v Michalovciach, Košiciach a v Snine podnikateľov takého rangu, že mnohí na západe môžu blednúť závisťou, ako im frčí biznis. No ale keď si prečítajú tento diskus na porade, tak pôjdu aj pod 6900.- Sk. Možno niečo prihodia načierno. Takže dievčence a chlapci, nedajte sa. Lebo robiť dobré účtovníctvo vie málokto. A kto vie, nech pýta. A keď nedajú, nech idú za tými, ktorí im z účtovníctva urobia hotovú paseku. Všetci vieme, že sú aj takí.

Ešte raz sa zapojím do debaty. V týchto končinách som žila, myslím že trocha viem ako tam chodí. Aj na východe sú firmy, ktorým sa darí a slušne zaplatia svojím zamestnancom. Keď hovoríš o tých podnikateľoch, ktorým sa darí, možno by bolo zaujímavé vedieť ako platia svojich zamestnancov. Možno sa im darí práve preto, že ušetria na mzdách. Veľmi rozšírené, ale nielen na východe sú neoficiálne platy. Inak si myslím, že účtovníkov, ktorí by robili za min. mzdu veľa nebude. Ale u robotníckych profesií to je bežné.
Na záver by som sa sa vrátila k otázke, ktorá začala túto diskusiu. Myslím, že 13000 až 15000 v hrubom by mohlo byť. Po takom dlhom čase nezamestnanosti by som prácu zobrala možno aj za menšiu mzdu, lebo chvíľu potrvá kým sa zorientuješ v problematike. Niekto by ti možno ani nedal šancu. Určite skús, prajem veľa šťastia.
jolaj
29.06.06,05:16
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do tejto témy a vlastne mi pomohli sa zorientovať. Zdá sa, že sa dohodneme na 10.000,-v čistom /zatiaľ neoficiálne - časť vyplacaná na ruku, aby nemal veľké odvody do SP a ZP/. Uvidíme, čo bude ďalej a ako sa to raz odzrkadlí na na mojom dôchodku /ak raz k tomu príde/.
Jolana - Žilina.:confused: :eek:
GABAZ
29.06.06,06:19
Tá suma v čistom nie je zlá, ale vieš do akého rizika ideš pri prípadnej pracovnej neschopnosti či úraze. Nech sa ti darí.
ZuzanaP
29.06.06,07:45
Joj toto mi je srdcu blízke. Hneď po škole som nastúpila do zamestnania ako referent kontr. úseku. Bola som tam 9 mesiacov, dala som výpoveď, jeden a pol roka som bola na ÚP, chodila som po absolv. praxách a po jednej som vo firme aj zostala. Najskôr ako sekretárka, ale pôvodná ekonómka sa strašne spustila, kopu veci neodovzdala - samé pokuty, urgencie, do práce chodila kedy sa jej chcelo, výplaty, dph nič nespravené a termíny horeli. Šéf bol v koncoch, tak som sa do toho pustila. Teoreticky som vedela, len prax bola iná, veľa som sa za ten rok naučila a teraz to zvládam celkom v pohode. Termíny dodržané, obchodní partneri spokojní, SP, ZP, ÚP, DÚ ani nehovoriac.
Robím JÚ, mzdy, sekretárku 24 h denne 7 dní v týždni a začínala som na 9000 hrubom, teraz mám 13000 hrubého a stále sa to zlepšuje (dúfam, že aj bude), šéf postupne prišiel, že všetko sa dá stihnúť v termíne a všetko sa dá. Trvalo mu to ale rok, kým ocenil moju prácu.

Uf, ale som sa rozpísala:)
jolaj
29.06.06,09:55
Tá suma v čistom nie je zlá, ale vieš do akého rizika ideš pri prípadnej pracovnej neschopnosti či úraze. Nech sa ti darí.

Ďakujem, aj Tebe nech sa darí.
Už som myslela aj na to riziko pri úraze alebo PN, ale nemám na výber.
Moja predchodkyňa práve preto odišla, že oficiálne pracovala len za minimálnu mzdu. Zatiaľ nevidím iné vychodisko. Mám 45 rokov a to už prácu len tak nikde nezoženiem.
Jozef Mihál
29.06.06,13:30
Je to Žilina, tam bude o pár rokov raj na zemi, takže bol by som väčší optimista.
Melnick
29.06.06,14:24
Joj toto mi je srdcu blízke. Hneď po škole som nastúpila do zamestnania ako referent kontr. úseku. Bola som tam 9 mesiacov, dala som výpoveď, jeden a pol roka som bola na ÚP, chodila som po absolv. praxách a po jednej som vo firme aj zostala. Najskôr ako sekretárka, ale pôvodná ekonómka sa strašne spustila, kopu veci neodovzdala - samé pokuty, urgencie, do práce chodila kedy sa jej chcelo, výplaty, dph nič nespravené a termíny horeli. Šéf bol v koncoch, tak som sa do toho pustila. Teoreticky som vedela, len prax bola iná, veľa som sa za ten rok naučila a teraz to zvládam celkom v pohode. Termíny dodržané, obchodní partneri spokojní, SP, ZP, ÚP, DÚ ani nehovoriac.
Robím JÚ, mzdy, sekretárku 24 h denne 7 dní v týždni a začínala som na 9000 hrubom, teraz mám 13000 hrubého a stále sa to zlepšuje (dúfam, že aj bude), šéf postupne prišiel, že všetko sa dá stihnúť v termíne a všetko sa dá. Trvalo mu to ale rok, kým ocenil moju prácu.

