Sarlotka
30.09.16,22:50
Ahojte,
zakladám debatu, pretože by som bola rada, ak by sme si tu k tejto téme "podebatili", uviedli postupy, koho sa týka registrácia,ako sa pasujete s touto administratívou, registrácia, hlásenia...
Budem sa tešiť každej informácii ohľadom toho.
https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2862/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/mesacne-hlasenie-odpady.xhtml
Sarlotka
02.10.16,21:38
http://www.minzp.sk/oblasti/odpady-obaly/

Dňa 01.01.2016 nadobudol účinnosť zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „nový zákon o odpadoch“). V zmysle § 135 ods. 10 výrobca, ktorý sa k 01. januáru 2016 považuje za výrobcu vyhradeného výrobku, a ktorý k tomuto dňu uvádza na trh výrobok, ktorý je vyhradeným výrobkom podľa nového zákona o odpadoch, je povinný žiadosť o zápis do Registra výrobcov vyhradeného výrobku podať do 31. januára 2016, pričom povinnosť uvedenú v § 30 ods. 2 až 4 a § 27 ods. 18 a 19 a povinnosť oznámiť ministerstvu splnomocneného zástupcu je povinný splniť do 30. júna 2016.

Ak bol tento výrobca k 01. januáru 2016 registrovaný podľa doterajších právnych predpisov v registri vedenom ministerstvom, považuje sa za registrovaného v Registri výrobcov vyhradeného výrobku podľa nového zákona o odpadoch, pričom povinnosť uvedenú v § 30 ods. 2 až 4 a § 27 ods. 18 a 19 a povinnosť oznámiť ministerstvu splnomocneného zástupcu je povinný splniť do 30. júna 2016.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak spoločnosť je registrovaná v niektorom registri, ktorý je vedený ministerstvom (t.j. Register pre batérie a akumulátory, Register výrobcov elektrozariadení, Register povinných osôb pre obaly), tak sa nemusí znovu registrovať, len je potrebné oznámiť ministerstvu do 30. júna 2016 spôsob plnenia vyhradených povinností, t.j. individuálne plnenie alebo prostredníctvom organizácie zodpovednosti výrobcu.

Ak spoločnosť uvádza na trh aj iné výrobky, ktoré sú v zmysle nového zákona o odpadoch definované ako vyhradený výrobok, je potrebné požiadať o zápis do Registra výrobcov vyhradeného výrobku do 31. januára 2016 a následne oznámiť ministerstvu do 30. júna 2016 spôsob plnenia vyhradených povinností, t.j. individuálne plnenie alebo prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcu.

V zmysle § 135 ods. 16 nového zákona o odpadoch sa na výrobcu vyhradeného výrobku požiadavka na spôsob plnenia vyhradených povinností uvedenú v § 27 ods. 6 do 30. júna 2016 neuplatní a namiesto individuálneho alebo kolektívneho plnenia týchto povinností je povinný plniť ich sám alebo prostredníctvom osôb, ktoré mali postavenie oprávnenej organizácie, kolektívnej organizácie alebo tretej osoby.

Dovoľujeme si upozorniť, že ak výrobca vyhradeného výrobku bude plniť vyhradené povinnosti individuálne, je potrebné mať ministerstvom udelenú autorizáciu na výkon činnosti individuálneho nakladania s vyhradeným prúdom odpadu. Na udeľovanie autorizácie sa vzťahuje všeobecný právny predpis o správnom konaní, preto odporúčame podať žiadosť o udelenie autorizácie na výkon činnosti individuálneho nakladania s vyhradeným prúdom odpadu v dostatočnom časovom predstihu tak, aby bola zachovaná kontinuita plnenia povinností výrobcu vyhradeného výrobku podľa doterajších právnych predpisov a od 01. júla 2016 podľa nového zákona o odpadoch.
Dáša_
03.10.16,03:22
a takto nenápadne - nápadne sa zavádzajú ďalšie a ´dalšie dane..... Tak ako PZP, tak ako koncesioárske poplatky....
kopretinka
03.10.16,06:07
toto je taký neskutočný paškvil,že až............nech mi niekto vysvetlí,prečo ja mám platiť za odpad?Zákazníkovi dám akurát mikroténový sáčok,ktorý on doma hodí do odpadu,ktorý triedi....alebo netriedi,ale v každom prípade on si platí za odpad.
prečo ja mám platiť??????za čo?????
To príde firma k nemu domov a zoberie od neho ten môj konkrétny sáčok?
Ja toto fakt N E CH Á P E M
Vie mi to niekto vysvetliť?
ten poplatok tej firme,je vyšší,ako suma,čo miniem za tie sáčky....
Cobra99
03.10.16,06:51
Nikde sa registrovať nebudem, ani nebudem platiť nejaké dementné poplatky, ktoré si che niekto nakradnúť pre seba. Prvý úradník čo mi pošle nejakú výzvu si to odnesie.
kopretinka
03.10.16,07:01
Nikde sa registrovať nebudem, ani nebudem platiť nejaké dementné poplatky, ktoré si che niekto nakradnúť pre seba. Prvý úradník čo mi pošle nejakú výzvu si to odnesie.

