Cathy Queen
01.10.16,21:54
Mamka navštevuje reumatologickú poradňu, kde ju odporučili na bio-liečbu v Košiciach (120km od nás), kam si chodí po injekcie, ktoré si následne pichá sama doma. Chcem sa opýtať, komu nahlásiť, na koho sa obrátiť a požiadať o prešetrenie, že tento liek nedostáva pravidelne - no to nie je všetko. Častokrát chodí do Košíc práve kvôli tomu úplne zbytočne, niekedy je liek nedostupný aj niekoľko týždňov a táto liečba je úspešná len vtedy, keď sa liek užíva pravidelne. Hrozí jej, že jej liečbu zamietnu kvôli nepravidelnému užívaniu, no paradoxom je, že jej to chce zamietnuť priamo výrobca (či iný kompetentný inštitút), ktorý je sám zodpovedný za nedostatočné a oneskorené zasielanie potrebného množstva liečiv. Tento problém má mnoho iných pacientov s touto liečbou. Taktiež koluje informácia, že lieku je nedostatok preto, lebo sa vyváža do zahraničia, kde sa predáva za vyšší zisk, a tým pádom dávajú prednosť záujemcom zo zahraničia. Chceme to nahlásiť, ale nevieme komu. Ďakujem za každú radu.
avalik
01.10.16,20:03
Zdravotna poistovna, Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou
misoft
01.10.16,20:33
A ešte Ministerstvo zdravotníctva.... to má plno rečí o tom, ako si na to posvieti, žiaľ, nemajú žiarovky a batérie, takže nesvietia....
buchač
01.10.16,20:42
Máš pravdu, určité lieky sú vyvážané do zahraničia. Na už by tejto praxi mal byť aj koniec.
https://www.postoj.sk/14795/zakaz-vyvozu-liekov-ma-skoncit-drucker-chysta-proti-reexportu-nove-opatrenia
http://www.sukl.sk/sk/media/lieky-v-mediach/stat-uz-stopol-vyvoz-18-lieciv?page_id=3856

Do Košíc ale mama predsa nemusí chodiť zbytočne...veď sa dá predsa informovať telefonicky.
Tiež si lieky musím objednávať, nakoľko v lekárni nie vždy sú k dispo, no je pravdou, že do 24 hodín ich mám.

To nahlasovanie nemá (podľa mňa) význam...zodpovední a zodpovedné inštitúcie na to zvysoka ondia.
arizona
02.10.16,03:54
Len ma napadlo...to nemate lekaren aj niekde blizsie k domovu? Ved dnes je lekaren pomaly v kazdej dedine.
Asi by som sa pokusila s lekarnikom v blizkosti domova dohodnut,aby objednaval vzdy do zasoby a dohodla sa na pravidelnom odbere
veronikasad
02.10.16,04:54
Keci, keci, kecicky p.ministra zdravotníctva. Dve balenia inj.Fraxiparine mi v našej lekárni zháňali skoro týždeň. Čo by robili keby ho potrebovalo viac pacientov?
BXLmiami
02.10.16,06:27
No neviem,biolliečba je injekcia okolo 900 euro,pochybujem že by lekárnik riskol zásobu s rizikom,že nedostane predpis či schválenie ZP.Potom byčo s tým spravil?
Ingrid Ondruskova
02.10.16,06:43
SME CHORÁ KRAJINA!!!!! a DOBRE UŽ BOLO!!!!!! ale čo s tým mienime urobiť??? alebo ako obyčajne si necháme kakať na hlavu?? až do skonania sveta!!!!!
avalik
02.10.16,07:11
A co s tym robis ty?
Dáša_
02.10.16,07:21
jednoznačne treba písať, telefonovať a dožadovať sa. Začať so zdravotnou poisťovňou, pokračovať úradom pre dohľad a rovno aj na ministerstvo. My často, keď sa niečo deje, stiahneme " chvost" a ideme si lízať svoje boľačky niekde do kúta, maximálne tak na internet. A zodpovední sa furt tvária, že je všetko v poriadku. lekárom je v celku až na pár výnimiek jedno, že sa niečo nedá zohnať, nech sa stará pacient. Ja som sa zatiaľ napríklad ani nestretla s lekárom, ktorý by hlásil vedľajšie účinky liekov... A potom to fakt vyzerá, že je všetko OK.

