Danka1111111
01.10.16,18:38
Dobrý deň, začínam s účtovníctvom pre jednú firmu, s. r. o.,. Sú tam dvaja spoločníci bez zamestnancov. Jeden spoločník spolu s kamarátom pracujú na tvorbe internetovej stránky pre inú spoločnosť. Spoločník by si to chcel vyfaktúrovať vo svojej firme, s tým, že z príjmom sa chce férovo vyrovnať s kamarátom, s ktorým spolupracoval. Viete mi poradiť, dá sa to nejakým spôsobom dať do účtovníctva?
Consultix
03.10.16,20:27
Ak bude spolocnik fakturovat svojej firme, nech si najrov vypracuje transefovu dokumentaciu, nakolko sa jedna o zavisle osoby. Okrem toho samozrejme musi byt spolocnik podnikatelom, inak by nemohol za svoje sluzby uctovat.
Ak bude mat spolocnik prijem, ten si zdani a nasledne co da kamartovi zo svojich zaroenych penazi je jeho sukromna vec. Pokial to podaruje kamaratovi, nema to pre prijemcu daru danovy dopad. Na druhej strane ale zo strany kamarat sa jedna o suvislu cinnost za ucelom dosahovania zisku, co je inym slovom podnikanie a takuto cinnost by nemal vykonavat bez prislusneho opravnenia.
Mimochodom, do uctovnictva sa da dat vsetko, co sa da preukazat. Inou otazkou je, co bude mat aky dopad na dane, co bude zdanitelny prijem a co sa bude dat obhait ako danovo uznatelny vydavok. Snaha rozdelit sa s kamaratom tou moznostou urcite nebude....
Rieseni: Nastuduj si autorsky zakon, nakolko tvroba stranky, programovanie moze naplnat podstatu autorskej cinnosti a takyto prijem je mozne osetrit formou licencnej zmluvy, ktora je mimochodom dost podstatnou vecou z hladiska prav k dielu. Samozrejme aj takyto prijem je predmetom dane, ale dany kamarat si potom moze svoju danovu povinnost vysporiadat vo vlastnej rezii a fima bude uctovat len o poplatku za licencne prava.
Soňa K
04.10.16,06:56
Otázku máš dvakrát, ale o tom to nie je. Predpokladám, že ten pomáhajúci kamarát nemá živnosť, ani sa nechystá si ju založiť. Vyplácať ho na dohodu by bolo predražené o odvody, tak treba niečo vymyslieť, aby bol aj vlk, aj ovca .... Neviem, o akú sumu ide, ale napr. by mu mohol kamarát predať PC alebo niečo obhájiteľné zo svojho súkromného majetku. Takéto rady sa nedávajú na verejných fórach.
Consultix
04.10.16,09:29
"Takéto rady sa nedávajú na verejných fórach." A bohuzial presne to si spravila :(
Nestotoznujem sa s tym, ze klientov treba ucit takto hlupo o...avat.
Soňa K
04.10.16,10:16
Moji klienti by boli veľmi radi, keby som im "optimalizovala" základ dane, snažím sa tomu vyhýbať ako sa len dá. Poraď niečo, aby kamarát nemusel kvôli tomu zvládať právny systém SR a nezostalo mu nakoniec 50 percent.
Consultix
04.10.16,11:00
Poradil som este vcera v tej druhej kopii tejto otazky, kedze som si vsimol to druhe zadanie :)
Soňa K
04.10.16,11:06
Toto prakticky znamená čo ?
Soňa K
04.10.16,15:58
Takže si od veci rozoberal trans. dokumentáciu a autorský zákon. Mohla by sa ozvať zadávat. otázky.