A ako si to odnesie?Hodíš mu na hlavu svoj odpad,aby ho odniesol?Alebo ho zastrelíš?
žiadna výzva ti nepríde.príde ti kontrola z ministerstva a vyrúbia ti pokutu v takej výške,že ťa to zruinuje.Ale zatiaľ ministerstvo nemá na to ľudí a ani nevie,ako tie kontroly bude robiť.
Soňa K
03.10.16,07:11
Podnikateľ, ktorý prevádzkuje e-shop a tým pádom balí tovar do obalu, musí mať uzatvorenú Zmluvu s firmou, ktorá je registrovaná v Registri. Keď uzatvorí Zmluvu s firmou, ktorá nie je registrovaná, má problém on. Takže príjemný priestor na kšefty so spriaznenými firmami, branie úplatkov za zjednodušený zápis do Registra a pod. To je podľa mňa jeden z nosných motívov prijatia tohto Zákona.
kopretinka
03.10.16,08:13
je 11 firiem,z ktorých si máš vybrať,že kde sa zaregistruješ.
Kto tieto firmy určil,na základe čoho?
Aká bude ich činnosť? To budú chodiť po Slovensku,obiehať svojich zaregistrovaných a brať od nich ten odpad?
To ako vážne???
kto ich bude kontrolovať?
No nikto........nebudú nič robiť,iba brať peniaze.


Podnikateľ, ktorý prevádzkuje e-shop.......
zákon o odpadoch sa netýka iba eshopu,ale absolútne každého obchodu,podnikateľa....aj murára,lebo mu ostane vrece od cementu,kaderníčky,lebo jej ostávajú obaly od kozmetiky,aj účtovníčky,lebo používa kanc.papier a keď ho rozbalí,zostane jej obal.....
kopretinka
03.10.16,08:19
to zaregistrovanie a zaplatenie poplatku nie je to najhoršie,ale každý druh odpadu treba odvážiť a zapísať a to D E N N E !!! A potom 1/4 ročne sa posielajú hlásenia.........odpad treba presne klasifikovať,vrraj tá príloha obsahuje 40strán,toľko druhov odpadu existuje....a reštaurácie,a rôzne druhy stánkov budú okrem obalov vážiť a evidovať aj odpad z jedla.
By ma zaujímalo,ako ja budem vážiť tie mikrot.sáčky.....na toto ani smajlík neexistuje....
Soňa K
03.10.16,08:29
Smajlík neexistuje, ale je to fajn príležitosť, ako podojiť štát, čiže nás všetkých.
Soňa K
03.10.16,08:39
A nakoniec nejde ani tak o odpady, ale o to, ako budú spravené papiere.
kopretinka
03.10.16,08:39
to nie je dojenie štátu....to štát dojí nás.......
Soňa K
03.10.16,08:40
A to je na tom tá najväčšia zvrátenosť.
Soňa K
03.10.16,08:41
to nie je dojenie štátu....to štát dojí nás.......
štát niekto spravuje a tí sa neodhodia
felix1
03.10.16,12:59
Dovezes tovar a predas ho v SR, zaplatis poplatok do fondu a das tuto polozku do konecnej ceny.
Tvoja konkurencia z EU preda rovnaky tovar ( vyrobca SRN, predajca CZ alebo AT ) priamo tvojmu odberatelovi a neplati nic ani zahranicna firma ani konecny prijemca v SR...
TaraNoelle
03.10.16,13:02
Ja platím OZV paušál, za to že mám MÁLO odpadu, teda neplatím podľa váhy, ale štvrťročne paušálne. Po prepočte na kus obalu ma obal vyjde viac ako samotný tovar ktorý do neho balím !
zanetth
03.10.16,15:38
Ja neviem, či sa mám nad týmto zákonom smiať alebo rozplakať (vzhľadom na hroziace pokuty sa asi rozplačem). Už nie som si ani istá, či to dobre chápem...To nemôžu myslieť vážne. To akože ja ako živnostníčka, čo pracujem z domu na PC a vyprodukujem minimum odpadu, mám vždy podávať hlásenie, že som zahodila jeden obal od kancelárskeho papiera a raz za štvrťroka prázdny toner alebo nejaký sáčik, v ktorom bolo niečo zabalené? A každý deň evidovať, aký odpad som vyprodukovala? To je choré... Chápem to dobre?
Dáša_
03.10.16,15:54
Ja neviem, či sa mám nad týmto zákonom smiať alebo rozplakať (vzhľadom na hroziace pokuty sa asi rozplačem). Už nie som si ani istá, či to dobre chápem...To nemôžu myslieť vážne. To akože ja ako živnostníčka, čo pracujem z domu na PC a vyprodukujem minimum odpadu, mám vždy podávať hlásenie, že som zahodila jeden obal od kancelárskeho papiera a raz za štvrťroka prázdny toner alebo nejaký sáčik, v ktorom bolo niečo zabalené? A každý deň evidovať, aký odpad som vyprodukovala? To je choré... Chápem to dobre?
a nezabúdaj, že ten odpad musíš aj skladovať, lebo do komunálneho odpadu ho vyhodiť nesmieš. A neviem, či raz za rok, alebo raz za mesiac, alebo raz za 5 rokov by mala prísť firma a tento odpad odviesť....

