Silvia Dr.
29.09.16,11:10
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať ako je to v prípade ak živnostník cestuje do Anglicka na školenie a zakúpil si letenky, ako ho to ovplyvni?
zlatica76
29.09.16,09:12
prečo príjem? Nie náhodou výdaj?
Silvia Dr.
29.09.16,09:13
jj pomylila som sa, mal to byt vydaj, su to klasicke vydaje ovplyvnujuce zaklad dane?
Silvia Dr.
29.09.16,09:20
resp. sa opytam este inak, ak kupi letenky a firma pod ktorou robi ako zivnostnik mu ich potom preplati, tak pojde tento prijem do DP?
bodliak
29.09.16,09:54
1. Živnostník nepracuje pod, ani nad.
Inak si koleduje o závislú činnosť.

2. Zaplatená letenka, ak to súvisí s dosahovaním príjmov, môže byť jeho náklad.

3. Ak to majú dohodnuté, tú sumu (vynaloženú) môže zahrnúť do sumy, ktorú fakturuje odberateľovi-zákazníkovi. A to bude jeho príjem.

Sumárne má -X a +X, teda nula.

Ako ho to ovplyvní ? No na daniach nijako, akurát mu to môžu pri kontrole spochybniť a vyhodiť.
Ale zaráta sa to do príjmov a stačia 2-3 letenky, a je v SP povinne poistený, musí platiť do SP z minima.
Silvia Dr.
29.09.16,10:02
vydavky si uplatnuje percentom z prijmu a letenky si zaplatil zo svojho a mu to preplatia, ci uz to zahrnie do FA to neviem, skratka mu ich preplatia, cize ked zaplatil za seba aj kolegynu a mu to preplatia tak mu obidve letenky idu do prijmu? so SP som to nepochopila
bodliak
29.09.16,10:30
"mu ich preplatia" - ako ? Vystaví im faktúru ? Podpíše VPD ? Na základe čoho ?
Silvia Dr.
29.09.16,11:28
na zaklade faktury zrejme, cize to pojde do prijmov teda, jasne, pochopila som, dakujem