Jozef Mihál
07.11.04,18:27
Blíži sa 1.január 2005, významný to medzník dôchodkovej reformy. Od tohto dňa si podaktorí môžeme sporiť na dôchodok. Rád by som na tomto mieste rozpútal búrlivú diskusiu na túto tému.
accad
07.11.04,17:57
Ja som ten hraničný vek (45), o ktorom všetci hovoria, že sa im už neoplatí prejsť na nový systém dôchodkového sporenia. Takže neviem. Akurát už mi začínajú vadiť reklamy, ktoré to rozbehli od 1.11. a to je len začiatok.
Paula
07.11.04,18:02
Ja som už tiež mimo piliera, ale debatu rada prijímam kvôli mladším zo svojho okolia.
Jozef Mihál
07.11.04,18:05
De facto hraničný vek, pri ktorom nielenže sa neoplatí ísť na sporenie, ale voľba sporenia "hraničí s kriminálom" je 10 rokov pred plánovaným odchodom na dôchodok.

Ja som zástanca sporenia. Sporenie je sporenie, človek si sporí na svojom účte, peniaze sa dedia, to sa s poistením v SP nedá porovnať. Avšak predsa len to nie je až také jednoznačné. V prospech poistenia hovorí to, že v najbližších rokoch sa dá očakávať rast platov (a tým pádom "aktuálnej dôchodkovej hodnoty" - čo je najdôležitejší parameter pri výpočte dôchodku zo SP) rýchlejší, než výnos pri relatívne konzervatívne ladených investíciách na kapitálovom trhu. Naviac správcovia sporenia sa budú v prvých rokoch snažiť "nabaliť" a do maxima budú hnať výšku poplatkov za správu.
Heni
07.11.04,20:17
ja som čítala, že peniaze sa dedia alebo teda dajú dediť, len kým sa sporí. Ak sa začne dôchodok vyplácať a nebodaj dôchodca umrie, už sa to nededí, ostáva to v majetku DSS:

Podľa pôvodných deklarácií vlády je dôkazom korektnosti penzijnej reformy aj možnosť dedenia nasporeného dôchodku, ktorý v prípade smrti poistenca zdedia jeho príbuzní. Zdá sa však, že realita je iná. Čosi o nej napovedá aj nedávna informácia, s ktorou prišla súkromná televízia JOJ. Vyplýva z nej, že vláda pred občanmi zatajuje pravdu o možnosti dedenia dôchodkov. Priznal to nepriamo aj hovorca Kaníkovho ministerstva, ktorý potvrdil, že dediť sa dá iba dovtedy, kým na dôchodok sporíte, ale si ho nečerpáte. "Áno, je to dediteľné. To znamená, že počas doby, keď sporí, sú prostriedky súkromným vlastníctvom občana." Vo chvíli, keď si nasporené milióny premení sporiteľ - dôchodca v životnej poisťovni na dôchodok, ocitá sa v úplne inej životnej situácii a spolu s ním aj jeho príbuzní. Ak nasporil počas 30 rokov dva milióny, z ktorých mu poisťovňa vyplatí jeden desaťtisícový dôchodok a dôchodca ešte pred výplatou ďalšieho dôchodku umrie, na zvyšok nasporenej sumy, teda 1 990 000 korún, nemajú príbuzní nárok. Celá suma prepadne v prospech poisťovne. Prakticky ste sporili pre kohosi iného. Potvrdzujú to aj slová hovorcu mnisterstva práce: "Tam nie je žiadne dedenie. Nemáte ani možnosť všetky nasporené peniaze zo svojho účtu vybrať." Opäť hovorca: "Nemôže si vybrať naraz. Určite nie." Vyššie uvádzaný príklad uspokojivo vysvetľuje príčiny obrovského záujmu rozličných finančných skupín o udelenie správcovských licencií a dáva odpoveď aj na to, čo bolo hlavným zmyslom penzijnej reformy.

ale neviem, čo si mám o tom myslieť :confused:
Hlinkovx
07.11.04,20:34
Tiež mi došiel e-mail.. podobného znenia...čo si o tom mám myslieť...
V letáku. ktorý rozposielalo MPSVaR..je však uvedené... že dôchodkové úspory sa budú môcť dediť!
Takže, ako to vlastne je?!
misurka
08.11.04,04:50
Je to tak, ze dedit sa mozu len tie prostriedky, pokial si sporitel nekupi dochodok od zivotnej poistovne. To znamena presne to, ze: deditelne su len prostriedky, ktore su na osobit. ucte, kym sporitel nenastupi na starob. dochodok.Ale tiez nemusi na dôchodok vycerpat vsetky uspory, cim ta cast, kt. nepojde na dochodok uz deditelna je. Tak mi to bolo vysvetlene panou, kt. uzatvara tento 2.pilier dôchod.reformy.
aladin
08.11.04,05:11
ja mam cca 32 podnikam popri zamestnani a prave kvoli tomu chcem prejst na 2 pilier plati odvody aj moj zamestnavatel aj ja ako SZCO. Manzelku mam mladsiu ona zaraba hrubeho cca 10.100 (skolstvo) ju zas az tak netlacim do toho. Z dovodu ze 1 pilier zatial "zatial" kazdorocne valorizuju.Jasne kto vie ako to bude o 30 rokov.
ivab
08.11.04,05:14
Čo sa týka čerpania prostriedkov ušetrených na osobitnom účte budú dve možnosti:
1. celú čiastku usporenú na účte si môžte nechať previesť na životnú poistku, a poisťovňa Vám bude mesačne vyplácať dôchodok, vtedy potomkovia nededia nič

2. časť prostriedkov usporených na účte si necháte previesť na životnú poistku /tá časť bude ohraničená určitým minimom, koľko sa bude musieť previesť/ a ostatok ostáva na osobitnom účte, a len túto časť bude možné dediť.
Jozef Mihál
08.11.04,06:38
Nad tým dedením nemá význam sa rozčuľovať. Kým sporiteľ sporí, tak v prípade jeho smrti sú jeho peniaze predmetom dedenia. Keď však už sporiteľ požiada o dôchodok, tak jeho nasporená suma prechádza do ním zvolenej životnej poisťovne a tá mu vypláca až do jeho smrti dôchodok. Výpočet sumy dôchodku je daný matematickými metódami používanými poisťovňami na takýto účel. Je to to isté, akokeby ste mali životnú poistku - istý čas si sporili a odo dňa D sa s poisťovňou dohodli na vyplácaní dôchodku z takto naakumulovaných peňazí. Kto "skôr" zomrie, "má smolu", kto dožije vysokého veku - smolu má poisťovňa.

Ďalej ako píše ivab bod 2. - nie celú nasporenú sumu si musí sporiteľ previesť do životnej poisťovne. Sumu nasporenú nad určitú hranicu si môže pri nástupe na dôchodok okamžite nechať od svojho správcu vyplatiť, alebo sa so správcom dohodne na vyplácaní tejto sumy v mesačných splátkach - až kým celú sumu nevyčerpá - a vtedy nevyčerpaný zostatok tejto sumy je v prípade jeho smrti predmetom dedenia.
luebchenko
08.11.04,07:36
Pán Mihál, mám otázku ohľadom "povinnosti" vstúpiť do 2.piliera a povinnosti platiť príspevky na SP aj pre určitú skupinu študentov - vopred sa ospravedlňujem za neodbornú terminológiu, táto oblasť je pre mňa veľkou neznámou" a možno tu pletiem dve úplne odlišné veci. Niekde v médiách som zachytila informáciu, že ľudia, ktorí zatiaľ neboli zaevidovaní v systéme sociálneho poistenia - hlavne študenti - musia (až po ukončení štúdia) do 2.piliera vstúpiť povinne. Študenti a ľudia, ktorí už v systéme evidovaní sú sa môžu síce rozhodnúť, ale zato vraj majú povinnosť platiť príspevky na SP, prípadne sa im to má akosi vypomstiť, ak by neplatili? Uvediem príklad: syn sa po maturite nedostal na VŠ, najprv sa zaevidoval na úrade práce, potom bol chvíľu dobrovoľne nezamestnaný (platil si len ZP) a poberal podporu 1450 Sk od nejakého odboru sociálnych vecí, potom to zrušili, lebo podľa nejakého nového zákona majú rodičia s určitým príjmom svoje potomstvo do 25 rokov podporovať sami. Teraz študuje na VŠ - neplatí si žiadne poistenie. Len neviem, podľa toho čo som uviedla vyššie, či náhodou nemá povinnosť čosi platiť, lebo už raz bol evidovaný cez úrad práce v systéme SP.
Čo sa tej reklamy týka - komu veriť, keď je človek v hraničnom veku, agenti poisťovní budú mať logicky záujem loviť duše pritom tu bol spomínaní kriminál?
Vďaka za rozpútanie debaty na túto tému
Jozef Mihál
08.11.04,08:44
Ľuba - ak Váš syn už bol evidovaný v SP, tak potom pre neho platí, že keď po 1.1.2005 prvýkrát bude znovu poistený v Soc.poisťovni - lebo sa zamestná na pracovnú zmluvu alebo bude povinne poistený ako SZČO alebo nebodaj sa dobrovoľne poistí na dôchodkové poistenie - tak do 30 dní od vzniku poistenia v SP sa môže rozhodnúť, či ide do II.piliera, tj. ak chce, do 30 dní musí podpísať zmluvu s nejakou správcovskou spoločnosťou. Ak tak urobí, do konca svojho produktívneho veku bude sporiteľom v II.pilieri. Ak tak neurobí, do konca...bude len poistencom v SP.
Toto si treba dobre uvedomiť a dopredu sa rozhodnúť. Keď ho náhodou "chytí šajba" a ešte počas štúdia sa zamestná a neuvedomí si tú lehotu 30 dní, môže sa stať, že nadosmrti zostane poistencom v SP a do II.piliera ho "nepustia".
Luba2
08.11.04,08:44
Mám 35 rokov, druhý pilier sa mi zdal spočiatku úžasný, myslela som že budem medzi prvými, ktorí doň vstúpia. Neskôr som názor zmenila, mám pocit, že zisk z druhého piliera budú mať akurát správcovské spoločnosti. Takže som sa rozhodla ukončiť TPP, prejsť na živnosť, peniaze, ktoré za mňa platil zamestnávateľ do soc. poisťovne získam vo forme zvýšenej odmeny na obchodnú zmluvu a dám si ich kam ja chcem a ešte si z nich ušetrím aj pre seba. Takže do sociálky budem odvádzať ako spočiatku dobrovoľne poistená odvody zo 6500 Sk /možno, ale o tom ešte len uvažujem, že koncom roku 2006 vstúpim do druhého piliera, keď budú správcovia prehľadnejší a niektorí už aj zaniknú a ostatné peniaze budem šetriť v treťom pilieri /zvýšim DDP v Pokoji a uvidíme po novom roku, ktorá poisťovňa bude výhodná pre ďalšie poistenie./ Možno je to riskantné, ale skoro všetky našetrené peniaze zostanú mne.
Jozef Mihál
08.11.04,08:47
Ľuba2: Hm, myslím veľmi rozumné riešenie. Páči sa mi najmä úvaha počkať, čo sa vyvŕbi z jednotlivých správcov. Na druhej strane čím neskôr vstúpite, tým menej nasporíte a tým viac "dáte" Sociálnej poisťovni - ak budete poistená. Ak vstúpite do nejakého dôchodkového fondu a jeho správca sa Vám nebude páčiť, po roku môžete bezplatne prestúpiť inde.

Pozor ale, posledná šanca vstupu do II.piliera je nie do konca roka 2006 ale len do 30.6.2006.
Luba2
08.11.04,08:50
Áno, samozrejme do konca júna 2006 , pomýlila som sa. Ďakujem za upozornenie.
Yvvetta
08.11.04,09:25
Lenže pozor.

Budem sporiť do 2.piliera povedzme 5 rokov. Stane sa mi úraz a pôjdem na inv. dôchodok, alebo ma prepusta v zamestnaní a už do dôchodku sa nezamestnám. Nakoľko som do 2. piliera nesporila 10 rokov nič z neho ani nedotanem. Dostanem len dôchodok, ktorý mi bude vyplácať Soc. poisť. a to znamená, že budem dostávať len polovicu. Tak som to počula.
luebchenko
08.11.04,09:26
Ľuba - ak Váš syn už bol evidovaný v SP, tak potom pre neho platí, že keď po 1.1.2005 prvýkrát bude znovu poistený v Soc.poisťovni - lebo sa zamestná na pracovnú zmluvu alebo bude povinne poistený ako SZČO alebo nebodaj sa dobrovoľne poistí na dôchodkové poistenie - tak do 30 dní od vzniku poistenia v SP sa môže rozhodnúť, či ide do II.piliera, tj. ak chce, do 30 dní musí podpísať zmluvu s nejakou správcovskou spoločnosťou. Ak tak urobí, do konca svojho produktívneho veku bude sporiteľom v II.pilieri. Ak tak neurobí, do konca...bude len poistencom v SP.
Toto si treba dobre uvedomiť a dopredu sa rozhodnúť. Keď ho náhodou "chytí šajba" a ešte počas štúdia sa zamestná a neuvedomí si tú lehotu 30 dní, môže sa stať, že nadosmrti zostane poistencom v SP a do II.piliera ho "nepustia".Prosím o upresnenie: čo znamená, že ak bude po 1.1.2005 znovu poistený v SP - za VŠ neplatí štát žiadne poistenie? A ako je to so zamestnaním sa počas štúdia - pri dohode o VP alebo brigádn.práci študenta odvádza zamestnávateľ do SP 0,8% na ÚP - ráta sa aj takéto zamestnanie? Prečo sú tam také šibeničné lehoty? Čiste teoreticky: v r. 2005 vyletí zo školy, zamestná sa a má len 30 dní. Všetci ostatní majú čas do 30.6.2006!? A čo je to preboha ten III. pilier?
Jozef Mihál
08.11.04,09:34
Ľuba -
v danom čase štát dôchodkové poisetnie za študentov VŠ neplatí. Pri dohodách o VP alebo BPŠ sa dôchodkové poistenie neplatí - takéto "zamestnanie" sa neráta.
A opravujem a doplňujem sa zároveň - tá šibeničná lehota 30 dní sa týka študentov, ktorí už v SP boli poistení pred 31.12.2003 a stanú sa znovu poistencami až po 30.6.2006.

