m.b.
04.10.16,10:47
Dobry den. V júli 2010 som nastúpila na MD. Syn sa narodil dna 20.8.2010. Dna 10.7.2013 sa narodila dcera. RD mi skoncila v lete 2016. Pred nastupenim na MD v roku 2010 som pracovala 5 rokov, pracovny vztah sme ukoncili k 10.7.2016. Dnes som obdrzala od SP rozhodnutie vo veci naroku na davku v nezamestnanosti. Za rozhodujuce obdobie zobrali obdobie od 9.8.2014 do 8.8.2016. Vtedy som bola na RD a pracovala som za velmi nizke sumy. Jedna zmluva, ktora bola uzatvorena v priebehu rodicovskej dovolenky, trva aj dodnes (brutto mzda 80 eur za mesiac). Chcem sa spytat, ci je to takto v sulade so zakonmi? Na internete som nasla jeden clanok, z ktoreho teraz citujem: "Žena na RD môže pracovať. Ak ide o*taký právny vzťah, z ktorého plynie pravidelný mesačný príjem, podpora sa vymeria práve z tohto príjmu. Jedinou výnimkou je prípad, keby dávka bola nižšia ako vtedy, keď sa zamestnanie skončí spolu s RD. Vypláca sa vyššia zo súm." Ak to chapem spravne, mali by mi vypocitat davku v nezamestnanosti z toho prijmu, ktory som dostala pred nastupom na MD v roku 2010. Prosim a radu. Dakujem.
Chobot
21.10.16,20:14
posúvam otázku...
m.b.
22.10.16,06:26
Dakujem pekne.
veronikasad
22.10.16,06:51
Ivka, nesúhlasím s tým čo píšeš. Ak počas poberania rod.prispevku trval pracovný pomer, t.zn. bola u zamestnávateľa na rod.dovolrnke, trvalo aj poistenie v nezamestnanosti. Podmienka 730 dní v posledných.troch rokoch je splnená.
Keďže počas rod.dovolenky mala príjem z dohody, z ktorého bolo platene poist.v nezam., Výmer.zakladom je obdobie posledných 24 mesiacov, t.zn. že dávka v nezamestnanosti nebude vyplácaná z príjmu zo zamestnania pred nástupom na MD, ale len z príjmu z dohody.
Katy a R
22.10.16,13:38
za odvolanie nič nedáš :)
ja ke´d pozrem § 108, tak to vyzerá, že by si mohla uspieť .. možno má dakto skúsenosť lepšiu ? http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2015-a.html#108
cit.
(5) Na vymeriavací základ zamestnanca, ktorý dosiahol v období materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky, sa pri určení denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky v nezamestnanosti neprihliada, ak na základe neho určený denný vymeriavací základ je nižší ako denný vymeriavací základ určený podľa odseku 3 tretej vety.
- aj doplním - že na SP mohli urobiť chybu z toho dôvodu, že pred pár rokmi to bolo inak - a tento citovaný odstavec v zákone nebol.
prípadne sa priamo opýtaj na stránke SP - odpovedajú celkom rýchlo. :)
(tiež sa mi niečo podobné stalo - po odvolaní napravili)
....
doplním - nedošlo mi, že si sa neskoro zaregistrovala na UPSVaR, takže platí, čo píše Andyke
Andyke
22.10.16,19:39
Problém je v tom, že neskoro si sa registrovala na ÚP ako uchádzač o zamestnanie.
Pokiaľ prac. pomer bol ukončený 10.7.2016, tak do 7 kal.dní si sa mala prihlásiť na ÚP.
V skutočnosti to bolo až 9.8.2016 . To znamená, že do rozhod.obdobia vstupuje nielen obdobie čerpania rodič. dovolenky , ale aj obdobie od 11.7. do 8.8. 2016 ( keď si pracovala u iného zamestnávateľa) a tým pádom všetky dosiahnuté VZ v období 2 roky pred registráciou vstupujú do rozhodujúceho obdobia (t.j. 9.8.2014-8.8.2016.)

Z toho dôvodu SP nemôže prihliadať na §108 ods.5.
m.b.
24.10.16,04:12
Dakujem za odpoved :( Som sklamana a hnevam sa na seba, ze som nesla na urad do 7 dni... vdaka mojej nevedomosti dostanem za 6 mesiacov cca. 200 eur namiesto cca. 4200 :(
m.b.
24.10.16,04:13
Dakujem za odpoved... Pred 2 tyzdnami som sa opytala aj na stranke SP, zatial som ani tam nedostala odpoved. Som sklamana a hnevam sa na seba, ze som nesla na urad do 7 dni... vdaka mojej nevedomosti dostanem za 6 mesiacov cca. 200 eur namiesto cca. 4200 :(