Bola som dnes v čechách a diskutovala s mojim dodavateľom. n dováža svoj tovar z krajin mimo unie. A o žiadnych obaloch a ich evidencii ani nechyruje. teda opravujem, chyruje, pre jedneho velkeho slovenského zakaznika to robí...
zanetth
03.10.16,16:36
a nezabúdaj, že ten odpad musíš aj skladovať, lebo do komunálneho odpadu ho vyhodiť nesmieš. A neviem, či raz za rok, alebo raz za mesiac, alebo raz za 5 rokov by mala prísť firma a tento odpad odviesť....


... dúfala som, že som to zle pochopila... zase nám "uľahčili" podnikanie... Ja si to u mňa v praxi neviem vôbec predstaviť.
kopretinka
03.10.16,16:37
a nezabúdaj, že ten odpad musíš aj skladovať, lebo do komunálneho odpadu ho vyhodiť nesmieš. A neviem, či raz za rok, alebo raz za mesiac, alebo raz za 5 rokov by mala prísť firma a tento odpad odviesť....
a ja ,čo ja? môj jediný odpad je mikroténový sáčok,ktorý dám zákazníkovi (tovar nám vozia v plastových prepravkách)
ja žiadny odpad nerobím.
Dáša_
04.10.16,03:39
a ja ,čo ja? môj jediný odpad je mikroténový sáčok,ktorý dám zákazníkovi (tovar nám vozia v plastových prepravkách)
ja žiadny odpad nerobím.

a ako fakturujete? registračka? nie je odpad z toho? tie dutinky, na ktorých sú navinuté pásky? Sáčky bývajú hore spojene a tá časť sa vyhadzuje. Zákazník vyhodí blok do smetí - vzniká komunálny odpad.

"Aby sa podnikateľ stal výrobcom neobalových výrobkov, postačuje, aby uviedol na trh niečo, čo nie je obalom, je to vyrobené z plastu, papiera, skla alebo lepenky a odpad z toho neskôr skončil v komunálnom odpade. - See more at: https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2864/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/zakon-o-odpadoch-povinnosti.xhtml#sthash.ojDzK4u8.dpuf"
kopretinka
04.10.16,11:53
a ako fakturujete? registračka? nie je odpad z toho? tie dutinky, na ktorých sú navinuté pásky? Sáčky bývajú hore spojene a tá časť sa vyhadzuje. Zákazník vyhodí blok do smetí - vzniká komunálny odpad.

