mondes
04.10.16,12:58
Ahojte, prosím Vás, v téme riešite účtovanie založenia s.r.o. cez účet 701. No ja, keď som zisťovala, ako zaúčtovať novovzniknutú s.r.o. som si prešla veľa tém tu na porade a viac sa mi pozdávalo účtovanie založenia s.r.o mimo účtu 701, nakoľko je to počiatočný účet súvahový. A ak chcem účtovať o začiatočných stavoch, musím mať aj nejaké konečné zostatky z min. roku, ktoré nemám. A práve preto, účtovanie založenia s.r.o. mám vraj účtovať takto:

http://www.porada.sk/t283485-zalozenie-s-r-o-v-omege-tlac-otvaracej-suvahy-kontrola.html

Prosím Vás o vyjadrenie, ktorý spôsob je správnejší, alebo či môžem nechať aj tento postup, ktorý tam mám. PÚ začínam len tento rok, tak mám veľké nedostatky, čo sa týka charakteristiky účtov. Ďakujem Vám za každú radu.
zk24
04.10.16,11:05
Ja to robím takto, neviem či správne, ale možno skusenejší doplnia, opravia:

Jedna vec je otvaracia suvaha a druha vec je otvorenie účtovných kníh.

Otvaraciu suvahu robím mimo software, v xls mam iba nazov otvaracia súvaha, téčko, Aktíva - Pasíva (nie MD a D ako pri učtovaní) a tam mam vlavo 353 a vpravo 411, v sume 5000. Prípadne dalšie, ak su. A tieto účty dam ako stavy prechádzajúce obdobia v prvom účt.roku.

Druha vec je otvorenie účtovných kníh. To už robím v softwari a tam aspon ja učtujem proti 701-tke a typ dokumentu viem navoliť "počiatočný stav".
353/701
701/411

Moj software nema možnosť pre nejaku otvaraciu suvahu.

Takto to robím ja. Ak to niekto doplní alebo opraví, rada sa priučím.
mondes
04.10.16,11:14
Srdečná vďaka.
Consultix
04.10.16,12:05
V podstate suhlasim s tymto principom, ale nesuhlasim s uctom 353. Teda ak vychadzame z toho, ze ZI bolo splatene v hotovosti, tak 353 zaniklo, nakolko zakladatel svoj zavazok splnil, ale voci spravcovi vkladu, t.j. splatena cast ZI bude vstupovat do otvaracej suvahy cez 378.
mondes
04.10.16,18:56
No ja som do otváracej súvahy dala len účtovné prípady ZI. A teda upísané ZI 353/411 a splatenie 211/353. A týmto 353 zanikla. To som zaúčtovala v deň vzniku s.r.o. A na druhý deň zriaďovacie výdavky na 381/365. A to je všetko, potom som už normálne účtovala. Môže byť podľa teba takýto spôsob?

Držala som sa odpovede od Dav: "obchádzkové riešenie v každom programe je v deň založenia účtovať len účtovné prípady ZI. Ďalší deň naúčtovať zriaďovacie výdavky a potom už normálne účtovné prípady." Ďakujem.
Consultix
05.10.16,10:52
Po tom vsetkom, cim sa stretavam v poslednej dobe je podla mna stale mensi problem nauctovat to prvy den voci 353 ake mat v denniku zapis s datumom pred vznikom, nedajboze voci 419 a ten sa dnom zapisu transformuje na 411. Ach, az ma to boli :)
Podla mna 353 je nespravne z dovodu, ze ta pohladavka uz zanikla splatenim vkladov spravcovi vkladu. A spravca ma v zmysle OZ odovzdat tieto vklady spolocnosti po jej vzniku, takze ta pohladavka voci nemu je podchytena v zakone.
Zaroven, uctovanie o vydavkoch na druhy den je v rozpore s datumom uskutocnenia uctovneho pripadu. 365 sa tyka spolocnikov. Takze tie poplatky jedine ak ich platil spolocnik, al vacsinou ich plati spravca vkladu, preto ta 378 klesa (zvycajne o sumu na 381).