Ikapo
01.10.16,20:44
21.9.2013 nastup na matersku dovolenku, pred nou 8 mesiacov PN- rizikove tehotenstvo. TPP 5 rokov.
Chcem sa opytat, kedy konci materska dovolenka, dieta sa narodilo 1.11.2013 a ak dam v praci vypoved dohodou, mozem dostat podporu v nezamestnanosti. Povedali mi, ze MD mi konci k 1.11.2016- neviem, ci je to spravny udaj.
avalik
01.10.16,18:49
Materska dovolenka ti uz davno skoncila, teraz si na rodicovskej:

§ 166
(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však najmenej na jeden mesiac.
(3) Žena a muž písomne oznámia zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň nástupu na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku, predpokladaný deň ich prerušenia, skončenia a zmeny týkajúce sa nástupu, prerušenia a skončenia materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
veronikasad
01.10.16,18:54
Nie materská, ale rodičovská dovolenka, končí dovŕšením 3 rokov veku dieťaťa. Ak počas nej trval pracovný pomer, trvalo aj poistenie v nezamestnanosti, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ukoncenie RD treba oznámiť zamestnávateľovi písomne, mesiac vopred. Zákonník prace nepozná výpoveď dohodou. S ukončením prác.pomeru dohodou v zmysle pár.60 musí súhlasiť zamestnávateľ.
Ikapo
01.10.16,19:03
Dakujem, neviete mi povedat, ze z coho mi vypocitaju vysku podpory v nezamestnanosti?

Ale ak dam rozviazanie pracovneho pomeru dohodou k 1.11.2016 , aj tak mam narok na tu podporu?: Mam male dieta a dvanastky nemozem robit.
veronikasad
01.10.16,19:09
Úrad práce neskúma dôvod skončenia prác.pomeru, nárok na dávku v nezam.ti vznikne.
Výška podpory závisí od toho, či pracovný pomer ukončis posledným dňom rod.dovolenky a celú nevyčerpanu dovolenku ti zamestnávateľ preplatí, alebo požiadas zamestnávateľa o čerpanie jedného dňa dovolenky a zbytok ti preplatí (prác.pomer ukončis až 2.11.). Pohľadaj staršie témy na porade, zle sa mi píše z tabletu
Ikapo
01.10.16,19:13
dakujem, velmi mi pomahas, no, pravdupovediac nemam vela casu studovat, zial pri hypeaktivnom dietatku, ide mi len o to, ak ukoncim 2.11. dostanem vysiu podporu akoby som ukoncila hned od 1.11?
?
veronikasad
01.10.16,19:28
Áno , ale 2.11. musíš čerpať dovolenku, zamestnávateľ musí splniť oznamovacie povinnosti voči sociálnej.poistovni a ty sa tiež na tento deň musíš odhlásiť z doch.poistenia plateného štátom za osoby starajuce sa o dieťa do 6 rokov veku. Počas evidencie na úrade práce sa treba znovu prihlásiť, nedá sa prihlasovať spätné, ak prídeš po 3.11.
Ikapo
01.10.16,19:36
Veronika mila, ja som z toho nerozumela ani nic. Tak
1. oznamim zamestnavatelovi, ze k 1.11.2016 mi konci rodicovska dovolenka
2. poziadam ho o mden dovolenky na 2.11.2016
3. k 3.11. dam ukloncenie PP dohodou
4. neviem, z akeho poistenia sa mam odhlasit, ak budem defacto 2.11. akoby v praci- na dovolenke.
Ak toto uroibim, budem mat vyssiu podporu, akoby som isla rovno z rodicovskej?

