mirka134
04.10.16,20:19
Dobry deň,
chcela by som Vás poprosit o radu ak SZČO - ma zlomeninu liečba asi 9 mes. si neplati odvody do SP nakoĺko ma prvý raz živnost a nebol povinný platiť si do SP. Platil si len do ZP, no tie si zrejme musí platit aj teraz kedze zo SP nebude mat platenú PN. No ma vaznu zlomeninu, na ktorú bude PN 9 mesiacov. Prosím Vás, ak by si teraz pocas PN zrušil zivnosť a siel na urad prace mohol by? Alebo si musi prerušiť PN a potom ist zrusit. Ide mi o to, ze ak nedostane zo SP pn a este musi platiť odvody do ZP tak keby sa prihlasil na urad práce tak by aspon usetril 60,06.
Dakujem velmi pekne za každú radu
ivka70
04.10.16,18:21
A on je na PN? Kto a pre koho ju vystavil?
mirka134
04.10.16,18:22
Vraj mu ju Pn vystavili v nemocnici, ale on ju nikde neodniesol ma ju pri sebe
ivka70
04.10.16,18:34
Teda nie je PN ,kedze si ju nikde neuplatnuje. Moze skoncit podnikanie aj sa evidovat na UP.
veronikasad
05.10.16,05:04
No neviem, či sa mu podarí zaevidovať sa... Na UP sa eviduje ako uchádzač o zamestnanie, prehlasuje že môže a chce pracovať, čo mu súčasný zdravotný stav neumožňuje.
Xanti
05.10.16,06:22
Mám pocit, že i SZČO môže požiadať o dávku v hmotnej núdzi, ak by schválili bez evidencie na UP tak odvody do ZP nemusí platiť, určite by som sa o tom informovala na UP.
mirka134
05.10.16,06:50
No ja som presne toto rozmýšľala, ale mi povedali, že ak on príde na úrad práce so zlomenou nohou tak oni majú zakázané takýchto ľudí evidovať.... Už mu asi nezostáva len to že bude odstávať tú dávku v hmotnej núdzi a platiť si z toho tú zdravotku a nech ho živí mama...
mirka134
05.10.16,12:25
Do ZP platiť nemusí? Na ÚP mi o tom nevedeli povedať ešte skúsim zavolať na ZP. Áno na dávku vraj má nárok ale mi nepovedali kolko. Ak do stane niečo bude mať aspoň na tu zdravotku.
Xanti
05.10.16,12:29
no ak poberá dávku v hmotnej núdzi, tak je poistencom štátu a tým pádom ZP platiť nemusí no musí dokladovať do ZP že poberá dávku v hmotnej núdzi ..
veronikasad
05.10.16,12:31
Mirka, podmienkou nároku na dávku v HN u SZCO nie je evidencia uchádzačov o zamestnanie. Tam ale tu PN- ku bude potrebovať na tlačive UP + peňažný denník a nejaký prehľad o príjmoch a výdavkoch za rok 2016, možno aj výpis z DP za rok 2015.
Ak mu dávku v HN priznajú, platiteľom zdr.poistenis je stat
Xanti
05.10.16,12:32
Poistenec štátu
Za poistenca štátu sa považuje:
n. fyzická osoba, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi a fyzická osoba, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze,

https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/poistenec-statu/
mirka134
07.01.17,12:56
Keďže sa mi nedá vylepšiť otázku - chcela som dať vyjadrenie pre ostatných. Áno dá sa požiadať o dávku v hmotnej núdzi aj napriek tomu, že má živnosť, má nárok na dávku v hmotnej núdzi - a nemusí sa ani oplácať do ZP. Samozrejme všetko sa mu to potom prepočíta v ročnom zúčtovaní.
A samozrejme ďakujem všetkým za pomoc a rady :-)
veronikasad
07.01.17,14:21
Mirka, ďakujem že si sa ozvala ako to dopadlo. Čo požaduje UP k dokladovania hmotnej núdze u živnostníka a za aké obdobie?
mirka134
07.01.17,14:47
Veronika síce ja som len navigovala suseda kde má ísť, no dokladovala sa tam PN od doktorky. Aj ÚP tam mal daaké tlačivo svoje. Dávalo sa čestné prehlásenie že od 9/16 - nemá príjem - úraz sa mu stal koncom septembra. Dávku v hmotnej núdzi mu schválili k 1.11.2016 v sume 61,60 € a ešte k tomu že PN bude dlhšie ako 30 dní tak aj ochranný príspevok v sume 34,69, on je slobodný. No toto rozhodnutie som skenovala na zdravotnú poisťovňu a tá mu oznámila že od 1.11.2016 nemusí platiť ZP nakoľko sa stáva poistencom štátu.
veronikasad
07.01.17,14:53
Mirka, ďakujem, aj tak mu tam zostalo obdobie bez príjmu, za ktoré si musí doplatiť preddavky na zdravotné.poistenie ...
mirka134
07.01.17,15:38
to áno ale vždy je lepšie niečo ako nič...