GejzaH
07.11.04,20:44
Dnes som počul, že vraj od 1.1.2005 sa zruší daň z prechodu nehnuteľnosti. Viete o tom niečo, či je to pravda? Teraz chcem kúpiť dom, a ak by to bola pravda, tak by som mohol dojednať nižšiu kúpnu cenu.
GejzaH
07.11.04,19:48
Teraz som sa dočítal v inej téme, že podľa znenia zákona to tak skutočne je. Takže zmena otázky: nedošlo v tejto veci k zmene?
Zuzka
08.11.04,07:14
Ja som to počula v správach v televízii, že daň sa od 1.1.2005 zruší.
Jozef Mihál
08.11.04,07:58
Pozrite § 18 zákona č.554/2003 - z toho vyplýva, že daň z prevodu nehn. de facto končí k 31.12.2004.
A žiadna "novela" sa nechystá.
GejzaH
08.11.04,21:45
Ďakujem za povzbudivé odpovede, konečne sa v tejto republike nejaký poplatok (daň)sa ruší. Vďaka ti EÚ. Viete ešte o niečom podobnom? Myslím si, že sa to tak často nestáva.
MarianL
08.11.04,21:53
Pozrite § 18 zákona č.554/2003 - z toho vyplýva, že daň z prevodu nehn. de facto končí k 31.12.2004.
A žiadna "novela" sa nechystá.
Viete ako to bude pri zapise do katastra ? Budu este nutne znalecke posudky ? Pri darovani ich uz nebolo potrebne predkladat, lebo sa dan neplatila. Predpokaldam, ze to nebude potrebne ani teraz. Taky posudok vyjde na 5-10 tis.
renča
02.12.04,08:39
Zdaňovanie nehnuteľnosti od 1.1.2005NEHNUTEĽNOSTI, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 11/2004, vyšlo: 1. 12. 2004
Od 1.1.2005 sa ruší zákon o daniach z prevodu a prechodu nehnuteľností. Povinnosťou predávajúceho bude tak ako doteraz zahrnúť do daňového priznania príjem z predaja nehnuteľnosti.


Pre predávajúceho odpadá povinnosť platiť 3% daň z prevodu a prechodu nehnuteľností.
V súvislosti s touto zmenou bude od 1.1.2005 účinná novela zákona o dani z príjmu. Výdavkom podľa schválenej novely zákona je cena veci zistená v čase jej nadobudnutia, ak nejde o výdavok, ktorý predstavuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, pričom pri nehnuteľnostiach sa vychádza z hodnoty v čase nadobudnutia zistenej napr. podľa zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch.
K zmenám došlo aj v § 9 týkajúceho sa príjmov oslobodených od dane. Podľa schválenej novely je od dane oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm a) príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1) príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2) príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností, uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku.

Bližšie informácie o dani z príjmu nájdete v odbornej publikácii Bytové a nebytové priestory, ich správa a prenajímanie. (http://www.dashofer.sk/prirucka.asp?p=IMOB&ref=en)
tess
13.12.04,09:28
Ahojte, a ako to potom s daňou vyzerá pri predaji nedokončenej stavby RD realizovanej napr. po dobu 5 rokov svojpomocne občanom? Stavba nie je skolaudovana, nebol tam ani trvaly pobyt. Náklady na realizáciu sú dávno pochované v úverových inštitúciach. Poraďte, čo s tým? Ďakujem.
andreaS
13.12.04,09:41
Doporucujem vsetkym dorucit navrh na vklad do katastra az na novy rok.... momentalne moji rodicia predavaju byt a ze na katastroch sa extremne rychlo vsetko vklada..
suhela
19.01.05,22:06
Zdravim Vás.Prosim o radu čo sa týka predaja bytu .V roku 2004 sme získali v dedičskom konaní byt . V roku 2005 ho predávame v hodnote 500 tis.sme na to 4. Sme povinný zaplatiť daň a koľko %? Stači to uviesť v DP za rok 2005. Ďakujem.
