mondes
30.09.16,11:34
Ahojte, viem, že zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi na PZ stravné lístky, resp. stravu. Ale ak mu to neposkytne, čo potom? Môj prípad: Konateľ zamestnal svoju manželku v svojej s.r.o. Neposkytne jej SL, pretože býva blízko, tak sa môže ísť počas obedňajšej prestávky najesť domov. Môže niekto, nejaká kontrola namietať, že prečo firma jej neposkytla SL? Ďakujem pekne.
Tweety
30.09.16,09:35
Nepíšeš, akú má zmenu, ale ak odpracuje viac ako 4 hodiny, má podľa § 152 zákonnú povinnosť zabezpečiť jej stravovanie.
ivka70
30.09.16,09:36
Ano, moze, Inspektorat prace, zamestnavatel je povinny zabezpecovat stravu.
Nemusi to vsak byt len formou stravnych listkov.
kn-alka
30.09.16,10:01
podľa zákona má povinnosť zabezpečiť stravovanie, stačí mať napr. zmluvu o donáške obedov a je len na rozhodnutí zamestnanca, či si obed objedná, alebo nie
mondes
30.09.16,10:10
Ok, áno, podľa zákona má povinnosť. Ale firma si tú povinnosť splní tým, že jej umožní odbehnúť domov na obed. Čo si myslíte? Obstálo by to? Firma nepotrebuje ďalšie náklady a doteraz, ako dohodárka chodila na obed domov. A môže aj naďalej. Len mi ide o to, že ak by niekto "pindal" ohľadom stravovania a zamestnankyňa by povedala, že chodí na obed domov, či by to obstálo. Ďakujem.
Tweety
30.09.16,10:14
Nie, určite takýto argument neobstojí.
willma
30.09.16,10:14
neobstálo
mondes
30.09.16,10:23
To vážne? Veď povinnosť zabezpečenia stravovania si firma splnila. Konateľ (jej manžel) jej doma navarí, a ona odbehne počas obeda domov sa najesť. :)
ivka70
30.09.16,10:26
Ale na ten obed, co manzel doma navari, by z firmy musel mat dotovany a zaplateny, aby to bolo preukazane ako zabezpecene stravovanie.
mondes
30.09.16,10:32
Aha, takže tak, či tak, firma musí vynaložiť finančné prostriedky na stravu a účtovať v nákladoch. Tak ok, ďakujem.
fortunka
30.09.16,10:36
Firma si povinnost splni tym, ze ten obed co ona navari zaplati.. z mojho pohladu. Cize jej poskytne stravne listky. Alebo stravu.
mondes
30.09.16,10:42
Tak kočky, zavolala som si na IP a teraz pekne čítajte: :D

Kontrolór IP mi potvrdil to, že ak zamestnanec si nenárokuje na stravu a ak to dáme nejako na papier to, že si odbehne domov na obed, tak to stačí. Nemusí firma nič dotovať. Vraj sa stalo aj také, že zamestnanec odmietol stravu, aby nemusel doplácať tých 45%. A čo vtedy? Donútime ho? Takže asi tak.
veronikasad
30.09.16,16:31
Monika, to čo si napísala by ti žiadny kontrolór IP na papieri nedal
ivka70
30.09.16,16:50
Presne tak, pretoze zakonnik prace hovori sj o tom, ze zamestnanec sa nemoze vzdat svojich prav, ktore mu z neho vyplyvaju..
dmc
30.09.16,16:57
firma preplaca potraviny s ktorych si doma vari obed ??????? ..dokonca ani to by nestacilo. ZABEZPECIT STRAVOVANIE - neznamena umoznit odist na obed......ale ho zabezpecit....cize doviest..... uvarit.....zazmluvnit.... zabezpecit gastrace..... (priespievat na stravu)

dohodarka pravdepodobne nepracovala viac ako 4 hodiny (teoreticky)
avalik
30.09.16,17:08
nech si zabezpecia bud v nejakej blizkej skolskej jedalni alebo inom zariadeni zmluvu o poskytovani stravovania tak, ze objednavka od zamestnanca den vopred - ak si neobjedna, jeho problem a fakturacia na firmu nebude

alebo druha moznost, skratit pracovny pomer, pracovna zmena max. 4 hodiny - ak je to mozne a zamestnanec nemusi byt napr. 8 hodin v predajni za kasou
mondes
01.10.16,00:43
Tak ok, ďakujem pekne.
veronikasad
01.10.16,05:20
Na dohodárov sa nevzťahuje povinnosť zamestnávateľa prispievať na stravovanie aj keby pracovala viac ako 4 hod.denne