Uf, ale som sa rozpísala:)
A ocenil ju vôbec?????????
Marianna01
29.06.06,15:38
Ja čítam túto diskusiu celá zhrozená. Zoberte si tému Koľko pýtať - koľko si pýtame my -"nezávislí" účtovníci, čo nie sme zamestnaní v niktorej spoločnosti. Zaplatíme si síce odvody, ale keď spočítame peniaze, ktoré sa pri 8 hodinovom pracovnom čase dajú zarobiť, 6900 je veeeeeľmi biedny plat. Aj my síce robíme účtvoníctvo "na kľúč", ale nerobíme sekretárky. Listy a korešpondenciu vybavujeme len vo výnimočných prípadoch, nedvíhame šéfovi telefón a hlavne nám šéf denne nedvíha adrenalín. Aj keď taký klient vie tiež pekne vytočiť, ale ho aspoň nemáme na očiach denne od rána do večera.

V roku 2000 som ako účtovníčka zarábala 10tis v čistom a zdalo sa mi to málo za to, čo všetko som vo firme musela robiť a vytrpieť od šéfa, ktorý nedokázal oceniť prácu druhých. Odvtedy prešlo 6 rokov...
LIZINKA
29.06.06,16:13
Dnes sa mi stala neuveriteľne "úžasná" vec. Pracujem ako ekonómka v jednej súkromnej firme. Majiteľ prišiel za mnou, že som pre neho veľmi drahá, že ho stojím dokopy 25.000,- Sk mesačne. Podotýkam, že to nie je nejaká malá firmička. Mesačne 600 položiek + faktúry a 15 zamestnancov. Od 1.7. to buď budem robiť na živnosť za 10.000,- korún alebo ma prepustí. Súhlasila som s tým a napísala si výpoveď: z org. dôvodov...2 platy odstupné. A vtedy to začalo. Majiteľ nesúhlasí s výpoveďou v tomto znení, nech si napíšem, že dávam výpoveď ja a keď s tým nesúhlasím dá mi ju on z hrubého porušenia prac.disciplíny, že si niečo vymyslí a aj svedkov si na to nájde. Takže nebudem mať ani odstupné ani zmluvu. Dobré nie? Mám vôbec nejakú šancu proti takejto úbohosti? To si tu so zamestnancami ozaj môže robiť čo chce?
Milan Benka
29.06.06,18:14
Nahláste to na inšpektoriát práce.
LIZINKA
29.06.06,19:24
musela by som sa znižiť na jeho úroveň a neviem ako dlho sa naťahovať po súdoch. som asi slaboch. ale zase na druhej stane títo "inteligenti" s tým asi počítajú. Buď budem " skákať" podľa neho, alebo zostanem zo dňa na deň celkom bez príjmu. čo by ste si vybrali? Jeden vysokoškolák, jeden stredoškolák, auto na splátky, poistky, telefóny.......
presne viem, čo by som poradila niekomu inému. ale keď som sama v tej situácii, reagujem celkom ináč.
abel
29.06.06,19:32
Trochu odbočím od témy, ale v konečnom dôsledku sa jej to dotýka. Mnoho ľudí sa zaujíma len o to, koľko dostane zaplatené - to je logické, zadarmo sa žiť nedá. Ale nech sa skúsi každý aj zamyslieť, či jeho výkon je na úrovni platu, ktorý požaduje. Ak mi ekonómka v jednej vete urobí štyri hrúbky (mám na mysli ypsilony a vyskytlo sa to práve v jednom príspevku v tejto téme), tak nad zvýšením jej platu budem dlho uvažovať. Musela by veľmi vynikať v tých číslach, aby som nad jej gramatikou dokázala prižmúriť oči.
renča1
30.06.06,03:29
musela by som sa znižiť na jeho úroveň a neviem ako dlho sa naťahovať po súdoch. som asi slaboch. ale zase na druhej stane títo "inteligenti" s tým asi počítajú. Buď budem " skákať" podľa neho, alebo zostanem zo dňa na deň celkom bez príjmu. čo by ste si vybrali? Jeden vysokoškolák, jeden stredoškolák, auto na splátky, poistky, telefóny.......
presne viem, čo by som poradila niekomu inému. ale keď som sama v tej situácii, reagujem celkom ináč.

Už aj ja som sa s týmto problémom stretla. Netýkalo sa ma to osobne, ale mojej koleg. Tiež to nahlásila na inšpektorát práce a poviem ti nemusíš sa ničoho báť. Inšpekt.práce je v takýchto veciach neoblomný. Nebudem opisovať do podrobna, ale dopadlo to pre zamestnanca výborne. Nestalo sa to len jeden krát. Ja by som to určite nahlásila na inšpektorát práce, pretože môže to skúšať okrem teba aj na druhého zamestnanca. Veľká škoda, že v zákonníku práce neexistuje takmer nič čo by pomôhlo proti takímto výhražkam. V tejto dobe musíš len sklopiť uši alebo začať bojovať. Nech už sa akokoľvek rozhodneš držím place nech to dobre dopadne.:)
renča1
30.06.06,03:42
Trochu odbočím od témy, ale v konečnom dôsledku sa jej to dotýka. Mnoho ľudí sa zaujíma len o to, koľko dostane zaplatené - to je logické, zadarmo sa žiť nedá. Ale nech sa skúsi každý aj zamyslieť, či jeho výkon je na úrovni platu, ktorý požaduje. Ak mi ekonómka v jednej vete urobí štyri hrúbky (mám na mysli ypsilony a vyskytlo sa to práve v jednom príspevku v tejto téme), tak nad zvýšením jej platu budem dlho uvažovať. Musela by veľmi vynikať v tých číslach, aby som nad jej gramatikou dokázala prižmúriť oči.

