doktor08
03.10.16,20:11
Na valnej hromade sa rozhodli zakúpiť nehnuteľnosť na podnikanie z nerozdeleného zisku. Ako to mám prosím zaučtovať? Budova bude v hodnote 50.000 EUR. Na účte 428 000 je 65 000. Poradí mi niekto? Ďakujem
Consultix
03.10.16,21:19
Na valnej hromade zjavne nevedia, co je to nerozdeleny zisk, takze sa rozhodli celkom od veci...
Nerozdeleny zisk je pasivum, predstavuje zdroj krytia majetku. Ten majetok moze byt dlhodoby, prevadzkovy, alebo financny. Zisk sa totiz vytvara v priebehu roka a nie je nutne, ani nie je pravidlom, ze ostava vo financnej podobe ako prostriedky v pokladni, alebo na ucte. Tie prostriedky uz mohli byt minute na ine naklady, alebo iny majetok.
Nadobudnut nehnutelnost je mozne za protihodnotu. Nerozdeleny zisk ale nemoze predstavovat prituhodnotu pre cudzi subjekt. Takze ak si kupuju nehnutelnost, tak za to musia zaplatit. Najpajdepodobnejsie z uctu, takze obstaranie sa uctuje voci 221 a nie voci 428.
Mozno by boli dobre zistit, co chcelo VZ tymto rozhodnutim dosiahnut. Ak zamerom bolo, aby v suvahe nefiguroval vysoky nerozdeleny zisk, tak riesenim je tento nerodzeleny zisk kapitalizovat 428/413, co ale s nehnutelnostou nema a nebdue mat nic spolocne.
doktor08
04.10.16,07:43
prosím : suma, ktorá je na 428.000 je teda iba informatívny udaj? Ďakujem
Consultix
04.10.16,10:17
Kazdy ucet v uctovej osnove predsa informuje o stave predmetnych aktiv/pasiv, ktore sa na danom ucte eviduju :)
Na ucte 428 evidujeme kumulovany HV, ktory nebol rozdeleny medzi spolocnimi, resp, nebol inym sposobom preuctovany (napr. kapitalizaciou na ucet 413, alebo navysenim ZI na 411). Predstavuje to hodnotu vytvoreneho zisku, ktory moze byt v buducnosti prerozdeleny medzi spolocnikmi, alebo inak pouzity. Je to zdroj majetku (pasivum). Nerozdeleny zisk ale moze byt vyplateny len v pripade, ak su prostriedky na jej vyplatenie (211, 221...) Rovnako nie je mozne "zaplatit" nerozdelenym ziskom cudzej osobe, takze zakladna otazka znie: Ako je v kupnej zmluve urceny sposob uhrady kupnej ceny za pozemok?
doktor08
05.10.16,14:30
Nemám s tým žiadnu skúsenosť. tak mi prepáčte, keď sa opýtam: sú to dividendy? Ďakujem.
Consultix
05.10.16,15:41
Dividendou sa to stane vtedy, ak VZ rozhodne o rozdeleni zisku a ten sa vyplaca spolocnikom.
doktor08
05.10.16,16:39
Veľmi pekne Vám ďakujem za vysvetlenie, aj za Váš čas.