nuž,na tú dutinku som zabudla.....tak za to a za obal z mikro.sáčkov budem platiť......koľko..??
Zákazník vyhodí blok do smetí a tvorí komunálny odpad-a čo ma je po tom?? šak on si platí mestu za ten odpad,prečo mám platiť dva krát za niečo?
zk24
11.10.16,14:02
A čo ak ten obal dokážem použiť a nevznika mi z neho odpad? čo ak obal z kancelarskych papierov dam dieťaťu na kreslenie? Alebo čo ak si ho miešam do polievky? Aj vtedy produkujem odpad?
Žabinka
11.10.16,14:53
akýkoľvek papier, aj kartóny, používam do kotla na rozkurovanie.. prípadnej kontrole to viem aj dokázať..
DANAK1
11.10.16,15:27
hihi, a môžeš? máš súhlas na takéto použitie?
Sarlotka
11.10.16,19:37
ja som už počula aj názor že by sa to napr. "účtovníkov" týkať nemalo, čo by bola veľmi fajn informácia...
zk24
11.10.16,19:38
To je taka strašna hluposť... aby som kvoli "papierovemu" obalu na kancelarsky papier mala toto riešiť? A čo ked mojim cielom je kupiť ten papierovy obal, a bohužial vnutri je kopec papierov? pre mna ten papierový obal nie je odpad :) Ja ho proste chcem :)
Sarlotka
11.10.16,19:40
no veď ja do krabíc z papiera zazimovávam letné topánky a zaletňujem zimné topánky... ;)
Dáša_
12.10.16,03:32
robím teraz pre jednu stránku návody na pletenie z papiera. tak tuším by som si mala pripraviť aj jeden návod ako zúžitkovať papierovu krabicu do posledného cucka :D bezodpadovo.... Vlastne všetky odstrižky zhromažďovať a potom z toho vyrábať ručný papier. A poženú ma ďalej, lebo potom z toho vylievam vodu do odpadov :D
fortunka
12.10.16,05:29
Ja neviem, či sa mám nad týmto zákonom smiať alebo rozplakať (vzhľadom na hroziace pokuty sa asi rozplačem). Už nie som si ani istá, či to dobre chápem...To nemôžu myslieť vážne. To akože ja ako živnostníčka, čo pracujem z domu na PC a vyprodukujem minimum odpadu, mám vždy podávať hlásenie, že som zahodila jeden obal od kancelárskeho papiera a raz za štvrťroka prázdny toner alebo nejaký sáčik, v ktorom bolo niečo zabalené? A každý deň evidovať, aký odpad som vyprodukovala? To je choré... Chápem to dobre?
A prázdny toner ani nemáš hodiť do odpadu :D
misoft
12.10.16,07:16
Ja neviem, či sa mám nad týmto zákonom smiať alebo rozplakať (vzhľadom na hroziace pokuty sa asi rozplačem). Už nie som si ani istá, či to dobre chápem...To nemôžu myslieť vážne. To akože ja ako živnostníčka, čo pracujem z domu na PC a vyprodukujem minimum odpadu, mám vždy podávať hlásenie, že som zahodila jeden obal od kancelárskeho papiera a raz za štvrťroka prázdny toner alebo nejaký sáčik, v ktorom bolo niečo zabalené? A každý deň evidovať, aký odpad som vyprodukovala? To je choré... Chápem to dobre?
Tak, tak - len podávaj hlásenia, podávaj.... ale zároveň sa opýtaj, či tí, ktorí tie hlásenia preberajú, majú uzavretú dohodu o spracovaní odpadu.

Ak by bola možnosť sa verejne spýtať ministra - spýtal by som sa ho, či ministerstvo postupuje podľa nimi spracovaného zákona, či vláda a parlament postupujú podľa toho zákona. Pretože tí vyprodukujú omnoho viac odpadu za mesiac, ako nejaký malý živnostník za päť rokov.

Doplnenie: ale neviem, aký spracovávateľ odpadov by vyčistil ten parlament a vládu - veď je tam uskladneného toľko odpadu, ktorý sa furt hýbe a pindá....
JankaO
12.10.16,09:14
§2
(2) Odpadom nie je
a) látka alebo hnuteľná vec, ktorá je vedľajším produktom,
b) špecifický odpad, ktorý dosiahol stav konca odpadu,
c) odpad, ktorý prešiel procesom prípravy na opätovné použitie a spĺňa požiadavky na výrobok uvádzaný na trh ustanovené osobitným predpisom,15) alebo
d) odpad odovzdaný na použitie do domácnosti.


