Rasto92
03.10.16,19:22
Riešim jeden problém. jedna pani mi sposobila skodu. V mojej poistovni mi povedali ze to mam nechat spravit sebe na havarinku a nechat si preplatit spoluucast. Ja mam alianz. Pani co ma naburala generali. Išiel som do generali odovzdal faktúru zo servisu ale z Gnerali namiesto 150€ prislo iba 40€. Mam ist teraz do svojej poistovne sa stazovat? Alebo do generali. V zivote som nehodu nemal takze vobec neviem ako mam postupovat aby som dostal vsetky svoje peniaze.
Dakujem za rady.
ivka70
03.10.16,18:41
Preco to nevybavila tvoja poistovna? Ta mala ziadat spoluucast. Co ti preplatila Allianz?
buchač
03.10.16,19:18
Spoluúčasť (deductible) je zmluvne dohodnutá suma, ktorou sa poistený podieľa na škode. Znamená to, že o túto sumu bude poistné plnenie krátené. V prípadoch menších poistných udalostí môže dôjsť k situácii, kedy je škoda nižšia ako spoluúčasť. V takýchto prípadoch k poistnému plneniu nedochádza.

Spoluúčasť môže byť vyjadrená percentuálnym podielom zo spôsobenej škody, napr. 10% zo škody alebo pevnou sumou, napr. 1000 € alebo kombinovane, napr. 10%, minimálne však 1000 €.

Je rozdiel v spôsobe výplaty poistného plnenia a uplatňovania spoluúčasti v závislosti od druhu poistenia.

V poistení majetku alebo havarijnom poistení motorového vozidla poisťovňa v prípade škody vyplatí poistenému poistné plnenie, ktoré zodpovedá výške škody, zníženej o spoluúčasť. Napr. pri škode 10 000 € a dohodnutej spoluúčasti 1 000 € pošle klientovi 9 000 €.
V poistení zodpovednosti za škodu (okrem PZP) vyplatí poisťovňa poškodenému poistné plnenie, zodpovedajúce výške škody, zníženej o spoluúčasť, poistený škodca zároveň doplatí poškodenému zvyšok spôsobenej škody vo výške spoluúčasti, čím je nárok poškodeného uspokojený. Napr. pri výške škody 10 000 € a dohodnutej spoluúčasti 1 000 € vyplatí poisťovňa poškodenému 9 000 € a poistený škodca zaplatí

V prípade škody z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti vozidla vyplatí vždy poisťovňa poškodenému celú výšku škody a prípadnú spoluúčasť následne po vyúčtovaní poistnej udalosti žiada od škodcu, čiže poisteného. Napr. pri výške škody 10 000 € a dohodnutej spoluúčasti 1 000 € poisťovňa vyplatí poškodenému 10 000 € a následne vymáha od poisteného spoluúčasť 1 000 €.


ZDROJ :
Šak internet ...
Martuk
04.10.16,05:51
znížené preplatenie spoluúčasti môže byť aj kvôli veku vozidla a následnej amortizácii.
bubkoch
04.10.16,06:38
Nie HP poistovna nevybavuje za poskodeneho spoluucast od poistovne vinnika, poskodeny sa o to musi postarat sam ... Poziadat a prilozit spravu o plneni z HP ... HP poistovna sa stara len o svoje plnenie
bubkoch
04.10.16,06:41
Trochu mimo, toto je iny pripad... Ty pises o spoluucasti v PZP. Rec je o spoluucasti v HP
Chobot
04.10.16,06:44
Z tvojho zadania dedukujem, že si si to nechal uhradiť cez PZP vinníka. To je veľká chyba, keď máš havarijné poistenie!

Mal si to vybaviť cez tvoju havarijnú poistku. Tvoja poisťovňa by ti z tvojho havarijného uhradila celú opravu, odpočítala by ti len spoluúčať dohodnutú na tvojej poistke. Následne by si tvoja poisťovňa uplatnila regres z PZP positenia poisťovne vinníka. Neviem, koľko uhrádza poisťovňa vinníka tvojej poisťovni, ale pre teba to nie je podstatné.

Tú spoluúčasť, ktorú by ti stiahla tvoja poisťovňa, by si si následne vymáhal od poisťovne vinníka. Tá to zvykne uhradiť do mesiaca. Ja všetky nehody, kde nie som vinník riešim takto. Dostanem zaplatené celú opravu aj so spoluúčasťou a navyše ani o bonus na poistnom neprídem, keďže nie som vinník.