Takže dva scenáre, odlišujúce sa v čase ukončenia školy.

1. 30.8.2005 študent vyletí zo školy. K 1.10.2005 sa zamestná v pracovnom pomere, vzniká mu dôchodkové poistenie. Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení má čas uzatvoriť až do 30.6.2006, ak ju dovtedy neuzavrie, zostane až do konca života len v SP.

2. 30.8.2006 študent vyletí zo školy. K 1.10.2006 sa zamestná v pracovnom pomere, vzniká mu dôchodkové poistenie. Zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení má čas uzatvoriť len do 31.10.2006, ak ju dovtedy neuzavrie, zostane až do konca života len v SP.

III.pilier je doplnkové dôchodkové sporenie.
Jozef Mihál
08.11.04,09:44
Yvetta:

Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorej sa vypláca invalidný dôchodok do dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok, ak táto fyzická osoba pred vznikom nároku na invalidný dôchodok bola zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení. Za takéto osoby platí poistné na SDS Sociálna poisťovňa.
Čiže ak sa Vám stane úraz, zostanete invalidom (s viac ako 70% poklesom...), bude za Vás platiť sporenie Sociálna poisťovňa.

Iná vec je strata zamestnania. Kto nesporí aspoň 10 rokov, nemá nárok na dôchodok zo sporenia. Jeho úspory zostanú na jeho účte a po jeho smrti ich zdedia pozostalí...
Yvvetta
08.11.04,09:55
V poriadku p. Mihál. Soc.poisť. bude platiť za FO, ktorá sa stane invalidnou. Ale z akej sumy ? Určie z min. VZ. Takže ten môj dôchodok bude o ničom.
Jozef Mihál
08.11.04,10:18
Vymeriavací základ SP za invalida s viac ako 70% poklesom je daný ako
POMB krát priemerná mesačná mzda.

Kde POMB je "Váš" priemerný osobný mzdový bod, z ktorého sa vypočítal invalidný dôchodok.

Takže ak sa stal úraz, Vy ste mali povedzme POMB = 2 (lebo máte príjem na dvojnásobnej úrovni nad priemerom), tak SP bude platiť sporenie defacto z priemerného Vášho dovtedajšieho základu - ktorý je dvojnásobkom slovenského priemeru. To myslím nie je zlé.
luebchenko
08.11.04,10:19
Myslím pán Mihál, že ste si na seba ušili bič na najbližších xy... dní :o). Napadá ma kopec ďalších otázok - vzniká tu nekonečné množstvo možných variácií - život je najlepší scenárista - budeme na túto tému debatovať na najbližších školeniach? V DDP tiež došlo k nejakým zmenám (resp.príde), však?
Jozef Mihál
08.11.04,10:24
Áno, bližšie a podrobnejšie si o tom pohovoríme na školeniach. V DDS (bývalom DDP) sú tiež zmeny, pre občana ich nie je príliš veľa - najmä ide o to, že od základu dane si bude možno odpočítať príspevky na DDS maximálne do výšky 12000 Sk - na druhej strane vypadlo obmedzenie hranicou 10% výšky príjmu.
Yvvetta
08.11.04,10:26
Ďakujem pekne za vysvetlenie p. Mihál.
hron
08.11.04,15:44
Fakt. c.1.:
Povodne clenenie bolo:
20% dochodky
8 % invalidne
4% nemocenske
noa z tohoto vybraneho boli 3% na spravu.

Po prvom kroku reformy:
20% dochodky
6% invalidne
1-4% nemocenske
2,75% rezervny fond
noa z tohoto vybraneho boli 3% na spravu.

Najposlednejsi vykrik reformy:
18% dochodky
6% invalidne
1-4% nemocenske
4,75% rezervny fond
noa z tohoto vybraneho budu 3% na spravu.

Noa teraz nieco o tom invalidnom poisteni.
8% odvod bol naozaj premrsteny, co nasvedcuje tomu ten fakt, ze vyplata invalidnych dochodkov cinila cca 15-18% c celkovych vyplat, ale podiel 8 % ku celkovym 28% odvodov bola az 28%. Nevravim, ze tie peniaze sa stratili, skor tipujem, ze sa "prelievali" do dochodkov. Konieckoncov nasvedcuje tomu stanka socpoistovne, ktora vobec nerozlisuje hospodarenie s invalidnym poistenim a dochodkovym poistenim, ale pocita to v celku.
Takze krok znizenia z 8% na 6 % bolo spravnym krokom. Problem je vsak co s tym rozdielom. Ani sa nevratil, ani nejde do dochodkov. Ide do rezervneho fondu. Doreformovanim sa do tohoto fondu prilieva dalsich 10 % z platieb na dochodok 2% odobratych z povodnych 20%.

Zosumarizovane, po kompletnej reforme sa peniaze odkladane na starobu zredukuju oproti povodnemu stavu na menej 83%, zvysok ide do polovicneho "poistenia" kapitalovych fondov, za ktore sa politici dusuju, ze su stopercentne kryte statom, a
ta druha polovica zostava pre potreby financovania lizatok dochodcom pred volbami...
Mno ... ehm... cakal som na reformy. Ale na reformy a nie na zbojnicenie...
rosemary
09.11.04,11:49
Nádherné príspevky, na túto tému som čakala, lebo v jednej tlači som čítala, že je možnosť rozdeliť 18% na 9% do SP a 9% správcovskej poisťovni. Bol tam aj pekný výpočet pre xxx ročných . Ja som z toho už jeleň, lebo ani jedna správcovská poisťovňa sa zatiaľ neprezentovala tým, že môže byť iba polovica. Zatiaľ som sa stretla iba z možnosťou 1.pilier, alebo 2. pilier. Mám tiež vek, kde treba dobre rozmýšľať.
Luba2
09.11.04,12:06
Rosemary, ale veď ak chceš ísť do II. piliera, rozdeliť to musíš. Máš dve možnosti - buď polovicu necháš v sociálke (I.pilier) a polovicu dáš správcovskému fondu (II. pilier), alebo necháš v sociálke všetko. To, že by si dala všetko do správcovského fondu nie je možné. Rozumela som dobre tomu, čo si napísala?
rosemary
09.11.04,12:14
Lubi, asi áno, to ja som z toho už celá zmätená. Poisťovne sa tu predháňajú , každá hovorí to isté a každá niečo inšie.
Luba2
09.11.04,12:31
Lubi, asi áno, to ja som z toho už celá zmätená. Poisťovne sa tu predháňajú , každá hovorí to isté a každá niečo inšie.

Počula som tiež jednu peknú dezinformáciu. Mám kamarátku, ktorá má 43 rokov je dosť chorá - teda nie je si istá, či bude môcť pracovať tak ako pracuje doteraz ešte 10 rokov. Prišiel k nim do kancelárie človek z jednej takejsto správcovskej spoločnosti, že aby podpísali zmluvy o budúcej zmluve. Zdôvodňoval im, že je to pre nich výhodnejšie lebo to, čo im chodí teraz do sociálky, im do sociálky bude chodiť aj naďalej a teda o nič neprídu a ten zbytok (neviem či myslel dane alebo čo mohol myslieť ) čo vraj teraz chodí "na papalášov?!?" pôjde do tej ich správcovskej spoločnosti a budú z toho mať vysoký dôchodok. Kamarátka síce nepodpísala, ale niektoré kolegyne áno a boli tam aj baby staršie od nej!!! Ale veď okolo dôchodkov chodí teraz veľa reklamy a informácií v médiách, tak než niečo podpíšu, mohli by si to nechať odobriť aj od niekoho ďalšieho a neuveriť niekomu prvému v obleku a s vyberaným vystupovaním.
rosemary
09.11.04,12:56
Je to tak. V každom mediu hľadajú externých pracovníkov na vystavovanie zmúv. Človiečik si chce privyrobiť, tak sa to ako tak naučí, keď sa ho opýtate niečo iné ako vie, je stratený. Presne si pamätám, keď sa začalo so zmluvným poistením vozidiel. Vtedy sa s nimi roztrhlo vrece. Teraz to bude obdobné.
Jozef Mihál
09.11.04,13:51
S tými príspevkami a "rozdelením" odvodu do SP na dve polovice asi toľko, že:

9% = príspevok na starobné dôchodkové sporenie
9% = poistné na starobné poistenie

...zatiaľ je to fifty - fifty, ale nasleduje:

6% = poistné na invalidné poistenie
4,75% = poistné do rezervného fondu

Spolu je to 28,75% poistného na dôchodkové poistenie v roku 2004, ktoré sa rozdelili v pomere 9 ku 19,75.
Od fifty - fifty to má ďaleko.
rene
09.11.04,20:49
A potom vraj neexistuje väčšia a menšia polovica...
Čím viac príspevkov k tejto téme, tým menej nádeje, že raz aj na Slovensku bude lepšie...
Jozef Mihál
10.11.04,06:33
rene, zbytočný pesimizmus. Na Slovensku je a bude lepšie. Aj tých 9% je viac ako 0%. Buďme radi za každé jedno percento, ktorým si môžeme sporiť namiesto "odvodov".
Monika Halenkovičová
10.11.04,10:46
Dobrý deň akurát som si prečítala Vaše príspevky, ale nenašla som odpoveď na moju otázku: 3.3.2004 nastupujem na materskú dovolenku a plánujem ostať s dieťaťom dva alebo plné tri roky doma a potom sa vrátim do zamestnania. Mám 26 rokov takže aj mňa sa týka termín 30.6.2006? Vôbec neviem ako postupovať vlastne keď budem čerpať materskú dovolenku. Môžete mi poradiť, viem že nie som sama ktorá má tento problém, a rada by som sa dozvedela čosi viac. Ďakujem.
Jozef Mihál
10.11.04,11:19
Monika: Aj Vás sa týka hraničný termín 30.6.2006.

Inak pre ženy na MD, RD, bude zaujímavá informácia, že ak sa stanú sporiteľkami, sporenie počas MD, RD im bude platiť štát, a to mesačne 9% zo základu 8619 Sk, čiže od štátu dostanú mesačne na účet 776 Sk.

Horeuvedené sumy platia pre 1.polrok 2005, v 2.polroku 2005 bude základ daný ako priemerná mesačná mzda roka 2004.

Čiže v 2.polroku to bude odhadom zo základu 9300 Sk, čo bude suma príspevku 837 Sk mesačne.

...je ešte nejaký dôvod na pesimizmus ?
iva
10.11.04,11:50
Má niekto z vás predstavu o tom, ktorá poisť. má najlepšie podmienky? Viem, že je na to skoro, ale mňa už oslovili tri moje známe, každá mi radila inú poisťovňu (All., Aeg., Cr-Sw.). Keďže nabudúci rok budem mať 42 rokov, je mi jasné, že čím skôr vstúpim do II.piliera, tým lepšie. Len sa od radosti neviem rozhodnúť, do ktorej poisťovne.
aladin
10.11.04,12:05
Monika: Aj Vás sa týka hraničný termín 30.6.2006.

Inak pre ženy na MD, RD, bude zaujímavá informácia, že ak sa stanú sporiteľkami, sporenie počas MD, RD im bude platiť štát, a to mesačne 9% zo základu 10056 Sk, čiže od štátu dostanú mesačne na účet 906 Sk.

Horeuvedené sumy platia pre 1.polrok 2005, v 2.polroku 2005 bude základ daný ako priemerná mesačná mzda roka 2004.

Čiže v 2.polroku to bude odhadom zo základu 10920 Sk, čo bude suma príspevku 983 Sk mesačne.

...je ešte nejaký dôvod na pesimizmus ?
hOPLAA Manzelka ucitelka MS ma hrubý prijem cca 10.000 a ak by sla na matersku a na materskej uzatvorila resp. by presla do II. piliera tak stat bz za nu platil cca y 10920 Sk ?? no to sa mi nezda...
rosemary
10.11.04,12:10
Iva, u mňa je to podobný prípad, čím viac nad tým špiritizujeme, tým je to horšie. Asi sme v takom veku, že dobre ani nebolo ani nebude. Možno nám pán Mihál poradí /šušušu on je približne v našom veku/
aladin
10.11.04,12:11
Inak reagujuc na vyssie uvedene som vacný optimista... Vsak sme dostali 9 percent ktore mozme dedit.. iste mohlo by to byt aj 10, ci 11.. ale to je pohlad na pohar POLO plny POLO prazdny.. je to vec pohladu
Jozef Mihál
10.11.04,12:37
aladin -
je to tak, pozrite § 22 a § 23 ods.8 zákona 43/2004 a § 138 ods.19 zákona 461/2003.