Elenka bez urážky,ale pokiaľ by si sa ty rozhodovala podľa slov.pravopisu a nie podľa odbornosti u účtovničky , tak u teba by som si ani žiadosť nepodala. :) Pokiaľ niekto aspoň ako na takej úrovni ovláda daň.zákony, postupy účtov. by mi bolo jedno či urobí tvrdku alebo nie. Takí ktorí ovládajú na dobrej úrovni daňové zákony a ešte ktomu sa im nepodarí urobiť pravopis. chyby, tak takí profici nebudú robiť účtovníctvo pre hocjakú firmu, ale takí sa už orientujú na daňových poradcov....;) Nebudem znova diskutovať o tom čo už je v iných témach prediskutované.:)
JanaSys
30.06.06,04:06
Ona to nemyslela tak. Taká ekonómka (alebo dievča pre všetko) predsa komunikuje aj písomne s partnermi firmy a aký obraz o firme si asi vytvoria, keď im príde list alebo email s chybami do neba volajúcimi.
renča1
30.06.06,04:12
Jani ved ja som to tiež nemyslela v zlom. Bol to len môj názor a ak by išlo o "dievča pre všetko" tak to je samozrejme že pravopis musí ovládať.:)
ZuzanaP
30.06.06,04:22
No, napríklad mňa si spomedzi viacerých uchádzačov o zamestnanie v jednej firme vybrali práve kvôli slovenčine. Doniesla som maturitné vysvedčenie a vraj nakoniec rozhodla známka zo slovenského jazyka. Až po určitom čase sme robili tzv. kvalifikačné testy, ktoré boli zamerané na vnútropodnikové smernice, ktoré sme dva mesiace študovali a na všeobecné vedomosti.
JanaSys
30.06.06,04:40
Jani ved ja som to tiež nemyslela v zlom. Bol to len môj názor a ak by išlo o "dievča pre všetko" tak to je samozrejme že pravopis musí ovládať.:)
Úplne v pohode.
alzbeta.blahova
30.06.06,04:46
Podľa mňa 20 tis hrubého. Síce na juhu my máme mizerné platy.
plavčík
30.06.06,04:58
Smutná téma....platy vo výške 6900,-

Pred pár mesiacmi som menil miesto v BA... a platy v hrubom za tú prácu akú opísala zakladateľka boli síce vyššie ako 6900,- ale najviac 14 000 - 15 000,- v hrubom. Takže ani v Ba nie sú platy u podnikateľov vysoké, to len veľké zahraničné firmy zvyšujú priemer platov v SR. A to nehovorím o tom , že tu sa na jedno miesto hlásia tiež 10-tky ľudí, ktorý ovládajú "všetko" jazyky i 2, 100% na PC, sú mladí, priebojní, dobre vyzerajúci a človek po 35-40-tke to má ťažké či je z Ba alebo z Ke.
Romana
04.07.06,08:14
tiež mi nedá reagovať. Pracujem ako účtovníčka pre jednu súkromnú firmu v okolí bratislavy. K jednej firme pri pribudli dalšie dve. Takže z jednej sú zrazu tri. Robím komplet všetko. mesačný platca dph, OF, DF, pokladňu, mzdy, hlásenia, štatistiky, nbs, colnice, uzávierky, poštu, nákupy, ešte aj kávu varím šéfovi ... proste všetko. Každý doklad vo firme prejde mojimi rukami. Jedna z firiem má 20 zamestnancov ostatné dve pomenej. Práce vyše hlavy, žiadne školenia, mám sa učiť z kníh ktoré mi zaplatil. Za všetko beriem 20,000 v čistom. ked to prerátam že tie menšie firmy mám tak po 5,000 a tú väčšiu za 10,000 tak mám pocit že som sa zo západu zrazu ocitla na východe.
Johanka
04.07.06,08:43
... a predpokladám, že si vďačná aj za tých 20 . Ak porovnáme rozsah vedomostí + zodpovednosť versus príjmy - máme pomerne "smutné" povolanie. Myslím, že to vyplýva z veľkej ponuky a neznámej kvality. Drvivá väčšina podnikateľov sa pýta v prvom rade - "za koľko Sk ? " a až potom - " ako? " . A niektorých to ani nezaujíma, hlavne že ušetria ...
Romana
04.07.06,09:08
presne tak .. ked spočítam že to mám blízko domova .. veľa neprecestujem.. už som zabehnutá viem čo kde aký papier je založený.. som rada aj za tých 20,000.. po maturite som začínala ako účtovníčka v banke.. prvá výplata bola 5600,- kde mi vybehli slzy na krajíček.. takže na jednej strane som vďačná za to čo mám ale tiež by potešilo ohodnotenie mojej práce .. (aspoň občasné).. poslednú dobu som premýšlala tiež robiť na živnosť len ma čaká ešte debata so šéfom či by súhlasil ... myslíte že je výhodnejšie živnosť či zamestnanec?
Zoltán Kovács
04.07.06,13:16
presne tak .. ked spočítam že to mám blízko domova .. veľa neprecestujem.. už som zabehnutá viem čo kde aký papier je založený.. som rada aj za tých 20,000.. po maturite som začínala ako účtovníčka v banke.. prvá výplata bola 5600,- kde mi vybehli slzy na krajíček.. takže na jednej strane som vďačná za to čo mám ale tiež by potešilo ohodnotenie mojej práce .. (aspoň občasné).. poslednú dobu som premýšlala tiež robiť na živnosť len ma čaká ešte debata so šéfom či by súhlasil ... myslíte že je výhodnejšie živnosť či zamestnanec?