Ak teda produkujem odpad, ktorý odovzdávam na použitie do domácnosti, tak..... čo?
kopretinka
12.10.16,10:24
§2
(2) Odpadom nie je
a) látka alebo hnuteľná vec, ktorá je vedľajším produktom,
b) špecifický odpad, ktorý dosiahol stav konca odpadu,
c) odpad, ktorý prešiel procesom prípravy na opätovné použitie a spĺňa požiadavky na výrobok uvádzaný na trh ustanovené osobitným predpisom,15) alebo
d) odpad odovzdaný na použitie do domácnosti.


Ak teda produkujem odpad, ktorý odovzdávam na použitie do domácnosti, tak..... čo?
tak potom to nie je odpad,šak je to hneď v prvej vete: (2) Odpadom nie je.
JankaO
12.10.16,11:30
tak potom to nie je odpad,šak je to hneď v prvej vete: (2) Odpadom nie je.

mne to je jasné...
to len tak, aby sa ľahšie v tých odpadoch a povinnostiach orientovalo...
kopretinka
12.10.16,15:39
odpad, ktorý odovzdávam na použitie do domácnosti

nooo,a to je napr.čo?
DANAK1
12.10.16,16:23
a tu si ja rýpnem... a nemusíš mať súhlas na odovzdanie odpadu do domácnosti od úradu životného prostredia? a na napríklad použitie papiera na spálenie - nemusí byť súhlas UŽP?
promont maja
13.10.16,03:42
.. prikladám usmernenie ...
DANAK1
13.10.16,04:59
takže ak som to dobre pochopila, ten napr. obal z kancelárskeho papiera nemôžem ja sama poriešiť, musím ho odovzdať osobe, ktorá ho môže zbierať, ak ho dá ďalej na spálenie, tak nič nepíšem, ak ho ale dá niekomu na dalšie spracovanie - "zhodnotenie", napr. na recykláciu, píšem ohlásenie... supeeeer, sledovať kde skončí obal z papiera, pýtať si informácie, kde skončil ten môj obal!
promont maja
13.10.16,06:03
.. ten obal z balíka kancelárskeho papiera je taký iný, má v sebe tenkú fóliu kvôli tomu, aby nenavlhol a tak .. takto nepôjde o komunálny odpad/fólia je určite z nejakého poly* = umeliny .. hmm .. a už som počula, že chodia prvé kontroly ... zatiaľ viem o jednej, pri ktorej šlo o kartóny vo veľkoobchode, kde sa tovar balí do kartónov a naopak=jemu tiež chodí tovar v kartónoch ...


... a prikladám, aj pre FO, ktoré majú príjem/§ 8 zákona o dani z príjmu, z tohto, metodický pokyn z januára 2016 ... posledný bod na prvej strane .. hmm ... citujem: príjmy za výkup odpadu atď. .. vtedy, ak daňovník: odovzdá do výkupu iný odpad ako je uvedené vyššie.
kopretinka
13.10.16,10:00
maja,o tej kontrole,čo vieš,videla si ju na vlastné oči,alebo len JPP?
DANAK1
13.10.16,10:01
a toto v ľudskej reči znamená, že tento môj obal z kancelárskeho papiera musím odovzdať v zberni, kde mi z neho odvedú zrážkovú daň? to je paráda...:eek:
kopretinka
13.10.16,10:05
...že uvedie sa hmotnosť v tonách.....to tam budeme písať stále iba 0,00.
promont maja
13.10.16,11:40
maja,o tej kontrole,čo vieš,videla si ju na vlastné oči,alebo len JPP?
... nie agentúra JPP ... klient kamkin = ten ju mal pred niekoľkými dňami ...
kopretinka
13.10.16,12:04
maja,o tej kontrole,čo vieš,videla si ju na vlastné oči,alebo len JPP?
... nie agentúra JPP ... klient kamkin = ten ju mal pred niekoľkými dňami ...
no zbohom :eek:
Sarlotka
13.10.16,12:34
maja,o tej kontrole,čo vieš,videla si ju na vlastné oči,alebo len JPP?
... nie agentúra JPP ... klient kamkin = ten ju mal pred niekoľkými dňami ...

a ako dopadla?
misoft
13.10.16,14:53
No ako by asi mohla dopadnúť? Ako vždy ..... oni majú pravdu, podnikateľ musí cálovať pokutu.... ako vždy....
Sarlotka
13.10.16,15:35
No ako by asi mohla dopadnúť? Ako vždy ..... oni majú pravdu, podnikateľ musí cálovať pokutu.... ako vždy....

