GABAZ
29.09.16,08:59
Veľmi súrne by som potrebovala poradiť s poradím exekučných zrážok.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania dňa 19.5.2016. Pri nástupe neinformoval o exekučných zrážkach a nebol mi predložený ani zápočtový list. Dňa 3.8.2016 boli doručené 3 exekúcie - dve prednostné a jedna neprednostná, ktoré som hneď zrazila zo mzdy za 7/2016. Dňa 12.8.2016 bola doručená prednostná exekúcia od ďalšieho exekútora, kde sa odvolával na to, že je prvá v poradí u predchádzajúceho zamestnávateľa, keďže som však nemala zápočtový list od uvedeného zamestnávateľa, zaradila som ju do poradia podľa dátumu doručenia exekučného príkazu teda 12.8.2016 ako štvrtú v poradí. Vzhľadom k čistej mzde a ostatných exekúciam v mzde za 7/2016 však zrážka nebola zrazená. Informovala som exekútora , ktorý však napadol poradie exekúcii. Dodatočne som si vyžiadala zápočtový list od uvedeného zamestnávateľa, ktorý zrážal predmetnú pohľadávku ako prvú v poradí. Zamestnanec tam robil do 31.1.2016, vyžiadala som teda aj ďalší zápočtový list od zamestnávateľa, ktorý bol posledný - bol za obdobie od 15.2. do 5.5.2016 a neboli tam uvedené žiadne exekučné zrážky.
V zmysle § 84 ods. 1) je ten, kto prijíma zamestnanca do zamestnania povinný vyžiadať potvrdenie vystavené tým, u koho bol naposledy zamestnaný. Dodatočne sme vyžiadali a obdržali potvrdenie od posledného zamestnávateľa,v ktorom nie sú uvedené žiadne zrážky zo mzdy. Aj keby sme týmto potvrdením disponovali skôr, nemali by sme informáciu o prebiehajúcich exekúciách. O prebiehajúcich exekúciách sme neboli informovaní ani zo strany povinného.

Z tohto dôvodu sme ponechali ako správne určenie poradia exekúcií na základe dátumu doručenia príkazov na exekúciu a exekučných príkazov priamo od exekútorov v zmysle § 83 ods 2). Exekútor však s tým nesúhlasí a trvá na tom, že jeho exekúcia je prvá v poradí.

Moje otázky :

1/ Určili sme poradie správne ?

2/ Ak by mal pravdu exekútor, že jeho pohľadávka má byť prvá v poradí, ako to v takom prípade napraviť ? Zamestnancovi už boli zrazené exekučné zrážky za 7/16 a 8/16 pre iného exekútora, ktoré boli odoslané.

Vopred ďakujem za radu.
J+K
29.09.16,17:07
Je možné, že posledný zamestnávateľ si nesplnil svoju povinnosť a nezapísal na zápočtový list exekúcie.

Mala som takýto prípad... vyzvala som exekútora, aby mi preukázal , že jeho pohľadávka je prvá v poradí. Poslal mi doručenku , kde bol dátum prevzatia . Predchádzajúci zamestnávateľ mi potom potvrdil, že naozaj jeho pohľadávku evidoval prvú v poradí . Takže som zmenila poradie a od nasledujúcej mzdy som toto nové poradie rešpektovala. Samozrejme, že na predchádzajúcich zrážkach a úhradách sa už nič nemenilo.
Jana Motyčková
29.09.16,17:49
Poradie zrážok, aké bolo u bývalého zamestnávateľa ostáva zachované a to aj v prípade, že to nemáte doložené zápočtovým listom. Ak vám exekútor uvedie, že jeho zrážka bola doručená k niekomu s nejakým dátumom, tak tým získala poradie. Mali by ste túto zrážku zaradiť ako prvú. Ak vám to oznámil exekútor až po tom, čo iné zrážky odišli, aplikujete to až v ďalšom mesiaci.
GABAZ
03.10.16,09:09
Veľmi pekne ďakujem za obe odpovede, overila som si to aj s právničkou. Exekútor sa vyhrážal pokutou, trestným oznámením, veľmi nepríjemný bol.
willma
03.10.16,10:24
priam krutý?