Pri živnosti by si mohla robiť aj iné firmy, ak stíhaš. Ak chceš robiť v doterajšom zamestnaní na živnosť, tak do ceny by si mala zarátať aj odvody do poisťovní. Lebo keď na živnosť dostaneš sumu terajšej hrubej mzdy, tak si na to doplatila. Nakoľko SZČO musí sám za seba platiť odvody, kým zamestnancovi z HM strhávajú iba 13,4% na odvody. Ostatné dopláca zamestnávateľ.
abel
04.07.06,15:44
Ak si živnostník, musíš mesačne platiť odvody, nájom, všetky školenia a knihy platiť sama, kúpiť kancelársku techniku, sotfware, kancelársky materiál. To je minimum. Tvoja pracovná doba je 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Ak si zamestnanec, máš istý termín, kedy peniaze dostaneš a 20000.- je tvojich a platíš si z toho len svoje životné potreby. Odpracuješ si v práci 8 hodín a venuješ sa svojim záujmom. Zváž všetky za a proti, rozhodnúť sa musíš sama. Ja som živnostník a aj napriek tomu, že už 1000-krát som mala zajačie úmysly a chcela som sa zamestnať, som rada, že som pánom sama sebe.
Zoltán Kovács
04.07.06,15:55
Ak si živnostník, musíš mesačne platiť odvody, nájom, všetky školenia a knihy platiť sama, kúpiť kancelársku techniku, sotfware, kancelársky materiál. To je minimum. Tvoja pracovná doba je 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Ak si zamestnanec, máš istý termín, kedy peniaze dostaneš a 20000.- je tvojich a platíš si z toho len svoje životné potreby. Odpracuješ si v práci 8 hodín a venuješ sa svojim záujmom. Zváž všetky za a proti, rozhodnúť sa musíš sama. Ja som živnostník a aj napriek tomu, že už 1000-krát som mala zajačie úmysly a chcela som sa zamestnať, som rada, že som pánom sama sebe.

Som s tým obdobne. Tie zajačie úmysly mám hlavne po 31.03. Ale vtedy si nariadím týždennú dovolenku a prejde ma to. Neviem si vynachváliť, že robím kedy sa mi zachcce.
Jana Acsová
04.07.06,16:17
Neviem si vynachváliť, že robím kedy sa mi zachcce.Až na to, že termíny sú takmer nepretržite, čo je pre chuť prinajmenšom obmedzujúce.
Ale samozrejme, znie to ohromne .-)
Zdeni
04.07.06,18:54
Som s tým obdobne. Tie zajačie úmysly mám hlavne po 31.03. Ale vtedy si nariadím týždennú dovolenku a prejde ma to. Neviem si vynachváliť, že robím kedy sa mi zachcce.
No ja niekedy musím robiť, aj keď sa mi nechce. Stáva sa mi, že celé dni behám, kade tade, vybavujem za pánov podnikateľov všetko čo sa len dá, popoludní ma nepustia k počítaču moje deťúrence, tak ťahám nočné. A najlepšie je, keď mi známi povedia: A čože robíš celé dni, veď si doma?!
Zoltán Kovács
05.07.06,05:11
No ja niekedy musím robiť, aj keď sa mi nechce. Stáva sa mi, že celé dni behám, kade tade, vybavujem za pánov podnikateľov všetko čo sa len dá, popoludní ma nepustia k počítaču moje deťúrence, tak ťahám nočné. A najlepšie je, keď mi známi povedia: A čože robíš celé dni, veď si doma?!

Mám to šťastie, že som mojích klientov "naučil" vybavovať na úradoch sám. Jedine DÚ som si zobral na krk. Je to na skok od mojej kancelárie, a po tých rokoch sú už aj nejaké tie známosti.

To, že robím kedy sa mi zachce, som chápal samozrejme tak, že termíny treba dodržiavať, ale keď sa mi nechce ráno isť na 8 hodinu idem na 10, a keď chcem končím o 14. Nastanú aj také situácie, keď sedím pri kompe ešte aj o 22.00.