Štát platí príspevok za "svojich" poistencov 9% z vym.základu. A vym.základ štátu je
- 70% priemernej mesačnej mzdy v predošlom roku pokiaľ ide o osoby na základnej voj.službe, civilnej službe a za osoby starajúce sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku.
- 60% priemernej mesačnej mzdy, pokiaľ ide o osoby starajúce sa o dieťa bez dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu do šiestich rokov jeho veku.
A to bez ohľadu, aký základ mal poistenec predtým, ako sa stal poistencom za ktorého platí štát.

V určitých prípadoch dokonca žena, ktorá bola pred "MD" bez zamestnania, bude od štátu dostávať príspevok na sporenie v horeuvedenej výške.
Jozef Mihál
10.11.04,12:44
iva - nebavme sa tu prosím o tom, ktorý správca ponúka lepšie podmienky. To je nezmysel - zo zákona nesmú ponúkať niečo, ako lepšie podmienky. Môžu maximálne poukazovať na to, aké skúsenosti so správou fondov majú, aké nízke poplatky budú účtovať a pod.
Osobne ako zakladateľ témy by som nebol rád, keby sa táto téma zvrhla na porovnávanie jednotlivých správcov - zostaňme tu prosím čisto na diskusií o II.pilieri ako takom.
valeriam
10.11.04,16:30
Juchuchú... keďže som na RD, véľmi ma potešil Váš príspevoček pán Mihál. Už aj kontaktujem brata - chudák, nemôže ma nahovoriť už mesiace, a stačilo len tak málo - jedna veta a už ma má!
misurka
11.11.04,05:19
V určitých prípadoch dokonca žena, ktorá bola pred "MD" bez zamestnania, bude od štátu dostávať príspevok na sporenie v horeuvedenej výške.
Včera 03:11 PM


P. Mihal, mozete blizsie vysvetlit, ako to bude so zenami, ktore odisli na MD asi takym sposobom, ze PP sa skoncil dnom 31.10.2002, zena dna 2.11.02 nastupila na MD. Tento stav trva až do dnes. Ako je to s touto ženou a II. pilierom?
Jozef Mihál
11.11.04,06:31
Valéria, ten Váš brat je ale ťažký expert, to s tou MD Vám nevedel sám povedať ???
Jozef Mihál
11.11.04,06:36
misurka -

Malo by byť jedno, či žena neskončila pracovný pomer a na MD šla ako zamestnankyňa, alebo či pracovný pomer skončila a na MD/rodičovskom príspevku je ako "nezamestnaná".

Zákon 43/2004 o SDS hovorí v § 14 ods.2:

(2) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá bola v období pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, dobrovoľne sa rozhodla v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení a je

a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu,
c) občan Slovenskej republiky, ktorý vykonáva základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách,
d) občan Slovenskej republiky, ktorý vykonáva civilnú službu,
e) fyzická osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku,
f) dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba podľa osobitného predpisu.

Čiže žena starajúca sa o dieťa do veku 6 (7) rokov, "normálne" uzatvorí najneskôr do 30.6.2006 zmluvu s vybratou d.s.s., d.s.s. zmluvu dá zaregistrovať do Sociálnej poisťovne a ostatné sa už stará štát a Sociálna poisťovňa.
misurka
11.11.04,13:02
Tak super. Nozaj su sprostredkovatelia niekt. DSS experti. Pretoze,ten, kt. prednasal u nas vo firme, tak tvrdil, ze stat bude platit len za tych rodicov na RD, kt. na RD nastupili zo zamestnania!!!

Super zavadzanie, ze?
marianna
12.11.04,07:52
Podľa toho, čo mi vysvetľovala moja "poradkyňa", ak vstúpim teraz do II. piliera, vyrobím si asi taký istý dôchodok, ako keby som doň ani nevstúpila a dôchodok dostávala len od SP. Tak aký je v tom rozdiel? Okrem toho, mám 32 rokov, ak začnem sporiť v II. pil. teraz a v 55-ke prídem o prácu, tak mojich 23 rokov šetrenia sú v .....kíbli... to potom aby som čo najskôr umrela, aby moji pozostalí dostali peniaze, nie? Z čoho budem potom žiť? Viem, že sú aj ďalšie možnosti šetrenia, doplnkové poist., akési životné poist. takže budem dostávať dôchodok po častiach, každý deň alebo týždeň pár korún.
dvd
12.11.04,09:17
to: marianna

Tvoja "poradkyňa" je asi trochu mimo.
dvd
12.11.04,09:39
Všade píšu v novinach, že zozonam licencovanych sprostredkovateľov dôch. sporenia je na www.uft.sk (http://www.uft.sk).
Akosi to tam neviem nájsť.
Nevie niekto ako na to?
Jozef Mihál
12.11.04,09:41
...napríklad existuje možnosť požiadať o predčasný dôchodok zo sporenia...Ale pokým "dožijeme", zákony sa môžu x krát zmeniť...Čo je však podstatné - sporenie znamená ukladanie si svojich peňazí, na ktoré si žiadna vláda nedovolí siahnuť.
Hlinkovx
12.11.04,09:46
TO DVD ...
www.uft.sk klikni na dôchodkové sporenie dalej na subjekty pôsobiace na trhu
tam máš toto... vyber si čo potrebuješ..ide to.
Právoplatné licencie sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia do 10.11.2004 (udelených 4714 licencií)
- verzia HTML
- verzia na stiahnutie
Povolenia na vznik a činnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti
hron
13.11.04,06:27
...napríklad existuje možnosť požiadať o predčasný dôchodok zo sporenia...Ale pokým "dožijeme", zákony sa môžu x krát zmeniť...Čo je však podstatné - sporenie znamená ukladanie si svojich peňazí, na ktoré si žiadna vláda nedovolí siahnuť.
Ako vtip je to dobre :-). Samozrejme. Uz maju skusenosti, vlada to nebude urcite. Taketo veci robi bud nejaky fond ( trebars narodnosukromneho vlastnictva), alebo nejaka konsolidacna agentura.
Hja, ked ludkovia NEDOVOLIA vlade...tak hadam by to mohlo byt v suchu.
Ale...je to v suchu...?
bepo
14.11.04,08:22
p.Mihal-aj v 53-ťom prezident sľuboval že mena peňazí nebude a na druhý deň sme ju mali.

Ale ja osobne mám 3 výhrady:
1-mala by sa zakázať reklama na spoločnosti ako je tomu u podielových fondov
2- mali by sa použiť doterajšie fondy a nie zakladať nové
3- pri odchode do dôchodku by nemala byť povinnosť zakúpiť si doživotnú rentu v poisťovni ale vyplatiť to ako z normálneho terminovaného účtu
Pre mňa osobne by bolo najlepšie sa nezúčastniť štátneho a správcovského humbuku /nič neplatiť do SP a DSS / ale postarať sa sám o dôchodok
Jozef Mihál
14.11.04,08:43
p.bepo - úplne súhlasím s výhradou č.1.
Pripadá mi to tak ani ryba ani rak - spoločnosti dostali nejaké možnosti na robenie reklamy, ale zároveň iné, vo všeobecnosti silné marketingové nástroje im boli zakázané. Tak teda si robia reklamu v médiách, čo im iné zostáva... A sú to vyhodené peniaze, v tomto aspekte (vyhadzovania peňazí na reklamu) sa to dá pokojne porovnať s neslávne známymi "nebankovými subjektami". Ešte som sa nestretol napr. s tým, že by si niektorá spoločnosť robila image tým, že by povedala ...ja nebudem pýtať 0,08% z majetku za správu ale len 0,04%, veď to nám bohate stačí...