Pred nastupom na MD som bola PN, povedali mi, ze nemam ani den dovolenky. To som ju ziskala pocas MD?
draik
01.10.16,20:01
Nečakajte, že niekto len pre Vás napíše komplet postup pre získanie max. dávky v nezamestnanosti, ktorý je na fórach popísaný xyz krát. Niečo pre to musíte urobiť aj Vy, teda základné veci si naštudovať a prípadne sa pýtať na detaily.
Všetko podstatné bolo napísané aj tu, predovšetkým však s daným postupom musí súhlasiť zamestnávateľ.
Ikapo
01.10.16,20:16
Ja nic neocakavam, poprosila som o radu, mam dieta, pri ktorom spim denne max.4 hodiny, ledva zijem. veronika bola taka mila a snazila sa mi pomoct, ja nie som zbehla v tychto veciach,. system nezneuzivam, od skoncenia skoly pracujem. Manzelô ma minimalnu mzdu, tie pracuje, dieta mi nevzali do skolky. Preto sa pytam, ci mam moznost ziskat aspon tu podporu....prepacte, ak vas moja otazka ziritovala, nebol to umysel.
veronikasad
02.10.16,00:29
Pracovný pomer ukončis dohodou 2.11.2016
Nárok na dovolenku určite máš, vznikla ti pocas materskej dovolenky. Dopln obdobie materskej dovolenky, máš ho uvedené v rozhodnuti socialnej poisťovne. Po doplnení ti nárok vypocitam.
Odhlásis sa z dôchodkového poistenia tak ako som ti napisala, ak si sa bola v sociálnej poisťovni po pôrode prihlásiť. Treba ísť osobne do soc.poistovne
Ikapo
02.10.16,05:17
Dakujem ti velmi peklne, na materskej dovolenke som od 21.9.2016. Predtym som bola 8 mesiacov PN-rizikove tehotenstvo.
Takze dovolenku cerpan na den 2.11. a aj tymto dnom ukoncujem PP, ak som dobre porozumela.

Do tej socialnej poistovne mam ist toho 2.11.? Ked mi konci PP?
avalik
02.10.16,05:57
2016? V otazke pises o roku 2013, veronika sa ta pytala na obdobie MD tak dopln do kedy trvala MD.
Ikapo
02.10.16,06:05
Dakujem ti avalik za napomenutie, samozrejme od 21.9.2013 a dieta bude mat 3 roky 1.11.2016.
avalik
02.10.16,06:16
Niekto ma zase v merku moje odpovede a rozdava neuzitocne, len preto, ze su odo mna?
veronikasad
02.10.16,08:02
Materská dovolenka je obdobie kedy si dostávala materské zo sociálnej poisťovne. Ak chceš vypočítať nárok na dovolenku, potrebujem presne dátumy trvania, ktoré máš v rozhodnuti, trvá 34 týždňov.
Ikapo
02.10.16,08:18
Tak to neviem presny datum ukoncenia, len som nastupila 21.9.2013 po ukoncenej PNke, potom som isla hned na tu rodicovsku. Prepac, ja sa v tom nevyznam, mne to vsetko vybavovbal manzel, mala som dost starosti s dietatkom. Islo mi len o to, ci dostanem podporu, ked sa po ukonceni materskej pojdem evidovat, ak dovtedy nezozeniem nejaku robotu, tam kde som zamestnana nemozem pracovat, nemam zial skolku pre dieta.
Takze v robote pisomne oznamim, ze dieta buide mat 1.11.2016 3 roky a 1.11 mi konci RD a poziadam o dovolenku na toho 2.11. a dam aj ukoncenie PP dohodou k datumu 2.11.2016 a uz bude ako bude. dakujem ti Veronika velmi si mi pomohla..
Ikapo
03.10.16,08:18
telefonovala som teraz s personalistkou a povedala mi, ze si mam dat ukoncenie PP dohodou k 31.10.2016, a ze si nemam davat ztaden den dovolenky, ze to vobec neovplyvni vysku podpory v nezamestnanosti., Tak teda fakt neviem, co mam robit. Mam 21 dni dovolenky.
veronikasad
03.10.16,08:55
Ovplyvní a veľmi výrazne, ak si mala pred nástupom na MD nízku mzdu. Choď do firmy osobné, Postupuj tak ako som ti napísala. Daj personálistke prečítať túto tému.
veronikasad
03.10.16,08:58
Trvaj na čerpaní jedného dňa dovolenky a 20 dní nech ti firma preplatí. To všetko vsak platí len v prípade, ak si počas rodičovskej dovolenky nemala žiadny príjem, ani na dohodu.
Ikapo
03.10.16,10:46
Mala som mzdu cca 700 eur hrobeho. Ona mi povedala, ze pre UP ona vystavuje potvrdenie, aka je momentalne vyska prijmu vo firme na pozicii, na akej som pracovala.
veronikasad
03.10.16,14:32
Dávku v nezamestnanosti vypláca sociálna.poistovna, nie urad práce. Výšku podpory vypočíta z podkladov v mesačnom výkaze. Mzdárka zrejme nevie správne vypočítať vymeriavací základ pri postupe ktorý som ti navrhla.

Ak ti budú celý zostatok dovolenky preplácať, tak žiadny výmer.zaklad pre poistenie v nezamestnanosti nebude. Bude to pre teba výhodné len v prípade ak aktuálne tvoji kolegovia zarábajú cca 1300€ mesacne