Dovolenku zase vždy plánujem v termíne od 25.v mesici do max. 2-3. v ďalšom mesiaci.;)
LubenaK
05.07.06,06:06
Keď sa tu hovorí o rozdieloch medzi západom a východom - rozdiely sú i na samotnom západe. V Nitre je to pomaly také biedne ako na východe. Robím s účtovnítvom vyše desať rokov a keď som išla na konkurz do účtovníckej firmy, dávali mi minimálnu mzdu. Je to veľmi ťažké ohodnotiť sám seba, človek by aj za tie peniaze robil, ale z čoho potom budeme živiť rodinu? Robím teraz na živnosť, niekedy je toho veľa, ale musím sa obracať. Známi mi síce hovoria, že som lacná, ale radšej trochu menej a viac klientov.
kalkulka
05.07.06,06:20
A čo by ste povedali, aký má mať plat ekonóm stredne veľkej s.r.o. s obratmi, ktoré sa počítajú na niekoľko desiatok miliónov ročne a širokým záberom účtovníctva a daní a pod., no veď si viete predstaviť. A prevažuje obchodovanie so zahraničím.
Zoltán Kovács
05.07.06,06:50
Keď sa tu hovorí o rozdieloch medzi západom a východom - rozdiely sú i na samotnom západe. V Nitre je to pomaly také biedne ako na východe. Robím s účtovnítvom vyše desať rokov a keď som išla na konkurz do účtovníckej firmy, dávali mi minimálnu mzdu. Je to veľmi ťažké ohodnotiť sám seba, človek by aj za tie peniaze robil, ale z čoho potom budeme živiť rodinu? Robím teraz na živnosť, niekedy je toho veľa, ale musím sa obracať. Známi mi síce hovoria, že som lacná, ale radšej trochu menej a viac klientov.
Nie vždy je dobré držať sa hesla trochu menej a viac klientov. Tiež som tak začínal, a nakonie som to zatrhol. Mal som toľko klientov SZČO za pár stovák, že to celkom dalo zaujímavú sumičku, ale nemal som žiaden voľný čas. A tej roboty bolo neúrekom, z dôvodu ich neporiadnosti.
Zoltán Kovács
05.07.06,06:52
A čo by ste povedali, aký má mať plat ekonóm stredne veľkej s.r.o. s obratmi, ktoré sa počítajú na niekoľko desiatok miliónov ročne a širokým záberom účtovníctva a daní a pod., no veď si viete predstaviť. A prevažuje obchodovanie so zahraničím.
Ja som robil pre stredne veľkú s.r.o. Mali cca. 12 zamestnancov, ročný obrať cca. 50 - 70 mil. Rozsiahlá agenda, tuzemská aj zahraničná klientela, špecifické účtovné operácie. Robil som to na živnosť za 20.000,- + mesačne príspevok na dopravu vlastným autom 4.000,-
Marianna01
05.07.06,07:34
Nie vždy je dobré držať sa hesla trochu menej a viac klientov. Tiež som tak začínal, a nakonie som to zatrhol. Mal som toľko klientov SZČO za pár stovák, že to celkom dalo zaujímavú sumičku, ale nemal som žiaden voľný čas. A tej roboty bolo neúrekom, z dôvodu ich neporiadnosti.

Presne toto poznám, až na to, že nemám silu to až tak hneď zatrhnúť. Pomaly zvyšujem ceny, aby aj vlk bol sýty a koza celá. Aby sa moji milí klienti nezľakli a nehľadali niekoho lacného, kto síce urobí horšie ale lacnejšie. Nepatrím medzi najlanejších účtovníkov v lokalite, ale poznám aj takých, ktorí berú raz toľko (!), a predsa majú klientov! Neviem, ako sa im darí nájsť ich, ja som mojich hľadala dosť dlho v začiatkoch, kým začali za mnou chodiť sami. A práve tí drahí mali to šťastie, že hneď od začiatku si našli klientov ochotných platiť veľa.
Stretla som sa aj s takými účtovníkmi, ktorí hneď na rovinu povedali - ak chcete zmluvu a doklad, bude to toľkoto, ak to bude bez zmluvy a dokladu, bude to o polovicu menej... Takému podnikateľovi vždy chýba 90 halierov do koruny, takže jasne berie lacné účto bez dokladov. Aj keď mu nedojde, že zodpovednosť všetku berie na seba.
V takejto situácii sa potom ťažko hľadá klient, ktorí zaplatí za prácu primeranú odmenu. A dostávame sa do situácie, že medzi mestami, vzdialenými od seba 20 km vznikajú neuveriteľné rozdiely v odmenách a platoch ekonómov a účtovníkov.
Zoltán Kovács
05.07.06,07:40
Presne toto poznám, až na to, že nemám silu to až tak hneď zatrhnúť. Pomaly zvyšujem ceny, aby aj vlk bol sýty a koza celá. Aby sa moji milí klienti nezľakli a nehľadali niekoho lacného, kto síce urobí horšie ale lacnejšie. Nepatrím medzi najlanejších účtovníkov v lokalite, ale poznám aj takých, ktorí berú raz toľko (!), a predsa majú klientov! Neviem, ako sa im darí nájsť ich, ja som mojich hľadala dosť dlho v začiatkoch, kým začali za mnou chodiť sami. A práve tí drahí mali to šťastie, že hneď od začiatku si našli klientov ochotných platiť veľa.
Stretla som sa aj s takými účtovníkmi, ktorí hneď na rovinu povedali - ak chcete zmluvu a doklad, bude to toľkoto, ak to bude bez zmluvy a dokladu, bude to o polovicu menej... Takému podnikateľovi vždy chýba 90 halierov do koruny, takže jasne berie lacné účto bez dokladov. Aj keď mu nedojde, že zodpovednosť všetku berie na seba.
V takejto situácii sa potom ťažko hľadá klient, ktorí zaplatí za prácu primeranú odmenu. A dostávame sa do situácie, že medzi mestami, vzdialenými od seba 20 km vznikajú neuveriteľné rozdiely v odmenách a platoch ekonómov a účtovníkov.

Tie rozdiely nie sú iba medzi mestami ale v rámci mesta. U nás (Senec) tiež poznám vyslovene drahých účtovníkov. A pritom zhruba poznám ich prácu, čo všetko robia a čo nie. Zase aj príliš lacných, ktorí kazia nám meno.