babenko1
21.01.05,15:17
Zdravim Vás.Prosim o radu čo sa týka predaja bytu .V roku 2004 sme získali v dedičskom konaní byt . V roku 2005 ho predávame v hodnote 500 tis.sme na to 4. Sme povinný zaplatiť daň a koľko %? Stači to uviesť v DP za rok 2005. Ďakujem.Chcem sa opýtať, kedy bol ten byt odkúpený, predpokladám, rodičmi? To je dosť dôležitý faktor, lebo aj keby ste ho hneď predali, a oni ten byt mali minimálne 5 rokov od nadobudnutia, ste od dane odslobodený, pokiaľ sa ten byt napríklad neprenajímal, tak sa vás to oslobodenie netýka. Pojednáva o tom §9 zákona o dani z príjmov
sway
21.01.05,16:06
citát:
Chcem sa opýtať, kedy bol ten byt odkúpený, predpokladám, rodičmi? To je dosť dôležitý faktor, lebo aj keby ste ho hneď predali, a oni ten byt mali minimálne 5 rokov od nadobudnutia, ste od dane odslobodený, pokiaľ sa ten byt napríklad neprenajímal, tak sa vás to oslobodenie netýka. Pojednáva o tom §9 zákona o dani z príjmov

nerozumiem - prečo sa mal byt prenajímať???
veď podľa príspevku renči kde cituje zákon o DZP je to oslobodené, ak tam mali rodičia 2 roky trvalý pobyt - môžeš vysveliť podrobnejšie svoje tvrdenie?? díííík. :rolleyes:
sway
21.01.05,16:11
citát:
Chcem sa opýtať, kedy bol ten byt odkúpený, predpokladám, rodičmi? To je dosť dôležitý faktor, lebo aj keby ste ho hneď predali, a oni ten byt mali minimálne 5 rokov od nadobudnutia, ste od dane odslobodený, pokiaľ sa ten byt napríklad neprenajímal, tak sa vás to oslobodenie netýka. Pojednáva o tom §9 zákona o dani z príjmov

už som pozrela zákon - ak sa ten byt napríklad PRENAJÍMAL....(nie neprenajímal!!!) - takto je to OK. :)
babenko1
24.01.05,12:00
Sway
:-))))
nemuseli tam mať trvalé bydlisko, preto som napísala tých 5 rokov
a ak mali, a neprenajímali ho tak 2 roky
Mickya
24.01.05,12:34
Prosím, a ako je to v prípade:
vnuk zdedil po starej mame (preto dedil on po starej mame, pretože matka mu už predtým zomrela) časť domu. Ostatnú časť odkúpil od nevlastného (nepokrvného) dedka. Čiže vnuk je momentálne majiteľom celého domu.
Ako sa to, prosím, posudzuje, ak v tom dome vnuk nemal trvalý pobyt, ale starí rodičia v ňom trvalý pobyt mali (dedko sa odtiaľ odsťahoval). Ak by chcel vnuk dom predať (vlastní ho asi rok), tak kedy ho môže - tak aby bol dom oslobodený - aby nemusel platiť daň?
Posudzuje sa, či tam mal vnuk trvalý pobyt alebo sa posudzuje trvalý pobyt starých rodičov?

Ďakujem
babenko1
24.01.05,19:34
MickyaVnuk je v tomto prípade priamy dedič...jeho príjem z predaja je oslobodený ak uplynie 5 rokov odo dňa nadobudnutia - §9 ods. 1c/. A tá odkúpená časť po nevlastnom dedkovi - takisto bude príjem oslobodený po 5 rokoch odo dňa nadobudnutia §9 ods.1b/ ZDP
A posudzovanie trvalého pobytu sa týka jedine bytov alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi.
Mickya
25.01.05,11:59
Odkedy sa , prosím, ráta oslobodenie - odo dňa zápisu do katastra alebo odo dňa dedičského konania, kedy sa stal majiteľom?
ďakujem
babenko1
26.01.05,16:48
V zákone je napísané z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením....