Ak si to už realizoval cez poisťovňu vinníka, teraz je už neskoro sa sťažovať či v tvojej alebo v jeho poisťovni. Mal si spraviť tak, ako ti poradila tvoja poisťovňa.

Ty si to dal uhradiť z poistky (PZP) vinníka, preto poisťovňa odpočítala amortizáciu. Môžeš sa síce súdiť s poisťovňou o ten rozdiel, ale výsledok je neistý a trvalo by to dlho.

Teraz to už musíš oželieť a nabudúce už budeš vedieť, že poistnú udalosť musíš nahlásiť v tvojej poistovni a aj doklad o oprave odovzdať u nich. U poisťovni vinníka budeš vymáhať len spoluúčasť z tvojej havarijnej poistky.
bubkoch
04.10.16,06:48
Spoluucadt v HP preplati PZP poistovna len zriedkavo, pretoze vacsinou je skutocna skoda nizsia ...
Priklad oprava za 1000 eur. Z HP sa preplati cela skoda t.j. poskodeny dostane 900 a 100 zaplati ako spoluucast.
Ibaze z. Pzp sa preplaca skutocna skoda a ta moze byt po amortizacii napr.
- 700 eur, vtedy Pzp poistovna posle HP poistovni 700 eur a koniec
- 940 eur, vtedy Pzp poistovna posle HP poistovni 900 eurana spoluucast pre poskodeneho ostane len 40 eur
bubkoch
04.10.16,06:59
Ved presne tak to spravil ako mu radis :-)))
Chobot
04.10.16,07:04
Nie je to pravda. Z vlastnej skúsenosti mám, že hav. poisťovňa mi uhradila opravu auta pri odpočítaní spoluúčasťi 66 EUR. Oslovil som poisťovňu vinníka, kde má PZP a tá mi uhradila 66 EUR. A nebolo to raz, takto je to vždy pri nehode, ktorú som nezavinil ja.

Neviem, koľko uhradila poisťovňa vinníka mojej poisťovni. Pre mňa bolo podstatné, že mi uhradili opravu aj spoluúčasť.
bubkoch
04.10.16,07:10
A ja pisem z vlastnej skusenosti a z poznania prace 2 poistovni
expeeert
04.10.16,07:21
Nie je pravda, ja som mal škodovú udalosť a normálne mi prišla spoluúčasť z poisťovne vinníka, bez toho, že by som ju ja oslovil - celkom ma to prekvapilo, lebo poisťovňa vinníka bola kooperatíva.
expeeert
04.10.16,07:24
Normálne to nahlás svojej poistovni, kde máš havarijko a tá to bude riešiť ďalej. Ty zaplatíš spoluúčasť a z poistovne vinníka by ti mal prísť preplatok. Hlavne nezabudnúť a preveriť si aby poistnú udalosť nahlásila najneskôr do 14 dní aj vinníčka - je to jej povinnosť.

A inak - nie je lepšie, keď niečo nevieš, si dohľadať postup na internete skôr, ako to začneš riešiť a potom sa sťažovať?
Chobot
04.10.16,07:31
Nespravil, on odniesol faktúru zo servisu do poisťovne vinníka. Tá to likvidovala ako poistnú udalosť z PZP vinníka a preto mu strhla amortizáciu. Tam sa spoluúčasť u poškodeného nerieši.
bubkoch
04.10.16,07:43
Co nie je pravda ? Ty si myslis ze som debil a ze si odpovede vymyslam? Ty pises len na zaklade nejakej jednej slusenosti, to su odpovede fakt nahovno ked kazda poistovna ma ine postupy
ivka70
04.10.16,09:46
Mam presne rovnaku skusenost, vybavila to poistovna HP u poistovne vinnika.
Nejde o to, ze by si si odpovede vymyslala, ale nemozes tvrdit generalne, ze to HP poistovna nerobi, lebno zjavne to robia - aspon niektore.
bubkoch
04.10.16,10:06
Vsak ok ale ani vy nemozete vseobecne tvrdit ze nieco poistovne robia alebo maju robit ked evidentne mnohe robia inak (ako pisem ja)