Schmidtova
02.10.16,14:10
Do účtovníctva roku 2016 sa nám dostala fa. vystavená v decembri roku 2015.
Touto fa. bolo fakturované vyúčtovanie prev.nákladov za rok 2014. Mám problém čo s DPH-čkou či je nárok na jej odpočet a zároveň ako naúčtovať náklady z roku 2014 . Nemala som vedomosť že takáto fa. vôbec bude vystavená tvorila by som rezervu.
Soňa K
03.10.16,11:10
Predpokladám, že ide o väčšiu sumu, nie 10 EUR. Na uplatnenie nároku na odpočet DPH by som podala dodatočné DP k 12/2015, čo sa týka účtovania DF do nákladov, tam by ste mali posúdiť, či je suma významná alebo nevýznamná. Tak hovorí Zákon o účtovníctve o oprave chýb minulých období. Významnosť sumy môžete posúdiť podľa obratu.
KloferHladny
04.10.16,06:33
Predpokladám že neide o významnú sumu.
1. náklady minulých období účtuj ako náklady bežného obdobia s tým, že suma týchto nákladov sa uvádza v poznámkach k UZ. T.z. vytvor si analytiku (k účtom 501x, 511x, 518x ...)
2. K uplatneniu DPH platí § 51 odst 2 Zákona 222/2004: Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
§ 49 odst 2 a., c., d. =nadobudnutie tovaru v tuzemsku, z EÚ a z tretích krajín.