Katarína STR
25.02.05,14:10
Chcem sa vás spýtať, keď FO nepodnikateľ zakúpi pozemok a potom ho predá právnickej osobe, je povinná príjem z tohto predaja ZDANIŤ ?
babenko1
26.02.05,19:22
Chcem sa vás spýtať, keď FO nepodnikateľ zakúpi pozemok a potom ho predá právnickej osobe, je povinná príjem z tohto predaja ZDANIŤ ? v §9 ods. 1 písm. b/ sa píše po uplynutí piatich rokov odo dňa jeho nadobudnutia je oslobodený príjem... nie je dôležité, či to FO predala PO...alebo ďalšej FO, dôležitých je tých 5 rokov....
Katarína STR
28.02.05,06:25
v §9 ods. 1 písm. b/ sa píše po uplynutí piatich rokov odo dňa jeho nadobudnutia je oslobodený príjem... nie je dôležité, či to FO predala PO...alebo ďalšej FO, dôležitých je tých 5 rokov....

Hmm, teda až po uplynutí 5tich rokov.

Tá FO ten pozemok myslím kúpila tento rok/alebo minulý?/ a tento rok ho aj predá. Takže by potom mala tento príjem zdaniť.
luba3
10.04.05,07:27
Včera ma poprosil sused,aby som mu pomohla vyplniť tlačivo daň.priznania na daň z prechodu nehnuteľností.Traja súrodenci predali ornú pôdu 1645 m2 za 262.000 Sk.Správa katastra povolila vklad 11.2.2004.
Nik nepodal daňové priznanie.Môj sused dostal výzvu na podanie tohto Dp k prechodu nehnuteľností a ja Vás prosím,mám vyplniť len oddiel č.1,oddiel č.2,3,4?
Sumu 262.000:3= podiel na suseda x 3%.
mohol by si odrátať aj za znalecký posudok 1/3,ale nemá doklad o zaplatení.
pyton
10.04.05,13:23
Luba3, veď si minimálne prečítaj tieto 3 strany na tejto téme. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosí je od 1. 1. 2005 definitívne minulosťou a už neexistuje /chvalabohu/, lebo sa "prišlo na to", že je to duplicitné zdanenie majetku.
vieroslava
10.04.05,15:31
Pyton, máš pravdu len v prípade, že k predaju došlo v roku 2005. Pri predaji v roku 2004 a povolení vkladu do katastra bolo povinnosťou daňovníka podať daňové priznanie na daň z nehnuteľností. Pri spoluvlastníctve je daňovníkom každý vo výške jeho spoluvlastníckeho podielu. Luba3, vyplň daňové priznanie len za suseda.
luba3
10.04.05,16:03
Len sa chcem uistiť,či treba vyplniť len tie oddiely 1,2,3,4,lebo v pondelok ráno mu to mám dať vyplnené.Je to 72 ročný dedko.
Vieroslava,vďaka za každú informáciu.
sunburn
08.05.05,19:09
aHOJ.
Potrebujem poradiť.Tento rok sa mi črtá dosť velký zisk.Chcel by som ho čo najviac skresať.Môžem to urobiť takto?
Momentálne podnikám v prenajatých priestoroch.Priestory mi prenajíma svokra.Chcel by som od nej tieto priestory odkúpiť,treba za cenu 8 000 000 Sk.Otázka na Vás je takáto.Bude musieť svokra tento svoj zisk zdaniť?Priestory vlastní cez 10 rokov.A kolko si ročne ja budem moct zaučtovať odpisy?A po dobu koľko rokov?
Dík za info
anka1
13.06.05,11:22
Prosím Vás. Pri výpočte dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti (jedná sa ešte o rok 2004, vtedy došlo k predaju) aký základ dane sa berie? Suma podľa znaleckého posudko (v tomto prípade 30.000.000,- Sk) alebo suma za akú sa to skutočne predalo? ( v tomto prípade 3.000.000,- Sk). Ďakujem za info.
fličo
13.06.05,12:12
Prosím Vás. Pri výpočte dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti (jedná sa ešte o rok 2004, vtedy došlo k predaju) aký základ dane sa berie? Suma podľa znaleckého posudko (v tomto prípade 30.000.000,- Sk) alebo suma za akú sa to skutočne predalo? ( v tomto prípade 3.000.000,- Sk). Ďakujem za info.