mmch, aj ja som to tu raz riešila a bolo my poradené to isté. Tak som všade písala, volala... Potom sa liek zrazu objavil. Tiež to bolo niečo, čo je iba cez nemocnicu. A bola rada aj lekárka - oni sami sa nevedeli domôcť a leik potrebovali pre viac pacientov. A zrazu injekcie boli. Aj ked podľa krabičiek boli pôvodne určené pre rumunský trh :D
Cathy Queen
02.10.16,07:34
Ďakujem. Tak ona tam volá, ale oni jej niekedy nedvíhajú aj niekoľko dní, telefón len vyzváňa a vyzváňa. A toto sa opakuje pravidelne. Kedy-tedy sa jej konečne pošťastí dovolať. Už to riešili aj tak, že jej sľúbili, že spolu s distribútorom jej to pošlú do niektorej lekárne v našom meste (čo ich mohlo napadnúť aj hneď) ale to trvá ešte dlhšie, lebo na to zabúdajú alebo čo. :-(
arizona
02.10.16,07:50
Nevedela som, ze lekarnik nemusi dostat schvalenie ZP. To je akoze normalne?
BXLmiami
02.10.16,08:56
Nie lekárnik,ale pacient a potom lekárnik budemaťnepredajnýanevrátiteľný artikel na prevádzke a peniaze v lufte.
BXLmiami
02.10.16,09:01
No lenže čo Vám tu píšem od roku Pána 2008.Lekári to nevyriešia,Vy ste klienti zdrav.poisťovní a nositelia penazí
arizona
02.10.16,09:07
Ale ved pacient to schvalenie ma,sudiac podla prispevku.Takze je problemom, ak prinesie RP a s predstihom si objedna dalsie varku lieku?
Ingrid Ondruskova
02.10.16,09:40
No žiaľ nič-ničového, nemám okolo seba tých správnych parťákov...každý samozrejme hlava dole, veď mňa sa to zatiaľ netýka!!! ale aspoň robím osvetu toto druhu, že týka, vážení každého z nás!!! skôr či neskôr!!!!!
avalik
02.10.16,10:28
Vykricnikmi na porade nevyriesis, zacni konat, pridaju sa dalsi.
Dáša_
02.10.16,10:35
no, len niekedy mám pocit, že chcete, aby sme aj za vas riešili niektoré veci. Lebo napríklad mne dosť dlho trvalo, kým som sa niekde dočítala, že tie vedľajšie účinky môžem hlásiť aj ja, nemusím čakať na lekára. Lebo ich to zvyčajne nazaujíma.
korela
02.10.16,11:03
Čiže v prenesenom zmysle - ulica, ako som nedávno ..., lebo kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. Aby taká situácia však vznikla, muselo by niečo ľudí jednotlivo adresne zasiahnuť. A to majú v merku, aby sa nestalo.
BXLmiami
02.10.16,11:22
Teraz to schválené má,ako môže lekárnik vedieť že to schvália aj dalej.Okrem toho čo ak si pacient povie,ževyberem si to v KE,zaručíš že nie?
BXLmiami
02.10.16,11:26
Správni partáci nebudú nikdy.Už to neriešite 21 rokov.
misoft
02.10.16,12:01
Ingrid - týka sa to aj nás všetkých. Žiaľ - sme strašne "maličkí" na to, aby sme to zmenili. Aj tú možnosť, aby sme si zvolili svojich "zástupcov" tam hore - tí hore to riadne sku*via! Pretože tí hore - i keď možno vzišiel z nejakého valala zo storočnej chajdy, ktorej sa strecha rozpadáva - zabúda, kým bol, čím bol... on je už veľký pán a tí, čo ho tam dostali - pre neho sú len odpad.

A žiaľ - mnohí voliči ZABÚDAJÚ, ako ich ojebabrali a volia ich znova. Môže potom národ (voliči) nejako zmeniť zákony, aby boli pre nich? Nie, nemôže! Zostávajú mu dve možnosti - pindať, alebo hubu držať.
Dáša_
02.10.16,12:38
dovolať sa do niektorých ambulancii je fakt umenie. Niektoré berú telefón iba ráno, niektoré iba od 12 do 13. alebo v inom okamihu. Niektoré iba v pondelok... Fakt tragedia. Maily nepoznajú. že ich to vyrušuje pri práci.
Ingrid Ondruskova
02.10.16,14:22
áách jaj...musím...aj keď s nevôľou dať plný súhlas!!
BXLmiami
02.10.16,16:06
:-D maily nevyrušujú.Vyrušuje následný telefon typu-poslala som mail pred 10 minutami a ešte nemám odpoved...