Inak - ja osobne byť poistený v SP, tak 1.januáru 2005 uzatvorím zmluvu o sporení i pri výhradách, ktoré k II.pilieru boli, sú i budú.
bepo
14.11.04,18:20
p.Mihál-keďže človek musí platiť sociálne poistenie asi áno.Ale riešenie s ktorým by som bol spokojný-všetci by platili len nejaké 1-2-3 % z platu na sociálne poistenie a pri odchode do dôchodku by nastali 2 možnosti-
1-za život si si nadobudol dosť majetku aby si z neho vyžil-od štátu nedostaneš nič
2-za život si si nenadobudol dosť majetku na vyžitie-dostaneš štátny dôchodok vo výške životného minima rovnaký pre všetkých
ricij
15.11.04,07:27
p.Mihál-keďže človek musí platiť sociálne poistenie asi áno.Ale riešenie s ktorým by som bol spokojný-všetci by platili len nejaké 1-2-3 % z platu na sociálne poistenie a pri odchode do dôchodku by nastali 2 možnosti-
...Iste, ale z čoho by si platil terajších dôchodcov? Z daní? A v akej výške? Oprávnene môžu namietať, že celý život pracovali, platili dane, odvody a teraz dostanú životné minimum. A sme tam, kde sme boli. Z odvodov do SP si nesporíme na vlastný dôchodok, ale platíme terajším dôchodcom. Navyše dôchodkový fond v SP je stále v deficite. A ty chceš odvody znížiť na 1%?
bepo
15.11.04,07:53
Zabudol si že nie každý by mal nárok na dôchodok.A ak si niekto za celý život nič nenašetril - jeho chyba.
ricij
15.11.04,07:56
Opäť len zopakujem. Z čoho by si platil terajších dôchodcov? Z 1%-ných odvodov, ak je aj 18 málo?
bepo
15.11.04,08:06
18% je preto málo lebo platiš všetkým ľudom aj milionárom a platíš celkom slušne balíky peňazí- priemerný dôchodok bude za chvíľu 8000Sk.Ak by si ho platil len chudobným potrebuješ len zlomky súčasného kvanta.
ricij
15.11.04,08:11
Že vraj slušné balíky peňazí... Snáď na porade nie je žiaden dôchodca, ten by ťa zabil. Okrem toho si myslíš, že 17 z 18 dôchodcov je tak bohatých, že nepotrebujú dôchodok (hlavne ak vyrastali za onoho režimu)? Prípadne, že im stačí životné minimum?
bepo
15.11.04,10:16
Ricij-argumentácia že niekto niečo celý život platil a teraz nič nedostáva naspäť je dosť nešťastná.Toto môže povedať len ten,kto začal pracovať po 1990.Ak si pozrieš výplatné pásky z čias socializmu,zistíš že sa platili len dane o trochu vyššie ako sú teraz a žiadne odvody.Takže sa ušetrilo vyše 48% z platu čo platíš teraz na odvody a dane a odvody boli ešte vyššie v období 1990-2003.A dôchodcovia patria z hľadiska životnej úrovne k tej lepšej polovici.Horšie sú na tom napr. mladé rodiny.A ak dôchodcovia cítia potrebu finančne pomáhať deťom a vnúčatám a samím im potom nevychádza-bohužiaľ.Dôchodok je rátaní pre dôchodcu a nie ešte na vylepšenie ďaľším 2-3 rodinám.
ricij
15.11.04,10:28
Nechcem sa tu zastávať dôchodcov, no nezávidím im žiadnu korunu. Bepo, v každom prípade, ak znížiš odvody pre dôchodcov na 1/18, zrúti sa celý systém. Tých 9%, ktoré niektorí posunú do DSS bude zatiaľ vykrývať štát cez peniaze, ktoré získal privatizáciou. Ale 17% by znamenalo jasný krach systému. Nehovoriac o tom, že keby si také čosi len spomenul, mal by si tu také sociálne nepkoje, že 17. november bol len slabým odvarom. Tvoj návrh je absolútne politicky a ani ekonomicky nepriechodný.
ricij
15.11.04,10:34
Ešte čosi, pozri si štatistiku - výška vyplácaných dôchodkov na
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=280&aid=68
Fakt si myslíš, že zo 6466,- Sk sa uživia ďalšie 2-3 rodiny? Aj keď medzitým sú dôchodky o 4% vyššie.
bepo
15.11.04,10:42
Je to možné že je nepriechodný ale vo svete funguje napr.v Austrálii.A nepoznám ani jedného dôchodcu ktorému prispievajú deti ale poznam veľa dôchodcov ktorí prispievajú svojim deťom a vnúčencom.A nie len čokoládou.
ricij
15.11.04,11:01
Myslím, že už nebudeme ďalej p. Mihálovi kaziť diskusiu o II. pilieri. Myslím si, že dôchodcovia nemajú málo, no tiež by som chcel mať, až dopracujem podstatne viac ako oni teraz. A práve preto poďme radšej diskutovať o II. pilieri ako o tom ako zrútiť už rútiaci sa priebežný sytém. Ak by si skutočne urobil čo chceš (ale fakt je to možné len čisto teoreticky) beztak krehký systém by sa zrútil (aj vzhľadom na minulosť, ktorú máme).
bepo
15.11.04,11:15
OK,ešte 1 poznámka-ľudom by ostalo 15-17% z odvodov ročne čo platia teraz takže ten dôchodok vo výške životného minima by mal byť dostačujúci.A ak to rozhajdákajú tak nech sa potom trápia na dôchodku.Nejaká zodpovednosť za seba musí existovať.
hron
15.11.04,11:20
Ricij-argumentácia že niekto niečo celý život platil a teraz nič nedostáva naspäť je dosť nešťastná.Toto môže povedať len ten,kto začal pracovať po 1990.Ak si pozrieš výplatné pásky z čias socializmu,zistíš že sa platili len dane o trochu vyššie ako sú teraz a žiadne odvody.Takže sa ušetrilo vyše 48% z platu čo platíš teraz na odvody a dane a odvody boli ešte vyššie v období 1990-2003.
Mohol by niekto tohoto mladika poucit? Z cias socializmu podniky odvadzali 50% na poistenia z hrubej mzdy. Len sa to vobec nedostalo na vyplatnu pasku.
No a dnes je tiez pred tymto mladikom stale "schovanych" cca 36 %, ktore za neho odvadza zamestnavatel.
Veva
15.11.04,14:29
Inak ,p.Mihál máte pravdu veď aj osveta by mala byť v tomto duchu dnes je ešte veľmi predčasné hovoriť o výhode ,výške dôchodku pretože ak teraz zákon hovorí o 120 splátkach ,ktoré je sporiteľ nejakým spôsobom nútený si zabezpečiť veľa vody pretečie a zákon o vyplácaní a dedení či nededení sa môže zmeniť. Ale jedno je isté ,že ak mi zamestnávateľ prispieva na dôchodok tak sú to nie celkom moje peniaze
a tak aj ten dôchodok a jeho garancia bude vypadať , že si svojím spôsobom obhospodarujem zverené poistné je vlatne len prenesenie bremena zodpovednosti za svoj dôchodok .Možno za 20 rokov už nebude SP ani vdovské , ani sirotské ,ani invalidné ani ... ale bude práca pre všetkých.
Mirka-test
16.11.04,05:20
Ja som o 2.pilieri diskutovala s profesorom ekonómie na EU a jeho názor je, že tieto spoločnosti skončia v dohladnej dobe rovnako ako nebankové subjekty.
ricij
16.11.04,06:50
Ja som o 2.pilieri diskutovala s profesorom ekonómie na EU a jeho názor je, že tieto spoločnosti skončia v dohladnej dobe rovnako ako nebankové subjekty.Ale no, na západe desaťročia existujú podielové fondy, radšej by som to porovnával k tomu. Tiež som z EU, ale žeby tam učili až tak b..í?
Nie, ja mám skôr strach, že okolo 20-30% z tých, ktorí sa prihlásia do II. piliera nebudú mať toľko zodpovednosti, aby na dôchodok mysleli - budú nezamestnaní, ako SZČO nebudú odvádzať a ak áno, tak len minimum, atď. Potom budeme zasa riešiť ich problém: aký by mali dostať dôchodok, ak by vlastne nemali mať žiaden, budú žiť ďalej len zo sociálnych dávok, skrátka možno až tretina vypadne zo systému a de facto môžu ho narušiť. Ale nebankové subjekty? To je totálny nezmysel.
EFA
16.11.04,08:06
Mna prekvapuje odvaha s akou sa do toho ide, ak to bolo odskusane zatial len v Chile.
anita
16.11.04,10:03
Prečo toľko pesimizmu? Vo veľkých uvodzovkách "o nič" neprídeme. Tých 18 percent sa každému zo mzdy odvedie či už vstúpi do II.piliera alebo nie. A že dostaneme možnosť aby sme si polovicu z tých 18 percent odkladali na vlastný účet - prečo nie? Zatiaľ ani takáto možnosť tu nebola a neozývali sme sa. Možno doma v papučiach pred televízorom... A teraz keď je tu možnosť o krok postúpiť, máme plno pesimistických úvah.
Stretla som sa s takým názorom, že keď sa zamestnanci pýtali zamestnávateľa ako to bude v tom II.pilieri, odpoveď znela: "S tým bude toľko problémov, že ani za mnou nechoďte, ja nikoho evidovať nebudem, mám dosť starostí s terajšími odvodmi a výkazmi do poisťovní. Ak si chcete našetriť do dôchodku, radšej si mesačne odkladajte z výplaty po tisícke!"
No, a sme doma! Však tí nezasvätení ani nevedia, že tých 18 percent je aj s príspevkom zamestnávateľa. Nemajú potuchy odkiaľ sa tie peniaze berú na tie odvody. Neuvedomujú si že tá tisícka by im šla z vlastných čistých miezd !.....
P.S.: Ja som vstúpila!
ricij
16.11.04,11:31
Súhlas s Anitou. Ja vstúpim čoskoro (keď kamoš dostane licenciu).
bodliak
16.11.04,11:55
No a k teme vyber spolocnosti ?
Zatial som nenasiel nic, co by hovorilo v prospech niektorej DSS.
Takze moja sucasna strategia je - vylucovacia metoda.
Vylucil som spolocnost, kde uz mam zivotnu poistku, potom DSS, kde depozitarom je moja banka a tak podobne.
Ako ste na tom Vy ?
anita
16.11.04,12:19
Bodliak, v príspevku číslo 41 pán Mihál spomenul, aby sme sa nebavili na tému správcovské spoločnosti ale na tému II.pilier. Súhlasím... a akceptujem... ;)
ilona
16.11.04,12:19
Neviem skadial nabral mladík,že pred 1990 sa neodvádzalo poistné.No ja sa chcem prokloniť k tomu názoru,že dôchodcovia sú ozaj nie na tom tak zle,ako pracujúci ľudia a to hlavne na strednom a východnom slovensku,možno aj na západe.Je tu veľká nezamestnanosť a tí,ktorí pracujú zamestnávatelia im vyplácajú minimálnu mzdu.nie však ani podľa zaradenia,ale ozaj tú najmenšiu.Keď sa ohradíte povedia,že môžete ísť,lebo na vaše miesto čakajú min.10.Takže ak chcú ľudia prežiť,viac ako 50 % robí v takýchto podmienkach.Viete si predstaviť ich ,alebo môžem povedať aj môj dôchodok?To je dôchodková reforma pre bohatých,tak ako všetky zákony,ktoré menia podľa toho,ako to im vyhovuje.
ricij
16.11.04,12:50
Nikde som netvrdil, že dôchodcovia sa majú zle. No na druhej strane chcel by som sa mať teda v dôchodku lepšie ako oni. Je to však z veľkej časti dedičstvo minulosti a dostávajú toľko, čo si môžeme z odvodov dovoliť platiť. Tvrdenie, že 50% ľudí žije z minimálnej mzdy sú VEĽMI mäkké fakty. Podľa štatistík to myslím nie sú ani 0,3%. A kopec ďalších dostáva cash načierno (o jednej by som vedel - tá dotyčná už bude vedieť).
Chce to len čas. Kurz je dobrý.
Hlinkovx
16.11.04,12:51
Neviem skadial nabral mladík,že pred 1990 sa neodvádzalo poistné.No ja sa chcem prokloniť k tomu názoru,že dôchodcovia sú ozaj nie na tom tak zle,ako pracujúci ľudia a to hlavne na strednom a východnom slovensku,možno aj na západe.Je tu veľká nezamestnanosť a tí,ktorí pracujú zamestnávatelia im vyplácajú minimálnu mzdu.nie však ani podľa zaradenia,ale ozaj tú najmenšiu.Keď sa ohradíte povedia,že môžete ísť,lebo na vaše miesto čakajú min.10.Takže ak chcú ľudia prežiť,viac ako 50 % robí v takýchto podmienkach.Viete si predstaviť ich ,alebo môžem povedať aj môj dôchodok?To je dôchodková reforma pre bohatých,tak ako všetky zákony,ktoré menia podľa toho,ako to im vyhovuje.Ilona..plne s tebou súhlasím...
a navyše čo keď zamestnávateľ neodvádza do fondov..z čoho si tam prispievať....z nuly..a nuly..?! to aj ten dôchodok tak bude vyzerať... ale však vek odchodu určite zdvihnú tak, aby sme sa ho nedožili...a dúfam, že sa ho nedožijem...
Jozef Mihál
16.11.04,13:30
Stretla som sa s takým názorom, že keď sa zamestnanci pýtali zamestnávateľa ako to bude v tom II.pilieri, odpoveď znela: "S tým bude toľko problémov, že ani za mnou nechoďte, ja nikoho evidovať nebudem, mám dosť starostí s terajšími odvodmi a výkazmi do poisťovní.
...možno budete prekvapení, ale všetko smeruje k tomu, aby zamestnávateľ nemal ŽIADNE problémy s tým, že jeho zamestnanci sú v II.pilieri...Viac na školení.
Annie
16.11.04,13:43
Aj keď máte hraničný vek pre druhý pilier, môžete sa ešte zapojiť do tretieho piliera a nasporiť si na slušnejší dôchodok. Do tretieho piliera patria životné poistky obsahujúce šetrenie na dôchodok, špeciálne dôchodkové programy poisťovní, bánk a správcovkých spoločností a doplnkové dôchodkové sporenie. Investície do týchto produktov si od budúceho roka môžete odpočítať od daňového základu ak máte sporenie minimálne do 55 rokov a minimálne na dobu 10 rokov.
Annie
16.11.04,13:47
Viete o tom, že zamestnávateľ má podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení zakázané nútiť, alebo presviedčať zamestnancov, aby uzatvorili zmluvu s ním vybratou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou? Pozor na to. Nenechajte za seba rozhodovať zamestnávateľa.
dvd
16.11.04,15:27
Moj nazor:
Zamestnavatel nema absolutne nic s tym, ci si jeho zamestnanec uzatvori zmluvu s DSSkou - ani o tom nema ako vediet. Je to vztah dvoch zmluvnych stran DSS a zamestanec. Zamestnavatel iba odvadza do SP a ta uz vie co s tym - lebo to vie od DSSky. Takze o uzatvorenych zmluvach vie iba v poradi sporitel(zamesnanec) - DSSka - SP a koniec.
A moj nazor k chudobe dochodcov(sucastnych):
Staci sa pozriet na schodzky veritelov BMG a pod. firiem. Je to tam samy chudobny dochodca. Teraz uz mozno su chudobni, ale iba preto, lebo boli hrabivi a nalakali ich na 30% vynosy.
Vedieme diskusiu http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
bepo
16.11.04,16:03
Dakujem za oslovenie mladik,na odvody firiem za socializmu sa este pozriem ale pochybujem ze existovali ked neexistovali odpisy a to uz je trochu ina kava.

K DSS- cim viac ludi,tym nizsia vykonnost.Takze zapojte sa co najvacsie mnozstvo a cakajte na dochodok len od DSS.Budete nemilo prekvapeni.
bodliak
16.11.04,16:34
Bodliak, v príspevku číslo 41 pán Mihál spomenul, aby sme sa nebavili na tému správcovské spoločnosti ale na tému II.pilier. Súhlasím... a akceptujem... ;) Joj pardon, pan Boh, teda pan Mihal spomenul a ja som si dovolil nevsimnut si, pripadne ignorovat...
bepo
16.11.04,19:07
Asi je lepšie mať 200 príspevkov v 1 téme ako založiť 50 tém so 4 príspevkami strikne k téme.

Bodliak-to máš takú fasa banku že podľa nej vylúčiš DSS?
hron
17.11.04,05:34
Ale no, na západe desaťročia existujú podielové fondy, radšej by som to porovnával k tomu. Tiež som z EU, ale žeby tam učili až tak b..í?
zo systému a de facto môžu ho narušiť. Ale nebankové subjekty? To je totálny nezmysel.
Hadam len profesor EU je najkvalifikovanejsi na to, aby vedel,
co opustilo jeho skolu. (EU urcite nie je europska unia :-))
hron
17.11.04,05:43
Prečo toľko pesimizmu? Vo veľkých uvodzovkách "o nič" neprídeme. Tých 18 percent sa každému zo mzdy odvedie či už vstúpi do II.piliera alebo nie.
Spravne, o nic neprijdeme. Lebo sme uz davno prisli. Namiesto 28 %, ktore sa povodne smerovali na vyplacanie vsetkych dochodkov tam uz bude smerovat len 15%, niektorym tam bude smerovat dalsich 9%, ini si zase dalsich 9% odlozia do II. piliera. Noa ten nepatrny zvysok 1/7 pojde kdekadesi inde. Jedni vravia ze na 100% rucenie statu za straty v II. pilieri, zakon tvrdi ze len 50%, ale nevravi, ci uhrnne, alebo len pre jeden pripad ( otazka pre matematikov-znalcov - kolko zostane zo 100% rezervneho fondu, ked sa 5x z neho odoberie 50%?).
Co bude s peniazmi, ked nahodou z motyky vystreli a neminu sa na krytia neuspechov investovania vie len boh, a momentalny tvorca zakonov. Tipujem, ze MOZNO cast z tych penazov pojde na krytie deficitu reformy.
bodliak
17.11.04,07:11
Asi je lepšie mať 200 príspevkov v 1 téme ako založiť 50 tém so 4 príspevkami strikne k téme.