Základom dane z prevodu a prechodu nehnuteľností je dohodnutá cena, najmenej však cena zistená podľa osobitných predpisov (znalecký posudok) platných v čase zápisu do práv do katastra nehnuteľností.
Z uvedeného je zrejmé, že v tomto prípade bude základ dane 30 000 000 Sk.
IvkaH
12.08.05,08:40
Tiež sa to chcem opýtať, hlavne, či teda svokra bude platiť daň a akú, ak kúpila pred 10 rokmi objekty napr. za 1 mil. (DPH tam nebolo), potom objekty prenajímala a teraz ich predá za 8 mil.
A ak v objektoch sama podnikala a medzičasom sa stala plátcom DPH, teraz má k sume 8 mil prirátať aj DPH, alebo tiež môže predať bez DPH?
Ďakujem.
Jankaaa
12.08.05,09:25
Kúpili sme byt v roku 99. Mala som v ňom trv.pobyt 2,5 roka/od roku 99-03/ Ak ho teraz predám/neprenajímal sa/ som teda od dane oslobodená? Nemusím mať trv.pobyt 2 roky pred predajom?
Pepa
12.08.05,09:31
Kúpili sme byt v roku 99. Mala som v ňom trv.pobyt 2,5 roka/od roku 99-03/ Ak ho teraz predám/neprenajímal sa/ som teda od dane oslobodená? Nemusím mať trv.pobyt 2 roky pred predajom?Ak je medzi nadobudnutím a predajom 5 rokov, príjem je oslobodený od dane.
Jankaaa
12.08.05,09:36
:) Ďakujem Erika, potešila som sa.
Pepa
12.08.05,09:38
:mee: Ďakujem Erika, nepotešila som sa.
.... ti verím.
KEJKA
12.08.05,09:41
Tiež sa to chcem opýtať, hlavne, či teda svokra bude platiť daň a akú, ak kúpila pred 10 rokmi objekty napr. za 1 mil. (DPH tam nebolo), potom objekty prenajímala a teraz ich predá za 8 mil.
A ak v objektoch sama podnikala a medzičasom sa stala plátcom DPH, teraz má k sume 8 mil prirátať aj DPH, alebo tiež môže predať bez DPH?
Ďakujem.oslobodenie od dane z príjmu sa týka len objektov, ktoré sa nepoužívali na získanie príjmov (naschvál nepíšem na podnikanie) takže predaj je treba zdaniť DPFO. Ak je platiteľom DPH v čase predaja, tak musí odviesť DPH (objekty aj stavebné pozemky). Odvádza z predajnej ceny, ak je 8 mil. Sk konečná cena tak si určí základ DPH 8/1,19.
KEJKA
26.08.05,20:35
Luba3, veď si minimálne prečítaj tieto 3 strany na tejto téme. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosí je od 1. 1. 2005 definitívne minulosťou a už neexistuje /chvalabohu/, lebo sa "prišlo na to", že je to duplicitné zdanenie majetku.jeden zákon bol zrušený - 318/1992, druhý platí
zákon 554/2003 o dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti platí od 1.1.2004
zrušil pôvodný zákon.
Takže daň z prevodu zrušená nie je......
Johanka
27.08.05,07:39
Zákon o dani z prevodu a prechodu nehnuteľností sa používa iba na daňové povinnosti vzniknuté do konca roka 2004 ( v zmysle § 18 ). Tento zákon platí iba na dokončenie daňových konaní vzniknutých pred 31.12.2004.
§ 18 znie : Ustanovenia tohto zákona sa uplatnia, ak daňová povinnosť vznikne do konca roka 2004.
Pepa
27.08.05,08:06
jeden zákon bol zrušený - 318/1992, druhý platí
zákon 554/2003 o dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti platí od 1.1.2004
zrušil pôvodný zákon.
Takže daň z prevodu zrušená nie je......
Daň z prevodu a prechodu sa neplatí!!!!!!! Ostatné ako píše Johanka v príspevku 36.
KEJKA
27.08.05,12:20
dakujem, nechala som sa zmiast inou audítorkou.