Aj aj som dostal prívlastok lacný, a to len z toho dôvodu, že sa rozšírilo, že robím účto za tri stovák. A pritom za tie tri stovky akurát vystavujem jednu faktúru za mesiac, pre mäsiara, ktorý robí na bytúnku na živnosť. Ale to poznáte, keď z komára vznikne somár, resp. slon.:D
kalkulka
05.07.06,08:33
Ja som robil pre stredne veľkú s.r.o. Mali cca. 12 zamestnancov, ročný obrať cca. 50 - 70 mil. Rozsiahlá agenda, tuzemská aj zahraničná klientela, špecifické účtovné operácie. Robil som to na živnosť za 20.000,- + mesačne príspevok na dopravu vlastným autom 4.000,-
Až na dve maličkosti. Zamestnancov je viac ako 10 násobne viac a obrat tiež násobne viac. Tak čo myslíš, koľko by si pýtal ako zamestnanec ekonóm - ekonomický riaditeľ alebo ako to chceš nazvať?
Zoltán Kovács
05.07.06,08:48
Až na dve maličkosti. Zamestnancov je viac ako 10 násobne viac a obrat tiež násobne viac. Tak čo myslíš, koľko by si pýtal ako zamestnanec ekonóm - ekonomický riaditeľ alebo ako to chceš nazvať?
Tak potom pod 35.000 v čistom by som nešiel. A chcel by som mať pod rukou aspoň dve pomocné účtovníčky.

Po prečítaní profilu kalkulka by som tých pomocníkov upravil na 4 -5 a plat tiež asi medzi 40-45. Vo funkcii ekon.riaditel.
kalkulka
05.07.06,08:56
Mám tiež asi takú predstavu, ale bohužiaľ skutočnosť je oveľa horšia. Pomocníčky mám teraz iba 3, ale vraj si môžem prijať ešte dve a plat, oproti tomu, čo spomíname? Považujem to za novodobé vykorisťovanie.
Zoltán Kovács
05.07.06,08:59
Mám tiež asi takú predstavu, ale bohužiaľ skutočnosť je oveľa horšia. Pomocníčky mám teraz iba 3, ale vraj si môžem prijať ešte dve a plat, oproti tomu, čo spomíname? Považujem to za novodobé vykorisťovanie.

A myslíš si, že keby si mala väčšie nároky, by to dopadlo zle? Je síce pravda, že každý je nahraditeľný, ale hotového človeka, ktorý sa vyzná v ich problematike až tak skoro nenajdu. A ak áno, potom to tiež trvá dlhé mesiace kým sa do toho zažerie.
kalkulka
05.07.06,09:18
Už som mala. Bol mi o trocha zvýšený plat, ale s tým, že šéf je tu od toho aby stanovoval platy, takže horybilného zvýšenia sa nikdy v tejto firme nedočkám. Je to na figu. Myslím, že oproti kvantu a rozsahu práce vôbec niesom ocenená. Mám plat možno na úrovni referenta v nejakej bežnej firme. A to sme dá sa povedať jedna z prosperujúcich firiem na biednom Východe Slovenska.
Zoltán Kovács
05.07.06,09:21
Už som mala. Bol mi o trocha zvýšený plat, ale s tým, že šéf je tu od toho aby stanovoval platy, takže horybilného zvýšenia sa nikdy v tejto firme nedočkám. Je to na figu. Myslím, že oproti kvantu a rozsahu práce vôbec niesom ocenená. Mám plat možno na úrovni referenta v nejakej bežnej firme. A to sme dá sa povedať jedna z prosperujúcich firiem na biednom Východe Slovenska.

