mirkai
28.06.06,15:36
Pekný deň prajem. Týmto by som Vás rada poprosila o radu ohladom nasledovného.

03.2006 bola fyzicky dodaná technológia 042/ 321
Spustením technologie do prevadzky firma ziskava vynosy, ktore fakturuje odberatelom.
Podmienka zacatia prevadzkovania technologie je spustenie skusobnej prevadzky, ktora trva napr. 24hodin. Ak skuska dopadne dobre, dodavatel vystavi protokol o odovzdani technologie. skusobna prevadzka sa moze vsak uskutocnit az 09-2006.
Pocas skusobnej prevadzky vsak odberatel vyrobi tovar, ktory preda automaticky svojmu zakaznikovi.
1. Kedy je moment zaradenia technologie do majetku firmy na 022. Pred skusobnou prevadzkou alebo az po?
2. A kedy sa moze zacat majetok odpisovat? v 03-2006 alebo az 09-2006

Dakujem za odpoved
Zyka
15.07.08,10:38
Nechcem otvarat novu temu, preto pripajam otazku.

Mame skusobnu prevadzku zariadenia - do kolaudacie budeme fungovat v tomto rezime. vyrabame, predavame. majetok zatial nemame zaradeny a neodpisujeme.
chcem sa opytat ako je to s opravami a udrzbou takehoto majetku? ako sa to ma spravne uctovat? na 042? potom sa to zaradi aj s tymito nakladmi?
dakujem za pomoc. ohladom skusobnej prevadzky som nikde nic nenasla, som bezradna. /iba ze nejaku opravnu polozku treba uctovat ?/
ak mozte pomozte
Zyka
betka
15.07.08,13:05
Nechcem otvarat novu temu, preto pripajam otazku.

Mame skusobnu prevadzku zariadenia - do kolaudacie budeme fungovat v tomto rezime. vyrabame, predavame. majetok zatial nemame zaradeny a neodpisujeme.
chcem sa opytat ako je to s opravami a udrzbou takehoto majetku? ako sa to ma spravne uctovat? na 042? potom sa to zaradi aj s tymito nakladmi?
dakujem za pomoc. ohladom skusobnej prevadzky som nikde nic nenasla, som bezradna. /iba ze nejaku opravnu polozku treba uctovat ?/
ak mozte pomozte
Zyka

Skúsim Vám pomôcť:)

Zaradiť do DHM môžeme vtedy, keď sú splnené všetky technické funkcie na uvedenie majetku do používania a sú splnené povinosti v súlade so stavebnými, ekologickými, požiarnymi ......predpismi. Keď sú splnené tieto podmienky, je možné zaraiť DHM do používania a to v deň právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia.

Vaša spoločnosť tieto podmienky nesplňa. Vaša prevádzka môže fungovať:
1. právoplatnosť môže byť časovo obmedzená a je potrebné povolenie k predčasnému užívaniu stavby podľa stavebného zákona, resp.
2. máte povolenie od stavebného úradu o dočasnom užívaní stavby pri skúšobnej prevádzke

Vo VAšom prípade máte účet 042 "otvorený" až do kolaudácie. V prípade, že sa Vám budú prelínať účtovné obdobia, budete účtovať o OP pri prechodnom a dočasnom užívaní stavby (553/094), pričom náklady na tvorbu OP budú nedaňové, sú PP k ZD a v roku zaradenia do používania napr. rok 2009 sa táto OP zaúčtuje 094/081, pričom dôjde k úprave ZD (zníži sa mi). Bližšie som písala o tvorbe OP pri dočasnom....stavby niekde na porade. Teraz to nie je podstatné.

Čo sa týka opráv, podľa môjho názoru účtujeme klasicky do nákladov-oprava a údržba.
Pr. pri obstarávaní nehnuteľnosti bolo položenie parkiet súčasťou účtu 042-obstaranie -účet mám živý do kolaudácie. Došlo k poškodeniu parkiet, napr. mi zatiekla voda a prkety mi navreli, je nutná oprava (odfotiť) a tu už účtujem nový nákup parkiet nie ako obstaranie, ale zaúčtujem ako opravu.

Udržba nehnuteľnosti detto náklad. (môj názor).
betka
15.07.08,13:19
Ešte by som predsa doplnila moje názory, pretože sa o týchto veciach veľmi málo píše i v odb. literatúre.
Čo chápeme pod pojmom oprava par. 35/2f- náklady na opravu a udržiavanie. Opravou odstaňujem čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie majetku za účelom uvedenia do prevádzkyschopného stavu, pričom nemôže dôjsť k zmene tech. parametrov.
Teda ak ja vymením tieto napuchnuté parkety, opravím ich a dám znovu podlahu do prevádzkyschopného stavu. Mám i nejaký štampel od stavebného úradu že mám skúšobnú prevádzku, na základe kt. môžem nehnuteľnosť užívať. V rámci skúšobnej prevádzky mi stavebný úrad dá lehotu, dokedy je potrebné odstrániť nejaké chyby, aby mohla prebehnúť kolaudácia, touto skúšobnou prevádzkou sa neohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb.

Skúste pozrieť do povolenia SU za akým účelom je skúšobná prev..
Zyka
15.07.08,14:56
Betka, dakujem za rady.
V nasom pripade sa vsak nejedna o nehnutelnost ale o technologiu, ktoru nemam este zaradenu , nakolko je naviazana na kolaudaciu /je to betonaren ktora pozostava z technologickej a stavebnej casti/.
takze opravy si kludne mozem davat do nakladov, bude to pripocitatelna polozka - ako som rozumela.
dakujem, naozaj je malo informacii o tejto teme
Zyka
Zyka
15.07.08,14:58
pardon, nepochopila som to spravne, nie pripocitatelna, blbost....