Bodliak-to máš takú fasa banku že podľa nej vylúčiš DSS?
Aj ked sa snazim vybrat to najlepsie, ide cisto o diverzifikaciu rizika. Kedze nie je jasne, kto je kto, a ako je na tom, radsej oddelim uspory v banke, zivotne poistenie a dochodok.
ricij
17.11.04,11:58
Aj ked sa snazim vybrat to najlepsie, ide cisto o diverzifikaciu rizika. Kedze nie je jasne, kto je kto, a ako je na tom, radsej oddelim uspory v banke, zivotne poistenie a dochodok.Bodliak, súhlas - pre diverzifikáciu rizika je to správny prístup. No na druhej strane sa lepšie jedná o úvere s bankou v ktorej máš aj svoje úspory do dôchodku.
ricij
17.11.04,12:04
Hadam len profesor EU je najkvalifikovanejsi na to, aby vedel,
co opustilo jeho skolu. (EU urcite nie je europska unia :-))
Európska únia je EÚ, EU je Ekonomická univerzita.
Kopec tzv. profesorov na škole získali titul ešte za boľševikov a skvele ovládajú marxizmus - leninizmus. O fungovaní trhového hospodárstva majú len malý šajn a dovolím si tvrdiť, že mnoho (terajších) študentov, ktorí skončili školu vedia o fungovaní ekonomiky viac. Jednoducho preto, že majú viac času na štúdium kvalitnej literatúry a nezabili 80% života v socializme, čo ich pravdaže poznačilo.
S tým "profesorom" by som sa rád stavil aspoň o pivo, že tára nezmysly.
Áá, mimochodom VIVAT 17. november!
hron
17.11.04,12:22
Dakujem za oslovenie mladik,na odvody firiem za socializmu sa este pozriem ale pochybujem ze existovali ked neexistovali odpisy a to uz je trochu ina kava.
Musim priniest dalsie sklamanie. Aj odpisy boli. Len nezostavali tam, kde boli tvorene, ale odchadzali do statnej planovacej komisie. Ta uz s nimi narobila poriadok. Tazke, ked uz budete v razi s odvodmi, odpisy budu v podobnej kolonke.
rene
17.11.04,17:02
Čo sa stane s dôchodkom z I. a II. piliera /a s dôchodcom/, keď sa nejaký nešťastník zamestná vo firme, ktorá napríklad počas 1,2,3,4,5... x rokov nebude vôbec odvádzať odvody ani za firmu,ani za zamestnanca a pritom jemu ich na výplatnej páske stiahne ?
ivan01
17.11.04,20:38
Heni, dívaš sa na to dosť skreslene lebo:
ak nasporíš dva milióny tak si možeš kupit dochodok v výške minimálne 60% životného minima od životnej poisťovne (napr. 900000) a zvyšok si možeš dať vyplácať z správcovskej spoločnosti.(1100000) to čo ti vypláca správcovská spoločnosť je predmetom dedenia stále. K životným poisťovniam- majú vypočítané podľa priemerného veku populácie koľko stoji vyplácanie d§chodku napr od 60 do 74(priemer dožitia) Ale niekto zomrie 61 ročný ale niekto sa dožije 99. Ten čo zomrel 61 ročný "zadotuje toho 99 ročného - to je ten priemer.
Zhrnutie - čo sa týka dôchodkovej reformy ja osobne si myslím že je to nie krok ale skok vpred ale ako všetko treba aj toto partične dolaďovať a upravovať na novovzniknuté podmienky
ricij
18.11.04,06:40
K DSS- cim viac ludi,tym nizsia vykonnost.Takze zapojte sa co najvacsie mnozstvo a cakajte na dochodok len od DSS.Budete nemilo prekvapeni.
Môžeš to vysvetliť? Ako si to myslel? Výkonnosť čoho? DSS? A to máš zasa z akých ekonomických zákonov odvodené?
misurka
18.11.04,06:53
Čo sa stane s dôchodkom z I. a II. piliera /a s dôchodcom/, keď sa nejaký nešťastník zamestná vo firme, ktorá napríklad počas 1,2,3,4,5... x rokov nebude vôbec odvádzať odvody ani za firmu,ani za zamestnanca a pritom jemu ich na výplatnej páske stiahne ?


Toto nemoze zamestnanec v ziadnom pripade skontrolovat, cize DSS i SP toto obdobie berie tak, ako keby boli "normalne" platene odvody.
Hlinkovx
18.11.04,07:02
Toto nemoze zamestnanec v ziadnom pripade skontrolovat, cize DSS i SP toto obdobie berie tak, ako keby boli "normalne" platene odvody.[/QUOTE]Lenže ako si má taký zamestnanec sporiť na dôchodok...z čoho...?!..
ricij
18.11.04,10:12
Pán Mihál tu už naznačil niečo v tom duchu, že SP odvedie do DSS peniaze aj keď neboli uhradené - možno z garančného alebo rezervného fondu. Neviem, nečítal som zákon. No poisťovne (aj zdravotné aj sociálna) vyplácajú peniaze bez ohľadu na to, či peniaze boli zaplatené alebo nie. Ak by to tak nebolo v II. pilieri, bola by to diskriminácia.
ricij
18.11.04,10:42
V prospech poistenia hovorí to, že v najbližších rokoch sa dá očakávať rast platov (a tým pádom "aktuálnej dôchodkovej hodnoty" - čo je najdôležitejší parameter pri výpočte dôchodku zo SP) rýchlejší, než výnos pri relatívne konzervatívne ladených investíciách na kapitálovom trhu.Súhlasím, aj nie. Pokiaľ máte zamestnávateľa, u ktorého zarábate rok čo rok rovnako (bez ohľadu na výšku rastu priemernej mzdy), váš priemerný osobný mzdový bod môže klesať! A to v tom prípade, ak cenová hladina (inflácia) bude pomalšia ako rast priemernej mzdy - teda dôjde k rastu reálnych miezd. Lebo aktuálna dôchodková hodnota sa vypočíta ako priemer medzi infláciou a rastom nominálnych miezd a ten sa porovnáva k nominálnej priemernej mzde.
Takže záver: ak očakávate, že Váš plat bude stále rovnaký alebo bude rásť len pomaly, je lepší II. pilier aj na obdobie kratšie ako 18 rokov. Ak sa pravdaže nezrútia kapitálové trhy (tu je však len obava pri akciových trhoch - peňažné a dlhopisové su stabilné).
anita
18.11.04,11:49
Čo sa stane s dôchodkom z I. a II. piliera /a s dôchodcom/, keď sa nejaký nešťastník zamestná vo firme, ktorá napríklad počas 1,2,3,4,5... x rokov nebude vôbec odvádzať odvody ani za firmu,ani za zamestnanca a pritom jemu ich na výplatnej páske stiahne ?

Do II.piliera so to doplní z rezervného fondu. A ten dlh si musí vymáhať SP od neplatiča - zamestnávateľa.
anita
18.11.04,13:33
Joj pardon, pan Boh, teda pan Mihal spomenul a ja som si dovolil nevsimnut si, pripadne ignorovat...
Pri tomto príspevku som si tak pomyslela, joj či máš výstižné meno! Picháš ako bodliak. Nepovažujem na porade nikoho za Boha ale pripomienka p.Mihála sa mi zdala vhodná. Táto téma je o II.pilieri a nie o správcoch. Ak myslíš, založ diskusiu na túto tému. Ale neviem, či nám ju Richard nezruší, či to nebude považovať za reklamu tej-ktorej správcovskej spoločnosti. A potom budeš Richarda vyhlasovať za Boha?
Prajem Ti pekný deň! Anita
Annie
18.11.04,14:35
Čo sa stane s dôchodkom z I. a II. piliera /a s dôchodcom/, keď sa nejaký nešťastník zamestná vo firme, ktorá napríklad počas 1,2,3,4,5... x rokov nebude vôbec odvádzať odvody ani za firmu,ani za zamestnanca a pritom jemu ich na výplatnej páske stiahne ?
Len pripomeniem, ze sporitel v DSS bude mat kazdz den na internete pristup k svojmu osobnemu dochodkovemu uctu, to znamena, ze si bude moct skontrolovat aj to ci za neho ten zamestnavatel plati nejake odvody.
Annie
18.11.04,14:51
Ja som o 2.pilieri diskutovala s profesorom ekonómie na EU a jeho názor je, že tieto spoločnosti skončia v dohladnej dobe rovnako ako nebankové subjekty.
Uff, to je prisilne, neviem preco takto pan profesor zmysla. Ved vacsinu DSS zalozili financne spolocnosti, ktore patria k najsilnejsim a najstabilnejsim na svete a funguju uz vyse 150 rokov. Nemyslim, ze by si mohli dovolit robit prave na Slovensku nejake spekulacie. Okrem toho zalozenie DSS je dost velka investicia. A jej fungovanie je pod prisnou kontrolou zakona, statu, depozitara.
Skor sa mi zda ze po krachu nebankovych subjektov zavladol opacny extrem, ze ludia sa uz boja vsetkeho, aj toho dobreho.
bepo
18.11.04,19:00
Ricij-zákon stúpajucich výnosov funguje len po určitú hranicu.Ale je to aj logické-najprv si vyberáš aktíva ktoré prinášajú najvyšší výnos a keď musíš ďalej investovať investuješ s nižším výnosom čím ti celkový výnos klesá.Nehovoriac o tom že aktív s výnosom 20% máš možno za 1mld ale s výnosom 2% niekoľko desiatok mld.A ďalej- problémom je že je čoraz menej pracujúcich a viac dôchodcov.Pri odchode do dôchodku DSS predá tvoje aktíva novému sporiteľovi za cash.A komu keď bude stále menej investujúcich pracujúcich? Vznikne nadbytok ponuky.
Jozef Mihál
18.11.04,19:22
Zamysleli ste sa niekto už nad tým, akú sumu treba v II.pilieri naspori, aby Vᚠdôchodok zo sporenia mal "švajčiarsku" úroveň ?
Skúste porozmýšža nad vzorečkami, ktoré nájdete na konci zákona.
bepo
18.11.04,20:15
Ešte som zabudol-SP za preposlanie peňazi DSS si účtuje 0,5% a DSS si učtuje za každý prijatý príspevok 1%.Takže si môžeš zobrať výkonnosť podielových fondov a od toho ešte odpočítať 1,5% krát počet rokov.Taký európsky akciový v TAM má -11,14 mínus 1,5 takze je to minus 12,6%,americký akciový -8,09 - 1,5= mínus 9,6%.Aj keď časom sa to dostáva do plusu,chlapci majú čo robiť aby sa dostali na nulu prip.vôbec dobehli infláciu.
iva
19.11.04,08:25
ricij
19.11.04,12:31
Ešte som zabudol-SP za preposlanie peňazi DSS si účtuje 0,5% a DSS si učtuje za každý prijatý príspevok 1%.Takže si môžeš zobrať výkonnosť podielových fondov a od toho ešte odpočítať 1,5% krát počet rokov.Taký európsky akciový v TAM má -11,14 mínus 1,5 takze je to minus 12,6%,americký akciový -8,09 - 1,5= mínus 9,6%.Aj keď časom sa to dostáva do plusu,chlapci majú čo robiť aby sa dostali na nulu prip.vôbec dobehli infláciu.A práve preto sa akciové trhy posudzujú za dlhšie obdobie.
Čítal som prácu jedného študenta, ktorý vypočítal, že keby investoval peniaze do akciových trhov v najhorší deň v histórii - t.j. deň pred krachom na N. Y. burze v 1929, tak do dnešného dňa by zarobil podstatne viac ako pri úložkách v bankách.
Poplatok 1,5% nie je vysoký (prečo krát x rokov?), bežne majú podielové fondy viac (TAM má napr. 4,5%).
Zákon klesajúcej výnosnosti pravdaže existuje, no vzhľadom na veľkosť kapitálového trhu Slovenska vo svete (peniaze sa budú investovať aj mimo SR) tento zákon neplatí.
bepo
19.11.04,14:28
Investície do akcií nepočítal len študent ale aj ekonomický novinári a investori a vyšlo im to isté-ibaže od roku 1930 sa populácia tým pádom investori zväčšovali,otázka je či by zarobil keby investovalo na burze stále menej a menej ľudí.Lebo toto nás reálne čaká.4,5% je vstupný poplatok,správcovské bývajú okolo 1,5%.Pri DSS má byť 0,07% po troch rokoch-bude to stačiť?
ricij
19.11.04,14:33
Fajn, takže ohľadom poplatkov sme sa zhodli, aj výkonnosti.
Nie je dôležitý počet ľudí, ale rast globálnej ekonomiky. Iste tá rástla aj vďaka rastu populácie, ale rezervy na rast globálnej ekonomiky sú, toho sa nebojím. Mimochodom prognóza Svetovej banky na budúci rok je 4,2%.
Jozef Mihál
19.11.04,14:33
bepo - tých 0,07% je MESAČNE. Podľa môjho názoru pýtať si 0,84% ročne z majetku spravovaného fondu za to, že zaplatím dvoch-troch fundovaných "burziánov" poverených "investovaním" do štátnych dlhopisov (toť úloha zodpovedajúca študentovi 3.ročníka na vyššie spomínanej "EU") je nekresťansky veľa.
ricij
19.11.04,14:36
bepo - tých 0,07% je MESAČNE. Podľa môjho názoru pýtať si 0,84% ročne z majetku spravovaného fondu za to, že zaplatím dvoch-troch fundovaných "burziánov" poverených "investovaním" do štátnych dlhopisov (toť úloha zodpovedajúca študentovi 3.ročníka na vyššie spomínanej "EU") je nekresťansky veľa.Neviem, či je to veľa, ale podobné poplatky žiadajú aj podielové fondy. Vzhľadom na ich počet, zrejme by konkurenčný tlak nedovolil pýtať priveľa.
Jozef Mihál
19.11.04,14:50
Myslím, že je rozdiel medzi tvrdou prácou burziánov v podielových fondoch a "tvrdou" prácou manažérov dôchodkových fondov.
Práca manažéra takého konzervatívneho dôchodkového fondu bude tak asi na úrovni rozhodovania, či investovať do účtu v ČSOB s 0,5% úrokom alebo do účtu v TATRABANKE v 0,6% úrokom. Nuž pri 50000 sporiteľoch v takomto fonde a spravovanom majetku povedzme 5 mld. Sk v takomto fonde, to dáva poplatok 42 mil.ročne. Rád sa hlásim do takéhoto zamestnania.
bepo
19.11.04,17:01
Ricij-viac ako polovica fondov nedosahuje výnosnosť ako daný index a štvrtina sa ho len tak-tak drží.Fondy ako také sú najväčšími investormi na svetových burzách- čím viac peňazí,tým vyššie kurzy-nejaký rast globálnej ekonomiky tam moc nezaváži,skôr domácej.Akonáhle začne index výraznejšie klesať,nasledujú panické predaje od fondov aby nemali horšiu performance ako má index.Najväčšie zisky nie sú dividendy,ale rast kurzu akcie.Dividendy závisia od ekonomiky podniku,kurz od záujmu o akcie,ináč by podniky s rovnakou dividendou mali rovnaký kurz.
p.Mihál-konzervatívny fond odporúčajú 7 rokov pred odchodom do dôchodku,to výnosnosť II piliera zníži a pomaly ju dobehne valorizáciou dôchodok zo SP.
Jozef Mihál
19.11.04,17:04
bepo - presne tak, v našej dobe, keď platy - a tým pádom aj dôchodky zo S.P. - rastú 10%-ným tempom - si dovolím prirovnať vstup do konzervatívneho fondu so samovraždou.
Magma
19.11.04,20:18
...bola by som rada keby mi plat rástol 10%- ným tempom...