Kde konkrétne na východe? Minulý týždeň som bol v HE
kalkulka
05.07.06,09:29
V Michalovciach.
Danila
05.07.06,12:55
Je to síce viac ako päť rokov, a na podobnom poste som zarábala ani nie 20 tisíc v čistom. Plat mi nie veľmi radi upravovali smerom nahor, lebo za požadovanie účtovných blbostí som vypoklonkovala šéfa práve tak ako referenta. Ako živnostník som si udržala zásady podobné. Faktom je ale to, že jedno pravidlo platí od východu na západ rovnaké. Každý klient chce kvalitu. Občas potrebuje radu, občas napomenutie, občas zdvihnutý prst. Čím častejšie mu tým prstom zašermujete, tým lepšie Vás po prvej úspešnej daňovej kontrole odmení. Všetci vieme, koľkí účtovníci účtujú tak, ako chce klient. Len aby o neho neprišli. Takéto jednanie nevzbudzuje nič iné, len dojem, že účtovníctvo je jedna veľká sranda. A potom ho tak chcú aj platiť. Keď si narazia nos, a potrebujú rekonštrukciu účtovníctva, zaplatia. A často dvakrát. Hlavne ak na ten binec prišli prví daniari. A to všetko preto, lebo účtovníctvo sa stále nevyprofilovalo a nestojí na piedestály, ktorý mu právom prináleží. Musím v závere podotknúť, že pred účtovníkmi, ekonómami aj auditormi na našej porade smekám. A pred pánom Mihálom dvakrát.
kalkulka
06.07.06,05:54
Je to síce viac ako päť rokov, a na podobnom poste som zarábala ani nie 20 tisíc v čistom. Plat mi nie veľmi radi upravovali smerom nahor, lebo za požadovanie účtovných blbostí som vypoklonkovala šéfa práve tak ako referenta. Ako živnostník som si udržala zásady podobné. Faktom je ale to, že jedno pravidlo platí od východu na západ rovnaké. Každý klient chce kvalitu. Občas potrebuje radu, občas napomenutie, občas zdvihnutý prst. Čím častejšie mu tým prstom zašermujete, tým lepšie Vás po prvej úspešnej daňovej kontrole odmení. Všetci vieme, koľkí účtovníci účtujú tak, ako chce klient. Len aby o neho neprišli. Takéto jednanie nevzbudzuje nič iné, len dojem, že účtovníctvo je jedna veľká sranda. A potom ho tak chcú aj platiť. Keď si narazia nos, a potrebujú rekonštrukciu účtovníctva, zaplatia. A často dvakrát. Hlavne ak na ten binec prišli prví daniari. A to všetko preto, lebo účtovníctvo sa stále nevyprofilovalo a nestojí na piedestály, ktorý mu právom prináleží. Musím v závere podotknúť, že pred účtovníkmi, ekonómami aj auditormi na našej porade smekám. A pred pánom Mihálom dvakrát.
To vieš, pracujem v tejto firme už 10 rokov. Z bordelu som urobila poriadok a na to si šéf zvykol. Takže každá kontrola vždy dopadne chválabohu dobre. Na daňovom máme povesť poriadnej firmy, čo sa týka daní a účťaku atď. Momentálne som mala kontrolu z ministerstva financií a NADSME, tiež dopadli O.K. bez nejakých výhrad. Samozrejme, že som odsedela víkendy atď. v práci. A toto sa nevie vôbec oceniť, čo je za tým, kým sa človek k takému niečomu dopracuje. Hlavne, že je všetko v poriadku. Keby naši šéfovia boli ekonómovia, tak by to vyzeralo asi ináč.
Zoltán Kovács
06.07.06,15:33
To vieš, pracujem v tejto firme už 10 rokov. Z bordelu som urobila poriadok a na to si šéf zvykol. Takže každá kontrola vždy dopadne chválabohu dobre. Na daňovom máme povesť poriadnej firmy, čo sa týka daní a účťaku atď. Momentálne som mala kontrolu z ministerstva financií a NADSME, tiež dopadli O.K. bez nejakých výhrad. Samozrejme, že som odsedela víkendy atď. v práci. A toto sa nevie vôbec oceniť, čo je za tým, kým sa človek k takému niečomu dopracuje. Hlavne, že je všetko v poriadku. Keby naši šéfovia boli ekonómovia, tak by to vyzeralo asi ináč.

A čo keby si šéfovi predložila súpis nadčasových hodín? VeĎ zo zákona máš nárok na mzdu a mzdové výhodnenie. Môžeš uviesť aj konkrétny paragraf ZP.
kalkulka
07.07.06,03:13
A čo keby si šéfovi predložila súpis nadčasových hodín? VeĎ zo zákona máš nárok na mzdu a mzdové výhodnenie. Môžeš uviesť aj konkrétny paragraf ZP.
Keď som mala 136 hodín nadčasov za mesiac, tak som to spravila. Povedal, že to z mojej funkcie vyplýva a že to je iba nárazove. Priemerne mám možno 50-60 hodín mesačne v nadčasoch a ani halier naviac. Vtedy, keď som mala tých 136 mi prihodil 4000! naviac. U nás je odmeňovanie od výnosov a tak sa môže stať, že máš hodín do bludu a plat o ničom. To je motivácia! Takú každý nemá. Tak čo s takým šéfom? Ináč sa dá povedať, že je celkom O.K., zažila som aj horších, ale na odmeňovanie?
Danila
07.07.06,19:56
Kalkulka, tiež som nazrela do profilu.A mám pocit, že ak Ti patria na Tvojom referáte 3-4 podriadené, tak potom bude problém v deľbe práce. Nerobíš tak náhodou za niekoho? Aj ja som mala 4 podriadené, ktoré makali ako včeličky. Až na výnimky si vždy zodpovedne plnili svoje úlohy, a mne viac menej pripadla kontrolná činnosť. Tiež sme mali všetky kontroly OK od sociálok a zdravotných až po audity. Ale nezvykla som suplovať nikoho. Ani známe, ani vyvolené našich šéfov. A keď nepodali adekvátne výkony, nevydržali na stoličke. A keď som niekedy chcela ukázať, že som tak trochu nenahraditeľná, hodila som sa maród, vždy bolo prečo. Nevedeli sa ma dočkať, aby som po nich dávala binec do poriadku. Sú predsa veci, s ktorými si ani naše najlepšie podriadené nedajú celkom radu. Vždy som stúpala aj keď nie na cene, celkom určite na vážnosti a rešpekte. v y s k ú š a j !
j.u.l.i.a
30.04.09,07:56
Zapájam sa do témy platov. Pracujem ako ekonómka vo firme so zahraničným vlastníctvom na strednom Slovensku a pomaly sa blíži rok čo som tu.
Preto by som chcela požiadať o zvýšenie platu. Len neviem koľko. Aby to nebolo ani veľa ani málo. (Predtým som rok robila mzdy a dva roky som pracovala ako pomocná účtovníčka).
Firma má ročný obrat 4,2 mil. Eur. Robím vlastne všetko: Pú, mzdy pre 30 zamestnancov, fakturácia, sklad. hospodárstvo, výkazy, ročné uzávierky.
A plat? 614 Eur hrubého.
Koľko by ste si pýtali na mojom mieste?
Braňo
30.04.09,08:03
Priemerná mzda na Slovensku je v súčasnosti približne 800 EUR. Samozrejme závisí od možností zamestnávateľa.
Lenka1979
30.04.09,08:09
Priemerná mzda na Slovensku je v súčasnosti približne 800 EUR. Samozrejme závisí od možností zamestnávateľa.