mna by zaujimali podrobnosti, či islo o podnikateľa , ktorý napr. balí do krabíc tovar alebo o malého podnikateľa s jednou krabickou za rok,v ktorej si kúpil USB, ci bol registrovaný a zazmluvnený s niekým z jedenástky, či posielal hlásenia a aké postihy mu vyrúbili...
zk24
18.10.16,16:01
Ohlásenie nie je potrebné podávať vtedy, ak pôvodca odpadov z obalov zhromažďuje odpad z obalov vo svojej prevádzke alebo po odovzdaní osobe oprávnenej na zber získal informáciu, že odpad z obalov bol odovzdaný do zariadenia na zneškodnenie – nenastal materiálový tok.


Chapem spravne, ze ak vsetok "odpad" budem doma davat do tesco igelitky, tak to neni probem? Moj odpad je skutocne asi len plastovy obal z euroobalov a papierovy obal z kancelarskeho papiera.


A co ak to odnesiem do zberu? Alebo do zberneho dvora ?
Ako chapete tento odsek?
Sarlotka
21.10.16,09:59
§58 zo Zákona o odpadoch bol zrušený.

§58.
Povinnosti držiteľa odpadu z obalov, ktoré nie sú súčasťou komunálneho odpadu
(1) Pôvodca odpadu z obalov, ktorý nie je súčasťou komunálneho odpadu a pre ktoré nie je výrobcom obalov, ich môže odovzdať iba osobe oprávnenej na zber odpadov z obalov alebo do zariadenia na zhodnocovanie odpadov z obalov.
(2) Pôvodca odpadu z obalov podľa odseku 1 je povinný bez nároku na akúkoľvek formu odplaty mesačne, do 25. dňa nasledujúceho mesiaca, ohlasovať údaje o materiálovom toku tohto odovzdaného odpadu koordinačnému centru pre prúd odpadov z obalov a z neobalových výrobkov. Pôvodca odpadu je na vyžiadanie povinný predložiť koordinačnému centru pre prúd odpadov z obalov a z neobalových výrobkov do 30 dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti doklady preukazujúce správnosť poskytnutých údajov. Tieto povinnosti neplatia, ak údaje o materiálovom toku ohlási výrobcovi obalov, od ktorého nadobudol tieto obaly, ak tento výrobca plní vyhradené povinnosti individuálne.
(3) Ak koordinačné centrum pre prúd odpadov z obalov a z neobalových výrobkov zistí, že pôvodca odpadu z obalov nepostupuje v súlade s odsekmi 1 a 2, je povinné oznámiť túto skutočnosť inšpekcii.
(4) Koordinačné centrum pre prúd odpadov z obalov a z neobalových výrobkov je povinné množstvá, ktoré mu boli ohlásené podľa odseku 2, rozdeliť medzi organizácie zodpovednosti výrobcov pre obaly a výrobcov obalov, ktorí plnia vyhradené povinnosti individuálne, na základe ich trhového podielu podľa § 52 ods. 24; organizácia zodpovednosti výrobcov pre obaly a výrobca obalov, ktorý plní vyhradené povinnosti individuálne, sú oprávnení im pridelené množstvá použiť na preukázanie plnenia povinnosti uvedenej v § 54 ods. 1 písm. d).
zk24
21.10.16,10:08
Sarlotka: Kedy, kde, ako, odkedy?
kopretinka
21.10.16,10:11
bože,toto je absurdistan:confused:
zk24
21.10.16,10:20
Sarlotka
21.10.16,10:28
mike.mike
25.10.16,07:38
Tak teraz keď je ten §58 zrušený a mám e.shop - posielam baliky spotrebúvam kanc. potreby atd atd nemusím zasielať to hlásenie?
kosina
26.10.16,16:35
podla mojich informacii ten §58, ktory zrusili, zjednodusene znamena, ze netreba uz mesacne posielat to hlasenie o materialovom toku odpadov.... , ktory sa tykal odpadu z obalov od slovenskych dodavatelov. Teda nadalej sa kvartalne vyplna vykaz pre OZV a aj sa im plati za jednotlive komodity a nadalej sa aj na MZP kvartalne posiela Ohlásenie o objeme výroby, cezhraničnej prepravy z iného členského štátu do Slovenskej republiky, dovozu, cezhraničnej prepravy do iného členského štátu zo Slovenskej republiky a vývozu.