Kde je zaručené, že dnes stanovená valorizácia dôchodkov v zákone bude v tejto výške aj o 10 rokov? Podľa mňa osobný účet je predsa len súkromný a je môj. Keď sa mi "niečo stane" pred dovršením veku potrebného na dôchodok ˇ-čím som staršia tým mám ďalej do dôchodku, nie je to úžasné?- tak sa tieto peniažky dedia, kdežto to čo nechám v SP, tam aj zostane.
draik
19.11.04,21:47
Nejako sa mi prispevok stratil, tak skusim este raz a hutne :-)
Ono s tym dedenim je to tak trosku loteria. Kto chce hrat na istotu, zvoli si vyplacanie dochodku formou programoveho vyberu - cast penazi prevedie do zivotnej poistovne, zostatok, ktory sa bude dat dedit, necha v DSS. Lenze do poistovne treba previest tolko, aby dochodok z 2. piliera dosiahol aspon 0,6nasobok zivotneho minima mesacne, v sucasnosti 2748 SKK. Podla umrtnostnych tabuliek si aj amater priblizne vypocita, kolko penazi potrebuje previest do zivotnej poistovne, aby mal na minimalny dochodok.
Ti, ktori si myslia, ze sa doziju dlhsieho veku ako je priemerny vek obyvatelov SR, tak sa im oplati dozivotny dochodok (poistovna mu ho bude vyplacat dozivotne, teda ak je prem. vek na slovensku povedzme 70 rokov a sporitel sa dozije 90 rokov, tak vlastne ziska, lebo za celé obodbie dostane viac penazi ako mal na ucte. Poistovna totiz vypocita dochodok z nasporenych penazi tak, ako by sa sporitel mal dozit "iba" priemerneho veku.
Naopak, ak niekto zomrie povedzme mesiac po priznani dochodku (pri dozivotnom), tak pozostali maju smolu. Budu az na vynimky dostavat jeden rok pozostalostny dochodok vo vyske 60 % starobneho dochodku zomreteho.
K tym poplatkom treba pocitat este s kurzom koruny, ktory voci EUR a USD neustale spevnuje, a teda de facto znizuje vynosnost z investicii v inej ako slovenskej mene. Tento problem ciastocne odpadne cca po r. 2009, ked prejdeme na euro. Najma pri progresivnych fondoch budu musiet DSS investovat v zahranici, kedze na SVK nie je dostatok vhodnych titulov. Typickym pripadom znehodnotenia uspor su dlhopisove fondy denominovane v USD. Ak berieme zhodnotenie vyjadrene v USD, tak je kladne. Ak to ale prepocitame na koruny, tak investicia je vysoko stratova (za posledne dva roky totiz dolar vyrazne oslabil)
Pri vybere DSS zatial nie su prakticky ziadne moznosti, ako firmy porovnat. Vsetky musia vyberat 1% z prispevkov, mierny rozdiel je v poplatkoch za spravu uctu. Cize az casom sa ukaze ako ktora spolocnost investuje ziskane zdroje a ake ma zhodnotenie, co bude zrejme jednym z kriterii prestupov sporitelov do inych DSS.
A treba pocitat s tym, ze v buducnosti budu dochodky z 2. piliera (a neskor zrejme aj z 1. piliera) zdanene. Isto viete, ze v zakone o dani z prijmov bolo povodne zavedene zdanenie dohodkov z 2. piliera, vylucila to az jedna novela zakona.
Jozef Mihál
20.11.04,15:04
draik - dúfam, že Váš príspevok si všetci potenciálni sporitelia pozorne prečítajú. A zamyslia sa. Ak by existoval na Porade rebríček top-ten príspevkov, tento Váš by mal byť veľmi vysoko.

Dovolím si zdôrazniť Vašu vetu:

Podla umrtnostnych tabuliek si aj amater priblizne vypocita, kolko penazi potrebuje previest do zivotnej poistovne, aby mal na minimalny dochodok.
hron
21.11.04,05:58
Investície do akcií nepočítal len študent ale aj ekonomický novinári a investori a vyšlo im to isté-ibaže od roku 1930 sa populácia tým pádom investori zväčšovali,otázka je či by zarobil keby investovalo na burze stále menej a menej ľudí.Lebo toto nás reálne čaká.4,5% je vstupný poplatok,správcovské bývajú okolo 1,5%.Pri DSS má byť 0,07% po troch rokoch-bude to stačiť?
4,5%? Tak to je velmi lacne. Ja budem platit okolo 17%, a to uz si ani nemozem vyberat co si vyberiem.
bepo
21.11.04,09:51
Hron-ďakujte Bohu že ste sa dožili reformy DS a už sa nedožijete 2.reformy reformy.V USA sú milióny ľudí ktorí si celý život sporili a pár rokov pred dôchodkom krachom firiem prišli o všetky nasporené peniaze.U nás to garantuje štát ale garantovať môže len toľko na koľko bude mať.Pri zavádzaní priebežného systému boli ľudia ktorí do systému nič nedali a dostávali späť dôchodok-prvá dôchodkyna v USA zaplatila do systému 24 USD a naspäť dostala 23 000 USD.Super výnos-ale keď niekto zarobí,niekto musí prerobiť.U nás to bolo podobné.Dôchodok je nápadom posledných ani nie 150 rokov a dosť možné že 150 už nevydrží.
accad
21.11.04,14:49
Príspevky v tejto téme mi nepridávajú na optimizme pri možnom dožití môjho dôchodku. Píšte aj niečo pozitívne. Aspoň tak trošičku.
bepo
21.11.04,19:30
Accad-ak berie človek dôchodok ako privylepšenie-na benzín,na pivo, na dovolenku-dá sa to.Ak ale človek očakáva dôchodok ako jediný zdroj príjmu-ooops.A je úplne jedno či dostane z priebežného systému 45%-tnú náhradu zo mzdy alebo z II.piliera 50% zo mzdy.
evelina
22.11.04,12:00
Dobry den! Chcem len doplnit: v zakone je dane ze zamestnanec je povinny oznamit zamestnavatelovi ze je sporitel aj ked neviem preco.
Jozef Mihál
22.11.04,12:07
evelina - čo nevidieť to v zákone nebude - v NRSR je novela, ktorou sa táto povinnosť zamestnanca zruší.
evelina
22.11.04,12:33
Dobry den p. Mihal dakujem za odpoved. Mam este 2 otazky tykajuce sa II. piliera.
1. Ktore osoby sa myslia: fyz. osoba ktora sa osobne a celodenne stara o dieta do 6 rokov jeho veku (je to dalsia rod. neplatena dovolenka...) ked za nich plati odvody stat.
2. Ked sporitel odchadza do starobneho dochodku a nema na ucte 0,6 nasobok ziv. minima ako si zakupi zivotny dochodok
ricij
22.11.04,15:11
Myslím, že je rozdiel medzi tvrdou prácou burziánov v podielových fondoch a "tvrdou" prácou manažérov dôchodkových fondov.
Práca manažéra takého konzervatívneho dôchodkového fondu bude tak asi na úrovni rozhodovania, či investovať do účtu v ČSOB s 0,5% úrokom alebo do účtu v TATRABANKE v 0,6% úrokom. Nuž pri 50000 sporiteľoch v takomto fonde a spravovanom majetku povedzme 5 mld. Sk v takomto fonde, to dáva poplatok 42 mil.ročne. Rád sa hlásim do takéhoto zamestnania.
Zhruba prepočet sedí. Pri konzervatívnych podielových fondoch zväčša poplatky za správu a depozitára nie sú. Ale pri akciových sa mi ten poplatok zdá v poriadku. Zákon by mal rozlíšiť poplatok za správu v rôznych typoch fondov (nerobí to?).
To bepo: treba mať aj správny nos na to, že kedy začnú akcie padať a presmerovať na tú dobu peniaze do dlhopisov a neskôr opäť nakúpiť lacné akcie. Pri troche trúfalosti môžem povedať, že to nie je až také ťažké.
Isteže kurz akcie závisí predovšetkým o záujem o ňu, investori sledujú budúcu hodnotu akcie, preto sa kupujú aj akcie podnikov, ktoré sú momentálne v strate. Nič nové si nevymyslel.
Jozef Mihál
22.11.04,18:12
evelina:
1. Myslí sa tým osoba definovaná v duchu zákona č.280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku (ale až do 6, prípadne 7 rokov veku)
2. Zakúpi si taky dôchodok, na aký mu to "vyjde". Takže pokojne môže dostávať dôchodok povedzme 1 Sk mesačne.

ricij:
To je ono. Zákon by mal rozlišovať poplatok za správu jednotlivých typov fondov. Ale - nie je tomu tak.
evuša
22.11.04,18:30
Dostala sa mi do rúk príručka, kde je prepočítatné na akú výšku dôchodku by som mala nárok pri odchode do dôchodku. Ak mám teraz 45 rokov, a prispievala by som len do sociálnej poisťovne t. j. do prvého piliera z priemernej mzdy a tá je tuším okolo 14.000,- Sk tak by som vo veku 63 rokov mala nárok na dôchodok vo výške cca 9.107 Sk /nepamätám si už presnú sumu ale tak voľajako/. Ak by som prešla aj do druhého piliera, bolo by to o pár korún menej. Ale ja platím odvody z minimálnej mzdy, teda môj dôchodok bude pravdepodobne úmerne nižší. Nezabúdajme však na to, že pri mojom odchode do dôchodku budeme mať na Slovensku pravdepodobne platnú menu euro.Čiže v prepočte na eura po 45 rokoch práce budem mať dôchodok asi v takej výške, že si za dôchodok kúpim cca 10 obložených chlebíkov. Super perspektíva slovenského dôchodcu!!! Takže mi to vychádza asi tak, že kašľať na sociálku, kašľať na druhý pilier. Najlepšie je napchať peniažky tam, kde sa skutočne zhodnotia na môj prospech a nie na prospech pilierov tejto vlády, ktoré sa môžu pekne krásne zrútiť. Veď uznajte sami, ktorá z dôchodkových spoločností vám zaručí, že o dvadsať rokov bude na trhu a skutočne bude vytvárať taký zisk, aby ste boli ako dôchodcovia nezávislí? A nezabúdajte, že z vašich odvodov do poisťovní budú žiť tisíce THP pracovníkov, budú z nich platené prenájmy, energie, reklama v televízii, na letákoch a čo ja viem čo všetko.
bepo
22.11.04,18:57
Ricij-isteže je to jednoduché ,povedal by som veľmi jednoduché.Ale keď to sleduješ,tak vieš-len jedna tretina je v zisku.
bepo
25.11.04,09:27
Mohol by niekto tohoto mladika poucit? Z cias socializmu podniky odvadzali 50% na poistenia z hrubej mzdy. Len sa to vobec nedostalo na vyplatnu pasku.
No a dnes je tiez pred tymto mladikom stale "schovanych" cca 36 %, ktore za neho odvadza zamestnavatel.Hron-na porade by sa mali uvádzať buď overené fakty alebo reálne vlastné úvahy ale nie vyslovené blufy.Odkiaľ máte 50% zo mzdy?Tu je výňatok z 76/1952Zb platný do roku 1992
§ 1.


Za účelom rovnomerného zdanenia robotníkov a úradníkov, v súlade s ich zárobkom, a v záujme ďalšieho zvýšenia produktivity práce a zjednodušenia vyberania dane a poistného národného poistenia, zavádza sa daň zo mzdy, v ktorej sú zahrnuté aj príspevky robotníkov a úradníkov na poistné národného poistenia

§ 6.
Daňová sadzba.

Daň sa vypočíta z mesačnej mzdy podľa tejto tabuľky:

zo základu nad až včítane je daň: Kčs do Kčs 1.500 5% 1.500 2.000 8% 2.000 3.000 160 Kčs a 10% zo základu presahujúceho 2.000 Kčs 3.000 4.000 260 a 11% " 3.000 " 4.000 5.000 370 a 12% " 4.000 " 5.000 6.000 490 a 13% " 5.000 " 6.000 7.000 620 a 14% " 6.000 " 7.000 8.000 760 a 15% " 7.000 " 8.000 9.000 910 a 16% " 8.000 " 9.000 10.000 1.070 a 17% " 9.000 " 10.000 12.000 1.240 a 18% " 10.000 " 12.000 a vyššie 1.600 a 20% " 12.000 ".

najnižšia sadzba 5 a najvyššia 20 %.