Presne tak Braňo, závisí od zamestnávateľa. Teraz majú trošku výhodu, že sa vyhovoria na krízu, takže u nás nemá nikto ani odvahu pýtať si zvýšenie platu. Skôr naopak, všetci šli s platom smerom nadol.:mee: Je to smutné,ale je to tak. Pre účtovníčku ako píše julia, ktorá robí aj účtovníctvo, mzdy... a možno musí robiť aj dobrú náladu vo firme je hrubá mzda 614 eur žalostne málo.
j.u.l.i.a
30.04.09,08:14
Presne toho sa bojím. Šéf je hrozný žgrloš a kríza mu hrá do karát. Ja samozrejme vidím, že nás kríza nepostihla ale už si viem predstaviť ako sa bude vykrúcať keď budem chcieť o niečo viac.

Na druhej strane prax jeden rok je dosť málo. Ale 14 tisíc čistého sa mi zdá veľmi málo...
Lenka1979
30.04.09,08:23
Presne toho sa bojím. Šéf je hrozný žgrloš a kríza mu hrá do karát. Ja samozrejme vidím, že nás kríza nepostihla ale už si viem predstaviť ako sa bude vykrúcať keď budem chcieť o niečo viac.

Na druhej strane prax jeden rok je dosť málo. Ale 14 tisíc čistého sa mi zdá veľmi málo...

Julia, poviem Ti otvorene a vôbec sa za to nehanbím, ja som šla tiež dole s platom-veľmi ma to tiež mrzí, lebo fakt robím vo firme všetko, sme výrobná firma a som tu jediná žena-jediná účtovníčka,mzdárka... vybavujem klientov, robím sekretárku, vybavujem poštu a mnoho iných maličkostí,ktoré sa spraviť musia. Nás kríza postihla, ale už sa to lepší, čomu som rada, ale vôbec sa "neobávam" toho, že sa zlepší aj môj plat. Som z východného Slovenska, kde mzdy sú podstatne nižšie ako na západe alebo strede Slovenska. Teraz mám toľko čo Ty. A uvažujem .... čo budem robiť ďalej.... lebo ABSOLÚTNE nesúhlasím s postojom svojho zamestnávateľa. :(
Držím Ti palce, aby si si vydobila plat primeraný svojej práci. Veľa šťastia.
Lenka:)
j.u.l.i.a
30.04.09,08:29
Julia, poviem Ti otvorene a vôbec sa za to nehanbím, ja som šla tiež dole s platom-veľmi ma to tiež mrzí, lebo fakt robím vo firme všetko, sme výrobná firma a som tu jediná žena-jediná účtovníčka,mzdárka... vybavujem klientov, robím sekretárku, vybavujem poštu a mnoho iných maličkostí,ktoré sa spraviť musia. Nás kríza postihla, ale už sa to lepší, čomu som rada, ale vôbec sa "neobávam" toho, že sa zlepší aj môj plat. Som z východného Slovenska, kde mzdy sú podstatne nižšie ako na západe alebo strede Slovenska. Teraz mám toľko čo Ty. A uvažujem .... čo budem robiť ďalej.... lebo ABSOLÚTNE nesúhlasím s postojom svojho zamestnávateľa. :(
Držím Ti palce, aby si si vydobila plat primeraný svojej práci. Veľa šťastia.
Lenka:)


Aj ja ti držím palce aby sa tvoja situácia zlepšila.
Je to všetko do plaču. Túto prácu som pôvodne vzala kvôli lepšiemu zárobku ale doteraz nevidím žiadny prínos iba stresy a neustály tlak:(
alušik
30.04.09,10:06
Dievčatá, tiež mám skúsenosti s bývalým zamestnávateľom "žgrlošom"... Koľko krát som sa na neho obrátila so žiadosťou o zvýšenie platu, hoci len o smiešnych 1000 Sk v hrubom, toľko krát sa na niečo vyhovoril a termín zvýšenia platu posúval o 2-3 mesiace. Zistila, že chodím za ním celý rok ako psíča a vždy len "sklopím uši" a odídem nespokojná, lebo mal po ruke ďaľšiu super výhovorku, na ktorú som mu nevedela oponovať. Jediné riešenie, ktoré som našla je, že som pracovný pomer s daným zamestnávateľom ukončila a zamestnala sa inde.
Ja viem, nie je dobrá doba na to, aby človek teraz našiel rýchlo novú prácu, ale verte mi, aj keď by sa Vám teraz podarilo "vydupkať" si zvýšenie platu, zase môžete na veľmi dlhú dobu zabudnúť na nejaké pridanie z jeho strany, aj keď kríza skončí.
Jednoducho mám už nie jednu skúsenosť, že buď si Vás zamestnávateľ váži a vie vašu prácu ohodnotiť aj bez toho, aby ste za ním aktívnejšie chodili, alebo ste jednoducho pre neho len človek, ktorého vo firme len "musí mať" a prácu nikdy nedocení...
Držím Vám obom palce, nech to dopadne vo Váš prospech...:)