angelaanakonda
03.10.16,12:31
Dobrý deň,
mali sme v auguste zamestnanú slečnu na dohodu o vykonaní práce, prihlásila som ju do ZP, odtiaľ mi prišlo, že je kategória nezlučiteľná s inou EU kategóriou, pracovníčka ZP mi povedala, že nie je poistencom danej poisťovne, nakoľko je poistená v zahraničí a mali by sme odviesť poistné do zahraničnej ZP. Slečna mi povedala, že ona je len pripoistená k mame, ktorá pracuje v Rakúsku. Máte niekto skúsenosti s tým ako sa platia odvody v takýchto prípadoch? Druhý problém je v podstate taký istý, len sa jedná o zamestnankyňu na pracovnú zmluvu na dobu určitú, nemala by sa ona prihlásiť na slovensku do ZP?
Ďakujem.
zk24
03.10.16,10:37
Neviem či ti to pomôže, ale my sme mali zamestnanca ktory bol poistený v Rakusku a takisto nam ho odmietli prihlasiť na slovensku. Tak som mu kazala aby priniesol tlačivo A1, aby sme mali potvrdenie, že je naozaj niekde registrovany. A s tým tlačivom A1 som ho prihlasila do rakuskej poisťovne, nejakej WGKK. Všetko sme riešili mailom, oni poslali formular, vyplnila som, boli zvedavy aku ma mzdu, a oni sami vypočítali koľko z toho mame zaplatiť. A podľa toho sme platili odvody do rakuskej poisťovne. Oni vlastne posielali nam výkazy s uvedenou sumou na uhradu.
angelaanakonda
03.10.16,10:47
ďakujem veľmi pekne, tak skúsim vypýtať to tlačivo, som zvedavá, či mi ho aj donesie :( Dúfam, že to pomôže. Ešte raz ďakujem.
Jana Motyčková
03.10.16,12:39
Keď je len "pripoistená" k matke, mala by sa ona sama na dobu trvania dohody poistiť na Slovensku (vybaviť kartičku), potom po skončení dohody tu ukončí poistenie a prepoistí sa naspäť do Rakúska (ako závislá osoba k matke). A1 sa v týchto prípadoch nevybavuje. (Ak je študentka, treba s ňou pre zjednodušenie uzatvárať DoBPŠ a má pokoj so ZP)