K odpisom- ak si doma postavím tragač s motorom zo S120 a dám tomu názov Ferrari tiež to bude Ferrari ale s originálnym talianskym Ferrari z Maranella to nebude mať nič spoločné.Sorry ale asi Vám uniklo čo sú a načo slúžia odpisy.
Lídia
25.11.04,09:52
Dobrý deň pán Mihál,
ja mám informáciu, že pokiaľ sa zamestná študent po 1.1.2005 ( pred tým nebol nikdy v soc.posiťovni poistený) a zamestnávateľ ho prihlási do SP, on si nevyberie žiadnu DSS, sociálna poisťovňa je povinná mu nejakú vybrať-kritérium bude asi, že vyberie tú DSS, ktorá má najnižšie poplatky na trhu. Takže, ak som tomu dobre rozumela, každý kto nebol do 31.12.2004 prihlásený v soc.poisťovni už nezostane len v 1.pilieri s musí byť aj v druhom.
Zaujímalo by ma aký máte názor na voľbu výberu do DSS?
Ďakujem
Lýdia
hron
25.11.04,11:02
Hron-na porade by sa mali uvádzať buď overené fakty alebo reálne vlastné úvahy ale nie vyslovené blufy.Odkiaľ máte 50% zo mzdy?Tu je výňatok z 76/1952Zb platný do roku 1992
§ 1.


Za účelom rovnomerného zdanenia robotníkov a úradníkov, v súlade s ich zárobkom, a v záujme ďalšieho zvýšenia produktivity práce a zjednodušenia vyberania dane a poistného národného poistenia, zavádza sa daň zo mzdy, v ktorej sú zahrnuté aj príspevky robotníkov a úradníkov na poistné národného poistenia


K odpisom- ak si doma postavím tragač s motorom zo S120 a dám tomu názov Ferrari tiež to bude Ferrari ale s originálnym talianskym Ferrari z Maranella to nebude mať nič spoločné.Sorry ale asi Vám uniklo čo sú a načo slúžia odpisy.
No ved prispevky robotnikov a uradnikov, certhovie ako to delili. Ja viem tolko, ze ked som vypracovaval podklady na cenu vyvojovych prac, tak ku hrubej mzde sa okrem rezie PRIPOCITAVALO 50% z hrubej mzdy ( polovica 80-tych rokov)

No a k tym odpisom, pokial si pamatam, neraz som pocul, ze podniky museli odvadzat aj uctovne vykazane odpisy. Mozno nie vsetky, mozno nie vsetko. Ale vysledok je aj tak zrejmy. A tie trosky, ktore zostali po hospodareni nema ju nic spolocne s Ferrari, ale s tym, ze sa mnohokrat neinvestovalo ani len do jednoduchej reprodukcie.
Jozef Mihál
25.11.04,19:17
Lídia - môj názor na výber správcovskej spoločnosti sa vykryštalizoval asi tak, že...
vyberiem si toho správcu, za ktorého "kope" môj kamarát alebo niekto z rodiny, aby si zarobil ten tažko zaslúžený liter.

...a po roku prejdem k tomu správcovi, ktorý sa ukáže ako naozaj dobrý. Napríklad preto, lebo bude mať najnižšie poplatky. A po ďalšom polroku...uvidíme. Pán je sporiteľ nie jeho správca.
draik
28.11.04,10:48
Celkom zaujímavý materiál hodilo na svoju stránku MinFin. Poučné pre budúcich sporiteľov sú hlavne tabuľky o výhodnosti vstupudo 2.piliera. Viac na
http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/5C934B7DB95ED52FC1256F5800483410?OpenDocument
Jozef Mihál
03.12.04,19:03
Včerajšia ukážka všemocnosti našej NR SR -
- v rámci novely zákona o sociálnom poistení bol prijatý návrh, podľa ktorého bola stanovená dôchodková hodnota pre rok 2005 na 195,31 Sk. Pritom podľa pôvodného znenia zákona o sociálnom poistení sa dala očakávať pre rok 2005 dôchodková hodnota cca 201 Sk. Pre budúceho "priemerného" dôchodcu to znamená zníženie dôchodku o cca 200 Sk.
(Pre menej znalých pripomínam, že vzorec pre výpočet dôchodku je POMB krát počet rokov dôchodkového poistenia krát dôchodková hodnota, POMB vyjadruje výšku vymeriavacieho základu poistenca v porovnaní s ostatnými - pre "priemerného" poistenca má hodnotu 1).

Lepší argument v prospech starobného sporenia si už neviem ani predstaviť...
Veva
07.12.04,14:07
Pán Mihál, kde je navýšenie v prvom polroku 4% a v decembri o 3,4% z vypočítaného
základu to pre rok 2004, Či sa mýlim ? 1,13 POMB x 45,201 roky odpracované x 183,56koeficient pre rok 2004 x uvádzané percenta.
Jozef Mihál
07.12.04,18:53
Veva...
Navýšenie o 4% vo februári 2004 a o 3,4% v decembri 2004 sa týkalo dôchodkov, už priznaných alebo priznaných do konca roku 2004.
A poslednej vete Vášho príspevku...nerozumiem.
Jozef Mihál
16.12.04,21:08
Ste v "strednom veku" a uvažujete o vstupe do II.piliera ? A uvažujete aj o prípadnom predčasnom starobnom dôchodku ?

Zabudnite na takéto úvahy, jedno s druhým sa prakticky vylučuje...
Hanuli
16.12.04,21:22
V materialoch ministerstva prace ... sa v modeloch vypoctov dochodkov rata s tym, ze sporitel ma zaopatrene deti a manzela v priblizne rovnakom veku. Co ak je v case odchodu do dochodku sporitelka vdova? Aky to ma vplyv na vypocet dochodku? Dakujem za odpoved
Jozef Mihál
17.12.04,06:15
Dôchodok vdovy by mal byť vyšší - vo vzorci na jeho výpočet "vypadne" časť, v ktorej sa vyčleňuje suma na prípadný pozostalostný dôchodok jej manžela - keďže manžela nemá. Čiže nasporená suma sa celá prepočíta len na samotný starobný dôchodok.
I.H.
21.12.04,08:35
Dotkne sa nejak mzdára to, že sa zamestnanec zaradí do II. piliera na starobné dôchodkové sporenie? Aj keď mám na to názor že nie, chcela by som, aby ste mi ho pre pokoj duše potvrdili. Samozrejme, ak to tak je. Ak nie, tak by som chcela vedieť v akom smere a čo bude teda v tomto zmysle povinnosťou mzdára.
Taktiež ma zaujíma III. pilier, ktorý už "beží" niekoľko rokov, pôvodne pod DDP (doplnkové dôchodkové pripoistenie) a po novom zákone s účinnosťou od 1.1.05 pod DDS (doplnkové dôchodkové sporenie). Tu vidím rozdiel v novom roku len v tom, že základ dane sa o sumu, ktorú si sporiteľ zaplatí zníži už len 1x ročne pri ročnom zúčtovaní dane a to najviac do sumy 12 000 Sk (čo môže byť najviac spolu aj s účelovým sporením). Aspoň takto to vidím riešené novelou Daňového zákona. Alebo mi ešte niečo v tejto súvislosti uniklo?
marcelaStanakova
21.12.04,08:46
EVUŠKA JEDEN VEĽKÝ SÚHLAS PRE TEBA!!!

Na Slovensku je to tak a iné to nebude ani po dôchodkovej reforme.Najlepšie by bolo užívať si pokiaľ je človek pri sile a pri zdraví asi potom už nebude stáť za nič.
1maja
02.04.05,15:32
Čítala som aj také formulácie, len je smutné, že to nevysvetlia poradcovia . Ak sporím deväť rokov môžem si potom jeden rok doplatiť z minimálnej mzdy v prípade že budem nezamestnaná. Ak sa stanem mesiac poberateľom dôchodku a zomriem všetky prostriedky prepadnú v prospech správcovskej spoločnosti. Ak budem sporiť ne druhý pilier päť rokov viac nie, vyplatia mi nasporené finančné prostriedky? Súhlasíte s mojim
názorom?
Ďakujem.
Jozef Mihál
03.04.05,13:44
1maja - pri súčasnom stave zákona nevyplatia, podmienka je aktívne trvanie sporenia 10 rokov. Ak niekto sporí len 5 rokov, svoje peniaze nikdy neuvidí. Uvidia ich až jeho dedičia.
Cecilia
03.12.06,12:21
19 ročná žena uzavrela v tomto období zmluvu na II. pilier SDS pretože sa zamestnala po skočení školy.Z dôchodkovej správcovskej spolčnosti dostala zamietavú odpoveď, pretože počas prázdnin, keď študovala, bola zamestnaná na dohodu o brigádnickej práci študentov. Odôvodnenie DSS je také, že už bola prihlásená do sociálnej poisťovne v 7-8/2005 a vtedy mala riešiť vstup do II. piliera. Teraz už nemá možnosť vstúpiť do II. piliera, navždy zostane v I. pilieri a nemá nárok na súkromný dôchodok. Je z toho dosť nešťastná. Je to zaujímavé, lebo počas práce na DOBP študentov sa neodvádza na dôchodkové sporenie, iba úrazové a garančné poistenie.
Skúsim si to v pondelok preveriť v sociálnej poisťovni aj v DSS.
Chobot
04.12.06,07:11
19 ročná žena uzavrela v tomto období zmluvu na II. pilier SDS pretože sa zamestnala po skočení školy.Z dôchodkovej správcovskej spolčnosti dostala zamietavú odpoveď, pretože počas prázdnin, keď študovala, bola zamestnaná na dohodu o brigádnickej práci študentov. Odôvodnenie DSS je také, že už bola prihlásená do sociálnej poisťovne v 7-8/2005 a vtedy mala riešiť vstup do II. piliera. Teraz už nemá možnosť vstúpiť do II. piliera, navždy zostane v I. pilieri a nemá nárok na súkromný dôchodok. Je z toho dosť nešťastná. Je to zaujímavé, lebo počas práce na DOBP študentov sa neodvádza na dôchodkové sporenie, iba úrazové a garančné poistenie.
Skúsim si to v pondelok preveriť v sociálnej poisťovni aj v DSS.

Ja sa v takýchto prípadcoh vždy spýtam, že čo robila tých 18 mesiacov, počas ktorých sa trebalo rozhodnúť. Vedela, že pracovala, tak prečo sa v tom čase neopýtala na SP, či bola prihlásená alebo nie. Teraz sa začínajú mnohí prebúdzať.

Ale veď nevadí, uvidíme, ako nám stavbár Fico zrekonštruuje II. pilier. Možno to bude dobrovoľné a bude sa môcť prihlásiť.
dana99
04.12.06,07:46
Ja sa v takýchto prípadcoh vždy spýtam, že čo robila tých 18 mesiacov, počas ktorých sa trebalo rozhodnúť. Vedela, že pracovala, tak prečo sa v tom čase neopýtala na SP, či bola prihlásená alebo nie. Teraz sa začínajú mnohí prebúdzať.

Ale veď nevadí, uvidíme, ako nám stavbár Fico zrekonštruuje II. pilier. Možno to bude dobrovoľné a bude sa môcť prihlásiť.

Nebuďte takí tvrdí, veď 18-roční vedia veľmi málo o svojích právach a povinnostiach. Keď som ja skončila strednú školu, nemala som ani poňatia, čo je to Zákonník práce, o dani z príjmov a ostatných zákonoch ani nehovorím. A to som skončila priemyslovku. V škole žiadna príprava na život nebola a asi aj dnes je to podobné.

Zdravím všetkých. Dana
slimak
04.12.06,08:19
cecilia,mne sa to nezda, mozno sa mylim.

§ 14
Osoba zúčastnená na starobnom
dôchodkovom sporení


(1) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je fyzická osoba, ktorá v období pred 1. januárom 2005 nebola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu3) a je

a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3)
c) občan Slovenskej republiky, ktorý vykonáva základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu11) v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách,
d) občan Slovenskej republiky, ktorý vykonáva civilnú službu, 12)
e) fyzická osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku,
f) dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba podľa osobitného predpisu.3)

(2) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá bola v období pred 1. januárom 2005 dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) dobrovoľne sa rozhodla v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení a je

a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3)
c) občan Slovenskej republiky, ktorý vykonáva základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu11) v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách,
d) občan Slovenskej republiky, ktorý vykonáva civilnú službu, 12)
e) fyzická osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku,
f) dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba podľa osobitného predpisu.3)

(3) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je aj fyzická osoba, ktorá pred 1. januárom 2005 bola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) od 1. januára 2005 do 30. júna 2006 je zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo na vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku a v tomto období nie je dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu, 3) ak sa dobrovoľne rozhodla byť zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení najneskôr do 30 dní od prvého dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu, 3) vzniknutého po 30. júni 2006.