Hanka
07.09.05,09:40
Ahojte, a ako to potom s daňou vyzerá pri predaji nedokončenej stavby RD realizovanej napr. po dobu 5 rokov svojpomocne občanom? Stavba nie je skolaudovana, nebol tam ani trvaly pobyt. Náklady na realizáciu sú dávno pochované v úverových inštitúciach. Poraďte, čo s tým? Ďakujem.
tess nikto ti neodpovedal a ja mam dnes podobny problem.
Pozemok zakupeny pred 6 rokmi na nom rozostavana stavba.
Uz viem ze na zapis do katastra pri predaji potrebujem - ocenenie rozostavanej stavby, geometricky plan, stavebne povolenie. Ale ako to je s danou z predaja to netusim?
KEJKA
07.09.05,20:04
tess nikto ti neodpovedal a ja mam dnes podobny problem.
Pozemok zakupeny pred 6 rokmi na nom rozostavana stavba.
Uz viem ze na zapis do katastra pri predaji potrebujem - ocenenie rozostavanej stavby, geometricky plan, stavebne povolenie. Ale ako to je s danou z predaja to netusim?daň z predaja - myslíš dan z príjmu? Od príjmu odpočítaš výdavky a rozdiel je predmetom dane - ide do čiastkového základu dane.
daň z predaja - myslíš daň z prevodu? tá je zrušená.
STRELEC
07.09.05,20:20
Ahojte, a ako to potom s daňou vyzerá pri predaji nedokončenej stavby RD realizovanej napr. po dobu 5 rokov svojpomocne občanom? Stavba nie je skolaudovana, nebol tam ani trvaly pobyt. Náklady na realizáciu sú dávno pochované v úverových inštitúciach. Poraďte, čo s tým? Ďakujem.Reagujem skôr na príspevok tess. Hanka nedefinovala predávajúceho. Ako keby to bol rozostavaný nejaký firemný objekt stavaný vo vlastnej réžii(?).
Príjem z predaja rozostavanej stavby domu (+ pozemku) by u občana malo byť predmetom zdanenia po znížení o preukázateľné výdavky vynaložené na obstaranie rozostavanej stavby (+pozemok). U podnikateľského subjektu je ocenenie vynaložených nákladov priebežne predmetom účtovníctva a malo by teda byť dostatočne zdokladované a zaúčtované, pokiaľ sa niečo neroztratilo v nákladoch. Predaj majetku ovplyvní konečný základ dane FO,SRO.
Hanka
08.09.05,05:56
Príjem z predaja rozostavanej stavby domu (+ pozemku) by u občana malo byť predmetom zdanenia po znížení o preukázateľné výdavky vynaložené na obstaranie rozostavanej stavby (+pozemok).jedna sa tiez o rodinny dom- aj v pripade, ze vlastnim pozemok viac ako 5 rokov a stav. povolenie je vydane viac ako 5 rokov, aj vtedy je to predmetom dane z prijmu?:mee:
Johanka
08.09.05,07:14
Predmetom dane z príjmu je to určite. Pátraš po tom, či príjem z predaja nehnuteľnosti bude oslobodený od dane z príjmu ? Ešte doplň - predávajúci je občan ( nepodnikateľ) ?
Hanka
09.09.05,06:56
Presne tak, patram po tom ci je to predmet dane- predavajuci je obcan :) Pripominam, ze je to rozostavana stavba, rodinny dom.
Johanka
09.09.05,07:46
Myslím, že tu by sa dalo využiť oslobodenie od dane podľa § 9 ods.1 písm. b Zákona o dani z príjmov. Tu sa skúma splnenie podmienky pre oslobodenie - 5 rokov odo dňa nadobudnutia nehnuteľnosti. Je to ustanovenie pre nehnuteľnosti, v ktorých daňovník nemal trvalý pobyt.
Hanka
12.09.05,06:57
Johanka - ved v to dufam aj ja. Musim nabehnut na DU, dufam, ze mi tam daju odpoved.:)
Viera123
14.01.09,23:02
Johanka - ved v to dufam aj ja. Musim nabehnut na DU, dufam, ze mi tam daju odpoved.:)
Zaujímalo by ma, ako si dopadla na DÚ, aj keď od predmetnej témy uplynula už dosť dlhá doba.