A co sa tyka kancelarskeho papiera - treba ho kupovat v takych predajniach, ktore maju zmluvu s OZV a poplatok za ten papier platia.
Tiez ak eshop posiela baliky - treba kupovat krabice, bublinkove obalky... od takych obchodnikov, ktori maju zmluvu s OZV a daju Vam potvrdenie, ze za ten vyrobok zaplatili poplatok, ked ho uviedli na trh. Teda umoznili Vam ho kupit.
mike.mike
27.10.16,07:25
Tak teraz už neviem :/ Mám sa tam registrovať? Mam len e-shop - slovenský dodávateľ. Podľa môjho názoru som povinný len keď vyrobím odpad (dám si spraviť letáky, vizitky banner) či zle to chpápem? Ale keď si to nedám do účta tak by som nemusel nie?
kosina
27.10.16,12:42
mike.mike: ak budete kupovat letaky, vizitky, bannery (neobalove vyrobky) a baliaci material (obaly) na odosielanie balikov u firmy, ktora za tie jednotlive komodity plati poplatok niektorej tej OZV, tak sa registrovat nemusite. Takze je potreba dbat na to, aby ste od dodavatela tych "komodit" mali potvrdenie, ze platia za to ten poplatok OZV.
mike.mike
18.11.16,08:38
No ok lenže čo sme sa bavili tak ano mate pravdu ale ako s obalmi keď mi napr. príde tovar. - Tá krabica v ktorej to prišlo. Alebo napríklad ked predám farbu a donesú mi plechovku z tej farby. Ako je to ohľadom tejto veci?
TaraNoelle
27.11.16,11:16
Tiez ak eshop posiela baliky - treba kupovat krabice, bublinkove obalky... od takych obchodnikov, ktori maju zmluvu s OZV a daju Vam potvrdenie, ze za ten vyrobok zaplatili poplatok, ked ho uviedli na trh. Teda umoznili Vam ho kupit.

Podľa mňa, firma , čo predáva krabice, nie je podľa zákona "výrobca obalov", (hoci ho môže aj v skutočnosti naozaj vyrábať), "výrobcom obalov" je AŽ eshop, ktorý do neho balí pre konečného spotrebiteľa, t.j. eshop, ktorý BALÍ tovar pre koenčného spotrebiteľa, musí mať zmluvu s OZV. Predsta podľa nového sa stali BALIČI --> VÝROBCAMI.
kosina
09.01.17,01:00
Tiez ak eshop posiela baliky - treba kupovat krabice, bublinkove obalky... od takych obchodnikov, ktori maju zmluvu s OZV a daju Vam potvrdenie, ze za ten vyrobok zaplatili poplatok, ked ho uviedli na trh. Teda umoznili Vam ho kupit.

Podľa mňa, firma , čo predáva krabice, nie je podľa zákona "výrobca obalov", (hoci ho môže aj v skutočnosti naozaj vyrábať), "výrobcom obalov" je AŽ eshop, ktorý do neho balí pre konečného spotrebiteľa, t.j. eshop, ktorý BALÍ tovar pre koenčného spotrebiteľa, musí mať zmluvu s OZV. Predsta podľa nového sa stali BALIČI --> VÝROBCAMI.

Ano, a preto hovorim, ze je potrebne si najst taku firmu, ktora ten poplatok za krabice, bublinkove obalky a pasky plati (ma zaratany v cene). Ak uz raz je ten poplatok zaplateny, neplati sa duplicitne. Vyrobcom obalov je aj firma, ktora ich uvadza na trh a ak sa rozhodnu, ze ich uvadzaju (aj ked krabice predaju eshopu a az ten bali, tak ta povodna firma plati poplatok - lebo sa tak rozhodla). Ja od takej nakupujem a viem ze aj velkoobchodne papiernictvo u nas v meste to plati komplet z kazdej polozky (zahrnuli to do ceny). A cele toto mam potvrdene od mojej OZV, lebo cirou nahodou ja aj moj dodavatel obalovych materialov mame zmluvu v rovnakej OZV.
Krakonoš
10.02.17,08:43
Knihy sa od 1.2.2017 nepovažujú za neobalový výrobok podľa §73
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2017/14/