Podla mna sa jej tyka(aspon podla toho co je uvedene) hruba cast zakona.
Jana Motyčková
04.12.06,08:22
19 ročná žena uzavrela v tomto období zmluvu na II. pilier SDS pretože sa zamestnala po skočení školy.Z dôchodkovej správcovskej spolčnosti dostala zamietavú odpoveď, pretože počas prázdnin, keď študovala, bola zamestnaná na dohodu o brigádnickej práci študentov. Odôvodnenie DSS je také, že už bola prihlásená do sociálnej poisťovne v 7-8/2005 a vtedy mala riešiť vstup do II. piliera. Teraz už nemá možnosť vstúpiť do II. piliera, navždy zostane v I. pilieri a nemá nárok na súkromný dôchodok. Je z toho dosť nešťastná. Je to zaujímavé, lebo počas práce na DOBP študentov sa neodvádza na dôchodkové sporenie, iba úrazové a garančné poistenie.
Skúsim si to v pondelok preveriť v sociálnej poisťovni aj v DSS.
Podmienky vstupu do 2.piliera nie sú síce moja parketa, ale myslím si, že keďže z DoBPŠ nebola dôchodkovo poistená, tak toto je jej prvé dôchodkové poistenie a nie je dôvod, aby nemohla vstúpiť do 2.piliera. Vychádzam z §14 zákona o SDS ods. 1 :
1) Povinne zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení je fyzická osoba, ktorá v období pred 1. januárom 2005 nebola dôchodkovo poistená podľa osobitného predpisu a je
a) zamestnanec,
...
Za zamestnanca je považovaný iba zamestnanec podľa ZSP_§4_ods.1 (tam DoBPŠ nepatrí).
Jana Motyčková
04.12.06,08:23
Slimak ma predbehol.
Cecilia
10.12.06,16:51
Už sa to vyriešilo: Po telefonátoch na ústredie sociálnej poisťovne a do spoločnosti, kde bola uzavretá zmluva. Na odporúčanie soc. poisťovne preveril zamestnávateľ, že ako ju prihlásil do soc. poisťovne a on urobil chybu, lebo aj napriek tomu, že ju zamestnal na DOBPŠ, tak ju prihlásil ako zamestnanca. Teraz má urobiť písomne zmenu do soc. poisťovne a pre DSS vydať potvrdenie, že urobil chybu.
jana32
23.01.07,08:35
Manžel našej zamestnankyne dostal výpis z dôchodkového účtu a na ňom svieti iba nápis- SP ku 31.12.2006 nepreviedla žiadne príspevky. Ako sme zistili dôvodom bola skutočnosť, že zamestnávateľ proste neplatí poistné do SP. Existujú nejaké páky ako donútiť zamestnávateľa douhradiť poistné? Keď podľa mňa najviac škodný je zamestnanec, ktorý aj napriek uzavretému pracovnému pomeru si vlastne do dôchodku za rok 2006 nič nenašetril. Ak sa dobre pamätám, tak neodvádzanie poistného bolo klasifikované ako trestný čin, je tak??? Je súdny spor jediným riešením? Vďaka
endrju
23.01.07,08:40
Manžel našej zamestnankyne dostal výpis z dôchodkového účtu a na ňom svieti iba nápis- SP ku 31.12.2006 nepreviedla žiadne príspevky. Ako sme zistili dôvodom bola skutočnosť, že zamestnávateľ proste neplatí poistné do SP. Existujú nejaké páky ako donútiť zamestnávateľa douhradiť poistné? Keď podľa mňa najviac škodný je zamestnanec, ktorý aj napriek uzavretému pracovnému pomeru si vlastne do dôchodku za rok 2006 nič nenašetril. Ak sa dobre pamätám, tak neodvádzanie poistného bolo klasifikované ako trestný čin, je tak??? Je súdny spor jediným riešením? Vďaka

Ak sa nemýlim, jedna z noviel zákona o starobnom dôchodkovom sporení tento problém "rieši" tak, že sa poistné do druhého piliera uhradí z "rezervného fondu" sociálnej poisťovne. Ale účinnosť táto novela nadobudla iba nedávno. :cool:
jana32
23.01.07,11:25
Ak sa nemýlim, jedna z noviel zákona o starobnom dôchodkovom sporení tento problém "rieši" tak, že sa poistné do druhého piliera uhradí z "rezervného fondu" sociálnej poisťovne. Ale účinnosť táto novela nadobudla iba nedávno. :cool:

Endrju, môžeš ma aspoň v hrubom navigovat co treba zo strany zamestnanca urobit, aby sa to dalo do poriadku?
ricij
23.01.07,11:34
Môj bývalý zamestnávateľ tiež neplatil, ale SP je povinná po 30-tich dňoch odviesť do II. piliera bez ohľadu na to, či zamestnávateľ platí alebo nie. Mne peniažky nabehli. Chyba je na strane SP (teda v prípade, že už 30 dní prešlo).
jana32
23.01.07,11:47
Takže ako som zistila, SP by aj previedla peniažky ale nemá ako, tá firma totiž sa neunúvala poslať ani mesačné výkazy!!! Ďakujem Vám obom, problém sme tým pádom vyriešili.
endrju
23.01.07,11:49
Endrju, môžeš ma aspoň v hrubom navigovat co treba zo strany zamestnanca urobit, aby sa to dalo do poriadku?

Bohužiaľ, nie je to moja oblasť. Spomenul som to iba preto, že som niečo čítal v zákonoch na túto tému. Podrobne som sa tejto problematike nevenoval a ani v súčasnosti nemám čas sa jej venovať.
Poradiť by Ti mali vedieť na príslušnej pobočke sociálnej poisťovne alebo v "Tvojej" DSSke.
endrju
23.01.07,11:51
Takže ako som zistila, SP by aj previedla peniažky ale nemá ako, tá firma totiž sa neunúvala poslať ani mesačné výkazy!!! Ďakujem Vám obom, problém sme tým pádom vyriešili.

Mrzuté. :(
Zostáva iba veriť, že si Sociálna poisťovňa nájde čo najskôr čas na "prevetranie" Tvojho zamestnávateľa. ;)
jana32
24.01.07,13:05
Prosím Vás poraďte mi,zamestnanec má uzatvorený 2. pilier v ČSOB. Čo sa stane s našetrenou sumou, ak napríklad zomrie ako 65 ročný. Bude tá jeho našetrená suma predmetom nejakého dedičského konania? Ale to proste prepadne v prospech správcovskej spoločnosti?
Chobot
24.01.07,13:30
Prosím Vás poraďte mi,zamestnanec má uzatvorený 2. pilier v ČSOB. Čo sa stane s našetrenou sumou, ak napríklad zomrie ako 65 ročný. Bude tá jeho našetrená suma predmetom nejakého dedičského konania? Ale to proste prepadne v prospech správcovskej spoločnosti?

To nezáleží priamo od veku, ale od skutočnosti, v ktorej fáze sa v tom čase (smrti) bude nachádzať. Ak to bude v stále v čase porenia (napr. dôch. vek bude 67 rokov), tak budú dediť. Ak však už bude poberať dôchodok, tak bude záležať od zmluvy o vyplácaní dôchodku (možno budú dostávať pozostalí nejaký čas nejakú pozostalostnú rentu). Ale v podstate platí, že zvyšok sa nevyplatí.

Treba si uvedmiť, že DSS-ky sú akoby nejaké sporiteľne, kde sa kumulujú peniaze a ich úlohou je ich čo najviac zhodnotiť. DSS nebude vyplácať dôchodky.

Momentom dovŕšenia dôchodkového veku a uplatnenia si nároku na dôchodok, z týchto peňazí si človek kúpi v niektorej komerčnej poisťovni nejaký produkt, podľa ktorého mu budú vyplácať dôchodok. Poisťovňa vypočíta výšku dôchodku na základe nasporenej sumy a priemerného veku dožitia. AK pôjde o doživotný dôchodok, tak mu budú vyplácať až do smrti.

Je to síce kruto povedané, ale získajú tí, čo sa dožijú vyššieho veku, než je ten priemerný. Tí, čo zomrú v nižšom, než v priemernom veku, zase tým stratia, lebo zaplatia viac, ale dostanú kumulatívne menej, ale svojím príspevkom sa vlastne zložia na dôchodky tým, ktorí sa dožijú vyššieho veku. Čiže zase je to len určitá forma solidárnosti.
endrju
24.01.07,15:15
...Čiže zase je to len určitá forma solidárnosti.

:D
Pekné a veľmi výstižné.
:cool:
Rozdiel oproti prvému pilieru je v tom, že na tej solidarite sa ešte stihne "priživiť" DSSka na úkor všetkých daňových poplatníkov, teda aj tých, ktorí si v druhom pilieri nesporia (z akýchkoľvek dôvodov). ;)
Ofélia
25.01.07,10:03
Dovŕšením dôchodkového veku 62 rokov si zakúpi klient DSS v nejakej spoločnosti dôchodok, ktorý musí byť I +II pilier 0,6 násobok životného minima. Zakúpiť sa môže podľa programového výberu najmenej na 1 mesiac §32 bod 9. Jasné je že si môže zakúpiť dochodok za všetky peniaze čo má nasporené, vtedy pozostalým ani jemu už nezostane nič. Ale keď si zakúpi len "minimálny" dôchodok napr. doživotný, alebo do 80 rokov čo mu zostane na účte v DSS je len jeho! Po jeho smrti, pozostalí dedia všetko čo zostane na jeho účte v DSS a od spoločnosti z ktorého poberal dôchodok dostanú pozostalí to isté čo aj zo SP. Pravidlá sú rovnaké Z.z. č.43 §34,35 o starobnom sporení. Pozostalý dostávajú vdovské 60% z dôchodku po dobu zakúpenia dochodku, sirotské je 30% z dochodku. Rozdiel vo vyplácaní je len ten, že I pilier SP vypláca pozostalostné 1 rok a viac len ak spĺňajú určité kritéria napr. keď je vdova invalidná viac ako 70%, stará sa o nezaopatrené dieťa...... II pilier pozostalým vypláca po dobu zakúpenie si dôchodku zosnulého. Debata na roziel I a II pilier je široká.
jana32
25.01.07,12:12
To nezáleží priamo od veku, ale od skutočnosti, v ktorej fáze sa v tom čase (smrti) bude nachádzať. Ak to bude v stále v čase porenia (napr. dôch. vek bude 67 rokov), tak budú dediť. Ak však už bude poberať dôchodok, tak bude záležať od zmluvy o vyplácaní dôchodku (možno budú dostávať pozostalí nejaký čas nejakú pozostalostnú rentu). Ale v podstate platí, že zvyšok sa nevyplatí.

Treba si uvedmiť, že DSS-ky sú akoby nejaké sporiteľne, kde sa kumulujú peniaze a ich úlohou je ich čo najviac zhodnotiť. DSS nebude vyplácať dôchodky.

Momentom dovŕšenia dôchodkového veku a uplatnenia si nároku na dôchodok, z týchto peňazí si človek kúpi v niektorej komerčnej poisťovni nejaký produkt, podľa ktorého mu budú vyplácať dôchodok. Poisťovňa vypočíta výšku dôchodku na základe nasporenej sumy a priemerného veku dožitia. AK pôjde o doživotný dôchodok, tak mu budú vyplácať až do smrti.

Je to síce kruto povedané, ale získajú tí, čo sa dožijú vyššieho veku, než je ten priemerný. Tí, čo zomrú v nižšom, než v priemernom veku, zase tým stratia, lebo zaplatia viac, ale dostanú kumulatívne menej, ale svojím príspevkom sa vlastne zložia na dôchodky tým, ktorí sa dožijú vyššieho veku. Čiže zase je to len určitá forma solidárnosti.

ďakujem za vyčerpávajúcu informáciu.
VladoaKatka
04.04.08,16:17
Tu je od dnešného dňa platná novela zákona o dochodkovom sporení:

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008
Chobot
04.04.08,18:55
Tu je od dnešného dňa platná novela zákona o dochodkovom sporení:

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008

Toto nie je novela, je to len republikované úplné znenie zákona o dôchodkovom sporení. Posledná novela bola zákon 62/2008 platná od 1.3.2008, kde sa zrušila potreba overovania podpisu pri vystúpení z II. piliera.
VladoaKatka
05.04.08,07:08
Ďakujem za usmernenie a vysvetlenie a opravím svôj príspevok.
kysna
30.05.12,08:21
Dobry den, mala by som otazku ohladne starobneho dochodkoveho sporenia (3.pilier). Som z toho jelen, potrebujem to pre otca, ktory sa v tom nevyzna rovnako ako ja. takze polopate takto:

otec si chce dat vyplatit nasporenu sumu a zrusit sporenie. no mame tu dva papiere, jeden modry - je na nom "Doplnkova dochodko od Credit suisse life & pensions" + udaje o otcovi, detoch a praci. druhy je oranzovy od winterthur (AXA) - "Zmluva o starobnom dochodkovom sporeni".
Co potrebujem napisat do ziadosti?
Posiela sa ziadost iba do Axy? Lebo ten modry formular je od Credit suisse a vypisy chodia iba z Axy (neviem ci k sebe patria tie papiere alebo su to dva rozlicne ucty?)
dakujem a prajem pekny den :)
kysna
31.05.12,20:09
nikto nevie poradit? :(
Jana Motyčková
01.06.12,06:06
AXA je bývalá Credit suisse. Takže treba to poslať do Axy.
kysna
05.06.12,11:27
takze je to vlastne jeden ucet a mam im napisat iba nieco v zneni dobry den, prosim o vyplatenie celej sumy a zrusenie uctu zmluvy c. blabla na cislo uctu? a treba tam dat aj datum, k akemu dnu prip mesiacu si prosim sumu uhradit?
Jana Motyčková
05.06.12,12:41
Zrejme je tam treba doplniť aj z akého dôvodu - dôchodkový vek, plný invalidný dôchodok a pod.
kysna
05.06.12,16:31
no on este nie je v dochodku, stale pracuje, ale peniaze uz mu nenabiehaju. naopak, kazdy mesiac mu urcitu sumu strhnu a tak si to chce vybrat, spravil to aj jeho znamy, ibaze on to stihol este ked tu v nasom meste bola pobocka. takze za neho to spravili priamo tam.
Jana Motyčková
06.06.12,07:04
Treba pozireť, čo je v zmluve - kedy je možné ukončiť zmluvu a nechať si vyplatiť sumu. Alebo dajte žiadosť a uvidíte.